نکاتی که درمورد ده ماهگی نوزاد باید بدانید

ده ماهگی نوزاد
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت کودکان

بروزرسانی: ۰۹ تیر ۹۹

زمان مطالعه: 11 دقیقه

هیچ نظر

در این مطلب به نکات طلایی که شما در مورد کودک ده ماهگی خود و در ده ماهگی نوزاد خود بدانید مثل تغذیه کودک ده ماهه و خواب نوزاد ده ماهه و... میپردازیم.

در ماه دهم ، معمولا اکثریت کودکان مهارت های جدیدی مانند ایستادن، برداشتن و جابجا کردن وسایل و تغذیه مستقل کسب می‌کنند. کوچولوی شما به سرعت به اولین سال‎روز تولد خود نزدیک می‌شود و هر روز اتفاقات و تجربیات جدید و مهیجی را با هم تجربه می‌کنید.

آنچه باید در مورد نوزاد ده ماهه خود بدانید.

 • برای یک عکسبرداری و ثبت خاطرات برنامه ریزی کنید.
 • حواستان به احساسات و نیازهای خودتان هم باشد.
 • با هم خوش بگذرانید.

حتما به زودی برای یک برنامه عکاسی برنامه ریزی خواهید کرد. عکس‌های تولد یک سالگی، از مهم‌ترین یادگاری‌های و خاطرات شما و دلبندتان خواهد بود. در این ماه زمانی اختصاص دهید تا از همین الان از یک آتلیه برای عکاسی ماه آینده وقت رزرو کنید. اگر هم شرایط به گونه ای است که نمی‌توانید به آتلیه بروید، هیچ مشکلی نیست. دوربین گوشی شما برای ثبت لحظات خوش همیشه در کنار شماست.

از ده ماهگی به تدریج احساس می‌کنید که دایره توجه شما از حصار محدود کودک فراتر می‌رود و  به خودتان بیشتر اهمیت می‌دهید. ممکن است لباس‌های متفاوتی بپوشید، ممکن است زمان بیشتری به خواب اختصاص دهید، و احساس می‌کنید آماده انجام کارهای بیشتری برای خود هستید.

لباس ها و وسایلی که در منزل دارید عالی هستند، اما اگر احساس می‌کنید دلتان می‌خواهد کمی بیشتر از قبل به خودتان برسید، این ماه زمان مناسبی است. شما در ده ماه گذشته کارهای شگفت‌انگیزی انجام داده‌اید، بنابراین بهتر است کمی در این ماه وقت بگذارید تا به خودتان هم توجه کنید.

فراموش نکنید که از لحظه لحظه زندگی با فرزندتان لذت ببرید! ده ماهگی سن فوق العاده سرگرم کننده‌ای است. کودک شما در این سن آماده کوچکترین اشاره ای از شماست تا بخندد. او بسیار علاقه مند به بازی است. ممکن است راه افتاده باشد اما هنوز به طور کامل قدم نمی زند، بنابراین قبل از اینکه فرار کردن از دست شما را یاد بگیرد تا می‌توانید او را بخورید.

کودک در حال رشد در ده ماهگی نوزاد

کودک در حال رشد شما در ماه دهم

تا ده ماهگی، بیشتر دخترها به طور متوسط ​​۱۸.۷ پوند و پسران حدود ۲۰.۲ پوند وزن دارند. قد دختران حدود ۲۸.۱ اینچ و قد پسران به حدود ۲۸.۹ اینچ می‌رسد.

نقاط عطف رشد ده ماهگی نوزاد

در اینجا برخی از تحولات جسمی و روحی که می‌توانید در این ماه منتظرشان باشید، برایتان لیست کرده‌ام:

بدن نوزاد ده ماهه

 • از حالت خوابیده به شکم می‌تواند بنشیند.
 • وقتی ایستاده است می‌تواند خم شود و بنشیند.
 • با استفاده از مبلمان و اثاث منزل، می‌تواند لند شود و بایستد.
 • چاردست‌وپا راه می‌رود.
 • بدون حمایت و مستقل می‌ایستد.
 • قدم برمی‌دارد و شاید راه برود.
 • هدف‌گذاری می‌کند و به سمت چیزی که تمایل دارد می‌رود.
 • غذاهای انگشتی (finger foods) را با دست برمی‌دارد و می‌خورد.
 • کلمات و صداها را تقلید می‌کند.
 • برای خداحافظی کردن دستانش را تکان می‌دهد.
 • شروع به گفتن کلمات ساده مانند «مامان» و «بابا» می‌کند.
 • از پشت به جلو و از جلو به پشت می‌چرخد.
 • می‌تواند وسایل بازی، فنجان یا کاسه کوچک را به دست بگیرد.

مغز نوزاد ده ماهه

 • اکنون می‌تواند رنگ ها را بخوبی ببیند.
 • ترجیحات خاصی دارد و حالا ممکن است غذاهایی برایش محبوب باشد و غذاهایی را دوست نداشته باشد!
 • کنجکاوی نشان می دهد و به بررسی چگونگی روند کارها می‌پردازد.
 • ممکن است درجاتی از اضطراب جدایی را از خود نشان دهد.
 • صفات شخصیتی جدیدی از خود نشان می‌دهد.
 • معنی کلمات را درک می‌کند. مثلا هنگامی که «بای بای» می‌کنید، کفش هایش را برمی‌دارد.
 • معنی عبارات ساده و کلمات ساده را می‌فهمد.
 • موسیقی را دوست دارد.

چه زمانی نگران کودک ده ماهه خود باشید.

اگر کودک شما هنوز حتی قادر به چاردست‌وپا رفتن نیست، قادر به چرخیدن از پشت به جلو و برعکس نیست و به حرف زدن شما پاسخ نمی‌دهد، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

یک روز از زندگی شما در ماه دهم

یک روز از زندگی شما در ماه دهم

در ده ماهگی، کودک شما بسیار کنجکاو و مشغول است. او به کاوش در دنیای اطراف خود می‌پردازد، سعی می‌کند درِ کمدها و کابینت ها را باز کند تا کشف کند چه چیزی داخل آن است. برنامه معمول روزانه شما در ده ماهگی ممکن است شبیه به این باشد:

۷ صبح: زمان بیداری. واقعا چگونه کودکان این همه انرژی دارند؟

۸ صبح: وعده صبحانه، زمان اکتشاف و بازی.

۱۰ صبح: چرت اول صبحگاهی

۱۲:۳۰ بعد از ظهر: ناهار

۲ بعد از ظهر: چرت دوم

۵:۳۰ بعد از ظهر: وعده شام و زمان بازی

۷ بعد از ظهر: اگر خوش شانس باشید روال خواب شبانه.

مبانی مراقبت از کودک در ماه دهم

یکی از مهمترین موارد در برخورد با کودک ده ماهه، بازی کردن است. کودک شما در حال حاضر همه چیز را از طریق بازی می‌آموزد. از ویژگی ها و قوانین جهان گرفته تا مهارت های بدنی و ابراز عشق و اعتماد!

اگر کودک شما در مهدکودک است یا در خانه پرستار دارد، حتما بپرسید که چه نوع بازی های تعاملی، فعالیت ها و اسباب بازی هایی به کودک شما ارائه می دهند. اگر با کودک کوچک خود در خانه هستید، سعی کنید حداقل برخی از بازی های زیر را در برنامه روزمره خود بگنجانید:

 • بازی دالی موشه
 • روی هم چیدن بلوک های رنگی
 • کارگردانی کودک خود را در بازی بپذیرید، مانند جواب دادن به موبایل اسباب بای او یا قبول هدایای کوچک از طرف آنها!
 • آواز خواندن و خواندن شعرهای کودکانه
 • چرخاندن توپ به جلو و عقب

وقتی در مورد مراقبت از کودک صحبت می‌کنیم، مهم است که مراقبت شخصی از خودتان را نیز در آن بگنجانیم. اگر شما خانه‌دار هستید، و به خصوص اگر کودک شما خواب عمیق و مداوم ندارد، احتمالا همیشه احساس خستگی و خواب‌آلودگی دارید. از کمک های اطرافیان استفاده کنید و حداقل یک چرت کوتاه در روز داشته باشید. شما برای یک والد خوب بودن در درجه اول نیاز دارید سلامت و شاداب باشید.

گاهی از خانه خارج شوید، یک برنامه و قرار ملاقات با دوستانتان برنامه ریزی کنید. می‌توانید کودکتان را برای یک ساعت به یک پرستار بسپارید تا بتوانید تمرین کنید، یا برای خرید یا تفریح بیرون بروید. مراقبت از خود و اطمینان از سلامت روحی، جسمی و عاطفی شما بخشی از کارهای روزمره شما است.

تغذیه ده ماهگی نوزاد

تغذیه نوزاد ده ماهه

از ماه دهم، کودک شما شدیدا طرفدار غذاهای انگشتی است! حالا کودک شما رژیم غذایی کامل و متعادلی دارد که شامل موارد زیر است:

 • میوه
 • غلات
 • ماست
 • گوشت.

اگرچه در این سن کودک شما می‌تواند طیف گسترده ای از مواد غذایی را به راحتی بخورد، اما شما هنوز هم باید مراقب خطرات و احتمال خفگی های شایع باشید. برخی از شایع ترین مواد غذایی یا احتمال ایجاد خفگی در کودکان زیر یک سال شامل ذرت بو داده، کشمش، آجیل، شکلات و آبنبات های خشک، انگور و هات داگ است.

اگر تصمیم دارید که به نوزادان خود هات داگ یا انگور بدهید، حتما آنها را ابتدا به صورت عمودی خرد کنید. قطعات دایره ای شکل به احتمال زیاد در گلوی کودک گیر می‌کنند و می توانند به سرعت جریان تنفس آنها را قطع کنند.

اگر تا امروز این کار را نکرده اید، ماه دهم سن مناسبی برای ارائه غذا در ظروف مخصوص کودک است تا کم‌کم بتواند به استفاده از آنها عادت کند. بعضی از کودکان زودتر از بقیه استفاده از وسایل غذاخوری را شروع می‌کنند. اگر کودک شما تمایل به استفاده از قاشق نشان نمی‌دهد، نگران نباشید. فقط سعی کنید یک قاشق در اختیار او قرار دهید و اجازه دهید هر موقع تمایل داشت استفاده از آن را کشف کند.

به یاد داشته باشید کودک شما از رفتار شما الگو می‌گیرد، در هر وعده غذایی به شکل یک خانواده سر سفره بنشینید و از قاشق و چنگال برای غذا خوردن استفاده کنید. همانطور که کودک کوچک شما نحوه استفاده از وسایل غذاخوری را یاد می‌گیرد، بهتر است یک دستمال یا یک زیرانداز برای نشستن و غذاخوردن مستقل او تهیه کنید.

شما همچنین می توانید به جای شیشه شیر، با یک فنجان در وعده های غذایی آب یا فرمولا و شیرمادر به او بدهید.

و اما در مورد از شیر گرفتن

با نزدیک شدن به اولین سال‌روز تولد دلبندتان، ممکن است از خود بپرسید که آیا می‌توانید او را از شیر بگیرید. باید بگویم که هیچ توصیه پزشکی یا شواهدی وجود ندارد که کودکان نباید بعد از یک سالگی از شیر مادر تغذیه کنند. در حقیقت، سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌كند كه كودكان باید تا پایان دو سالگی از شیرمادر تغذیه شوند.

اما اینکه شما باید تا چه زمانی به فرزند خود شیر دهید، کاملا به عهده خودِ شماست. روش و برنامه ای را انتخاب کنید که با شرایط شما، کودک و خانواده‌تان بهترین سازگاری را داشته باشد.

خواب ده ماهگی نوزاد

خواب نوزاد ده ماهه

در سن ده ماهگی، چرت صبحگاهی از برنامه خواب برخی کودکان حذف می‌شود و به جای آن فقط یک چرت طولانی بعدازظهر خواهند داشت.

بیشتر کودکان در این سن، خواب شبانه منظمی دارند و دوره های مختل خواب گهگاهی، به علت بیماری ها یا دندان درآوردن است.

اگر کودکی دارید که هنوز شب ها خوب نمی‌خوابد، چند راهکار وجود دارد که از آنها می‌توانید برای افزایش کیفیت خواب دلبندتان استفاده کنید:

 • از تکنیک «آموزش خواب» استفاده کنید: در مورد روش های مختلف خواباندن کودک بیشتر بدانید و بدانید که آموزش خواب به معنای زندانی کردن کودک در اتاق‌خواب نیست تا آنقدر گریه کند که بخوابد! آموزش خواب موثر یک روند تدریجی است.
 • چرت های روزانه را قطع نکنید: چرت های روزانه به یک خواب بهتر در شب کمک می‌کند.
 • از اعضای خانواده کمک بگیرید: اگر تصمیم دارید آموزش خواب را امتحان کنید، به تنهایی برایتان بسیار دشوار خواهد بود. حتی این اقدام کوچک که شخص دیگری کودک را به رختخوابش بیاورد، می تواند روال خواب کودک را به اندازه کافی تغییر دهد.
 • یک مربی خواب را در نظر بگیرید: خواب خوب مهارتی است که باید به بچه ها یاد داده شود، درست مثل صحبت کردن یا استفاده از لوازم غذاخوری.

بهداشت و ایمنی نوزاد ده ماهه

در ماه دهم ، احتمالا زمان آن رسیده که همه وسایل کودک از جمله کیسه خواب، نی‌نی‌لای‌لای، روروئک و گهواره برقی نوزاد را بسته بندی کنید و اگر دوست دارید آنها را به عنوان یادگاری از این روزها برای دلبندتان نگه دارید.

و اگر فکر می‌کنید نمی‌خواهید انها را نگه دارید، می توانید این وسایل را به موسسات خیریه یا یک خانواده نیازمند هدیه دهید.

کودک شما تا امروز احتمالا چند دندان درآورده باشد؛ رشد اولین دندانهای کودک از حدود شش ماهگی شروع می‌شود و تقریبا تا سه سالگی ادامه می‌یابد.

بی‌قراری ناشی از دندان درآوردن معمولا چند روز تا یک هفته طول می‌کشد. در طی این مدت می‌توانید دلبندتان را با دوز مناسبی از یک NSAID مانند ایبوپروفن یا استامینوفن، یا دندانگیرهای ژله ای یا حتی کشیدن یک دستمال مرطوب و خنک روی دندان ها آرام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا