روش صحیح شستن سبزیجات و میوه ها

شستشوی سبزیجات و میوه ها
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سبزیجات

بروزرسانی: ۱۵ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 9 دقیقه

هیچ نظر

در این مطلب قصد داریم نحوه ای درست شستشویی سبزیجات و میوه هارو به شما آموزش دهیم با ماهمراه باشید تا با شستشوی سبزیجات و میوه ها با محلول های خانگی آشناشیم

اگر نگران تمیز بودن سبزیجات و میوه های تازه هستید، ما به شما نحوه ای شستشویی صحیح سبزیجات و میوه ها را آموزش میدهیم تا به درستی سبزیجات را بشویید، زیرا همیشه ترس ناشی از بیماری های ناشی از مواد غذایی است.

شکی نیست که شستن صحیح سبزیجات و میوه ها بهترین راه برای کاهش خطرات و جلوگیری از بیماری های ناشی از غذا است.

زیرا خوردن سبزیجات و میوه های تازه برای حفظ سلامتی ما ضروری است. تحقیقات نشان داده است که خوردن سبزیجات و میوه های زیادی خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان و سایر بیماری ها را کاهش می دهد. اما ما هشدارهای زیادی درباره ایمنی سبزیجات و میوه های خام می شنویم.

میوه ها و سبزیجات اغلب بدون پخت و پز خورده می شوند، به همین دلیل تمیز نگه داشتن آنها برای جلوگیری از منابع احتمالی بیماری ناشی از مواد غذایی بسیار مهم می شود.

طبق گفته وزارت بهداشت، میوه ها و سبزیجات خام باید قبل از لایه برداری و برش کاملاً شسته شوند و سپس خورده شوند. زیرا شستشو، باکتری هایی که در میوه ها و سبزیجات وجود دارد را کاهش می دهد.

بنابراین، لازم است که قبل از خوردن آنها سبزیجات و میوه ها را بشویید، به خصوص که اکثر مردم بر اهمیت برخورد سالم با گوشت اعتقاد دارند، اما مسمومیت غذایی ناشی از سبزیجات را نادیده می گیرند، زیرا باکتری های مضر دارند.

نحوه شستشوی سبزیجات و میوه ها با محلول های خانگی

سبزیجات و میوه ها چگونه شسته می شوند؟

 • شستن سبزیجات و میوه ها به خلاص شدن از باکتری های موجود در سطح سبزیجات و میوه ها کمک می کند و بیشتر این باکتری ها از خاک بوجود می آیند.
 •  هنگام شستن میوه و سبزیجات، باید شیر آب باز داشته و آنها را به خوبی در زیر آب مالش دهید. به عنوان مثال ، هنگام شستن سبزیجات و میوه ها در یک کاسه ، ممکن است بعضی از عناصر را نادیده بگیرید و به دیگران توجه کنید.
 • برای اطمینان از تمیز بودن و کمک به خلاص شدن از شر باکتریهای خارجی، لازم است قبل از خوردن آنها سبزیجات و میوه ها را بشویید.

شستشوی سبزیجات و میوه ها

توصیه اصلی برای ذخیره میوه و سبزیجات چیست؟

 •  دست ها را قبل و بعد از شستن سبزیجات و میوه ها کاملاً بشویید.
 • سبزیجات و میوه ها را جدا از غذاهای آماده نگه دارید.
 • قبل از ذخیره شدن در آن، تمام وسایل برش، چاقو و وسایل آشپزی را بشویید.

چگونه می توان از انتقال آلودگی جلوگیری کرد؟

 •  بهتر است میوه ها و سبزیجات را در حین شستشو مالش دهید تا باکتری ها از بین بروند زیرا این به کاهش رها شدن باکتری ها کمک می کند. سعی کنید شستشوی کثیف ترین عناصر را شروع کنید و دوباره آبکشی نهایی را انجام دهید.
 • تمیز کردن ظروف، ابزار برش و وسایل دیگر بعد از تهیه سبزیجات و میوه بسیار مهم است تا از آلودگی متقاطع جلوگیری شود.
 • زنان باردار، افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف باید دستورالعمل های مربوط به بهداشت خوب را به دقت رعایت کنند.
 • کودکان را ترغیب کنید که پس از دست زدن به سبزیجات و میوه ها، دست خود را بشویند.

شستن سبزیجات و میوه ها با سرکه سفید:

 • یک راه ساده وجود دارد و هزینه زیادی ندارد سرکه سفید است. می توانید سبزیجات و میوه ها را در سینک آشپزخانه پس از پر کردن سینک با آب یا در یک کاسه بزرگ بشویید و کاسه یا سینک را با یک فنجان سرکه سفید پر کنید.
 • سبزیجات و میوه ها را درون کاسه یا کاسه خود قرار دهید و بگذارید تا یک ساعت خیس شوند ، سپس به آرامی آنها را بشویید و بشویید.
 • آنها باید اجازه دهید تا قبل از انتقال به داخل یخچال، کاملاً خشک شوند.

چگونه سبزیجات کاهو و برگ را بشوییم؟

کاهو و سبزیجات برگ دار اغلب حساس ترین مواد هنگام شستشو هستند. از آنجا که آنها به احتمال زیاد حاوی حشرات یا میکروارگانیسم های دیگری هستند.

برای سبزیجات برگ و کاهو ، 2 قاشق غذا خوری نمک را در 2 فنجان آب بریزید، آب لیمو را اضافه کنید، این مخلوط را روی سبزیجات برگ دار بپاشید و حتماً حدود یک دقیقه آن را رها کنید.

سپس سبزیجات را به سینک آب و سرکه رقیق شده اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه آنها را خیس کنید، سپس با آب سرد بشویید و بگذارید قبل از قرار دادن در یخچال کاملاً خشک شود.

چگونه توت ها را بشوییم؟

انواع توت ها شاید یکی از ظریف ترین میوه ها باشند زیرا می تواند هر چیزی را که روی آنها قرار می گیرد طعم دهد. در این حالت می توانید از آب لیمو رقیق شده برای شستن توت ها استفاده کنید. با مخلوط کردن 2 فنجان آب با 1/2 فنجان آب لیمو تازه و مخلوط روی توت ها را بپاشید.

سپس توت ها را به مدت 15 دقیقه در آب خالص خیس کنید و بگذارید قبل از اینکه در یخچال نگهداری شود کاملا خشک شود.

شستن سبزیجات و میوه ها با جوش شیرین و سرکه:

شستشوی سبزیجات و میوه ها

نحوه شستشوی سبزیجات و میوه ها با سرکه سفید:

برای میوه ها و سبزیجات صاف:

سرکه سفید مقطر را درون 3 لیوان آب درون یک بطری اسپری بریزید، سپس در بطری را ببندید و بعد بطری را تکان داده تا محلول ترکیب شوند. سپس روی سبزیجات و میوه ها اسپری کنید، به همین ترتییب سبزیجات و میوه ها را کاملاً مالش دهید تا از خوب پوشاندن آنها اطمینان حاصل شود.

بعد از گذشت یک دقیقه، میوه ها و سبزیجات را در زیر آب جاری سرد بشویید تا سرکه و تأثیر آن روی سبزیجات و میوه ها برداشته شود و اجازه دهید کاملاً خشک شود.

برای سبزیجات برگ دار:

سرکه سفید را درون یک کاسه بزرگ بریزید، 3 لیوان آب اضافه کنید و آنها را با هم مخلوط کنید. برای جدا کردن برگ ها از سبزیجات برگ دار و فرو بردن آنها در محلول سرکه کار کنید. سبزیجات را از کاسه جدا کرده و آنها را در زیر آب سرد آبکشی کنید. برای خلاص شدن از مایعات اضافی، آنها تا زمانی که کاملاً خشک نشوند، در هوا مانده اند.

برای سبزیجات دارای ترک (مانند گل کلم):

سرکه سفید مقطر را درون یک کاسه بزرگ بریزید، 3 لیوان آب اضافه کنید و با یک قاشق بزرگ مخلوط کنید تا مایعات با هم مخلوط شوند. سبزیجات را درون یک کاسه بزرگ بگذارید و حداقل دو دقیقه آنها را خیس کنید. برای خلاص شدن از شر اضافی سبزیجات را زیر آب سرد بشویید و بگذارید آنها به خوبی هوا بمانند.

نحوه شستشوی سبزیجات و میوه ها با جوش شیرین:

برای میوه ها و سبزیجات قوی ، نرم و نرم:

مقدار زیادی جوش شیرین را روی میوه و سبزیجات بپاشید و سپس آن را مالش دهید. سپس آن را در زیر آب سرد جاری شستشو دهید تا تمام آثار جوش شیرین از بین بروند.

برای سبزیجات برگ دار: نوشابه جوش شیرین را در تمام سبزیجات برگ دار بپاشید و حدود 2 دقیقه قبل از مالیدن آنها را به آرامی ریخته و خوب بشویید.

شستن سبزیجات و میوه ها با سرکه سیب

در یک کاسه بزرگ، سبزیجات و میوه ها را بگذارید و با آب بپوشانید، سپس 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب را اضافه کنید.

سبزیجات و میوه ها را بگذارید تا زمانی که در محلول سرکه سیب خیس نشوند به مدت 5-10 دقیقه. توصیه می شود قبل از این دوره هلو و زردآلو را از بین ببرید، زیرا شهد موجود در سرکه سیب می تواند پوست هلو یا زردآلو را از بین ببرد.

سبزیجات و میوه ها را با قلم مو مالش دهید، مطمئن شوید این برس فقط برای شستن سبزیجات و میوه ها است.

شستن سبزیجات و میوه ها با آب.

سبزیجات و میوه ها را بگذارید تا خودشان را روی حوله خشک کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا