راهنمای خرید میکروسکوپ دیجیتال، دانش آموزی و حرفه ای

راهنمای خرید میکروسکوپ
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: کالای دیجیتال

بروزرسانی: ۱۰ مرداد ۹۹

زمان مطالعه: 12 دقیقه

2 نظر

در این مطلب به راهنمای خرید انواع میکروسکوپ و معرفی پرفروش ترین و بهترین میکروسکوپ های موجود در بازار و راه های خرید اینترنتی میکروسکوپ میپردازیم.

میکروسکوپ چیست؟

میکروسکوپ (به انگلیسی: Microscope) وسیله ای است که در بزرگنمایی اشیاء و اشیاء کوچک تخصص دارد و مطالعه آنها را تسهیل می کند و به ویژه برای زیست شناسانی که ارگانیسم های زنده را مطالعه می کنند و سلول هایی که برای تسهیل مطالعه آنها به وسایل و تکنیک های پیشرفته ای نیاز دارند مفید است.

عملکرد میکروسکوپ فقط به بزرگنمایی محدود نمی شود ، یعنی برای نشان دادن مطالبی که در اندازه بزرگتر مورد مطالعه قرار می گیرند ، بلکه بیشتر برای نشان دادن جزئیات است ، که به وضوح شناخته می شود امروزه از میکروسکوپ ها در صنایع الکترونیک هم استفاده میشود که میکروسکوپ دیجتال در آن دره قرار دارند

مخترع میکروسکوپ کیست؟

رابرت هوک شخصی هلندی بود که لنز ساز بود که با خود گفت که “اگر تصویر بزرگنمایی شده یک ذره بین را دوباره با عدسی دیگری بزرگنمایی کنیم چه خواهد شد” و به طور اتفاقی با در یک راستا قرار دادن دو عدد ذره بین (عدسی)، میکروسکوپ را ساخت.

تاریخچه ساخت میکروسکوپ

در حدود سال ۱۶۵۰ میلادی دانشمندان با این شیشه‌های منحنی به چیزهای خیلی کوچک نگاه کردند و به دقت به بررسی آن‌ها پرداختند. اسم این شیشه‌ها را ره سطح منحنی داشتند، عدسی گذاشتند.

می توان گفت در ابتدا میکروسکوپ ها همانند حال حاضر پیشرفته و دقیق نبودند؛ میکروسکوپ های ابتدایی بسیار ساده بودند و از تنها از ترکیب یک لوله و دو عدد عدسی ساخته می‌شدند که طی سال ها پیشرفت کرده و میکروسکوپ های دقیق و پیشرفته حال حاضر ساخته شدند.

انواع میکروسکوپ ها

میکروسکوپ نوری چیست؟

تعریف میکروسکوپ نوری این دستگاهی است که از نور و لنزها برای بزرگنمایی نمونه ها استفاده می کند، و میکروسکوپ های نوری از طریق مسیری که نور را در یک پرتو باریک متمرکز می کند ، ارسال می کنند ، سپس آن نور از طریق نمونه عبور می کند و تصویر نمونه ظاهر می شود و آن تصویر برای بزرگنمایی از یک یا چند لنز عبور می کند تا اینکه به چشم کاربر یا دوربین برسد و میکروسکوپ ها ابزار هستند اساسی برای دانشمندان؛ آنها در میکروبیولوژی ، علوم مواد ، کانی شناسی و پزشکی استفاده می شوند.

انواع میکروسکوپ نوری در زیر انواع میکروسکوپ نوری مشاهده می شود:

 • میکروسکوپ تک رنگ: این میکروسکوپ می تواند تصویر نمونه را تا 300 برابر بزرگنمایی کند.
 • میکروسکوپ ترکیبی: این میکروسکوپ می تواند تصویر یک نمونه را تا 2000 بار تقویت کند.

میکروسکوپ های الکترونی

میکروسکوپ های نوری نسبت به میکروسکوپ های الکترونی بسیار کاربرد بیشتری دارند زیرا در این نوع میکروسکوپ از تابش الکترون بر نمونه به جای نور مرئی استفاده میشود.

همچنین باید ذکر شود که تابش الکترون برای چشم انسان بسیار خطرناک میباشد در نتیجه در میکروسکوپ های الکترونی به جای رویت مستقیم بازتابش از فلورسنت استفاده میشود که آسیبی به چشم وارد نکند.

میکروسکوپ های نوری

میکروسکوپ های نوری نام دیگری هم دارند که به آن ها میکروسکوپ های اپتیکی نیز گفته می‌شود. در این نوع از میکروسکوپ ها نهایت بزرگنمایی ۱۸۰۰ است است که یکی از دلایل جایگزینی میکروسکوپ الکترونی به جای نوری همین بود. کارکرد و استفاده میکروسکوپ های نوری به این صورت است که ار رویت طیف نور مرئی استفاده میشود که خودش توسط چشم انسان قابل تشخیص باشد.

انواع میکروسکوپ ها لحاظ چشمی

در حال حاضر میکروسکوپ ها را از دو طریق دسته بندی می کنند یکی از لحاظ تعداد چشمی و یکی از لحاظ آشکارساز بودن

میکروسکوپ ها در طبقه بندی تعداد چشمی سه نوع دارد:

 • میکروسکوپ های تک چشمی
 • میکروسکوپ های دو چشمی
 • میکروسکوپ های سه چشمی

راهنمای خرید میکروسکوپ دیجیتال، دانش آموزی و حرفه ای

راهنمای خرید میکروسکوپ

خرید میکروسکوپ می‌تواند به خاطر پردازش انبوه اطلاعاتی که برای هر مدل ارائه می‌شود کار پیچیده و گیج کننده‌ای باشد. مدل‌های مختلفی از میکروسکوپ در بازار وجود دارد؛ پس اگر بدون هیچ تحقیقی برای خرید اقدام کنید، ممکن است میکروسکوپی با کیفیت پایین بخرید که حتی برای کاری که می‌خواهید اصلا مناسب نباشد.

با این حال قبل از خرید میکروسکوپ باید به نکاتی مثل نوع و کیفیت آن توجه کنید. اگر به دنبال راهنمای خرید میکروسکوپ دانش آموزی می‌گردید یا قصد خرید میکروسکوپ آزمایشگاهی دارید، این مقاله را از دست ندهید.

بزرگنمایی

یکی از مهمترین نکات در خرید میکروسکوپ میزان بزرگنمایی آن است. در ساختار میکروسکوپ از دو چیز برای بزرگنمایی استفاده می‌شود: لنز شیئی و لنز چشمی.

برای اینکه بتوانید بزرگنمایی را بهتر بفهمید باید قدرت بزرگنمایی دو لنز شیئی و چشمی را در هم ضرب کنید. مثلا تصور کنید قدرت بزرگنمایی لنز چشمی میکروسکوپی برابر با 4x و قدرت بزرگنمایی لنز شیئی آن برابر با 10x باشد.

برای به دست آوردن بزرگنمایی کلی میکروسکوپ باید قدرت بزرگنمایی دو عدسی میکروسکوپ موردنظر را در هم ضرب کنیم؛ پس در این مثال، قدرت بزرگنمایی کلی میکروسکوپ برابر با 40x است.

بیشتر میکروسکوپ‌های بیولوژی دارای 3 یا 4 عدد لنز شیئی، معمولا با بزرگنمایی 4x ،10x ،40x و 100x هستند. بعضی از این میکروسکوپ‌ها می‌توانند تا 5 عدد لنز شیئی داشته باشند که البته چنین میکروسکوپ‌هایی در آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌ها یافت می‌شوند.

حد پایین بزرگنمایی میکروسکوپ‌های استریو قابل کنترل است و می‌توانند دارای بزرگنمایی ثابت یا متغیر باشند. بعضی از این میکروسکوپ‌‌ها از هر دو نوع بزرگنمایی استفاده می‌کنند و به کاربر اجازه می‌دهند تا بین دو میزان بزرگنمایی ثابت مثلا 10x و 30x یا 20x و 40x یکی را انتخاب کنند. این در حالی است که میکروسکوپ‌های دارای بزرگنمایی متغیر امکان انتخاب هر میزان بزرگنمایی را در محدوده بزرگنمایی تلسکوپ موردنظر برای کاربر فراهم می‌آورند.

سر میکروسکوپ

میکروسکوپ‌های بیولوژی دارای سه مدل یک، دو و سه چشمی هستند. به طور کلی کودکان با مدل یک چشمی احساس راحتی بیشتری می‌کنند؛ در حالی که بزرگسالان مدل‌های دو چشمی را ترجیح می‌دهند. میکروسکوپ‌های سه چشمی به کاربر امکان می‌دهند که از طریق چشمی سوم عکس بگیرد یا فیلم ضبط کند.

بیشتر میکروسکوپ‌های استریو دو چشمی هستند، اما میکروسکوپ‌های استریوی سه چشمی نیز وجود دارند. این چشمی سوم به کاربر اجازه می‌دهد تا دوربین یا وبکم را به میکروسکوپ نصب کرده، از آن برای تدریس و تصویربرداری دیجیتال استفاده کند یا نمونه را به نمایش بگذارد.

فوکوس Coarse یا فوکوس Fine

نکته مهم دیگر در خرید میکروسکوپ دسته‌های تنظیم فوکوس آن هستند؛ چراکه با استفاده از آنها می‌توانید روی چیزی که می‌خواهید فوکوس کنید. دسته کوچک متصل به میکروسکوپ به کاربر اجازه می‌دهد تا میزان فوکوس مناسب برای خود را پیدا کند. میکروسکوپ‌ها دارای دو نوع فوکوس Coarse و Fine هستند.

بعضی از میکروسکوپ‌ها فقط دارای فوکوس Coarse هستند، در حالی که دیگر میکروسکوپ‌ها علاوه بر فوکوس Coarse از فوکوس Fine نیز بهره می‌برند. فوکوس Coarse می‌تواند تصویری بزرگ و واضح را به شما ارائه کند، در حالی که با استفاده از فوکوس Fine می‌توانید روی قسمت‌های ریزتر فوکوس کنید.

روشنایی

در ساختار اکثر میکروسکوپ‌ها منبع نوری وجود دارد که از لامپ‌های فلورسنت، تنگستن یا هالوژن بهره می‌برد. میکروسکوپ‌های دارای منبع نوری فلورسنت از قیمت بالاتری نیز برخوردارند، با این حال کیفیت نوری آنها به نسبت میکروسکوپ‌های دارای لامپ‌های هالوژن یا تنگستن بهتر بوده و روشن‌تر هستند.

میکروسکوپ‌های دارای لامپ ال ای دی تقریبا هم قیمت میکروسکوپ‌های دارای چراغ‌های فلورسنت بوده و درست مثل میکروسکوپ‌های فلورسنت در زمینه رنگ‌ها مشکلاتی دارند.

با این وجود میکروسکوپ‌های ال ای دی کم مصرف‌تر بوده و تولید گرما نیز نمی‌کنند و همین امر آنها را برای استفاده در میکروسکوپ‌های باتری خور مناسب می‌کند.

دیافراگ

دیافراگم معمولاً بالای منبع نور و درست زیر صفحه میکروسکوپ قرار دارد. دیافراگم میزان نوری را که از طریق اسلاید عبور می‌کند، قبل از ورود به لنز شیئی و چشمی کنترل می‌کند.

متداول‌ترین نوع دیافراگم دیسکی چرخان است که زیر صفحه میکروسکوپ قرار دارد. این دیسک دارای سوراخ‌هایی با اندازه‌های مختلف است که میزان نور عبوری به سمت بالا را کنترل می‌کند. برای افزایش یا کاهش نور کافی است دیسک را چرخانده و سوراخ‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر را انتخاب کنید.

کندانسور

کندانسور نور را از منبع نور جمع کرده و و آن را مانند مخروطی از نور بر روی نمونه متمرکز می‌کند. میکروسکوپ‌های دارای کندانسور دارای تصویر واضح‌تری نسبت به مدل‌های فاقد کندانسور هستند. کندانسور خصوصا در بزرگنمایی‌های 400x و بالاتر بسیار مفید واقع می‌شود.

صفحه میکروسکوپ

صفحه میکروسکوپ، نمونه را در محل خاص خود قرار می‌دهد. دو نوع صفحه میکروسکوپ وجود دارد. نوع اول، صفحه‌ای است که کاربر می‌تواند برای دیدن قسمت‌های مختلف نمونه، اسلاید را خود جابجا کند، اما در نوع دوم که صفحه مکانیکی نام دارد، کاربر می‌تواند با استفاده از دو دسته مخصوص نمونه را روی محورهای X و Y حرکت دهد.

بیشتر میکروسکوپ‌های رده بالای بازار از صفحه‌های مکانیکی برخوردارند، اما گاهی این نوع صفحه به طور جداگانه نیز فروخته می‌شود تا بتوانید آنها را در میکروسکوپ‌های فاقد صفحه مکانیکی نصب کنید.

قیمت خرید میکروسکوپ در بازار ایران

تا اینجا با انواع میکروسکوپ و نکات مهم در خرید میکروسکوپ آشنا شدید، اما قیمت میکروسکوپ در بازار ایران چقدر است؟ با چه بودجه‌ای می‌توان میکروسکوپ خرید؟

قیمت خرید میکروسکوپ تا حد زیادی به ویژگی‌های ارائه کننده آن وابسته است. در این قسمت قیمت خرید میکروسکوپ در بازار ایران را بررسی کرده و چند نمونه از میکروسکوپ‌های بازار را به شما معرفی می‌کنیم تا بررسی کنید با بودجه در دسترس خود چه میکروسکوپی با چه میزان ویژگی‌هایی را می‌توانید تهیه کنید.

ارزانترین میکروسکوپ چقدر قیمت دارد ؟

قیمت ارزان ترین میکروسکوپ در حدود پنجاه و پنج هزار تومان است که یک میکروسکوپ کوچک جیبی است که منطقا با توجه به قیمت آن از کیفیت و دقت بالایی برخوردار نیست .

گرانترین میکروسکوپ چقدر قیمت دارد ؟

قیمت گران ترین میکروسکوپ آن که یک میکروسکوپ تک چشمی است در حدود شش میلیون و پانصد هزار تومان میباشد.

30 مدل از پرفروش ترین میکروسکوپ های دیجیتالی، دانش آموزی و حرفه ای موجود در بازار

میکروسکوپ مدیک مدل MH-900

میکروسکوپ مدیک مدل MH-900

مشخصات

 • وزن
  195 گرم
 • منبع تغذیه
  2 عدد باطری قلمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  ساده
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100X
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  900X
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • نوع نور
  LED
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • منبع تغذیه دوربین
  ندارد
 • کمترین فاصله عملکرد
  3 میلی متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ دیجیتال مدل 1000X

میکروسکوپ دیجیتال مدل 1000X

مشخصات

 • حافظه
  ندارد
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  50
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1000
 • رزولوشن سنسور
  1600*1200 تا 640*480
 • نوع اتصال دوربین
  USB2, USB3, Micro USB
 • نوع سنسور
  HD Color CMOS
 • کنترل نوردهی
  دارد – با ولوم
 • منبع تغذیه دوربین
  درگاه USB
 • قابلیت ثبت فیلم و عکس
  دارد
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل Amscope کد X1000

میکروسکوپ مدل Amscope کد X1000

مشخصات

 • وزن
  3000 گرم
 • تعداد چشمی
  3
 • منبع تغذیه دوربین
  برق شهری
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • نوع نور
  LED
 • تعداد عدسی های شیئی
  4
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1000
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  18X
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  سه چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  برق شهری
  مناسب برای استفاده پزشکی
  قابلیت افرایش بزگنمایی
 • کمترین فاصله عملکرد
  18x
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ جیبی مدل 9592

میکروسکوپ جیبی مدل 9592

مشخصات

 • وزن
  21 گرم گرم
 • حافظه
  ندارد
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • محل کنترل فوکوس
  دارد
 • مکانیسم فوکوس
  پیچی
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  60برابر
 • نوع نور
  ال ای دی
 • منبع تغذیه دوربین
  باطری ساعتی
 • تجهیزات همراه
  یک عدد کیف چرمی
 • گستره بزرگنمایی
  60 برابر
 • بزرگنمایی عدسی چشمی
  60 برابر
 • قابلیت ثبت فیلم و عکس
  ندارد
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدیک مدل HTP-1200X

میکروسکوپ مدیک مدل HTP-1200X

مشخصات

 • وزن
  19000 گرم
 • منبع تغذیه
  باطری
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  ساده
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1200
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • نوع نور
  ساده
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • منبع تغذیه دوربین
  2 عدد باطری قلمی
 • کمترین فاصله عملکرد
  100 برابر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ دیجیتالی مدل G600

میکروسکوپ دیجیتالی مدل G600

مشخصات

 • وزن
  380 گرم گرم
 • نوع نور
  LED
 • کنترل فوکوس
  دارد
 • کمترین فاصله عملکرد
  15 میلی متر
 • گستره بزرگنمایی
  600X
 • تجهیزات همراه
  دفترچه راهنمای انگلیسی، آداپتور استاندارد (بدون نیاز به مبدل مانند تصویر)، کابل یو اس بی، پایه نگهدارنده میکروسکوپ
 • منبع تغذیه دوربین
  باتری لیتیومی شارژی
 • نوع سنسور
  CMOS
 • رزولوشن سنسور
  3.6 مگاپیکسل
 • تعداد عدسی های شیئی
  1
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  600
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  1
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نمایشگر
  4.3 اینچی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • منبع تغذیه
  باتری قابل شارژ لیتیومی
 • قابلیت ثبت فیلم و عکس
  دارد
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل SCIENTIFIC MICROSCOPE کد 1012

میکروسکوپ مدل SCIENTIFIC MICROSCOPE کد 1012

مشخصات

 • وزن
  200 گرم
 • تعداد چشمی
  3
 • منبع تغذیه دوربین
  باطری
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • نوع نور
  LED
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1200
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  باطری
 • کمترین فاصله عملکرد
  3 میلی متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدیک مدل MH-300L

میکروسکوپ مدیک مدل MH-300L

مشخصات

 • وزن
  195 گرم
 • مکانیسم فوکوس
  چرخشی
 • منبع تغذیه دوربین
  ندارد
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • نوع نور
  لامپ معمولی
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  300X
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100X
 • محل کنترل فوکوس
  دستی
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نمایشگر
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  2 عدد باطری قلمی
 • کمترین فاصله عملکرد
  3 میلی متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل 300X

میکروسکوپ مدل 300X

مشخصات

 • وزن
  500 گرم
 • منبع تغذیه
  باطری
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  ندارد
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • تنظیم فوکوس
  بله
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  300
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • نوع نور
  ساده
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • منبع تغذیه دوربین
  باطری
 • کمترین فاصله عملکرد
  3 میلی متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدیک مدل M826

میکروسکوپ مدیک مدل M826

مشخصات

 • وزن
  1250 گرم
 • منبع تغذیه
  برق شهری
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  ندارد
 • طراحی اپتیکی
  ندارد
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  64
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1280
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • نوع نور
  led
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • منبع تغذیه دوربین
  برق شهری
 • کمترین فاصله عملکرد
  64 برابر
 • بزرگنمایی عدسی شیئی
  4X 10X 40X
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ لوپ دیجیتال اندون استار مدل AD106S

میکروسکوپ لوپ دیجیتال اندون استار مدل AD106S

مشخصات

 • وزن
  1160 گرم
 • منبع تغذیه
  اتصال به پریز برق
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  4.3 اینچ
 • طراحی اپتیکی
  پلاستیک
 • تنظیم فوکوس
  10 – 220 برابر
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  10x
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  220x
 • تعداد عدسی های شیئی
  1
 • نوع نور
  LED
 • رزولوشن سنسور
  1280
 • منبع تغذیه دوربین
  اتصال به پریز برق
 • کمترین فاصله عملکرد
  2.5 سانتیمتر الی 10.5 سانتیمتر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ فاندل کد FA-B750

میکروسکوپ فاندل کد FA-B750

مشخصات

 • وزن
  195 گرم
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • منبع تغذیه دوربین
  2 عدد باطری قلمی
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • نوع نور
  led
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  750
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  50
 • تعداد چشمی
  1
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نمایشگر
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  باطری قلمی
 • کمترین فاصله عملکرد
  50
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ ریلایف مدل RL-M3T-B1

میکروسکوپ ریلایف مدل RL-M3T-B1

مشخصات

 • وزن
  4.2 کیلوگرم گرم
 • نوع بالشتک چشمی
  پلاستیکی
 • تجهیزات همراه
  دارای لامپ LED
 • منبع تغذیه دوربین
  220
 • رزولوشن سنسور
  دارای قدرت زوم 7 تا 45 برابری
 • نوع نور
  LED
 • تعداد عدسی های شیئی
  2
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  45
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  7
 • تعداد چشمی
  3
 • تنظیم فوکوس
  دارای زوم دستی
 • طراحی اپتیکی
  دارای لنز چشمی WF10X/20
 • نوع هد
  سه چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  220
 • جنس بدنه
  فلز
 • کمترین فاصله عملکرد
  10 سانتیمتری
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل X1000

میکروسکوپ مدل X1000

مشخصات

 • وزن
  3000 گرم
 • تعداد چشمی
  2
 • منبع تغذیه دوربین
  برق شهری
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • نوع نور
  LED
 • تعداد عدسی های شیئی
  4
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1000
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  18X
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  دوچشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  برق شهری
  مناسب برای استفاده پزشکی
  قابلیت افرایش بزگنمایی
 • کمترین فاصله عملکرد
  18x
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل فاندل کد FAPH-C1200

میکروسکوپ مدل فاندل کد FAPH-C1200

مشخصات

 • وزن
  650 گرم
 • منبع تغذیه
  باطری
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  ساده
 • طراحی اپتیکی
  ندارد
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1200
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • نوع نور
  led
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • منبع تغذیه دوربین
  باطری قلمی
 • کمترین فاصله عملکرد
  100
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدیک مدل MH-750

میکروسکوپ مدیک مدل MH-750

مشخصات

 • وزن
  195 گرم
 • منبع تغذیه
  2 عدد باطری قلمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  ساده
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100X
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  750X
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • نوع نور
  LED
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • منبع تغذیه دوربین
  ندارد
 • کمترین فاصله عملکرد
  3 میلی متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل FLW-ZX60

میکروسکوپ مدل FLW-ZX60

مشخصات

 • وزن
  50 گرم
 • منبع تغذیه
  باتری
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  ندارد
 • طراحی اپتیکی
  دارد
 • تنظیم فوکوس
  ندارد
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  1
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  60
 • تعداد عدسی های شیئی
  2
 • نوع نور
  دو عدد چراغ سفید و چراغ نور آبی UV
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • منبع تغذیه دوربین
  ندارد
 • کمترین فاصله عملکرد
  1 میلیمتر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ دیجیتال مدل DM4

میکروسکوپ دیجیتال مدل DM4

مشخصات

 • وزن
  700 گرم
 • منبع تغذیه
  باتری قابل شارژ لیتیومی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  4.3 inch
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  1
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1000
 • تعداد عدسی های شیئی
  1
 • نوع نور
  LED
 • رزولوشن سنسور
  1080HD
 • منبع تغذیه دوربین
  درگاهUSB
 • کمترین فاصله عملکرد
  10mm
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل XSP-116 FB

میکروسکوپ مدل XSP-116 FB

مشخصات

 • وزن
  1800 گرم گرم
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  40x
 • بزرگنمایی عدسی چشمی
  40x
 • کنترل فوکوس
  دستی
 • کمترین فاصله عملکرد
  4x
 • نوع بزرگنمایی
  اپتیکال
 • منبع تغذیه دوربین
  آداپتور
 • کنترل نوردهی
  دیمر
 • رزولوشن سنسور
  اپتیکال
 • نوع نور
  LED
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  4x
 • تعداد چشمی
  1
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • طراحی اپتیکی
  تک چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  آداپتور 5 وات
 • جنس بدنه
  آلومینیوم
 • اقلام همراه
  دفترچه‌ راهنما
 • بزرگنمایی عدسی شیئی
  640 برابر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل ZKST-1200

میکروسکوپ مدل ZKST-1200

مشخصات

 • وزن
  1918 گرم
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • تنظیم فوکوس
  1200
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1200
 • تعداد عدسی های شیئی
  5x20x60x
 • گستره بزرگنمایی
  1200
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ دیجیتال یاکسون مدل AK12

میکروسکوپ دیجیتال یاکسون مدل AK12

مشخصات

 • وزن
  50000 گرم
 • تعداد چشمی
  2
 • منبع تغذیه دوربین
  برقی
 • رزولوشن سنسور
 • نوع نور
  دارای لامپLED گرد
 • تعداد عدسی های شیئی
  2
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  45 برابر
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  7 برابر
 • تنظیم فوکوس
  7 تا 45 برابر
 • درگاه‌های ارتباطی
  USB Type-C 2.0
 • طراحی اپتیکی
 • نوع هد
  دوچشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  برق
 • جنس بدنه
  آلومینیوم
 • اقلام همراه
  دفترچه‌ راهنما
 • کمترین فاصله عملکرد
  10 سانتی‌متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ دیجیتال روبیکس مدل X1000

میکروسکوپ دیجیتال روبیکس مدل X1000

مشخصات

 • وزن
  100 گرم گرم
 • نوع عدسی شیئی
  1
 • قطر عدسی چشمی
  2
 • کمترین فاصله عملکرد
  50
 • منبع تغذیه دوربین
  درگاه USB
 • کنترل نوردهی
  دارد با ولوم
 • نوع سنسور
  FULL HD COLOR CMOS
 • نوع اتصال دوربین
  USB / TYPE-C /MICRO USB
 • رزولوشن سنسور
  480*640 تا 1080*1920
 • مشخصات نور
  ۸ عدد ال ای دی براق تعبیه شده در دستگاه با قابلیت تنظیم شدت نور
 • نوع نور
  لامپ LED
  LED
 • نوع اپتیک عدسی شیئی
  ساده
 • تعداد عدسی های شیئی
  1
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1000
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  50
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • قطر لوله چشمی
  2
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع سیستم
  دستی
 • نمایشگر
  ندارد
 • نوع هد
  تک چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • حافظه
  ندارد
 • منبع تغذیه
  پورت یو اس بی کامپیوتر و پورت یو اس بی موبایل
 • قابلیت ثبت فیلم و عکس
  دارد
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ دیجیتال مدیک مدل mdk-01 کد 115394

میکروسکوپ دیجیتال مدیک مدل mdk-01 کد 115394

مشخصات

 • وزن
  200 گرم
 • تعداد چشمی
  1
 • منبع تغذیه دوربین
  دو عدد باطری قلمی
 • رزولوشن سنسور
  750
 • نوع نور
  لامپ و آیینه
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  750
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100 برابر
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  باطری
 • کمترین فاصله عملکرد
  3
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ یاکسون مدل AK-10

میکروسکوپ یاکسون مدل AK-10

مشخصات

 • وزن
  3500 گرم گرم
 • نوع بالشتک چشمی
  لاستیک
 • نوع بزرگنمایی
  اپتیک
 • گستره بزرگنمایی
  0 تا 45 برابر
 • منبع تغذیه دوربین
  ندارد
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • کنترل نور
  بر روی بدنه دستگاه
 • مشخصات نور
  مهتابی/LED
 • استایل نور
  سرد
 • نوع نور
  سفید
 • نوع عدسی شیئی
  شیشه
 • تعداد عدسی های شیئی
  1
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  45
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  7
 • ویژگی های استیج
  محل قرار گیری نمونه صفحه ای به قطر 10 سانتیمتر با دو گیره
 • نوع استیج
  فلزی
 • مکانیسم فوکوس
  چرخشی
 • محل کنترل فوکوس
  روی بدنه میکروسکوپ
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • قطر لوله چشمی
  3 سانتی متر
 • قابلیت‌های میکروسکوپ
  بالشتک چشمی
 • زاویه چشمی
  180
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع سیستم
  زومینگ
 • نمایشگر
  ندارد
 • نوع هد
  دوچشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  برق
 • کمترین فاصله عملکرد
  9 سانتی متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدل NO-9592

میکروسکوپ مدل NO-9592

مشخصات

 • وزن
  25 گرم
 • منبع تغذیه
  3xAG10
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
 • طراحی اپتیکی
  بله
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  30
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  60
 • تعداد عدسی های شیئی
  2
 • نوع نور
  LED
 • رزولوشن سنسور
 • منبع تغذیه دوربین
 • کمترین فاصله عملکرد
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مکانیک مدل D75T-B11

میکروسکوپ مکانیک مدل D75T-B11

مشخصات

 • وزن
  5000 گرم
 • تعداد چشمی
  سه چشمی
 • منبع تغذیه دوربین
  نور
 • رزولوشن سنسور
  5
 • نوع نور
  LED
 • نوع عدسی شیئی
  1022 – M30N-30-TB 2.5
 • تعداد عدسی های شیئی
  3 عدد
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  50
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  7
 • تنظیم فوکوس
  7 الی 50
 • طراحی اپتیکی
  D75T
 • نوع هد
  سه چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  نمایشگر
 • منبع تغذیه
  نور
 • کمترین فاصله عملکرد
  7
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ دیجیتال مدل 2USB-1600X

میکروسکوپ دیجیتال مدل 2USB-1600X

مشخصات

 • وزن
  200 گرم
 • تعداد چشمی
  تک
 • منبع تغذیه دوربین
  USB ، micro USB
 • رزولوشن سنسور
  1920×1080
 • نوع نور
  LED
 • تعداد عدسی های شیئی
  یک
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1600
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  50
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  ثابت
 • قابلیت‌های بصری
  نمایشگر
 • منبع تغذیه
  USB ، micro USB
 • کمترین فاصله عملکرد
  50
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ دیجیتال مدل WIFI04

میکروسکوپ دیجیتال مدل WIFI04

مشخصات

 • وزن
  200 گرم
 • تعداد عدسی های شیئی
  1
 • کمترین فاصله عملکرد
  1mm
 • منبع تغذیه دوربین
  باتری لیتیومی داخلی
 • نرم افزار
  دارد
 • کنترل نوردهی
  دارد
 • رزولوشن سنسور
  1600×1200 تا 640×480
 • نوع نور
  8LED
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  1000X
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  10X
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نمایشگر
  ندارد
 • نوع هد
  تک چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  battery
 • قابلیت ثبت فیلم و عکس
  دارد
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ آموزشی فندل مدل A600 کد 259

میکروسکوپ آموزشی فندل مدل A600 کد 259

مشخصات

 • وزن
  250 گرم گرم
 • تعداد چشمی
  1
 • منبع تغذیه دوربین
  ندارد
 • رزولوشن سنسور
  دارد
 • نوع نور
  معمولی
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  60
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  10
 • تنظیم فوکوس
  دستی
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • نوع هد
  تک چشمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • منبع تغذیه
  باطری
 • کمترین فاصله عملکرد
  3 میلی متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا
میکروسکوپ مدیک مدل MH-450L

میکروسکوپ مدیک مدل MH-450L

مشخصات

 • وزن
  195 گرم
 • منبع تغذیه
  2 عدد باطری قلمی
 • قابلیت‌های بصری
  چشمی
 • نوع هد
  تک چشمی
 • نمایشگر
  ساده
 • طراحی اپتیکی
  ساده
 • تنظیم فوکوس
  دارد
 • کمترین بزرگنمایی استاندارد
  100X
 • بیشترین بزرگنمایی استاندارد
  450X
 • تعداد عدسی های شیئی
  3
 • نوع نور
  لامپ معمولی
 • رزولوشن سنسور
  ندارد
 • منبع تغذیه دوربین
  ندارد
 • کمترین فاصله عملکرد
  3 میلی متر
مشاهده این محصول در دیجی کالا

خطاهای رایج میکروسکوپ

خطا ی میکروسکوپ علت راه حل رفع خطا
عدس های شیئی در یک ارتفاع نیست عدسی ها شل بوده و کامل پیچ نشده اند محکم کردن عدسی ها
عدسی ها هنگام چرخاندن با نمونه تماس می یابد لام و لامل ضخیم / وارونه قرارگرفتن نمونه روی لام لامل مناسب و نازک انتخاب نمائید
رنگ آبی به رنگ سبز و رنگ قرمز صورتی مشاهده می شود کدورت عدسی شیئی تمیز کردن عدسی با سواب کتان مرطوب با آب مقطر
عدم وضوح تصویر 1- عدسی چشمی یا شیئی کثیف است یا وضعیت نامناسب عدسی شیئی
2-نمونه کثیف است
3- حباب هوا در روغن ایمرسیون
4- نور خیلی شدید
5- وضعیت نامناسب کندانسور
1- تمیز کردن
2- تمیز کردن بالا و پائین لام
3- انتخاب روغن مناسب
4- کاهش شدت نور
5- بالا یا پائین بردن کندانسور
عدم فوکوس نمونه 1- کثیف بودن عدسی شیئی و چشمی
2- وارونه بودن لام
3- لامل بسیار ضخیم و غیر استاندارد
1- تمیز کردن
2- برگرداندن لام
3- استفاده از لامل نازک و استاندارد خصوصا برای لنز روغنی
استیج (صفحه میکروسکوپ) خیلی سفت یا شل است پیچ های پشت صفحه یا پیچ های میکرو و ماکرو از تنظیم خارج شده است سفت یا شل کردن پیچ های مربوطه

در پایان نکاتی که هنگام خرید میکروسکوپ باید به آنها دقت کنید عبارت اند از:

 1. بزرگنمایی میکروسکوپ : میکروسکوپ های تک چشمی به شکل موثری بزرگنمایی کلی تا 1000x دارند . برای بزرگنمایی بیشتر ، نیاز به یک میکروسکوپ دو چشمی است .
 2. راحتی میکروسکوپ : از نظر اکثر افراد میکروسکوپ های دو چشمی شکل هندسی بهتری داشته و استفاده از آن ها به نسبت مدل تک چشمی راحت تر است . از طرف دیگر ، از نظر افراد جوان استفاده از مدل تک چشمی ساده تر است .
 3. قیمت میکروسکوپ : با آن که قیمت ها نزدیک به هم هستند ، ولی معمولا مدل تک چشمی ارزان ترین و مدل سه چشمی گران قیمت ترین است .
 4. کاربرد میکروسکوپ : اکثر میکروسکوپ های تک چشمی دارای یک صفحه ی مکانیکی نیستند ، صفحه ای که برای کاربرد های تخصصی تر مفید است . اکثر میکروسکوپ های دو چشمی دارای یک صفحه ی مکانیکی هستند و مدل سه چشمی معمولا زمانی استفاده می شود که یک پورت ( مخرج ) سوم ( سه چشمی ) برای میکرو فوتوگرافی نیاز است.

ضمن تشکر، امیدواریم این مطلب در راستای انتخاب و خرید میکروسکوپ مفید بوده باشد. در ادامه ای مطلب خواندن بهترین دفتر برنامه ریزی و بهترین ماشین حساب مهندسی را نیز به شما توصیه می کنیم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا