دندان قروچه (بروکسیم) چیست؟

عوارض و مشکلات احتمالی دندان قروچه
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت خانواده

انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۹۹

زمان مطالعه: 9 دقیقه

هیچ نظر

چرا زمانیکه در خواب هستیم دندان قروچه می کنیم؟ بروکسیم یا دندان قروچه کردن. علل دندان قروچه. مهم‌ترین دلایل دندان قروچه کردن در ادامه مطلب باما همراه باشید.

فهرست مطالب

دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه یا بروکسیسم نوعی اختلال حرکتی تکراری است که در آن فرد مرتبا دندان های خود را با فشار عضلات فک، به هم می‌ساید یا به هم می‌زند. بروکسیسم ممکن است تمام دندانها را درگیر کند یا اینکه فقط دندان های پیشین درگیر باشند. همچنین ممکن است منجر به علائمی مانند سردرد، درد صورت و قسمت گیجگاهی و اختلال مفصل  فک (TMJ) شود.

مصرف برخی داروها بروز بروکسیسم را افزایش می‌دهند، بنابراین برخی اوقات با تغییر داروهای مصرفی این مشکل را حل کرد. ممکن است افراد مبتلا به بروکسیسم به کمک بیشتری نیاز داشته باشند، از جمله درمان استرس یا استفاده از محافظ دندان در هنگام خواب.

انواع دندان قروچه

دو نوع بروکسیسم وجود دارد و علائم و علل آنها می‌تواند متفاوت باشد:

 • دندان قروچه در بیداری (AB)

به آن بروکسیسم روزانه هم گفته می‌شود، هنگامی که فرد بیدار می‌شود، بروز می‌کند و اغلب با پیشرفت روز بدتر می‌شود. این نوع در زنان شایع‌تر است.

 • دندان قروچه در خواب (SB)

به آن بروکسیسم شبانه نیز گفته می‌شود. در طول شب اتفاق می‌افتد و علائم در هنگام بیدار شدن از خواب بدتر می‌شود. در مردان شایع تر است.

علائم دندان قروچه

در بیشتر اوقات، بروکسیسم به اندازه‌ای شدید نیست که برای فرد مشکلات عمده ای ایجاد کند و بسته به اینکه فرد چه مدتی در روز دندان قروچه داشته باشد، شدت بروز علائم متفاوت خواهد بود.

علائم و نشانه های بروکسیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  درد عضلات فک
 • زخم و محل جویده شدن روی زبان یا گونه
 • آسیب به دندانها (به عنوان مثال شکستگی تاج دندان، آسیب مینای دندان، لق شدن دندان ها)
 • اختلال خواب به علت بیدار شدن از صدای دندان قروچه
 • گوش درد (بدون علائم عفونت گوش یا سایر مشکلات گوش)
 • سردرد
 • گردن درد
 • درد شدید صورت
 • دندانهایی که به سرما، گرما یا فشار بسیار حساس هستند.
 • اختلال مفصل فک  (TMJ)

تشخیص دندان قروچه

اغلب اوقات شریک زندگی یا والدین برای اولین بار متوجه علائم بروکسیسم می‌شوند.

بروکسیسم اغلب در طول معاینه دندانپزشکی قابل تشخیص است. تشخیص برای دندانپزشک با مشاهده دندان های آسیب‌دیده یا شکسته، آسیب دیدگی داخل گونه، حساسیت عضلات و مفصل فک مسجل می‌گردد.

از آنجا که بروکسیسم می تواند باعث بروز آپنه در خواب شود، ممکن است لازم باشد برای ارزیابی مراحل ساییدن دندان و تعیین وجود اختلالات مرتبط با خواب، تست سومنوگرافی (تست خواب) انجام دهید.

علل و عوامل خطر دندان قروچه

سن

کودکان بیشتر از بزرگسالان دچار دندان قروچه می‌شوند. در حقیقت، دندان قروچه مرتبط با خواب ۱۵ تا ۴۰ درصد کودکان را درگیر می‌کند در حالیکه این عدد در بزرگسالان ۸ تا ۱۰ درصد است.

احساسات و شرایط روحی

سرخوردگی، استرس، تنش، اضطراب و عصبانیت سرکوب شده، همگی می‌توانند سبب دندان قروچه شوند.

ژنتیک

در صورت ابتلای والدین به دندان قروچه، احتمال بروز دندان قروچه در فرزندان دو برابر بیشتر است.

داروها

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی داروهای خاص باعث ایجاد بروکسیسم می‌شوند. از جمله داروهایی که برای درمان شرایط روانپزشکی استفاده می‌شوند. تصور می‌شود این داروها باعث ایجاد تغییراتی در سیستم عصبی مرکزی می‌شوند که منجر به دندان قروچه و قفل شدن فک می‌شود. نمونه هایی از این قبیل داروها شامل ضدافسردگی ها، به ویژه مهارکننده های انتخابی سروتونین (SSRI)  مانندProzac (fluoxetine)، Zoloft (sertraline)  و Paxil ( پاروکستین) است.

شخصیتی

افراد پرخاشگر، رقابتی و یا افراد مبتلا به بیش فعالی در معرض خطر بیشتر برای بروکسیسم هستند.

مواد مخدر

سیگار، کافئین، الکل و مصرف داروهای روان‌گردان ممکن است خطر ابتلا به بروکسیسم را افزایش دهد.

بیماری ها

 • اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD)
 • دمانس
 • صرع
 • اختلال ریفلاکس معده (GERD)
 • بیماری پارکینسون
 • آپنه خواب (و سایر اختلالات مربوط به خواب)

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به بروکسیسم را افزایش دهد، از جمله:

بیش از 70 درصد موارد دندان قروچه به دلیل استرس و اضطراب رخ می‌دهند. این مشکل معمولاً زمانی که فرد خواب است به صورت ناخودآگاه رخ می‌دهد. با این همه عوامل دیگری هم می‌توانند به آن دامن بزنند که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم:

داروها 

گاهی در نتیجه‌ی عوارض جانبی گروهی از داروها فرد به دندان قروچه مبتلا می‌شود. داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی و داروهای روان گردان عموماً باعث بروز این مشکل می‌شوند.

بیش‌ترین داروهایی که منجر به این مشکل دندانی می‌شوند داروهای مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با نام مخفف اس‌.اس‌.آر.آی‌. ها (selective serotonin reuptake inhibitors یا SSRIs) هستند، این گروه از داروها نوعی از داروهای ضد افسردگی هستند. داروهای رایج در این گروه شامل پاروکستین (paroxetine) و سرترالین (sertraline) هستند.

مشکلات فکی 

اگر در فردی سطح دندان‌های بالا و پایین به درستی روی هم قرار نگرفته باشد، بیش‌تر در معرض ابتلا به دندان قروچه قرار خواهد بود . همچنین در صورتی که فرد یک دندان خود را از دست داده باشد و جای آن خالی مانده باشد و یا اینکه دچار ناهنجاری دندانی باشد هم می‌تواند به دندان قروچه دچار شود.

اگر دندان قروچه به دلیل مشکلات موجود در فک دهان به وجود آمده است، ممکن است با رفع آن مشکل به راحتی حل شود.

سبک زندگی 

برخی از عادت‌های فردی و سبک زندگی خطر ابتلا به این مشکل را افزایش می‌دهد. مصرف بیش از حد الکل، سیگار و فراورده‌های دخانی و استفاده از داروهای روانگردان از جمله این عادت‌های فردی هستند.

درمان دندان قروچه

بروکسیسم به راحتی قابل درمان است. تنها نکته مهم در موفقیت درمان این است که بفهمید چه عواملی باعث بروز دندان قروچه می‌شود و سپس درمان خود را به سمت آن معطوف کنید.

هنگامی که استرس یا اضطراب مزمن شما را به بروکسیسم وامی‌دارد، ویزیت یک روانشناس ممکن است مفید باشد.

مشاوره همچنین می تواند در اصلاح عادات خواب و تکنیک های آرامش‌بخش کمک کند. اگر این روش ها نتوانست به شما کمک کند، ممکن است امتحان بیو فیدبک ارزشمند باشد. بیو فیدبک روشی است که در آن از روشها و تجهیزات نظارتی، برای آموزش کنترل فعالیت عضلات فک استفاده می‌شود.

محافظ دهان و اسپلینت درمانی

درمان دندان قروچه

اگر مبتلا به بروکسیسم شبانه هستید، استفاده از یک محافظ دهان ممکن است مفید باشد..

هدف از درمان، کاهش درد، پیشگیری از آسیب دندانی و کاهش فشار وارد شده به دندان‌هاست.

مراقبت‌های پزشکی 

دندانپزشک برای پیشگیری از آسیب‌های دندانی، برای فرد نوع خاصی از گاردهای محافظ دندانی طراحی و تولید می‌کند. گاردهای دهانی در انواع مختلف و متناسب با ساختار دندانی فرد در دسترس هستند. پزشک نوعی از آن را برای فرد تجویز می‌کند که علاوه بر داشتن اندازه‌ی مناسب، بتواند به بهترین شکل ممکن از دندان‌های فرد هم محافظت کند.

هدف از استفاده از گارد دندان، محافظت از دندان‌ها و جلوگیری از سایش و فشار دندان‌ها روی هم در زمان استراحت فک است. استفاده از این وسیله‌ی کمکی نباید دردناک باشد. اگر نمونه‌ی خاصی از گارد، مشکل دندان قروچه را رفع نکند، باید از نمونه‌ی دیگری از آن را امتحان کرد.

اگر گارد هم موثر نباشد، دندانپزشک برای درمان ناهنجاری‌های دندانی درمان‌های ارتودنسی به کمک بریس و یا جراحی را پیشنهاد خواهد داد. با این همه، این‌ها درمان‌های غیر رایجی برای دندان قروچه به حساب می آیند و ممکن است به رفع مشکل ختم نشوند.

درمان‌های خود مراقبتی 

راه‌هایی برای درمان عوارض جانبی دندان قروچه وجود دارد که فرد خود می‌تواند آن‌ها را به کار گیرد. سرد کردن ماهیچه‌های فک به کمک یخ برای رهایی از درد، نخوردن غذاهای خیلی سفت و شل کردن ماهیچه‌های صورت به صورت روزانه از جمله اقداماتی است که به فرد کمک خواهد کرد.

روش‌های مدیریت استرس، همچون تمرین نفس عمیق و انجام مدیتیشن هم اثرات مثبتی در پی خواهد داشت.

ترک عادت‌ها

در برخی موارد دندان قروچه، زمانی که فرد بیاموزد که چگونه عادت‌های خود را ترک کند، برطرف خواهد شد. با یاد گرفتن روش‌های ریلکس کردن و نگه داشتن فک در حالت ریلکس فرد می‌تواند عادت‌های منجر به دندن قروچه را کنار بگذارد.

عوارض و مشکلات احتمالی دندان قروچه

عوارض و مشکلات احتمالی دندان قروچه

دندان قروچه می‌تواند منجر به دردهای شدید دندانی و مفصل فک  شده و اگر درمان نشود، می‌تواند بروز مشکلات غذا خوردن را تحریک کند. دندان و فک فرد مبتلا بسیار حساس شده و درد بیش‌تری را احساس خواهند کرد. این مشکل می‌تواند به افسردگی و بیماری بی خوابی منتهی شود.

گوش درد، سر درد و درد فک، شکستن دندان، جا به جایی دندان، التهاب و یا عقب رفتگی لثه و ناهنجاری‌های دندانی از دیگر عوارض جانبی دندان قروچه درمان نشده هستند.

دندان قروچه در دراز مدت چه اثری خواهد گذاشت؟

غالباً دندان قروچه قابل درمان است و آسیب‌های بعدی به دندان‌ها با یادگیری تکنیک‌های مقابله با استرس قابل پیشگیری است. فرد با روش‌های گوناگونی همچون مشاوره و تراپی، ورزش و انجام روش‌های مدیتیشن می‌تواند سطح اضطراب و نگرانی‌های زندگی را کم کند.

حتی بعد از درمان کامل دندان قروچه فرد باید مرتب توسط دندان پزشک معاینه شود. پزشک نشانه‌های بروز دوباره‌ی این مشکل را پیش از اینکه فرد متوجه شود، شناسایی می‌کند.

چند نکته

اگر بروکسیسم شما باعث ایجاد درد می‌شود، این موارد را رعایت کنید:

 • آدامس نجوید زیرا این امر می‌تواند درد را بدتر کند.
 • از آب نبات های سخت، آجیل، استیک و سایر غذاهایی که جویدن آنها دشوار است پرهیز کنید.
 • سعی کنید در طول روز صورت خود را شل کنید. ماساژ صورت ممکن است مفید باشد.
 • استرس را مدیریت کنید. دوش بگیرید، قدم بزنید یا به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید. تمرینات آرام سازی مانند هوشیاری، تنفس عمیق یا مراقبه را بیاموزید.
 • رفتار خود را تغییر دهید. در مورد تکنیک های حالت مناسب فک و دهان با دندانپزشک خود صحبت کنید.
 • قبل از خواب مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند، نخورید. الکل و استعمال دخانیات در شب می‌تواند باعث بدتر شدن دندان قروچه شود.
 • بهداشت خواب را رعایت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا