چاپ صفحه

15 مدل از بهترین عصای کوهنوردی موجود در بازار

بهترین عصا کوهنوردی
چکیده این مطلب :

انتشار: ۲۸ تیر ۹۹

زمان مطالعه: 13 دقیقه

دسته بندی ها: کمپینگ و کوهنوردی

هیچ نظر

در این مطلب به راهنمای خرید عصای کوهنوردی و معرفی پرفروش ترین و بهترین عصای کوهنوردی موجود در بازار و راه های خرید اینترنتی بهترین عصای کوهنوردی میردازیم.
دوستان عزیز محصولات معرفی شده جزء پرفروش ترین ها هستند به همین منظور ممکن است به مرور زمان به دلایل مختلف در بازار و فروشگاه ، سایت های معرفی شده ناموجود شوند در این صورت شما عزیزان میتوانید از محصولات مشابه و دسته بندی اصلی مراجعه کنید.

گاهی ممکن است هنگام پیاده روی یا کوهنوردی در مسافت های طولانی به یک عصا نیاز داشته باشید و این زمان خوبی برای استفاده از عصا برای پیاده روی است. عصا می تواند هنگام بالا رفتن از تپه ها کمک کنند و حتی می توانید از یکی از آنها به عنوان پایه چادر یا سه پایه دوربین استفاده کنید.

اگرچه عصای کوهنوردی ساده به نظر می رسد ، اما می تواند در اشکال و اندازه های مختلف باشد. برخی تاشو هستند ، برخی به عنوان عصای تلسکوپ استفاده می شوند ، برخی از آنها از فیبر کربن و برخی دیگر از آلومینیوم ساخته شده اند. در این مطلب به تمامی نکاتی که قبل از خرید عصای کوهنوردی باید بدانید میپردازیم و بهترین عصای کوهنوردی را معرفی میکنیم باما همراه باشید.

چرا باید عصای کوهنوردی بخریم؟

عصای کوهنوردی از فشاری که از سطح زمین به بدن شما وارد می شود را می کاهد. و باعث می شود فشار زیادی به مچ پا و دست وارد نشود. همچنین به شما کمک می کند تا از سفتی زمین که دارید روی آن راه می روید مطمئن شوید.

و باعث کاهش مصرف انرژی شما می تواند و انرژی تان را مدیریت می کند. و می توان از آن به عنوان یک تکه گاه برای یک استراحت کوتاه استفاده کرد. و می توان از آن برای حفاظت از خود در برابر حیوانات وحشی استفاده کرد.

مزایای استفاده از عصای کوهنوردی چیست؟

این وسیله در طول یک روز میزان بسیار زیادی فشار را از روی اندام های تحتانی بدن به دست ها منتقل می کند. کاهش فشار ناشی از وزن بدن بر روی پاها و انتقال قسمتی از بدن روی دست ها. ایجاد تعادل و جلوگیری از زمین خوردن مخصوصا در کوهنوردی ها طولانی مدت. کمک به کمتر خسته شدن افراد هنگام کوهنوردی. و همچنین می توان از آنها برای محافظت از خودت یا به عنوان آتل برای ثابت نگه داشتن عضو مجروح استفاده کرد.

معایب استفاده از عصای کوهنوردی چیست؟

اگر کوهنورد در هنگام کوهنوردی زیاد از عصای کوهنوردی استفاده کند امنیتش بیشتر می شود اما هماهنگی فرد کم می شود و در جاهایی که نمی تواند از باتوم استفاده کند فرد دچار مشکل می شود. و باعث افزایش تپش قلب می شود. و یکی دیگر از معایب اعصای کوهنوردی راحت نبودن هنگام عکاسی و فیلم برداری است.

بیشتر بخوانید
بهترین کفش مخصوص پیاده روی زنانه و دخترانه

اگر در هنگام استفاده از باتوم ( عصای کوهنوردی) فاصله بین بدن و باتوم زیاد باشد کشیدگی در اندام ها زیاد می شود و چرخش درد زیادی را ایجاد می کند.

آشنایی با انواع عصای کوهنوردی:

ثابت: این عصا های کوهنوردی در واقع همان چوب اسکی هستند که قابلیت تغییر اندازه ندارند. به همین دلیل باید در هنگام خرید آنها حتما دقت کرد و مدلی را که متناسب با قد فرد است خریداری کرد. همچنین این عصا ها در برنامه های طبیعت گردی نقش خاصی ندارند و نمی توان از آنها استفاده کرد.

تلسکوپی

این مدل عصای کوهنوردی کارایی بیشتری دارد و بسیار ایمن تر است. چرا که این مدل دارای قابلیت تنظیم ارتفاع که یکی از مهم ترین قابلیت ها در عصاهای کوهنوردی می باشد است. در پیمایش ها به دلیل قابلیت تنظیم باتوم های تلسکوپی از آنها استفاده می شود تا در شرایط مختلف اندازه باتوم را تغییر دهند. همچنین در کوهپیمایی ها نیز از یک جفت باتوم تلسکوپی استفاده می شود.

عادی

این باتوم ها به دلیل نوع ساختشان خیلی دیرتر آسیب می بینند و بسیار مناسب تر از هر مدل هستند. مخصوصا در کوهنوردی های سنگین و آلپی استفاده از این مدل بسیار بهتر است. اما نکته منفی آن این است که این مدل ضربه های متوالی از زمین را به دست ها منتقل می کند و باعث خستگی می شود. بنابراین اگر توانایی و شرایط بدنی مناسبی دارید از این مدل استفاده کنید.

آنتی شک

این مدل دارای فنر هایی می باشد که باعث کاهش ضربه و فشار روی دست ها می شود که ناشی از ضربه های متوالی است که به زمین وارد می شود و خستگی آن به دست ها منتقل می باشد. اگر توانایی بدنی مناسبی ندارید بهتر است این نوع استفاده کنید.

آشنایی با دو مدل اصلی باتوم های کوهنوردی

باتوم های تکی

این مدل عصای کوهنوردی به صورت تکی فروخته می شود و معمولا دارای قابلیت تنظیم ارتفاع می باشند. برخی از آنها از فنر های آنتی شک بهره می برند و برخی نیز یک دوربین کوچک دارند که می توان از آن به عنوان مونو پاد استفاده کرد. این مدل بیشتر برای مسیر های صاف و مسطح و گردشگری و سفر استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
بهترین چراغ پیشانی و هدلایت کوهنوردی حرفه ای

باتوم های جفتی

این باتوم ها به صورت دوتایی فروخته می شوند و در هنگام کوهنوردی و صعود های طولانی وزن را از روی زانو ها به شدت کاهش می دهند. بیشتر آنها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و برخی از آنها نیز قابلیت آنتی شک دارند.

این مدل به صورت تناوبی استفاده می شود و باعث افزایش تعادل شما می شوند. بیشتر مناسب مسیر های سخت تر و حرفه ای تر است و اگر به کوهنوردی علاقه دارید و آن را دنبال می کنید بی شک این مدل برای شما بهتر است.

توجه: در صورت حمل کوله با وزن زیاد جهت حفظ تعادل حتما باید از باتوم جفت استفاده نمایید.

اجزای باتوم کوهنوردی (عصای کوهنوردی)

اجزای باتوم کوهنوردی

 • بدنه: بدنه شامل سه قسمت می شود. دسته باتون، بند و بدنه اصلی که هر کدام را شرح می دهیم. دسته باتون جهت استفاده از عصای کوهنوردی آن را در دست می گیرند و معمولا از جنس پلاستیک ساخته می شود. بدنه اصلی باتوم ها از آلیاژ آلومینیوم، تیتانیوم، آلیاژ فولاد، الیاف کربن معمولا ساخته می شود.
 • سیستم قفل: این قسمت عصای کوهنوردی وظیفه تنظیم ارتفاع آن را به عهده دارد. با چرخاندن آن به طرف چپ باز می شود و با چرخاندن آن به طرف راست بسته می شود.
 • گل باتوم: قطعه ای پلاستیکی است و باعث می شود تا باتون شما در داخل برف و گل و شن فرو نرود.
 • سخمه: این قسمت معمولا از یک الماسه یا تنگستن تشکیل می شود که بتواند به راحتی در زمین فرو برود. با فرو رفتن آن به داخل زمین در آن گیر می کند و از لغزش باتوم جلوگیری می کند و باعث تسهیل در استفاده از آن و امنیت بیشتر می شود.
 • محافظ سخمه: این بخش مخصوص وقتی است که شما از عصای کوهنوردی استفاده نمی کنید. شما با نصب محافظ سخمه باعث می شود تا باتون شما به کسی یا جایی آسیب نزند و کاملا بی خطر باشد.

نکاتی که باید در هنگام خرید عصای کوهنوردی به آن دقت کنیم:خرید عصای کوهنوردی

تنظیم ارتفاع

شاید تا الان فهمیده باشید که قابلیت تنظیم ارتفاع بسیار در هنگام خرید مهم است و باید به آن بسیار دقت کرد. عصا های کوهنوردی معمولا دارای ۲ نوع حالت تنظیم ارتفاع هستند. یکی ضامنی و دیگری پیچی.

بیشتر بخوانید
بهترین چاقوی سفری موجود در بازار

تغییر اندازه در عصای کوهنوردی معمولا در دو یا سه مرحله انجام می شود. به این صورت که شما با باز کردن ضامن عصا یا پیچش بدن می تواند اندازه باتون را کم و زیاد کنید.

در مدل های ضامنی شما باید برای تنظیم اندازه آن ضامنی که در کنار عصا وجود دارد را باز کنید و آن را به سمت انتهای عصا بکشید تا بتوانید ارتفاع عصا را کم و زیاد کنید. اما در مدل هایی که پیچشی هستند شما می توانید با پیچش بدنه عصا و حرکت دادن آن به سمت پایین و بالا ارتفاع عصا را کم و زیاد کنید.

قابلیت آنتی شوک

سیستم آنتی شوک در عصا های کوهنوردی به این صورت کار می کند که فنری در داخل قسمت داخلی دسته قرار دارد که فشاری را که به پا و قوزک وارد می شود را به دست ها منتقل می کند.

این سیستم موافقان و مخالفان بسیاری دارد. موافقان آن می گویند که این سیستم فشار را به پاها کمتر کرده و بخشی از آن را به دست ها منتقل می کند و باعث راحتی و حفظ انرژی بیشتر است.

اما مخالفان آن می گویند که درست است که فشار را از روی پاها کم می کند اما فشار بیشتری را به دست ها وارد می کند. همچنین در زمین هایی که ارتفاع آن زیاد است یا زمین سخت است این قابلیت می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بنابراین این موضوع بیشتر به خودتان بر می گردد که کدام مدل را انتخاب کنید.

جنس بدنه

در وسایل ورزشی و کوهنوردی جنس مواد به کار رفته در محصول بسیار اهمیت دارد. عصای کوهنوردی نیز از این قضیه مستثنی نیست. جنس بدنه باید از موادی باشد که علاوه بر استحکام بالا وزن سبکی داشته باشد. به همین دلیل عمدتا در ساخت عصای کوهنوردی از آلومینیوم یا کربن استفاده می شود که هر دوی این ویژگی ها را دارا می باشند.

جنس بدنه معمولا از آلیاژ فولاد: سنگین و بسیار مقاوم، آلیاژ آلومینیوم: سبک و مقاومت کم، تیتانیوم: سبک و بسیار مقاوم، کربن: بسیار سبک و بسیار مقاوم است.

دسته باتوم کوهنوردی

دسته عصای کوهنوردی به دو مدل تقسیم می شوند. یکی صاف است و دیگری شبیه دسته عصاهای چوبی است. نمی توان گفت که شکل دسته تاثیری بر راحتی شما ندارد اما در تعیین اینکه راحت است یا نه شما تصمیم گیرنده هستید و این موضوع بیشتر به نظر شما بستگی دارد. بیشتر سعی کنید در هنگم خرید دسته به جنس آن توجه کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین کفش کوهنوردی مارک سالومون در بازار کدام است؟

جنس دسته باید به صورتی باشد که بسیار نرم و خوش دست باشد و باعث شود دست زیاد عرق نکند. همچنین باید به صورتی باشد که وقتی دست عرق کرد عصا از دست لیز نخورد. جنس هایی مانند چوب گنبه و فوم به علت نرمی و راحتی و لیز نخوردن، بیشتر در ساخت دسته های عصای کوهنوردی استفاده می شوند.

گل عصا

گل عصا که با نام هایی مانند گل برف و گل یخ نیز شناخته می شود یکی از قسمت های مهم در عصای کوهنوردی است. این قطعه از فرو رفتن باتوم شما در زمین های برفی و شنی جلوگیری گیری می کنند.

همچنین این قطعه از فرو رفتن ناگهانی عصا به شکاف و درز های میان یخ و سنگ نیز جلوگیری می کند و باعث می شود تعادل فرد خیلی بیشتر حفظ شود. این قطعه معمولا قابلیت جدا شدن نیز دارد.

سخمه

سخمه قسمتی نوک تیز در انتهای عصا است. این قسمت باعث می شود تا شما بر روی زمین های یخی و برفی سر نخورید همچنین باعث ایجاد تعادل بهتر و امنیت بیشتر کوهنورد نیز می شود.

معتبر ترین برند ها برای خرید باتوم کدامند؟

برند هایی مانند Black Diamond که جز معتبرترین ها است و بیشتر مدل های جفتی است و سیستم قفل بسیار راحتی نیز دارد. برند های دیگری نظیر هفت گوهر نیز بسیار نام آشنا مخصوصا برای کوهنورد های ایران است. برند هایی نظیر arakan ، کمپسور نیز جز برند های معتبر به حساب می آیند.

توجه: سعی کنید هنگام خرید از فروشگاه معتبری خرید کنید چونکه در صورت تقلبی بودن این محصول می تواند ضررات جانی و بدنی بسیار بدی برایتان به همراه داشته باشد.

در نکات قبل با نکات و راهنمای خرید عصا کوهنوردی آشنا شدیم در ادامه ای مطلب فهرستی از 20 مدل از بهترین عصا کوهنوردی موجود در بازار را لیست کرده ایم تا موقع خرید دچار سردرگمی نشوید:

15 مدل از بهترین عصا کوهنوردی موجود در بازار

1. عصا کوهنوردی آنتی شوک اکسپوننت مدل ex100

عصا کوهنوردی آنتی شوک اکسپوننت مدل ex100مشخصات کلی

 • وزن
  300 گرم
 • سایز
  متوسط
 • جنس دسته
  فوم
 • توضیحات دسته
  دسته مقاوم

2. عصای پیاده روی مدلBM-2

عصای پیاده روی مدلBM-2مشخصات کلی

 • وزن
  280 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • جنس بدنه
  آلومینیوم

سایر توضیحات

 • عصای تاشوی پیاده روی
 • ارتفاع قابل تنظیم تا92 سانتی متر
 • تاشو ومناسب سفر
 • کم حجم وکم جا
 • قابل تنظیم تا پنج درجه
 • دارای بند

3. عصای کوهنوردی اتلی تک مدل AT2020

عصای کوهنوردی اتلی تک مدل AT2020مشخصات کلی

 • وزن
  325 گرم
 • سایز
  متوسط
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  ارگونومیک و نرم
 • جنس بدنه
  آلومینیوم – دورآلومین

4.عصای کوهنوردی ام بی سی مدل M130Q2

عصای کوهنوردی ام بی سی مدل M130Q2

مشخصات کلی

 • وزن
  270 گرم
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  پلاستیک فشرده با روکش فوم ضد تعریق
 • جنس بدنه
  آلومینیوم 7075

5. عصای کوهنوردی آنتی شوک تامکس مدل

عصای کوهنوردی آنتی شوک تامکس مدلمشخصات کلی

 • وزن
  300 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  دسته از نوع پلاستیک فشرده متناسب کف دست به همراه قسمت اسفنجی برای راحتی استفاده می باشد
 • جنس بدنه
  آلومینیوم

6. عصای کوهنوردی انرجیا مدل 3s

عصای کوهنوردی انرجیا مدل 3s

مشخصات کلی

 • وزن
  320 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  دارای طراحی ارگونومیک برای راحتی بیشتر
 • جنس بدنه
  آلمینیوم

7. عصای کوهنوردی بوبودا مدل07

عصای کوهنوردی بوبودا مدل07

مشخصات کلی

 • وزن
  316 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  دسته باتومی
 • جنس بدنه
  آلومینیوم

8. عصای کوهنوردی بوبودا مدل09

عصای کوهنوردی بوبودا مدل09مشخصات کلی

 • وزن
  316 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  دسته از نوع پلاستیک فشرده متناسب کف دست به همراه قسمت اسفنجی برای راحتی استفاده می باشد
 • جنس بدنه
  آلومینیوم

سایر توضیحات

 • قابل استفاده در برف
 • دسته عصایی
 • دارای یخ شکن
 • بسیار با دوام و سبک
 • ساخته شده از آلومینیومی با دوام

9. عصای کوهنوردی کمپسور مدل IBE 2011

عصای کوهنوردی کمپسور مدل IBE 2011مشخصات کلی

 • وزن
  310 گرم
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  – دارای طراحی ارگونومیک برای راحتی بیشتر
 • – دارای بند نگه دارنده با قابلیت تنظیم اندازه
 • جنس بدنه
  آلومینیوم

سایر توضیحات

 • دارای قابلیت قفل بدنه
 • اندازه در حالت بسته 64 سانتی‌متر
 • اندازه در حالت باز شده اول 96 سانتی‌متر
 • اندازه در حالت باز شده دوم 133 سانتی‌متر
 • دارای سخمه کاربیدی
 • دارای یک گل برای حرکت راحت بر روی زمین‌های گلی و صخره‌ای

10. عصای کوهنوردی کمپسور مدل دسته دار

عصای کوهنوردی کمپسور مدل دسته دار

مشخصات کلی

 • وزن
  310 گرم
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • ضربه گیر
  دارد
 • تعداد
  یک عدد

سایر توضیحات

 • دارای قابلیت قفل بدنه
 • اندازه در حالت بسته 65 سانتی‌متر
 • اندازه در حالت باز شده اول 96 سانتی‌متر
 • اندازه در حالت باز شده دوم 133 سانتی‌متر
 • دارای سخمه کاربیدی
 • دارای یک گل برای حرکت راحت بر روی زمین‌های گلی و صخره‌ای

11. عصای کوهنوردی مدل 6061

عصای کوهنوردی مدل 6061

مشخصات کلی

 • وزن
  325 گرم
 • سایز
  بزرگ
 • کمترین ارتفاع
  64
 • بیشترین ارتفاع
  135
 • جنس دسته
  لاستیک

سایر توضیحات

 • قابلیت تنظیم دلخواه دو حالته ( ساده – فنردار )
 • دارای سیستم داخلی ضد ضربه ( آنتی شوک ) برای از بین رفتن فشار به مچ دست
 • تنظیم اندازه ی بلندی در کمترین حالت 64 و در بیشترین حالت 135 سانتی‌متر
 • دارای گل برف جهت جلوگیری از فرو رفتن عصا در برف و شن

12. عصای کوهنوردی مدل A123

عصای کوهنوردی مدل A123

مشخصات کلی

 • وزن
  300 گرم
 • سایز
  متوسط
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  دسته از نوع پلاستیک فشرده متناسب با کف دست به همراه قسمت اسفنجی برای سهولت در استفاده
 • جنس بدنه
  آلومینیوم

13. عصای کوهنوردی مدل ATISH بسته ۲ عددی

عصای کوهنوردی مدل ATISH بسته ۲ عددی

مشخصات کلی

 • وزن
  290 گرم
 • سایز
  متوسط
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • توضیحات دسته
  دسته ی با کیفیت
 • جنس بدنه
  آلومینیوم

سایر توضیحات

 • دارای قطب نما
 • پلاستیک
 • دارای طراحی ارگونومیک برای راحتی بیشتر
 • دارای بدنه ی آلومینیومی
 • دارای قابلیت تنظیم اندازه ی دو مرحله ای
 • دارای یخ شکن

14. عصای کوهنوردی مدل FX-8336

عصای کوهنوردی مدل FX-8336

مشخصات کلی

 • وزن
  320 گرم
 • سایز
  متوسط
 • جنس دسته
  پلاستیک
 • جنس بدنه
  آلومینیوم

15. عصای کوهنوردی کمپسور مدل IBE بسته 2 عددی

مشخصات کلی

 • وزن
  620 گرم
 • جنس دسته
  پلاستیک

توضیحات دسته

 • دارای طراحی ارگونومیک برای راحتی بیشتر
 • دارای بند نگه دارنده با قابلیت تنظیم اندازه
 • جنس بدنه آلومینیوم
 • ضربه گیر: دارد
 • تعداد: جفت
 • قابلیت تنظیم اندازه: دارد
بیشتر بخوانید
بهترین کفش کوهنوردی مردانه

سایر توضیحات

 •  اندازه در حالت بسته 64 سانتی‌متر
 • اندازه در حالت باز شده اول 96 سانتی‌متر
 • اندازه در حالت باز شده دوم 133 سانتی‌متر
 • دارای سخمه کاربیدی
 • دارای یک گل برای حرکت راحت بر روی زمین‌های گلی و صخره‌ای

ضمن تشکر امیدواریم این مطلب در راستای انتخاب و بهترین عصای کوهنوردی مفید بوده باشد در ادامه ای مطلب خواندن راهنمای خرید وسایل ضروری کوهنوردی و کمپینگ و راهنمای خرید کفش کوهنوردی سالومون را نیز به شما همراهان عزیز توصیه میکنیم.

منیع:

daraje & digikala & beytoote & chibekharid

5/5 - (3 امتیاز)