چاپ صفحه

راهنمای خرید میکروسکوپ دیجیتال، دانش آموزی و حرفه ای

راهنمای خرید میکروسکوپ
چکیده این مطلب :

انتشار: 10 مرداد 99

زمان مطالعه: 12 دقیقه

دسته بندی ها: ابزار آلات

هیچ نظر

592 بازدید

در این مطلب به راهنمای خرید انواع میکروسکوپ و معرفی پرفروش ترین و بهترین میکروسکوپ های موجود در بازار و راه های خرید اینترنتی میکروسکوپ میپردازیم.

میکروسکوپ چیست؟

میکروسکوپ (به انگلیسی: Microscope) وسیله ای است که در بزرگنمایی اشیاء و اشیاء کوچک تخصص دارد و مطالعه آنها را تسهیل می کند و به ویژه برای زیست شناسانی که ارگانیسم های زنده را مطالعه می کنند و سلول هایی که برای تسهیل مطالعه آنها به وسایل و تکنیک های پیشرفته ای نیاز دارند مفید است . عملکرد میکروسکوپ فقط به بزرگنمایی محدود نمی شود ، یعنی برای نشان دادن مطالبی که در اندازه بزرگتر مورد مطالعه قرار می گیرند ، بلکه بیشتر برای نشان دادن جزئیات است ، که به وضوح شناخته می شود امروزه از میکروسکوپ ها در صنایع الکترونیک هم استفاده میشود که میکروسکوپ دیجتال در آن دره قرار دارند

مخترع میکروسکوپ کیست؟

آنتونی هوک شخصی هلندی بود که لنز ساز بود که با خود گفت که “اگر تصویر بزرگنمایی شده یک ذره بین را دوباره با عدسی دیگری بزرگنمایی کنیم چه خواهد شد” و به طور اتفاقی با در یک راستا قرار دادن دو عدد ذره بین (عدسی)، میکروسکوپ را ساخت.

تاریخچه ساخت میکروسکوپ

در حدود سال ۱۶۵۰ میلادی دانشمندان با این شیشه‌های منحنی به چیزهای خیلی کوچک نگاه کردند و به دقت به بررسی آن‌ها پرداختند. اسم این شیشه‌ها را ره سطح منحنی داشتند، عدسی گذاشتند. می توان گفت در ابتدا میکروسکوپ ها همانند حال حاضر پیشرفته و دقیق نبودند؛ میکروسکوپ های ابتدایی بسیار ساده بودند و از تنها از ترکیب یک لوله و دو عدد عدسی ساخته می‌شدند که طی سال ها پیشرفت کرده و میکروسکوپ های دقیق و پیشرفته حال حاضر ساخته شدند.

 انواع میکروسکوپ ها

میکروسکوپ نوری چیست؟

تعریف میکروسکوپ نوری این دستگاهی است که از نور و لنزها برای بزرگنمایی نمونه ها استفاده می کند، و میکروسکوپ های نوری از طریق مسیری که نور را در یک پرتو باریک متمرکز می کند ، ارسال می کنند ، سپس آن نور از طریق نمونه عبور می کند و تصویر نمونه ظاهر می شود و آن تصویر برای بزرگنمایی از یک یا چند لنز عبور می کند تا اینکه به چشم کاربر یا دوربین برسد و میکروسکوپ ها ابزار هستند اساسی برای دانشمندان؛ آنها در میکروبیولوژی ، علوم مواد ، کانی شناسی و پزشکی استفاده می شوند.

انواع میکروسکوپ نوری در زیر انواع میکروسکوپ نوری مشاهده می شود:

 • میکروسکوپ تک رنگ: این میکروسکوپ می تواند تصویر نمونه را تا 300 برابر بزرگنمایی کند.
 • میکروسکوپ ترکیبی: این میکروسکوپ می تواند تصویر یک نمونه را تا 2000 بار تقویت کند.

میکروسکوپ های الکترونی

میکروسکوپ های نوری نسبت به میکروسکوپ های الکترونی بسیار کاربرد بیشتری دارند زیرا در این نوع میکروسکوپ از تابش الکترون بر نمونه به جای نور مرئی استفاده میشود.همچنین باید ذکر شود که تابش الکترون برای چشم انسان بسیار خطرناک میباشد در نتیجه در میکروسکوپ های الکترونی به جای رویت مستقیم بازتابش از فلورسنت استفاده میشود که آسیبی به چشم وارد نکند.

میکروسکوپ های نوری

میکروسکوپ های نوری نام دیگری هم دارند که به آن ها میکروسکوپ های اپتیکی نیز گفته می‌شود. در این نوع از میکروسکوپ ها نهایت بزرگنمایی ۱۸۰۰ است است که یکی از دلایل جایگزینی میکروسکوپ الکترونی به جای نوری همین بود. کارکرد و استفاده میکروسکوپ های نوری به این صورت است که ار رویت طیف نور مرئی استفاده میشود که خودش توسط چشم انسان قابل تشخیص باشد.

انواع میکروسکوپ ها لحاظ چشمی

در حال حاضر میکروسکوپ ها را از دو طریق دسته بندی می کنند یکی از لحاظ تعداد چشمی و یکی از لحاظ آشکارساز بودن

میکروسکوپ ها در طبقه بندی تعداد چشمی سه نوع دارد:

 • میکروسکوپ های تک چشمی
 • میکروسکوپ های دو چشمی
 • میکروسکوپ های سه چشمی

راهنمای خرید میکروسکوپ دیجیتال، دانش آموزی و حرفه ای

راهنمای خرید میکروسکوپ

خرید میکروسکوپ می‌تواند به خاطر پردازش انبوه اطلاعاتی که برای هر مدل ارائه می‌شود کار پیچیده و گیج کننده‌ای باشد. مدل‌های مختلفی از میکروسکوپ در بازار وجود دارد؛ پس اگر بدون هیچ تحقیقی برای خرید اقدام کنید، ممکن است میکروسکوپی با کیفیت پایین بخرید که حتی برای کاری که می‌خواهید اصلا مناسب نباشد. با این حال قبل از خرید میکروسکوپ باید به نکاتی مثل نوع و کیفیت آن توجه کنید. اگر به دنبال راهنمای خرید میکروسکوپ دانش آموزی می‌گردید یا قصد خرید میکروسکوپ آزمایشگاهی دارید، این مقاله را از دست ندهید.

بزرگنمایی

یکی از مهمترین نکات در خرید میکروسکوپ میزان بزرگنمایی آن است. در ساختار میکروسکوپ از دو چیز برای بزرگنمایی استفاده می‌شود: لنز شیئی و لنز چشمی. برای اینکه بتوانید بزرگنمایی را بهتر بفهمید باید قدرت بزرگنمایی دو لنز شیئی و چشمی را در هم ضرب کنید. مثلا تصور کنید قدرت بزرگنمایی لنز چشمی میکروسکوپی برابر با 4x و قدرت بزرگنمایی لنز شیئی آن برابر با 10x باشد. برای به دست آوردن بزرگنمایی کلی میکروسکوپ باید قدرت بزرگنمایی دو عدسی میکروسکوپ موردنظر را در هم ضرب کنیم؛ پس در این مثال، قدرت بزرگنمایی کلی میکروسکوپ برابر با 40x است.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید دریل چکشی بعلاوه معرفی بهترین دریل چکشی

بیشتر میکروسکوپ‌های بیولوژی دارای 3 یا 4 عدد لنز شیئی، معمولا با بزرگنمایی 4x ،10x ،40x و 100x هستند. بعضی از این میکروسکوپ‌ها می‌توانند تا 5 عدد لنز شیئی داشته باشند که البته چنین میکروسکوپ‌هایی در آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌ها یافت می‌شوند.

حد پایین بزرگنمایی میکروسکوپ‌های استریو قابل کنترل است و می‌توانند دارای بزرگنمایی ثابت یا متغیر باشند. بعضی از این میکروسکوپ‌‌ها از هر دو نوع بزرگنمایی استفاده می‌کنند و به کاربر اجازه می‌دهند تا بین دو میزان بزرگنمایی ثابت مثلا 10x و 30x یا 20x و 40x یکی را انتخاب کنند. این در حالی است که میکروسکوپ‌های دارای بزرگنمایی متغیر امکان انتخاب هر میزان بزرگنمایی را در محدوده بزرگنمایی تلسکوپ موردنظر برای کاربر فراهم می‌آورند.

سر میکروسکوپ

میکروسکوپ‌های بیولوژی دارای سه مدل یک، دو و سه چشمی هستند. به طور کلی کودکان با مدل یک چشمی احساس راحتی بیشتری می‌کنند؛ در حالی که بزرگسالان مدل‌های دو چشمی را ترجیح می‌دهند. میکروسکوپ‌های سه چشمی به کاربر امکان می‌دهند که از طریق چشمی سوم عکس بگیرد یا فیلم ضبط کند.

بیشتر میکروسکوپ‌های استریو دو چشمی هستند، اما میکروسکوپ‌های استریوی سه چشمی نیز وجود دارند. این چشمی سوم به کاربر اجازه می‌دهد تا دوربین یا وبکم را به میکروسکوپ نصب کرده، از آن برای تدریس و تصویربرداری دیجیتال استفاده کند یا نمونه را به نمایش بگذارد.

 فوکوس Coarse یا فوکوس Fine

نکته مهم دیگر در خرید میکروسکوپ دسته‌های تنظیم فوکوس آن هستند؛ چراکه با استفاده از آنها می‌توانید روی چیزی که می‌خواهید فوکوس کنید. دسته کوچک متصل به میکروسکوپ به کاربر اجازه می‌دهد تا میزان فوکوس مناسب برای خود را پیدا کند. میکروسکوپ‌ها دارای دو نوع فوکوس Coarse و Fine هستند. بعضی از میکروسکوپ‌ها فقط دارای فوکوس Coarse هستند، در حالی که دیگر میکروسکوپ‌ها علاوه بر فوکوس Coarse از فوکوس Fine نیز بهره می‌برند. فوکوس Coarse می‌تواند تصویری بزرگ و واضح را به شما ارائه کند، در حالی که با استفاده از فوکوس Fine می‌توانید روی قسمت‌های ریزتر فوکوس کنید.

روشنایی

در ساختار اکثر میکروسکوپ‌ها منبع نوری وجود دارد که از لامپ‌های فلورسنت، تنگستن یا هالوژن بهره می‌برد. میکروسکوپ‌های دارای منبع نوری فلورسنت از قیمت بالاتری نیز برخوردارند، با این حال کیفیت نوری آنها به نسبت میکروسکوپ‌های دارای لامپ‌های هالوژن یا تنگستن بهتر بوده و روشن‌تر هستند.

میکروسکوپ‌های دارای لامپ ال ای دی تقریبا هم قیمت میکروسکوپ‌های دارای چراغ‌های فلورسنت بوده و درست مثل میکروسکوپ‌های فلورسنت در زمینه رنگ‌ها مشکلاتی دارند. با این وجود میکروسکوپ‌های ال ای دی کم مصرف‌تر بوده و تولید گرما نیز نمی‌کنند و همین امر آنها را برای استفاده در میکروسکوپ‌های باتری خور مناسب می‌کند.

دیافراگ

دیافراگم معمولاً بالای منبع نور و درست زیر صفحه میکروسکوپ قرار دارد. دیافراگم میزان نوری را که از طریق اسلاید عبور می‌کند، قبل از ورود به لنز شیئی و چشمی کنترل می‌کند. متداول‌ترین نوع دیافراگم دیسکی چرخان است که زیر صفحه میکروسکوپ قرار دارد. این دیسک دارای سوراخ‌هایی با اندازه‌های مختلف است که میزان نور عبوری به سمت بالا را کنترل می‌کند. برای افزایش یا کاهش نور کافی است دیسک را چرخانده و سوراخ‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر را انتخاب کنید.

کندانسور

کندانسور نور را از منبع نور جمع کرده و  و آن را مانند مخروطی از نور بر روی نمونه متمرکز می‌کند. میکروسکوپ‌های دارای کندانسور دارای تصویر واضح‌تری نسبت به مدل‌های فاقد کندانسور هستند. کندانسور خصوصا در بزرگنمایی‌های 400x و بالاتر بسیار مفید واقع می‌شود.

صفحه میکروسکوپ

صفحه میکروسکوپ، نمونه را در محل خاص خود قرار می‌دهد. دو نوع صفحه میکروسکوپ وجود دارد. نوع اول، صفحه‌ای است که کاربر می‌تواند برای دیدن قسمت‌های مختلف نمونه، اسلاید را خود جابجا کند، اما در نوع دوم که صفحه مکانیکی نام دارد، کاربر می‌تواند با استفاده از دو دسته مخصوص نمونه را روی محورهای X و Y حرکت دهد. بیشتر میکروسکوپ‌های رده بالای بازار از صفحه‌های مکانیکی برخوردارند، اما گاهی این نوع صفحه به طور جداگانه نیز فروخته می‌شود تا بتوانید آنها را در میکروسکوپ‌های فاقد صفحه مکانیکی نصب کنید.

قیمت خرید میکروسکوپ در بازار ایران

تا اینجا با انواع میکروسکوپ و نکات مهم در خرید میکروسکوپ آشنا شدید، اما قیمت میکروسکوپ در بازار ایران چقدر است؟ با چه بودجه‌ای می‌توان میکروسکوپ خرید؟ قیمت خرید میکروسکوپ تا حد زیادی به ویژگی‌های ارائه کننده آن وابسته است. در این قسمت قیمت خرید میکروسکوپ در بازار ایران را بررسی کرده و چند نمونه از میکروسکوپ‌های بازار را به شما معرفی می‌کنیم تا بررسی کنید با بودجه در دسترس خود چه میکروسکوپی با چه میزان ویژگی‌هایی را می‌توانید تهیه کنید.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید دستگاه آب سردکن

ارزانترین میکروسکوپ چقدر قیمت دارد ؟

قیمت ارزان ترین میکروسکوپ در حدود پنجاه و پنج هزار تومان است که یک میکروسکوپ کوچک جیبی است که منطقا با توجه به قیمت آن از کیفیت و دقت بالایی برخوردار نیست .

گرانترین میکروسکوپ چقدر قیمت دارد ؟

قیمت گران ترین میکروسکوپ آن که یک میکروسکوپ تک چشمی است در حدود شش میلیون و پانصد هزار تومان میباشد.

تا اینجا با چند نکته درباره انتخاب و خرید میکروسکوپ مناسب آشنا شدیم. در ادامه لیستی از ۲۵ میکروسکوپ ارزان، با کیفیت و محبوب در بازار ایران را برای شما آماده کرده ایم. همه این میکروسکوپ‌ها از کیفیت بالا و قیمت مناسبی برخوردار هستند. فراموش نکنید که با کلیک روی تصویر یا دکمه زیر هر آیتم، می توانید تصاویر و اطلاعات بیشتری را درباره هود به دست بیاورید.

15 مدل از پرفروش ترین میکروسکوپ های دیجیتالی، دانش آموزی و حرفه ای موجود در بازار

1. میکروسکوپ دانش آموزی ریفایند مدل C2108

میکروسکوپ دانش آموزی ریفایند مدل C2108

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع هد
  تک چشمی
 • وزن
  120 گرم گرم
 • چشمی
  بله
 • تعداد چشمی
  1
 • نوع نور
  مصنوعی از طریق لامپ LED
 • منبع تغذیه
  باطری
 • رزولوشن سنسور
  ندارد

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • نیاز به دو عدد باطری برای منبع تغذیه نور
 • دارای دکمه خاموش روشن منبع نور
 • فک متحرک نگهدارنده نمونه
 • مناسب برای استفاده ها آموزشی مبتدی ( دبستان)

2. میکروسکوپ آموزشی مدل Mh-450L

میکروسکوپ آموزشی مدل Mh-450L

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع هد
  تک چشمی
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • وزن
  150 گرم گرم
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • نوع نور
  معمولی
 • منبع تغذیه
  باطری
 • رزولوشن سنسور
  دارد

ویژگی های میکروسکوب

 • Sponge و نمک دریایی
 • جعبه‌ی نگهدارنده
 • چهار عدد لامه و فیلترهای رنگی

3. میکروسکوپ دیجیتال (آموزشی) مدل 1000X

میکروسکوپ دیجیتال (آموزشی) مدل 1000X

میکروسکوپ مدل 1000X با وزن 200 گرمی و حجم اندک، قابلیت استفاده و حمل آسانی دارد. جنس بدنه‌ی آن از پلاستیک با رنگ سیاه مات است‏.‏ میکروسکوپ دستی دیجیتال ، میکروسکوپی مخصوص همه است  و کاربری آسانی دارد‏.‏ بعد از نصب نرم افزار و اتصال به کامپیوترمیکروسکوپ را روی شئ یا سطح موردنظر قرار دهید، با پیچ تنظیم روی میکروسکوپ بزرگنمایی حداکثر تا 1000 را بدست آورید و تصویر را در کامپیوتر خود ببینید‏.‏ با این میکروسکوپ می‌توانید سطح پوست، حشرات، گیاهان، سنگ‌ها، تمبر، سکه، جواهرات و بردهای الکتریکی را با جزئیات مشاهده کنید‏.‏

این میکروسکوپ برای آموزش کودکان و نوجوانان و استفاده بزرگسالان، تعمیرکاران الکترونیک، مهندسان، زیست‌شناسان و هر شخصی که نیاز به بزرگنمایی داشته باشد مورد استفاده بوده و برای مشاغلی مانند تعمیرات موبایل، کامپیوتر و‏.‏‏.‏‏.‏ مناسب است‏.‏این میکروسکوپ قابلیت اتصال به گوشی های دارای درگاه میکرو یو اس بی که از قابلیت USB Host پشتیبانی میکنند را دارا می باشد ولی ممکن است بر روی برخی از گوشی های بازار کار نکند.

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • چشمی
  خیر
 • بالشتک چشمی
  خیر
 • منبع تغذیه دوربین
  درگاه USB
 • کنترل نوردهی
  دارد – با ولوم
 • رزولوشن سنسور
  1600*1200 تا 640*480

4. میکروسکوپ دیجیتال مدل DM3

میکروسکوپ دیجیتال مدل DM3این محصول یک میکروسکوپ دارای مانیتور شارژی دیجیتالی و حرفه‌ای است که توان بزرگنمایی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر را داشته و مجهز به یک صفحه نمایش ۴.۳ اینچی با وضوح تصویر ۱۹۲۰×۱۰۸۰ و دوربین ۵ مگا‌پیکسلی است. پایه آلومینیومی این میکروسکوپ پرتابل مانیتوری امکان تنظیم ارتفاع و زاویه دید را به کاربر داده و فاصله سوژه از عدسی انتهایی ۱۵ میلی‌متر تا بی‌نهایت قابل تغییر است. این میکروسکوپ قابل حمل مانیتوردار از یک باتری شارژی داخل لیتیمی بهره برده که پس از شارژ کامل قابلیت کار مداوم تا ۶ ساعت را میسر می‌سازد.

صفحه نمایش این میکروسکوپ از نوع OLED بوده و تصاویر بزرگنمایی شده را نمایش می‌دهد. محصول فوق از کارتهای حافظه SD پشتیبانی نموده و می‌توان تصاویر بزرگنمایی شده را با نصب این کارت‌ها ذخیره نمود. این محصول برای استفاده و تجزیه تحلیل در موارد مختلف علمی، پژوهشی، صنعت، تعمیرات برد موبایل و دوربین با قابلیت اندازه‌گیری و کار روی نقاشی، عتیقه‌جات، لوازم آرایشی و هرگونه مسائل مورد علاقه طراحی و تولید شده است. در هر مرحله از فرایند تحقیق می‌توانید عکس بگیرید و ویدئو نیز ذخیره کنید.

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع هد
  تک چشمی
 • تنظیم فاصله چشمی ها
  بله
 • نوع نور
  LED
 • منبع تغذیه
  باتری قابل شارژ لیتیومی
 • رزولوشن سنسور
  1080HD

5. میکروسکوپ دیجیتال مدل G600

میکروسکوپ دیجیتال مدل G600میکروسکوپ دیجیتالی قابل حمل مدل G600 به کمک یک لنز حرفه ای و سنسور دوربین 3.6 مگاپیکسلی تصاویر شفاف از اجسام را به شما ارائه می دهد که از این تصاویر می توانید در کارت حافظه قابل اتصال به این میکروسکوپ، عکس برداری و فیلم برداری کنید. نمایشگر 4.3 اینچی این لوپ الکترونیکی شما را از اتصال آن به کامپیوتر و سایر لوازم الکترونیکی بی نیاز می کند و به آن قابلیت جابجایی و استفاده در مکان های مختلف می بخشد. این نمایشگر قابلیت نمایش تصاویر با کیفیت 1080P/720P/VGA را ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید اره عمود بر و معرفی بهترین اره های عمود بر

باتری قابل شارژ لیتومی این میکروسکوپ قابلیت کار بیشتر از 6 ساعت را دارد. هشت عدد ال ای دی تعبیه شده در زیر این لوپ الکترونیکی قابلیت مشاهده اجسام را در نور کم ممکن می سازد. در بسته بندی اصلی این محصول دفترچه راهنمای انگلیسی، آداپتور استاندارد (بدون نیاز به مبدل مانند تصویر)، کابل یو اس بی و پایه نگهدارنده میکروسکوپ موجود می باشد.دارای استند خرطومی شکل با قابلیت تنظیم زاویه برای هویه کاری دارد. کابل یو اس بی در این میکروسکوپ را جهت شارژ باتری داخلی آن و اتصال به کامپیوتر می توان استفاده کرد.

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع سیستم
  دستی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  4.3 اینچی
 • منبع تغذیه دوربین
  درگاه USB
 • رزولوشن سنسور
  1080P HD
 • نوع نور
  LED
 • منبع تغذیه
  باتری قابل شارژ لیتیومی

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • نمایشگر میکروسکوپ الکترونیکی OLED ال سی دی LCD 4.3 اینچی با بزرگنمایی 600X
 • قابل تنظیم با وضوح بالا
 • سنسور تشخیص حرکت
 • ساپورت 16 زبان مختلف
 • (دارای استند خرطومی شکل با قابلیت تنظیم زاویه برای هویه کاری )
 • باتری فوق العاده با کیفیت لیتیوم داخلی
 • دکمه تنظیم روشنایی8 LED برای کار تا 100 هزار ساعت
 • گرفتن عکس: (5M ، 2M ، 1.3M ، VGA)
 • دارای رابط برق DC (5P MINI)(آداپتور )
 • ظرفیت باتری: 900mah
 • صفحه نمایش LCD 4.3 اینچیHD ، که به شما امکان می دهد فوراً تمام مشاهدات خود را با جزئیات مشاهده کرده و نمایی از وضوح تصویر 1080P / 720P / VGA را ارائه دهی
 • دارای قابلیت خاموش کردن خودکار
 • دارای فاصله کانونی مناسب برای تعمیر کاران برد و موبایل (10 سانتیمتر )
 • پشتیبانی از کارت حافظه 64G micro SD

6. میکروسکوپ دیجیتال مدلG1200

میکروسکوپ دیجیتال مدلG1200لوپ و میکروسکوپ G-1200 با یک ال‌سی‌دی رنگی 7 اینچی، بزرگ نمایی1200 برابری ،هشتLED و با دوربین 12 مگاپیکسل P1080 با کیفیت FULL HD بوده و پایه نگهدارنده قابل تنظیم با فاصله و زاویه دارد و به‌راحتی می‌تواند جزئیات اشیاء را به دلیل بازتاب از بین ببرد و در برنامه‌های کاربردی مانند لحیم کاری بر روی PCB استفاده می‌شود. همچنین این لوپ برای تعیین مدل برخی تراشه‌ها و فلزات ریز که نیاز به دید روشن از جزئیات اجسام دارد، کاربرد فراوانی دارد . میکروسکوپ G-1200 یک تجربه عالی در صنعت نگهداری لوازم الکترونیکی است و ذکر این نکته حائز اهمیت است که این دستگاه نسبت به سایرین دارای فضای عملیاتی بزرگی است. استفاده از موچین، آهن لحیم کاری برقی و موارد دیگر در زیر این میکروسکوپ بسیار راحت است وفاصلا کانونی از 1cm به بالا است.

از کاربردهای محصول می‌توان به بررسی الکترونیکی مدار ، آنالیز صنعتی، تعمیر تلفن همراه، تعمیرات ساعت، آنالیزهای پزشکی از جمله پوست، آزمایشات تشریحی، ابزارهای تدریس و تحقیق، اندازه گیری بزرگنمایی، کمک به خواندن، تحقیقات، سرگرمی و غیره عملکرد کامل، تصاویر روشن و شفاف، کارایی خوب، اتصال به کامپیوتر، جمع و جور و قابل حمل، پشتیبانی تا 12 زبان اشاره‌کرد. طراحی یکپارچه با صفحه نمایش 7 اینچ، بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر این لوپ را در گروه برترین‌ها از نظر کاربران قرار داده است.

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع سیستم
  دستی
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نوع نور
  LED
 • منبع تغذیه
  باتری قابل شارژ لیتیومی
 • منبع تغذیه دوربین
  درگاهUSB

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • نمایشگر میکروسکوپ الکترونیکی OLED ال سی دی LCD 7 اینچی با بزرگنمایی 1200X
 • قابل تنظیم با وضوح بالا
 • سنسور تشخیص حرکت
 • ساپورت 16 زبان مختلف
 • (دارای استند آلومینیمی با قابلیت تنظیم فاصله و زاویه برای هویه کاری )
 • باتری فوق العاده با کیفیت لیتیوم داخلی
 • دکمه تنظیم روشنایی8 LED برای کار تا 100 هزار ساعت
 • گرفتن عکس: 12Mt 10Mt 8M، 2M ، 1.3M ، VGA،
 • دارای رابط برق DC (5P MINI)(آداپتور )
 • ظرفیت باتری: 900mah
 • صفحه نمایش LCD 7 اینچیFull HD، که به شما امکان می دهد فوراً تمام مشاهدات خود را با جزئیات مشاهده کرده و نمایی از وضوح تصویر 1080P / 720P / VGA را ارائه دهید
 • دارای قابلیت خاموش کردن خودکار
 • دارای فاصله کانونی مناسب برای تعمیر کاران برد و موبایل (10 سانتیمتر )
 • پشتیبانی از کارت حافظه 128G micro SD

7. میکروسکوپ دیجیتالی اپتیکس مدل PenPix Z5

میکروسکوپ دیجیتالی اپتیکس مدل PenPix Z5میکروسکوپ دیجیتالی اپتیکس مدل PenPin Z5 در عین چندکاره بودن، قیمت بسیار مناسبی دارد و حتی در جیب کت یا کیف‌کوله شما نیز جای می‌گیرد. میکروسکوپ دیجیتالی مدل Z5 ساخت شرکت اپتیکس (OPTIX) بوده که هنگام استفاده از آن، برای دیدن نمونه لازم نیست داخل چشمی نگاه کنید؛ به این شکل که ‌میکروسکوپ دیجیتالی اپتیکس مدل PenPin Z5‌ با استفاده از یک کابل USB به دستگاه هوشمندتان متصل می‌کنید و فقط با نصب یک نرم‌افزار به شما این امکان را می‌دهد تا روی صفحه‌نمایش‌های مختلف، نمونه را با بزرگنمایی 500 برابر مشاهده کنید. چشمی میکروسکوپ PenPin Z5 دارای 8 چراغ LED بوده و ۱۲ میلی‌متر است تا کاربران قادر به دیدن واضح نمونه باشند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید کیسه آبگرم برقی و کیسه آب گرم ژله ای ارزان

درون جعبه این محصول پنج سری متفاوت برای پنج کاربرد مختلف وجود دارد که شامل سری با آینه برای بررسی دندان‌ها، سری صاف برای بررسی سطح پوست، سری مخروطی جهت بررسی درون گوش، سری بلند جهت بررسی نقطه کانونی و همچنین دارای یک سری مخروطی بزرگ برای دقت در هنگام لحیم‌کاری است. می‌توانید با این میکروسکوپ قابل حمل از دنیای میکروسکوپی عکس یا فیلم بگیرید و مقدار حجم آن را برای ذخیره خودتان تنظیم کنید. پایه این محصول سه‌تکه بوده و از آلومینیوم فشرده و مقاوم ساخته‌شده است

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع سیستم
  سازگار با سیستم عامل های MAC Windows Vista/XP/7/8/10 و در صورت استفاده از مبدل OTG با گوشی همراه Android با قابلیت پشتیبانی از OTG
 • طراحی اپتیکی
  دارد
 • وزن
  5 گرم
 • ویژگی های استیج
  تنظیم پایه در ارتفاع به راحتی
 • جنس بدنه
  استیل ضد زنگ
 • نوع نور
  LED

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • دارای نرم افزار برای مشاهده و ضبط تصاویر
 • مشاهده تصاویر بر روی کامپیوتر
 • راحتی استفاده از پایه برای جابجایی فاصله کانونی لنز
 • دارای پایه مستقر فلزی
 • دارای رابط های یکبارمصرف مختلف
 • قابلیت تنظیم شدت نور
 • قابلیت ثبت فیلم و عکس
 • دارای کلاهک شفاف
 • دارای کلاهک گوش و حلق و بینی
 • دارای کلاهک چندکاره
 • کلاهک آینه دار

8. میکروسکوپ دیجیتالی مدل G610

میکروسکوپ دیجیتالی مدل G610میکروسکوپ با صفحه نمایش LCD کامل 4.3 اینچ LCD ch ماژول WiFi داخلی. شما می توانید تصویر و فیلم زنده HD را به صورت بی سیم در نمای وضوح تصویر 1080P / 720P / VGA بدون هیچ گونه تأخیر ببینید. آنها را در صفحه نمایش 4.3 اینچی LCD و تلفن / کامپیوتر / رایانه لوحی به طور همزمان مشاهده کنید. بزرگنمایی تا 50X-1000X می توانید آن را بزرگنمایی کنید تا با دکمه چرخشی دور ، بزرگنمایی مناسبی دریافت کنید. تمرکز دقیق خوب و درشت ، نمونه ها را به سرعت و به شدت نسبت به دیگران فوکوس می کند.

Bat باتری لیتیوم داخلی 1800mAh ساخته شده بیش از 5 ساعت استفاده مداوم داشته باشید. 8 LED داخلی با تنظیم روشنایی ، به شما امکان می دهد سطح روشنایی مورد نظر را تنظیم کنید. مجهز به شکاف کارت میکرو TF. تصاویر و فیلم های به دست آمده در طول مشاهدات شما در یک کارت micro TF ذخیره می شوند و از 1-64 گیگابایت پشتیبانی می کنند

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع نور
  LED
 • منبع تغذیه
  usb 5v
 • وزن
  400 گرم
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • طراحی اپتیکی
  ساده

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • دارای ال سی دی 4.3 اینچی جهت نمایش
 • امکان ذخیره عکس و فیلم در کارت حافظه
 • دارای دوربین 3.6 مگاپیکسلی
 • دکمه فوکوس راحت و در دسترس
 • باتری قابل شارژ داخلی با بیش از 6 ساعت کار

9. میکروسکوپ مدل FZ-B900 کد 9382

میکروسکوپ مدل FZ-B900 کد 9382آیا کودک شما هم کنجکاو است و از کشف‌کردن دنیای اطرافش لذت می‌برد؟ سایت دیجی‌کالا به شما میکروسکوپ «FZ-B900» را پیشنهاد می‌کند. این ریزبین 11 × 6 × 21سانتی را برند «مدیک» برای کودکان بالای هشت سال طراحی کرده است. بدنه‌ی میکروسکوپ مدیک در عین سختی، وزنی متعادل دارد تا قادر به تحمل وزن سایر اجزا و متعلقات باشد. این موضوع سبب می‌شود سیستم‌های نوری به صورت ثابت قرار بگیرند و دچار لغزش نشوند. از اقلام ارائه‌شده به همراه این میکروسکوپ می‌توان به اجزای بدن پروانه و نمک دریایی اشاره کرد.

همچنین تعدادی جعبه‌ی نگهدارنده، شش عدد لام و فیلترهای رنگی به همراه این میکروسکوپ ارائه شده است تا توجه کودکان را به علوم آزمایشگاهی جلب کند. این میکروسکوپ در سه حالت 100، 400 و 900برابر قابلیت زوم دارد. ریزبین «FZ-B900» هدیه‌ای دوست‌داشتنی برای کودکان، نوجوانان و حتی مربیان است.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید کلاه ایمنی مهندسی و جوشکاری

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • وزن
  1300 گرم
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • نمایشگر
  چشمی
 • منبع تغذیه دوربین
  باتری
 • نوع نور
  ساده
 • منبع تغذیه
  4 عدد باتری قلمی

قابلیت زوم در سه حالت 100 ، 400 و 900 برابر

10. میکروسکوپ مدل MH-300L

میکروسکوپ مدل MH-300Lیکی از مهارتهای لازم در انجام آزمایشات مهارت کار با میکروسکوپ است. میکروسکوپ وسیله پر کاربردی در انجام بسیاری از پروژه ها بوده و ما را در کشف ناشناخته ها یاری می کند. هزاران اسرار کوچک و بزرگ در دنیای میکروسکوپی وجود دارد. کودکان شما می توانند هر آنچه را که در اطرافشان هست را در زیر میکروسکوپ تماشا کرده و آنها را با یکدیگر مقایسه نمایند. میکروسکوپ MH-300L برای پژوهش های ساده و ماجراجویی در دنیای ماده با قابلیت بزرگنمایی 200X , 100X و 300X طراحی گردیده است.

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع نور
  معمولی
 • منبع تغذیه
  2 عدد باطری قلمی
 • وزن
  150 گرم گرم
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی

10. میکروسکوپ مدل MP_1200 کد 93831

میکروسکوپ مدل MP_1200 کد 93831آیا کودک شما هم کنجکاو است و از کشف‌کردن دنیای اطرافش لذت می‌برد؟ سایت دیجی‌کالا به شما میکروسکوپ 9383 را پیشنهاد می‌کند. این ریزبین 11 × 6 × 21سانتی را برند «مدیک» برای کودکان بالای هشت سال طراحی کرده است. بدنه‌ی میکروسکوپ مدیک در عین سختی، وزنی متعادل دارد تا قادر به تحمل وزن سایر اجزا و متعلقات باشد. این موضوع سبب می‌شود سیستم‌های نوری به صورت ثابت قرار بگیرند و دچار لغزش نشوند.

از اقلام ارائه‌شده به همراه این میکروسکوپ می‌توان به اجزای بدن پروانه و نمک دریایی اشاره کرد. همچنین تعدادی جعبه‌ی نگهدارنده، شش عدد لام و فیلترهای رنگی به همراه این میکروسکوپ ارائه شده است تا توجه کودکان را به علوم آزمایشگاهی جلب کند. این میکروسکوپ در سه حالت 100، 400 و 900برابر قابلیت زوم دارد. ریزبین 9383 هدیه‌ای دوست‌داشتنی برای کودکان، نوجوانان و حتی مربیان است.

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع نور
  ساده
 • منبع تغذیه
  4 عدد باتری قلمی
 • وزن
  1100 گرم
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • نوع هد
  تک چشمی

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • دفترچه ی راهنمای فارسی با اطلاعات کامل
 • زوم حداقل 100 و حداکثر 1200
 • بدنه مقاوم پلاستیک
 • چراغ تنظیم
 • صفحه گردان عدسی شیی
 • گیره نگهدارنده لام و لامل
 • لامپ led

12. میکروسکوپ مدل W04

میکروسکوپ مدل W04میکروسکوپ طW04 با بزرگنمایی 1000 برابر و اتصال به موبایل با سیستم عامل های اندروید و IOS می باشد. این میکروسکوپ به صورت بی سیم و از طریق WiFi به موبایل متصل می شود و همچنین با دارا بودن باتری داخلی درون این دستگاه می تواند بدون اتصال به منبع برق نیز کار کند. این میکروسکوپ با برق USB با ولتاژ 5V شارژ می شود به بصورت اتصال مستقیم به منبع ولتاژ نیز همچنان کار می کند. این دستگاه در حالت چسبیده به کار 1000 برابر بزرگنمایی می کند و تا فاصله 10 متری از دستگاه نیز تصویر می دهد که در این فاصله بزرگنمایی صفر خواهد بود، به عبارتی هرچه فاصله دستگاه از جسمی که تصویر آن را نمایش می دهد بیشتر باشد بزرگنمایی کمتر خواهد شد. نرم افزار موبایل این دستگاه نیز از طریق لینک روی جعبه و کاتالوگ دستگاه قابل دانلود می باشد.

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع سیستم
  زومینگ
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • وزن
  70 گرم

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • میکروسکوپ دیجیتال
 • بزرگنمایی 0 تا 1000 برابر
 • فاصله تا کار 0 تا 10 متر
 • دارای باتری داخلی که بدون اتصال به برق هم کار میکند
 • اتصال به Android و IOS از طریق WiFi
 • دارای نرم افزار که لینک دانلود آن داخل بسته بندی دستگاه است

13. میکروسکوپ آموزشی مدل MP300 مجموعه 2 عددی

میکروسکوپ آموزشی مدل MP300 مجموعه 2 عددیاگر به دنبال هدیه‌ای مناسب برای کودکی باهوش و کنجکاو هستید این میکروسکوپ با کیفیت را به شما پیشنهاد می‌دهیم. آنچه این میکروسکوپ را از سایر نمونه‌های مشابه متمایز می‌سازد : طراحی آرگنومیک متناسب با ساختار بدن و چشم جنس متریال مخصوص و محکم در عین حال پرتابل (قابل حمل) و همچنین لنزهای تخصصی است. با توجه به این که این میکروسکوپ بیشتر برای کودکان بالای 8 سال طراحی شده است , جهت آموزش نحوه کارکرد با میکروسکوپ کاتالوگی طراحی شده و ابزارهایی جهت تهیه و مشاهده انواع نمونه قابل مشاهده با میکروسکوپ در کنار آن ارائه شده است که از جمله می‌توان به چهار عدد لام خالی به طول 6 سانتی‌متر، قطره‌چکان به طول 4.5 سانتی‌متر، جعبه‌ی نگهدارده نمونه، نمونه پروانه و فیلتر رنگی اشاره کرد. این مجموعه دو عددی شامل یک میکروسکوپ جیبی ۶۰ برابر و یک میکروسکوپ ۶۰۰ برابر است.

بیشتر بخوانید
10 مدل از بهترین دستگاه ضدعفونی کننده دست اتوماتیک و پدالی

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع نور
  لامپ و آیینه
 • منبع تغذیه
  کارکرد با دو منبع باطری و نور محیط
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • وزن
  230 گرم
 • تنظیم فوکوس
  دستی

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • مناسب برای کودکان بالای هشت سال
 • دارای دفترچه راهنما
 • نمونه‌ی پروانه
 • فیلتر رنگی
 • جعبه‌ی نگهدارده نمونه به ابعاد 2.5 × 2.5 سانتی‌متر -دو لام نمونه‌دار به طول 6 سانتی‌متر
 • چهار عدد لام خالی به طول 6 سانتی‌متر
 • قطره‌چکان به طول 4.5 سانتی‌متر
 • قابلیت زوم در سه حالت 100 ، 200 و 300 برابر

14. میکروسکوپ مدل SLS-450 کد 9

میکروسکوپ مدل SLS-450 کد 9مشخصات کلی میکروسکوپ

 • نوع نور
  معمولی
 • منبع تغذیه
  باتری
 • نوع هد
  تک چشمی
 • تنظیم فاصله چشمی ها
  خیر
 • طراحی اپتیکی
  ساده

15. میکروسکوپ مدیک مدل Mp-450

میکروسکوپ مدیک مدل Mp-450برند «مدیک» میکروسکوپ «mp_450» را با ابعادی 12 × 6 × 21 سانتی طراحی کرده است. این میکروسکوپ 21سانتی برای کودکان بالای هشت سال طراحی شده است تا آن‌ها را به علوم زیستی و گیاهی علاقه‌مند سازد. بدنه‌ی میکروسکوپ مدیک در عین سختی، وزنی متعادل دارد تا قادر به تحمل وزن سایر اجزا و متعلقات باشد. این موضوع سبب می‌شود سیستم‌های نوری به صورت ثابت قرار بگیرند و دچار لغزش نشوند. به همراه این میکروسکوپ، ابزارهایی ارائه شده است تا کودکان را با دنیای تجربی و آزمایشگاهی آشناتر کند. از مجموعه‌ی این ابزارها می‌توان به کاردک، قیچی، پنس، ذره‌بین، قطره‌چکان، لوله‌ی آزمایشگاهی، جهبه‌های نگهدارنده و لامه اشاره کرد

مشخصات کلی میکروسکوپ

 • Wi-Fi
  ندارد
 • بلوتوث
  ندارد
 • منبع تغذیه
  باطری
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • منبع تغذیه دوربین
  باطری

 ویژگی ها میکروسکوپ

 • قابلیت زوم در سه حالت 100 ، 200 و 450برابر
 • جعبه‌ی نگهدارده نمونه به ابعاد 2.5 × 2.5 سانتی‌متر -دو لام نمونه‌دار به طول 6 سانتی‌متر
 • چهار عدد لام خالی به طول 6 سانتی‌متر

خطاهای رایج میکروسکوپ

خطا ی میکروسکوپ علت راه حل رفع خطا
عدس های شیئی در یک ارتفاع نیست عدسی ها شل بوده و کامل پیچ نشده اند محکم کردن عدسی ها
عدسی ها هنگام چرخاندن با نمونه تماس می یابد لام و لامل ضخیم / وارونه قرارگرفتن نمونه روی لام لامل مناسب و نازک انتخاب نمائید
رنگ آبی به رنگ سبز و رنگ قرمز صورتی مشاهده می شود کدورت عدسی شیئی تمیز کردن عدسی با سواب کتان مرطوب با آب مقطر
عدم وضوح تصویر 1- عدسی چشمی یا شیئی کثیف است یا وضعیت نامناسب عدسی شیئی
2-نمونه کثیف است
3- حباب هوا در روغن ایمرسیون
4- نور خیلی شدید
5- وضعیت نامناسب کندانسور
1- تمیز کردن
2- تمیز کردن بالا و پائین لام
3- انتخاب روغن مناسب
4- کاهش شدت نور
5- بالا یا پائین بردن کندانسور
عدم فوکوس نمونه 1- کثیف بودن عدسی شیئی و چشمی
2- وارونه بودن لام
3- لامل بسیار ضخیم و غیر استاندارد
1- تمیز کردن
2- برگرداندن لام
3- استفاده از لامل نازک و استاندارد خصوصا برای لنز روغنی
استیج (صفحه میکروسکوپ) خیلی سفت یا شل است پیچ های پشت صفحه یا پیچ های میکرو و ماکرو از تنظیم خارج شده است سفت یا شل کردن پیچ های مربوطه

در پایان نکاتی که هنگام خرید میکروسکوپ باید به آنها دقت کنید عبارت اند از:

 1. بزرگنمایی میکروسکوپ : میکروسکوپ های تک چشمی به شکل موثری بزرگنمایی کلی تا 1000x دارند . برای بزرگنمایی بیشتر ، نیاز به یک میکروسکوپ دو چشمی است .
 2. راحتی میکروسکوپ : از نظر اکثر افراد میکروسکوپ های دو چشمی شکل هندسی بهتری داشته و استفاده از آن ها به نسبت مدل تک چشمی راحت تر است . از طرف دیگر ، از نظر افراد جوان استفاده از مدل تک چشمی ساده تر است .
 3. قیمت میکروسکوپ : با آن که قیمت ها نزدیک به هم هستند ، ولی معمولا مدل تک چشمی ارزان ترین و مدل سه چشمی گران قیمت ترین است .
 4. کاربرد میکروسکوپ : اکثر میکروسکوپ های تک چشمی دارای یک صفحه ی مکانیکی نیستند ، صفحه ای که برای کاربرد های تخصصی تر مفید است . اکثر میکروسکوپ های دو چشمی دارای یک صفحه ی مکانیکی هستند و مدل سه چشمی معمولا زمانی استفاده می شود که یک پورت ( مخرج ) سوم ( سه چشمی ) برای میکرو فوتوگرافی نیاز است.

ضمن تشکر، امیدواریم این مطلب در راستای انتخاب و خرید میکروسکوپ مفید بوده باشد. در ادامه ای مطلب خواندن بهترین تخت وایت برد را نیز به شما توصیه می کنیم.