درمان ترک خوردن لب نوزاد و معرفی بالم ترک لب کودک

ترک خوردن لب نوزاد
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت کودکان

بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۹۹

زمان مطالعه: 8 دقیقه

هیچ نظر

علت ترک خوردگی لب کودکان چیست ما در این مطلب به جواب این سوال و درمان ترک خوردن لب نوزاد و معرفی بهترین بالم ترک لب کودک موجود در بازار میپردازیم.

ترک خوردن لب نوزاد و خشک شدن آنها در طول فصل زمستان، خصوصا در مکان هایی که میزان رطوبت هوا کم است، کاملا رایج و طبیعی است و اگر لب هایشان را زیاد لیس بزنند، لب هایشان خشک می شود و بیشتر ترک می خورد. ترک خوردن لب ها مشکل ساز نیست؛ مگر این که این عارضه به علت ابتلا به بیماری های وخیم بروز کند.

بزرگسالان با استفاده از برق لب یا مرطوب کننده لب سعی می کنند تا خشکی لب خود را درمان کنند؛ اما سئوال این است که آیا استفاده از این محصولات برای کودکان بی خطر است؟

والدین چگونه می توانند خشکی لب نوزادشان را برطرف کنند؟ به خواندن این مقاله از سایت لیموتاپ ادامه دهید تا درباره خشک شدن و ترک خوردن لب نوزاد ، دلایل، راهکارهای درمان و نحوه پیشگیری از بروز آن اطلاعاتی به دست آورید.

چه دلایلی باعث خشک شدن و می شود؟

چه دلایلی باعث خشک شدن و می شود؟
چه دلایلی باعث خشک شدن و می شود؟

معمول ترین دلایلی که باعث بروز این عارضه در نوزادان می شود عبارت است از:

 • خشکی هوا: این عامل رایج ترین دلیل برای خشکی لب در میان نوزادان است که به خاطر آن، لب هایشان ترک می خورد و در طول زمستان یا هر وقت که رطوبت هوا کم شود، سفت و سخت می شوند.

اگر در مناطقی که رطوبت هوا کم است، زندگی می کنید، نوزادتان هر زمانی از سال با این عارضه مواجه می شود.

 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض باد و نور خورشید: این دو عامل باعث از بین رفتن رطوبت لب و خشکی آن می شوند. یکی از مواقعی که نوزاد با این مسئله روبرو می شود، وقتی است که زمان طولانی را در ساحل سپری کند.
 • مک زدن های طولانی مدت لب ها: این مسئله رطوبت لب ها را از بین می برد؛ زیرا بزاق سریع بخار شده و باعث خشک و ترک خوردن لب نوزاد می شود.
 • از دست دادن آب بدن: یکی از رایج ترین نشانه های از دست رفتن آب بدن نوزادان، خشک و ترک خوردن لب هاست. از دیگر علائم این عارضه می توان به سستی، رخوت و ضعف اشاره کرد که قبل از ترک خوردن لب هایشان، مشاهده خواهید کرد.
 • بیماری کاوازاکی یک نوع نادر از بیماری واسکولیت است: به التهاب رگ های خونی «واسکولیت» گفته می شود. بیشتر کودکان و نوزادان، دچار بیماری کاوازاکی می شوند. یکی از چندین علامت این بیماری، قرمز شدن، ترک خوردن و خشکی لب نوزادان است.

این نوزادان معمولا تب بالایی دارند و زود رنج هستند که به سختی می توان این حالتشان را نادیده گرفت.

باید بگوییم که این بیماری، نادر است و علت ابتلا به آن ناشناخته است.

 • کمبود مواد مغذی: گاهی اوقات از ترک خوردن لب ها می توان متوجه شد که مواد مغذی در بدن کم شده اند؛ مثل ویتامین A.

معمولا کمبود این ویتامین، دلیل ترک خوردگی های مزمن لب به شمار می رود. وقتی که خشکی لب باعث آزار نوزاد می شود، بهترین کار این است که به مراکز درمانی مراجعه کنید تا هرگونه کمبود مواد مغذی در بدنش مشخص شود.

اگر نوزادتان علائم وخیم و شدید دیگر هم داشت، بهتر است که به مراکز درمانی مراجعه کنید. خشکی لب ها معمولا به خاطر بیماری های خوش خیم است و در خانه و با چندین راهکار ساده و امن می توان آن را درمان کرد.

راهکارهای خانگی درمان خشکی و ترک خوردن لب نوزاد

راهکارهای خانگی درمان خشکی و ترک خوردن لب نوزاد

اگر نوزادتان سالم است و هیچ مشکلی ندارد، مواردی که در پایین به آن ها اشاره شده، بهترین و بی خطرترین روش هایی است که برای درمان خشکی لب نوزادان خود می توانید از آن ها بهره ببرید:

شیر مادر

شیر مادر غنی از آب و مواد چرب است که خشکی لب نوزاد را برطرف می کند.می توانید مقداری از شیر را روی لب نوزادتان بمالید: انگشت تان را بشویید و آن را داخل شیر کنید و لایه نازک را روی لبش قرار دهید و هر 2 تا 3 ساعت یک بار این کار را تکرار کنید.

شیر خشک

شیر خشک را به صورت خمیری درآورید و آن را روی لب نوزادتان قرار دهید. چربی موجود در شیر خشک و آبی که به آن اضافه می کنید، باعث نرم شدن لب ها می شود. با توجه به شدت خشک شدن لب ها، هر چند دقیقه یک بار این ترکیب را به لب نوزادتان بزنید.

وازلین مخصوص امراض کودکان

وازلین های مخصوص کودکان توسط سازمان غذا و دارو کنترل نشده اند؛ بنابراین، استفاده از این محصولات باید تنها زیر نظر پزشک انجام شود.

4- بالم لب کودکان

این نوع داروها را بدون نیاز به نسخه می توان از داروخانه ها تهیه کرد. اما  تنها زیر نظر پزشک از آن ها استفاده کنید؛ زیرا باید به مواد تشکیل دهنده این محصولات توجه کنید. بالم لب تهیه شده از مواد طبیعی، برای کودکان مناسب تر است.

5- دریافت آب

از آن جایی که از دست رفتن آب بدن باعث خشکی و ترک خوردن لب ها می شود، باید همواره آب بدن نوزادتان را تأمین کنید.

برای نوزادان زیر 6 ماه باید شیردهی به مقدار فراوان انجام شود و برای نوزادان بزرگ تر از 6 ماه، با دریافت مواد مایع موجود در منابع متعدد، مثل: سوپ، میوه و سبزیجات، می توان به دریافت آب بدن کمک کرد.

بهترین راهکارهای درمان خشکی و ترک خوردن لب نوزاد ، شیر مادر و شیر خشک است؛ زیرا سلامتی نوزاد را به خطر نمی اندازند. برای درمان بیماری های اصولی، مثل از دست رفتن آب بدن، باید طبق نشانه های بیماری عمل کرد؛ در حالی که برای درمان بیماری کاوازاکی باید از داروهای متعددی استفاده کرد.

برای درمان این عارضه در نوزادان از چه موادی نباید استفاده کرد؟

نارگیل خواص نرم کنندگی دارد و از این رو برای بهبود خشکی لب کاربرد فراوان دارد. با وجود این، نباید از روغن بچه، لوسیون ها و حتی محصولات طبیعی، مثل: روغن زیتون، بدون اجازه پزشک، استفاده کنید؛ زیرا وقتی که بدن نوزاد آن ها را گوارش می کند، باعث بیماری در نوزاد می شوند.

معمولا مادران از روغن لانولین (روغن گرفته شده از پشم گوسفند) برای درمان ترک خوردگی نوک پستان های خود استفاده می کنند. هنگامی که لانولین روی پستان تان بزنید، می توانید شیردهی را انجام دهید؛ اما باید به این نکته توجه کنید که این روغن هنگامی که جذب بدن می شود، مسمومیت ایجاد می کند. از این رو، بهتر است که تنها زیر نظر پزشک از این روغن استفاده کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا ترک خوردگی لب ها باعث نگرانی نمی شود؛ اما اگر هر کدام از نشانه های زیر را همراه با ترک خوردگی در نوزاد خود مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • قرمز و خشک شدن لب ها؛
 • ترک خوردگی های مزمن که با گذشت زمان بیشتر شوند؛
 • خون آمدن از لب ها؛
 • کودک نتواند غذا بخورد؛
 • کودک برای چیزهای جزئی گریه می کند و بدخلق است.

وجود بعضی از شرایط، مثل از دست رفتن آب بدن یا کم شدن میزان مواد مغذی در بدن باعث بروز علائم بالا می شود که در این مواقع باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کرد تا از بروز هر گونه مشکل دیگری پیشگیری شود.

چگونه می توان مانع از خشک شدن لب نوزادان شد؟

شیردهی با شیر خشک و شیر مادر به کودک طبق برنامه مشخص، باعث می شود تا لب های نوزادتان همواره مرطوب باقی بماند. یکی دیگر از راه هایی که برای پیشگیری از ترک خوردگی لب ها موثر است، تنظیم کردن رطوبت محیط اطراف است ؛ برای همین، می توانید از دستگاه های رطوبت ساز خنک استفاده کنید.

نصب دستگاه رطوبت ساز خنک در اتاق نوزادتان ایده موثری است؛ خصوصا در طول فصل های سرد سال که دمای هوا مرتب کاهش می یابد.

پزشکان امراض کودکان توصیه می کنند تا از دستگاه های رطوبت ساز خنک استفاده کنید؛ زیرا دستگاه های رطوبت ساز گرم و بخار ناشی از آن ها، باعث سوزش ترک خوردگی لب ها می شوند. مرطوب نگه داشتن محیط، باعث نرم و مرطوب شدن لب های نوزادتان می شوند.

پیشگیری بهترین راه حل است. تمام کاری که باید انجام دهید، شیر دهی با شیر خودتان یا شیر خشک به نوزادتان است که در خانه و به راحتی می توانید آن را انجام دهید.

وقتی که نوزادتان بزرگ شد، می توانید از محصولات متنوع مراقبت از لب که برای استفاده کودکان بی خطر هستند، استفاده کنید.

معرفی پرفروش ترین بالم لب برای ترمیم خشکی لب

ترک خوردن لب نوزاد

1. بالم لب کودک سبامد مدل baby حجم 5 گرم

بالم لب کودک سبامد مدل baby حجم 5 گرممجموعه ای از ترکیبات محافظت کننده حاوی ویتامین E سبب آبرسانی به پوست نازک لبهای کودک شده و از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد ممانعت بعمل می آورد. چربی های غنی گیاهی لبهای کودک را همواره نرم و لطیف نگاه داشته و از خشک شدن و ترک خوردن آنها بخوبی حفاظت می نماید. فرمول محافظت کننده ی محصول از تحریکات پوستی ناشی از آبریزی دهان کودک و یا استفاده از پستانک جلوگیری می نماید. پایه بکار رفته متشکل از ترکیبی ازچربیهای طبیعی و ملایم، سبب محافظت روزانه از لبهای کودک می گردد. بدون پارابن ها، مواد نگهدارنده، و رنگهای افزودنی.

مشخصات بالم

 • مقدار: 5 گرم
 • ویتامین: دارد
 • نوع ویتامین
 • ویتامین E
 • عصاره: ندارد
 • نوع عصاره: ندارد
 • SPF: ندارد
 • کشور مبدا برند: آلمان
 • شماره مجوز: 8928167276982296
 • صادر کننده مجوز: سازمان غذا و دارو

2. بالم لب هیدرودرم مدل Moisurizing

بالم لب هیدرودرم مدل Moisurizingبالم لب هیدرودرم مدل Moisurizing حاوی عصاره روغن دانه انگور، آلوئه‌ورا و کالاندولا بوده و دارای ویتامین E است. ژل آلوئه‌ورا و روغن کالاندولا جهت التیام‌بخشی، ترمیم‌کنندگی، تسکین و کاهش التهابات ناشی از آفتاب سوختگی و شرایط نامطلوب آب و هوایی است. از ویژگی‌های این بالم می‌توان به مرطوب‌کننده قوی، بازسازی کننده و التیام بخش لب‌های خشک و حساس اشاره کرد. ویتامین E نیز نقش بسیار مهمی در بازسازی پوست ایفا کرده و باعث جوان ماندن پوست می‌شود.

مشخصات بالم

 • مقدار: 4.5 گرم
 • ویتامین: دارد
 • نوع ویتامین: ویتامین E
 • عصاره: دارد
 • نوع عصاره: روغن دانه انگور، الوئه‌ورا و کالاندولا
 • SPF: ندارد

3. بالم لب وازلین مدل Creme Byulee

بالم لب وازلین مدل Creme Byuleeمشخصات

 • مقدار: 7 گرم
 • ویتامین: دارد
 • نوع ویتامین: ویتامین E
 • عصاره: دارد
 • SPF: دارد
 • میزان SPF: 10
 • کشور مبدا برند: امریکا
 • صادر کننده مجوز: سازمان غذا و دارو

منبع
momjunction

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا