۸ مورد از بهترین خواص شنبلیله

خواص-شنبلیله

خواص شنبلیله

شنبلیله گیاهی است در جزء خانواده سویا و حبوبات است.اغلب مردم از دانه ها ، برگ ها ، شاخه ها و ریشه های تازه و خشک آن به عنوان ادویه ، ماده معطر کننده و مکمل استفاده می کنند. در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است ، برخی از مطالعات نشان می دهد که شنبلیله دارای خواص زیادی است.

طبع سبزی شنبلیله گرم و خشک است

ارزش غذایی شنبلیله

برگهای شنبلیله  حاوی فیبرهای مغذی است و بسیاری از مواد مغذی از جمله: آهن ، فسفر ، مس ، منگنز و بسیاری از ویتامین ها از جمله ویتامین B کمپلکس ، اسید نیکوتین ، آنتی اکسیدان ها و پروتئین ها ، و همچنین کولین ، تریکونولین و روغنهای فرار و مواد قارچ ، استرول ها ، چربی ها ، کربوهیدرات ها و قندهایی مانند ماتوزن ، گالاکتوز ، کالری و کربوهیدرات ها است.

بیشتر بخوانید:فواید شگفت انگیز جعفری برای سلامتی

خواص شنبلیله

۱.افزایش ترشح شیر مادر

میزان ترشح شیر مادر ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد و معمولاً داروهایی برای افزایش مقدار آن تجویز می شوند.مطالعات نشان داده اند که شنبلیله به ترشح شیر کمک می کند ، بنابراین می تواند یک جایگزین طبیعی برای این داروها محسوب شود.

اگرچه شنبلیله برای افزایش شیر مادرمؤثر است،اما اگر در صورت مصرف آن در حین بارداری می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

چگونه از شنبلیله برای تحریک تولید شیر استفاده کنیم

اول و مهمتر از همه ، مادران قبل از افزودن شنبلیله به عنوان یک مکمل گیاهی در رژیم غذایی خود باید با پزشک خود مشورت کنند . از آنجا که این می تواند اثرات قابل توجهی داشته باشد ، همه باید اطمینان حاصل کنند که هیچ شرایطی از قبل ندارند که بتواند با شنبلیله اثر متقابل داشته باشد.

اگر تصمیم به مصرف شنبلیله دارید ، می توانید آن را به عنوان قرص شنبلیله مصرف کنید یا آن را به عنوان یک چای شنبلیله بنوشید. نوشیدن آن به عنوان یک چای مقداری ملایم است. ممکن است روزانه بین یک تا سه فنجان به عنوان یک چای داغ ، چای یخ زده یا مخلوط آن با آب سیب بنوشید.

باز هم ، در بیشتر موارد ، زنان باردار نباید از مکمل شنبلیله استفاده کنند. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد برخی از عوارض جانبی احتمالی شنبلیله را در زیر بخوانید.

۲.راهی برای حفظ سطح قند خون

تخم شنبلیله معمولاً به عنوان مکمل برای کنترل قند خون بخصوص برای پیشگیری یا درمان دیابت استفاده می شود. به نظر می رسد مشکلات مربوط به متابولیسم قند خون را کاهش می دهد. بیایید نگاهی به برخی از شواهد موجود در مورد استفاده از شنبلیله بپردازیم.

کاهش مشکلات متابولیسم قند خون یک روش معمول از شنبلیله است و افراد مبتلا به دیابت ممکن است افزودن آن به رژیم های غذایی خود را به شکل شنبلیله تازه ویا از شنلیله خشک که میتوانید از فروشگاه سبزیجات تهیه کنید

همچنین شنبلیله ممکن است به تنظیم سطح کلسترول و بهبود فشار خون کمک کند ، این می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بهبود سلامت قلب را کاهش دهد.

این ممکن است به این دلیل باشد که تخم شنبلیله تقریباً ۴۸ درصد فیبر غذایی دارد. فیبر غذایی هضم آن بسیار سخت است و یک ژل چسبناک در روده ها تشکیل می دهد که هضم قندها و چربی ها را سخت تر می کند.

بیشتر بخوانید:سبزی های قورمه سبزی چیست؟

۳.برای تقویت میل جنسی

تستوسترون را بالا برده و تعداد اسپرم ها را تقویت می کند

یکی از کاربردهای قدیمی شنبلیله تقویت میل جنسی و تولید تستسترون است. فرهنگ های مدیترانه ای و آسیای غربی برای تقویت میل جنسی این گیاه را هزاران سال در رژیم های غذایی خود گنجانیده اند مطالعات اخیر حاکی از آن است که شنبلیله در مردان و زنان ممکن است میل جنسی را افزایش دهد.

در یک ۲۰۱۷ مطالعه معتبر  داوطلب مرد به مدت ۱۲ هفته عصاره تخم شنبلیله را مصرف کردند. حدود ۸۵ درصد از شرکت کنندگان تعداد اسپرم افزایش یافته بودند.

نتایج همچنین حاکی از آن است که عصاره به طور مداوم هوشیاری ذهنی ، خلقی و میل جنسی را بهبود می بخشد.

حتما بخوانید
سبزی های مخصوص سبزی پلو چیست؟

چگونه می توان شنبلیله را برای تقویت میل جنسی استفاده کرد

شنبلیله را می توان به صورت چای دم کرد ، یا بذرها را می توان آنرا ریخته و به غذا یا نان اضافه کرد. دوز ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم شنبلیله روزانه برای افزایش میل جنسی توصیه می شود . مانند هر مکمل گیاهی ، برای تعیین مقدار مناسب برای شما باید با پزشک خود مشورت کنید.

۴.برای تسکین التهاب یا آسیب دیدگی پوست

پودر شنبلیله از دیرباز با دیگر گیاهان تسکین دهنده برای تهیه جوشهای پوستی و درمان التهاب و آسیب پوستی ترکیب شده است مطالعات اخیر حاکی از آن است که شنبلیله می تواند دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی باشد.

شواهد: شنبلیله و التهاب پوست

گروهی از محققان در ایران از ترکیبات جدا شده در بذر شنبلیله برای تعیین اینکه آیا خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند یا خیر ، استخراج و جدا کردند . آنها دریافتند که “عصاره های آب و فلاونوئیدها” از عصاره گیاه شنبلیله دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که مردم از مدت ها قبل گزارش کرده اند. با این حال ، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات مصرف شنبلیله به صورت روزانه مورد نیاز است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که شنبلیله باعث کاهش التهاب مفاصل و ورم مفاصل در موش ها می شود. تحقیقات در مورد خواص ضد التهابی شنبلیله در انسان لازم است تا از اثر بخشی آن در این منطقه به عنوان یک مکمل گیاهی استفاده شود.

نحوه استفاده از شنبلیله برای درمان التهاب پوست

برای تسکین پوست آسیب دیده یا ملتهب ، مردم به طور سنتی گیاهان خشک شده را خرد می کنند یا گیاهان تازه را در آب می جوشانند و رب درست می کنند. ممکن است پودر گیاه شنبلیله را با سایر گیاهان تسکین دهنده پوست مانند نارون لغزنده ، تخم کتان ،را با ذغال دارویی ترکیب کنید. بعد از اینکه همه چیز را درون خمیر ترکیب کردید ، آن را در یک قطعه تمیز از گاز ، پارچه و یا پنبه پخش کرده و مستقیماً روی پوست میمالید.

۵.خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهید

مطالعات کمی در حیوانات نشان داده اند که حداقل چهار ترکیب موجود در شنبلیله دارای خاصیت ضد دیابتی هستند. آنها در درجه اول:

 • جذب گلوکز روده را کاهش می دهد
 • تخلیه معده را به تأخیر می اندازد
 • حساسیت و عملکرد انسولین را بهبود بخشید
 • غلظت پروتئین اتصال چربی را کاهش دهید

در یک ۲۰۱۷ مطالعه معتبر موشهای حاوی رژیم غذایی پرچرب با ۲ درصد مکمل دانه شنبلیله کامل به مدت ۱۶ هفته تحمل گلوکز بهتری نسبت به افرادی که مکمل دریافت نکردند ، داشتند.

با این حال ، شنبلیله تحمل گلوکز را در موشهایی که رژیم غذایی کم چربی مصرف می کنند ، بهبود نمی بخشد. همچنین ، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که ۴ روز ورزش داوطلبانه بر روی چرخ نخ ریسی در نهایت در بهبود تحمل گلوکز در همه موش ها از شنبلیله مؤثر است.

بیشتر بخوانید:سبزی کوکو سبزی شامل چیست؟

۶.شنبلیله وزن را کاهش میدهد

شنبلیله ممکن است اشتها را سرکوب کرده و احساس پر بودن را افزایش دهد ، این می تواند به کاهش پرخوری کمک کند و منجر به کاهش وزن شود.

طی یک آزمایش در سال ۲۰۱۵ به یکی از شرکت کنندگان قبل از نهار چای شنبلیله دادند، و او برای احساس گرسنگی کمتری داشت زیرا شنبلیله حاوی فیبر ،پودرهای عصاره شنبلیله نیز ممکن است منجر به احساس پر بودن شود.

۷.خطر ابتلا به شرایط فشار خون و قلب را کاهش دهید

شنبلیله ممکن است به تنظیم سطح کلسترول و بهبود فشار خون کمک کند ، این می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بهبود سلامت قلب را کاهش دهد.

این ممکن است به این دلیل باشد که تخم شنبلیله تقریباً ۴۸ درصد فیبر غذایی دارد. فیبر غذایی هضم آن بسیار سخت است و یک ژل چسبناک در روده ها تشکیل می دهد که هضم قندها و چربی ها را سخت تر می کند.

۸.مسکن درد

شنبلیله مدتهاست که در سیستم های سنتی پزشکی برای تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما بخوانید
خواص گشنیز

محققان تصور می کنند که ترکیباتی به نام آلکالوئیدها در گیاهان دارویی به جلوگیری از گیرنده های حسی که به مغز اجازه می دهد درد را ببخشد ، کمک می کند.

طی یک مطالعه درسال ۲۰۱۴ برروی ۵۱ زن که دچار درد خفیف بودند، ۳ روز یک بار بار کپسول پودر دانه شنبلیله را برای ۳ روز اول دوره خود به مدت ۲ ماه متوالی مصرف کردند. آنها مدت زمان درد کمتری و علائم کمتری را بین ماه ها تجربه کردند.

بیشتر بخوانید:۱۰ مورد از بهترین خواص نعناع

سایر مزایای بهداشتی بالقوه شنبلیله

مردم هزاران سال است که شنبلیله مصرف می کنند ، و بسیاری بر این باورند که این مزایای جسمی طیف گسترده ای دارد. اینها چند مزایای دیگر دانه‌های شنبلیله حکای عجیب است :

 • تعادل کلسترول
 • مشکلات معده و گوارش را تسکین دهید
 • گرفتگی قاعدگی را کاهش دهید
 • اشتها را کاهش دهید
 • توده چربی را کاهش دهید
 • سلامت کبد و کلیه را حفظ کنید
 • درد عضلانی را تسکین می دهد
 • تب را کاهش دهید

آیا بذر شنبلیله واقعا می تواند همه اینها را انجام دهد؟ در این مرحله ، شواهد علمی کمی در پشت این مزایای ادعا شده وجود دارد ، بنابراین تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اثربخشی این مکمل گیاهی مورد نیاز است .

اگر شما صدمات جدی یا تب را تجربه نمی کنید که بهتر است با داروهای تجویز شده درمان شود ، ممکن است ارزش کپسول شنبلیله یا دانه را امتحان کنید تا ببینید آیا آنها برای شما مفید هستند. مانند هر داروی جدید دیگر ، باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ دارویی مصرف نمی کنید و یا شرایط دیگری ندارید که بتواند با شنبلیله اثرات متقابل داشته باشد.

شنبلیله اثرات جانبی مشکلات احتمالی

در حالی که معمول است که به داروهای گیاهی بی ضرر فکر کنید ، لزوماً اینگونه نیست. شنبلیله به طور بالقوه می تواند عوارض جانبی در بدن داشته باشد ، و مهم است که از آنها آگاه باشید به طوری که برنامه مراقبت های بهداشتی شما بیش از خوب آسیب نبیند. در زیر شش اثر جانبی احتمالی شنبلیله وجود دارد .

شنبلیله نباید توسط افرادی که هورمون تیروئید مصرف می کنند، استفاده شود ، زیرا برای تغییر تعادل انسان کار می کند. این نباید توسط کودکانی کوچکتر از دو سال استفاده شود. باعث بویایی می شود که با خروج ادرار همراه است. در صورت مصرف بیش از حد انسان باعث ایجاد حالت تهوع و اختلال در روده می شود. این توانایی بدن را در جذب آهن محدود می کند و از این رو برای افراد کم خونی مناسب نیست.

بیشتر بخوانید:۱۵ خاصیت بی نظیر تره

کلام آخر

شنبلیله پوست را تمیز می کند و لکه های پوستی و رنگدانه ها را درمان می کند ، به به پوست طراوت و نشاط می بخشد و بسیاری از بیماری های پوستی مانند اگزما را درمان می کند. این میل جنسی را در مردان تقویت می کند ، ترشح هورمون های جنسی را افزایش می دهد و به نعوظ کمک می کند.

شنبلیله برای بسیاری از بیماریهای بدن موثر بوده به ویژه بیماری های دهان، جوش و سل را درمان می کند. شنبلیله یکی از گیاهان اساسی برای مادران شیرده است زیرا ترشح شیر مادر را تقویت می کند، رحم را تحریک کرده و آن را از خون پاک می کند. این میزان کلسترول مضر خون را کاهش داده و در برابر آترواسکلروز محافظت می کند.

شنبلیله به هضم بهتره غذا کمک می کند، اختلالات معده و زخم روده را معالجه می کند. به بدن کمک می کند تا متابولیسم را مدیریت کند و از اختلالات داخلی جلوگیری کند. به طور کلی ایمنی بدن را تقویت می کند و از بیماری های عفونی جلوگیری می کند.

فولیکول های مو را تقویت می کند ، رشد و تراکم آنها را افزایش می دهد و مواد غذایی لازم را به آنها می دهد. سرفه مزمن را آرام می کند ، خلط را بیرون می آورد و خلط جمع آوری شده در ریه را حل می کند. در برابر سرطان به ویژه سرطان روده بزرگ محافظت می کند.

حتما بخوانید
روش صحیح شستن سبزیجات و میوه ها

شنبلیله زبری صدا را از بین می برد و آسم آلرژیک را درمان می کند. یبوست را درمان کرده و از بواسیر جلوگیری کنید. سطح قند خون را تنظیم کرده و از افزایش آن جلوگیری کنید.

شنبلیله عملکرد بدن را برای ورزش تقویت می کند. سلامت قلب و عروق را حفظ می کند. این بیماری عفونت های ادراری و دیورتیک ها را درمان می کند. این خون را تقویت می کند و در برابر کم خونی محافظت می کند. شنبلیله دستگاه گوارش را تقویت و تقویت می کند.

شنبلیله برای درمان سرما خوردگی و گلو درد مفید است. سطح تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. این بیماری آرتریت روماتوئید را درمان می کند. گازها از حفره شکمی خارج می شوند. بزرگ کردن پستان در دختران. گرفتگی سینوس را تسکین می دهد. این درد شکم را درمان می کند. این بیماری کلیه را درمان می کند. سیاتیک را درمان کنید.

عوارض جانبی

۱. القاء زایمان

در بیشتر موارد ، به خانمهای باردار توصیه می شود که از شنبلیله خودداری کنند. از آنجا که حاوی اکسی توسین است ، شنبلیله می تواند به عنوان یک محرک رحم عمل کند ، به این معنی که می تواند باعث انقباضات و زایمان زودرس شود. برخی از افراد برای القاء زایمان از شنبلیله استفاده کرده اند ، اما شما نباید این را امتحان کنید بدون اینکه ابتدا با پزشک پزشکی صحبت کنید. همچنین باید بدانید که مطالعات نشان داده اند  که مقدار زیادی از شنبلیله باعث نقص هنگام تولد در موش ها و مشکلات رشدی در موش ها شده است.

عارضه دیگر مصرف شنبلیله در حین بارداری این است که می تواند زنگ خطر کاذب بیماری ادرار افرا (MSUD) را هشدار دهد . MSUD یک اختلال ژنتیکی ارثی است که به این نام خوانده می شود زیرا باعث ایجاد بوی شربت افرا در دفع های بدن می شود . شنبلیله باعث این اختلال غالباً کشنده نمی شود ، اما می تواند باعث ترس جدی و آزمایش اضطراری غیرضروری هنگام تولد کودک شود.

۲. اسهال

شنبلیله ممکن است باعث سوزش معده و اسهال شود. اگر کودک شیرخوار بیمار شود ، می تواند خصوصاً خطرناک باشد ، زیرا ممکن است دچار کمبود آب بدن شود.

مراقب باشید اگر خون رقیق تر هستید ، زیرا شنبلیله می تواند باعث خونریزی بیش از حد شود.

۳. خونریزی

شنبلیله حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام کومارین است که می تواند به عنوان یک رقیق کننده خون عمل کند. در حالی که محققان هنوز نمی دانند که آیا مقدار طبیعی شنبلیله اثر قابل توجهی در خون دارد ، آنها به افراد داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقاد خون هشدار می دهند که قبل از مصرف مکمل های شنبلیله مراقب باشند و با پزشکان خود مشورت کنند.

۴. هیپوگلیسمی

اگر شما هم از داروهای مکمل دیابت و شنبلیله استفاده می کنید ، باید قند خون خود را اندازه گیری کنید تا خیلی کم نشوند و باعث هیپوگلیسمی شوند. از آنجا که شنبلیله می تواند سطح قند خون را کاهش دهد ، شما نمی خواهید بیش از حد داروهای زیادی مصرف کنید و باعث می شود سطح شما خیلی پایین نرود. به همین ترتیب ، اگر در حال حاضر مستعد ابتلا به قند خون پایین باشید ، باید محتاط باشید.

در مورد مقدار مناسب با پزشک خود مشورت کنید و تأثیرات مکمل شنبلیله بر میزان قند خون را با دقت کنترل کنید.

۵. واکنشهای آلرژیک

هر وقت مکمل جدیدی را وارد رژیم غذایی خود می کنید باید از هرگونه واکنش آلرژیک احتمالی آگاه باشید. شنبلیله در خانواده همانند نخود ، نخود سبز ، سویا و بادام زمینی است ، بنابراین اگر به هر یک از این مواد غذایی حساسیت دارید باید نسبت به واکنش بدن خود بسیار توجه داشته باشید. آلرژی به یک فرد لزوماً به معنای حساسیت به دیگری نیست ، اما اگر قبلاً شنبلیله را مصرف نکرده اید باید با احتیاط عمل کنید.

با پزشک خود معاینه کنید و ابتدا یک مقدار کمی از شنبلیله را امتحان کنید. در صورت بروز بثورات ، کهیر ، تورم یا مشکل در تنفس ، مصرف آن را متوقف کنید .

حتما بخوانید
تفاوت بین میوه و سبزیجات چیست؟

این عارضه جانبی خطرناک نیست ، اما می تواند باعث دلگرمی های غیرقابل پیش بینی برای وافل بلژیکی شود.

 عرق یا ادرار “شربت افرا”

این عارضه جانبی گذشته ، جدا از هشدار نادرست در مورد MSUD در نوزادانی که در بالا توضیح داده شد ، هیچ آسیبی به همراه ندارد. شنبلیله دارای بوی قوی و شیرین است و خوردن دانه ها ممکن است آن بو را مانند شربت افرا در عرق و ادرار یا عرق و ادرار کودک پرستاری منتقل کند. اگر شروع به توجه به این بوی شربت افرا کنید ، علت آن را می دانید!

اگر مایل به مصرف شنبلیله برای هر یک از مزایای سلامتی ذکر شده در بالا هستید ، از کجا می توانید آن را پیدا کنید؟

تولید و جریان شیر را بهبود ببخشید

شنبلیله ممکن است به تحریک تولید شیر مادر و سهولت جریان کمک کند. پزشکان طب سنتی آسیا از مدتها قبل به این منظور شنبلیله توصیه می کنند.

در یک مطالعه سال ۲۰۱۴ ، ۲۵ زن که به تازگی زایمان کرده اند به مدت ۲ هفته روزانه سه فنجان چای شنبلیله می نوشند و در هفته های اول شاهد افزایش حجم شیر بودند.

فواید شنبلیله برای زنان

 • شنبلیله که حاوی فیتواستروژن است ، با مصرف مکرر به بزرگ شدن سینه کمک می کند .
 • شنبلیله به تولید شیر و افزایش مقدار آن برای زنان شیرده کمک می کند .
 • کاهش گرفتگی قاعدگی و گرگرفتگی یائسگی.

برای اطلاعات بیشتر: از بین بردن درد در جلسه

فواید شنبلیله برای بدن  

 • کاهش چربی های خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید.
 • درمان برخی از مشکلات دستگاه گوارش مانند: یبوست ، سوزش قلب و زخم .
 • سطح قند خون در بیماران دیابتی کاهش می یابد ،  اما جایگزینی برای درمان دارویی نیست و برای جلوگیری از افت شدید یا وارد شدن به یک کما قند باید مرتباً کنترل شود.
 • اثر ضد التهابی ، به ویژه التهاب روده ، برونش و عفونت های پوستی.
 • اشتها و کمک به افزایش وزن می کند.
 • برای تسکین بیماری پارکینسون کمک کنید .

شنبلیله برای سنگ کلیه فواید دارد

مقدار بالای کلسیم در بافت کلیه منجر به کلسیفیکاسیون بافت می شود و محیط مناسبی را برای تشکیل سنگ فراهم می کند.

برخی از مطالعات انجام شده بر روی مدار نشان داده اند که ممکن است کلسیفیکاسیون بافت را کاهش دهد و بنابراین دارای سنگ و همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

برای مطالعه بیشتر: مزایای مکمل های شنبلیله و شنبلیله

شنبلیله و قرص

هیچ ناسازگاری علمی شناخته شده بین قرص های شنبلیله و کنترل تولد وجود ندارد .

قرص شنبلیله برای زنان باردار

استفاده از قرص شنبلیله در دوران بارداری به دلیل اثر تحریک کننده انقباضات عضلات رحم توصیه نمی شود.برخی از مطالعات در انسان نشان داده است که شنبلیله ممکن است باعث ناهنجاری های جنینی از قبیل:

 • هیدروسفالی (تجمع مایع مغزی نخاعی در حفره های مغز).
 • آنانسفالی
 • ترک خوردگی ستون فقرات.
 • برخی از مطالعات حیوانی ، سقط جنین و کاهش باروری هنگام مصرف شنبلیله را در دوران بارداری نشان داده اند.

شنبلیله در طب سنتی

 • روغن دانه شنبلیله برای چین و چروک .
 • شنبلیله پخته شده با خرما و انجیر برای درمان درد قفسه سینه ، سرفه ، آسم ، تنگی نفس ، اخراج گازها و قاعدگی استفاده می شود .
 • شنبلیله برای تسهیل زایمان و پاکسازی رحم
 • شنبلیله در درمان بواسیر  مفید است
 • شنبلیله یک غذای چربی و مقوی برای بدن است
 • شنبلیله برای درمان تومورهای طحال همزمان با استفاده از مخلوط ریز سرکه به صورت همزمان در محل استفاده می شود.
 • برای درمان یبوست ، درد مفاصل و دیگران.
 • دفع کننده گاز و تونیک است
 • شنبلیله برای نرم شدن تومورهای جامد و برخی از عفونت های دیالکتیکی تکه های شنبلیله است
 • تخم شنبلیله برای درمان اگزما ، زخم ها ، زخم ها و دردهای روماتیسمی استفاده می شود .
حتما بخوانید
همه خواص و فواید اسفناج از زیبایی پوست و مو تا درمان بیماری ها

شنبلیله برای سلامتی بدن

 • درمان یبوست 
 • سرفه 
 • آسم و درد قفسه سینه 
 • کمردرد 
 • سیاتیک 
 • بواسیر
 • همچنین برای تحریک قاعدگی و تشویق رشد سینه  به دختران نوجوان داده می شود
 • شنبلیله برای درمان چربی و  نازک شدن
 • کم خونی 
 • ساختار ضعیف
 • اختلالات بلوغ
 • شنبلیله همچنین در تولید شیر برای زنان شیرده مفید است
 • تحقیقات اخیر متعدد ، فواید بذرها را در درمان دیابت و کاهش قند خون نشان داده است
 • برخی از تجارب رایج ، استفاده از تخم شنبلیله جوشانده با انجیر خشک را برای درمان کمردرد گزارش می کند .
 • بو و طعم ناخوشایند بذرها برای استفاده مفید است و برخی منابع بیانگر این هستند که با اجازه دادن جوانه زدن بذرها (جوانه زنی) می توان این بو را از بین برد و سپس به سرعت در فر ملایم خشک کرد.

مزایای دانه شنبلیله

شنبلیله فواید سلامتی زیادی دارد ، از جمله موارد زیر:

افزایش ترشح شیر مادر

افزایش تولید تستوسترون

تستوسترون ممکن است به دلیل توانایی آنها در افزایش میزان تولید تستوسترون از تخم شنبلیله به نفع مردان باشد .

تنظیم سطح قند خون: تخم شنبلیله به بهبود عملکرد هورمون انسولین کمک می کند و در مطالعات انجام شده بر روی این اثر با استفاده از دانه شنبلیله یا پودر آنها مشاهده شده است ؛ این که میزان فیبر آنها ممکن است دلیلی برای توانایی آنها در تنظیم سطح قند باشد و خوردن آنها برای دیابتی ها مفید است. از بین انواع اول و دوم ، حتی برای افراد سالم ، در یکی از مطالعاتی که شامل گروهی از افراد دیابتی نوع ۱ بود که در آن محققان ۵۰ گرم پودر تخم شنبلیله را به مدت ۱۰ روز به ناهار و شام شرکت کنندگان اضافه کردند و در نتیجه ۵۴ درصد پیشرفت در سطوح پایین تر مشاهده شد قند خون ادرار به صورت ۲۴ ساعته و همچنین کاهش کلسترول کل به ویژه کلسترول مضر موجود است.

کنترل اشتها

سه مطالعه انجام شده در مورد شنبلیله توانایی آن در کاهش اشتها و کاهش چربی را نشان داد. و یک مطالعه ۱۴ روزه نشان داد که شرکت کنندگان به طور خودکار ۱۷ درصد کل چربی مصرفی خود را کاهش می دهند.

کاهش میزان کلسترول

همانطور که برخی شواهد نشان داده اند که تخم شنبلیله به کاهش تری گلیسیرید و کلسترول در بدن کمک می کند. کاهش سوزش سر دل: یک مطالعه تجربی دو هفته ای در افراد مبتلا به سوزش قلب مکرر نشان داد که شنبلیله باعث کاهش علائم سوزش سر دل می شود . اثر شنبلیله شبیه به آنتی اسیدها یافت شد.

کاهش دیسمنوره

با مصرف ۱۸۰۰-۲۷۰۰ میلی گرم پودر تخم شنبلیله سه بار در روز در سه روز اول قاعدگی و به دنبال آن ۹۰۰ میلی گرم سه بار در روز در دو دوره قاعدگی بعدی ، باعث کاهش درد قاعدگی می شود و به کاهش نیاز به مسکن کمک می کند. [۴]

کاهش خطر ابتلا به سرطان

مطالعات نشان داده اند که الیاف موجود در حلقه ممکن است به کاهش خطر برخی از انواع سرطان کمک کند. محققان مرکز بیوتکنولوژی راجیو گاندی دریافتند که شنبلیله تأثیر مشابهی با استروژن دارد و بنابراین می تواند جایگزین احتمالی برای جایگزینی هورمون درمانی باشد (جایگزینی هورمون درمانی). مطالعات دیگر نشان داده اند که مواد موجود در شنبلیله مانند ساپونین و صمغ گیاهی به محافظت از غشای مخاطی در روده بزرگ از سرطان ها کمک می کند ، زیرا این مواد با سموم موجود در مواد غذایی همراه بوده و آنها را از بدن خارج می کنند.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*