ویروس کرونا چینی؛ علائم، نحوه انتقال و هرآنچه باید درباره کرونا ویروس بدانید

ویروس-کرونا
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: بیماری ها

انتشار: ۰۳ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 8 دقیقه

هیچ نظر

بیماری تنفسی ناشی از ویروس کرونا یا کروناویروس در شهر ووهان چین به سرتاسر جهان منتشر شده است. با علائم، نحوه انتقال و دیگر جزئیات این ویروس تازه آشنا شوید

فهرست مطالب

کرونا ویروس یک خانواده ویروس است که می تواند باعث بیماری هایی از جمله سرماخوردگی، سندرم حاد تنفسی حاد سارس و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) شود. در سال 2019 ، ویروس جدید به نام سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس باعث شیوع بیماری در چین شد. به این بیماری بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) گفته می شود.

در مورد این ویروس جدید هنوز اطلاعات زیادی در دست نیست. گروه های بهداشت عمومی، مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) ، وضعیت را تحت نظر دارند و به روز رسانی ها را در وب سایت های خود منتشر می کنند. این گروه ها همچنین توصیه هایی را برای پیشگیری و درمان بیماری ارائه داده اند.

این بیماری شایع در سراسر جهان است که بر انسان و حیوان تأثیر می گذارد، این ویروس بر روی سیستم تنفسی تأثیر می گذارد و با سرماخوردگی و ذات الریه حاد همراه است و می تواند بر روده تأثیر بگذارد ، و انواع مختلفی دارد که می تواند باعث بیماری های مختلفی از جمله عفونت حاد ریه ها و سارس از جمله تاج ویروس شود. این بیماری باعث ایجاد سندرم تنفسی در خاورمیانه می شود.

این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود.ویروس کرونا، ویروس تنفسی جدیدی است که از کشور چین به چندین کشور دیگر سرایت کرده است. در این مطلب، آن‌چه لازم است درمورد این ویروس بدانید، آورده شده است.

این ویروس از کجا آمده است؟

ویروس‌های تازه‌ای که کشف شده‌اند، معمولا از حیوان به انسان منتقل شده‌اند.

مثلا منشا ویروس‌های کرونا که در گذشته همه‌گیر شده بود، در حیوانات بود.

ویروس سارس اول در خفاش شروع شد و بعد به گربه‌های ولگرد منتقل شد و بعد هم به انسان رسید.

از سال ۲۰۱۴ تا کنون که ویروس مرس در خاورمیانه موجب مرگ ۸۵۸ نفر از ۲۴۹۴ بیمار مبتلا شد، از شتر به انسان رسیده بود.

محل انتقال این ویروس بازار غذای دریایی در شهر ووهان اعلام شده است، با اینکه پستانداران دریایی مانند نهنگ سفید می‌توانند ناقل این ویروس باشند اما احتمال اینکه این ویروس از حیوانات زنده دیگر این بازار مثل مرغ، خفاش، خرگوش و مار منتقل شده باشد بیشتر است.

ویروس کرونا در چینی

این ویروس از کجا آمده است؟

طبق گفته مقامات چینی ، پانزده نفر در استان چین هوبئی به علت ویروس کرونا جان خود را از دست دادند و این آمار مرگ و میرها را به 41 نفر رسانده است. وزارت بهداشت چین گفته است که تعداد مبتلایان به این ویروس به حدود سه هزار نفر رسیده است. برای محدود کردن شیوع این بیماری همه گیر ، مقامات بیش از 40 میلیون نفر را منزوی کردند.

علاوه بر این ، استرالیا و مالزی اولین مورد تائید شده از ویروس کرونا را اعلام کردند. مقامات فرانسوی همچنین از آلودگی سوم به ویروس جدید کرونا خبر دادند و گفتند که سه نفر آلوده به این ویروس به چین سفر کرده اند که دو نفر از آنها متعلق به یک خانواده هستند و این اولین مواردی است که در اروپا ثبت شده است. مالزی همچنین اولین آلودگی به این ویروس را اعلام کرد.

کنترل مسافران در فرودگاه امام خمینی ایران

سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن نیز با صدور اطلاعیه‌ای از ایرانیان مقیم چین خواست که به هشدارهای پزشکی- بهداشتی توجه کنند و تا حد امکان از حضور در اماکن پرتردد اجتناب ورزند.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است که در صورت مشاهده علائم ابتلا به ویروس ‌به مراکز درمانی مراجعه و جهت دریافت خدمات کنسولی با سفارت یا کنسولگری‌های ایران تماس بگیرند.

دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران نیز روز پنجشنبه سوم بهمن از کنترل مسافران ورودی از چین در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برای بررسی علایم ابتلا به ویروس کرونا خبر داد.

به گفته او “اگر علائمی از بیماری مشاهده شود، اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام می‌شود.

توصیه هایی به مسافران کشور چین

ویروس کرونا در چینی
ویروس کرونا در چینی

با توجه به اینکه هموطنان ایرانی به کشور چین و سایر کشورهایی که در انها ویروس کرونا گزارش شده است رفت و آمد دارند، توصیه می شود که علائم و راه های انتقال بیماری را بشناسند و در صورت بروز هر گونه علامت مشکوک به سرعت به پزشک مراجعه کنند. در مورد ویروس جدید کرونا ۲۰۱۹ ( سومین نوع خطرناک کرونا ویروس) نیز خوشبختانه تاکنون مورد ابتلا در ایران نداشته ایم.

مسافرانی که قصد سفر  به چین را دارند، باید از بازارهای حیوانات زنده دوری کنند و در مناطق روستایی به حیوانات نزدیک نشوند، افزون بر این، مسافران باید بهداشت دست را کاملا رعایت کنند و دست‌های خود را به‌طور مکرر بشویند و از تماس دست با صورت خودداری کنند، همچنین از کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند، تا حد امکان فاصله گرفت  و پس از  بازگشت به کشور وضعیت سلامتی خود را مورد پایش قرار داد و اگر  فردی دچار سرفه یا عطسه شده است ، قبل از ورود به کشور با نیروهای بهداشتی مستقر در پایانه های مرزی تماس بگیرد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC)، تماس نزدیک را «قرار گرفتن در محدوده‌ی ۱.۸ متری و یا داخل یک اتاق به‌مدت طولانی و بدون پوشش محافظ مناسب با فردی که دارای ویروس کرونا است» یا «تماس مستقیم با ترشحات عفونی بیمار ویروسی بدون پوشش محافظ مناسب» عنوان می‌کند.

سفارت ایران در چین درباره ویروس کرونا همم توصیه‌های به ساکنان و مسافران چین داشت، بنابر این توصیه ها سفارت ایران درخواست کرد تا هموطنانی که قصد سفر به چین را دارند پیش از سفر آخرین وضعیت شیوع ویروس در مقصد را رصد و از تردد در اماکن مشکوک به آلودگی اجتناب  کنند، همچنین در صورت مشاهده علائم ابتلا به ویروس‌ به مراکز درمانی مراجعه کنند و برای دریافت خدمات کنسولی با سفارت یا کنسولگری‌های ایران تماس بگیرند.

کرونا چقدر خطرناک است؟

سازمان جهانی بهداشت تاکنون ویروس کرونا را یک وضعیت اضطراری بین المللی قلمداد نکرده و فعلا در چین وضعیت بحرانی اعلام شده است.

مقامات بهداشتی سرتاسر جهان نگران شیوع این ویروس هستند اما ارزیابی دقیق میزان کشنده بودن ویروس جدید دشوار است و مشخص نیست مقامات چینی چقدر در بیان آمارها شفاف و صادقه بوده اند، اما روند شیوع بیماری سرعت بالایی دارد.

علائم ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا
علائم ویروس کرونا

علائم و نشانه های کرونا ویروس جدید ممکن است دو تا 14 روز پس از مواجهه ظاهر شود و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • سرفه کردن
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • در مواد حادتر عفونت می‌تواند منجر به سینه پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی گردد. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود.

شدت علائم کروناویروس جدید می تواند از خفیف تا شدید و حتی مرگ متغیر باشد. اگرچه درک این بیماری همچنان رو به رشد است ، اکثر مبتلایان به بیماری شدید در سنین بالاتر قرار گرفته اند و یا شرایط پزشکی قابل توجهی دیگر در آن وجود داشته است. این شبیه به مواردی است که در افرادی مشاهده می شود که دارای عفونت شدید با سایر بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا هستند.

علائم بیماری شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی است، که بسیار شایع تر از COVID-19 هستند. به همین دلیل برای تایید این که کسی COVID-19 گرفته باشد، بایستی آزمایش شود. نکته حائز اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را به خاطر بسپاریم که عبارتند از شستشوی دست‌ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی (پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، سپس انداختن دستمال داخل سطح آشغال در بسته). همچنین واکسن آنفولانزا نیز راه پیشگیری مناسبی است، بنابراین به یاد داشته باشید که واکسیناسیون خود و فرزندان‌تان را به موقع انجام دهید.

نحوه انتقال کرونا ویروس

این ویروس درست مانند سایر ویروس ها ، یعنی با لمس افراد آلوده ، سرفه ، عطسه ، “قطرات” یا لمس کردن اهداف بیمار ، گسترش می یابد.

پیشگیری از کرونا ویروس

 • شما باید با هر بیمار که می داند و یا مشکوک به این ویروس است ، اقدامات احتیاطی را انجام دهید ، و چه در بیمارستان و چه در خانه باید اقدامات احتیاطی را جدی بگیرید.
 • از آنجا که این ویروس مانند سایر ویروس ها از طریق اسپری دهان یا بینی منتقل می شود ، هر فرد باید تقریباً یک متر از فرد آلوده دور شود ، ضمن اینکه اطمینان حاصل می کند که اتاق یا محل بیمار در تهویه مناسب نگهداری می شود.
 • شستن دستها با صابون و آب گرم ، استفاده از ضد عفونی کننده ، جلوگیری از تماس و تماس با افرادی که از این بیماری رنج می برند ، لمس نکردن چشم ، بینی یا دهان ، و تمیز نگه داشتن وسایل شخصی است.
 • دست‌هایتان را مکرر با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشویید.
 • اگر آب و صابون ندارد، از ضد عفونی‌کننده‌های حاوی الکل استفاده کنید.
 • دهان و بینی‌تان را هنگام عطسه یا سرفه دیگران بپوشانید.
 • از تماس با افرادی که علایمی شبیه آنفولانزا دارند، خودداری کنید.
 • از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی خودداری کنید.
 • در تجمعات انبوه حتما از ماسک استفاده کنید و از روبوسی و دست دادن با دیگران بپرهیزید.
 • حفظ فاصله یک متری با کسانی که علائم بیماری دارند ضروری است.
 • هنگام سرفه یا عطسه، دستمال جلوی دهان گرفته و سپس آن را درون سطل زباله بیندازید.
 • اشیا و سطوحی که اغلب لمس می‌کنید را ضدعفونی کنید.
 • در مکان‌های شلوغ و حمل و نقل عمومی از لمس وسایل و سطوح عمومی بپرهیزید.
 • از لمس چشم و صورت خود به ویژه با دست‌های استریل نشده بپرهیزید.
 • سعی کنید دستکش یکبار مصرف همراه داشته باشید.
 • از تماس نزدیک با افراد مریض خودداری کنید.
 • ظروف و وسایل شخصیتان را تمیز و استریل و از دیگران جدا کنید.
 • همیشه قبل از غذا دست‌هایتان را بشویید.
 • گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید.
 • هنگام بیماری در خانه بمانید.

 چگونه می توانم از آلوده شدن خودداری کنم؟

 • از تماس با افراد بیمار بخصوص افراد مبتلا به سرفه خودداری کنید.
 • از بازدید از بازارها و مکانهایی که حیوانات زنده یا مرده با آنها برخورد می شود ، خودداری کنید.
 • قوانین عمومی مربوط به بهداشت دست و بهداشت مواد غذایی را دنبال کنید.
 • دستان خود را با آب و صابون بشویید و یا قبل از غذا ، بعد از استفاده از توالت و بعد از هرگونه تماس با حیوانات از محلول ضد عفونی کننده بر پایه الکل استفاده کنید.
 • از تماس با حیوانات خانگی اجتناب کنید.
 • در هر کجا که سفر کنید ، قوانین کلی مربوط به بهداشت دست و غذا را اعمال کنید.

درمان کرونا ویروس

در حال حاضر هیچ گونه واکسنی برای محافظت در برابر این ویروس وجود ندارد و هیچ درمان خاصی برای بیماری های ناشی از این ویروس وجود ندارد.

بسیاری از مبتلایان به خودی خود بهبود می یابند و می توانند:

 • ضد پیری مصرف کرده و از داروهای گلو درد استفاده کنید ، با توجه به این که نباید به کودکان یا افراد زیر 19 سال داده شود.
 • نوشیدنی های گرم مانند بابونه ، انیسون و نوشابه های گرم را برای کمک به تسکین گلودرد و سرفه بنوشید.
 • در خانه بمانید ، استراحت کنید و در مواقع اضطراری مانند ایجاد علائم بیماری به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی برای پیشگری از ابتلا به کرونا ویروس

درمان ویروس کرونا
درمان ویروس کرونا

لیمو و عسل

این دستور العمل یکی از بهترین داروهای طبیعی محسوب می شود که نقش زیادی در درمان ویروس کرونا دارد ، زیرا حاوی مهمترین خاصیت طبیعی آنتی اکسیدان طبیعی است و با مخلوط کردن دو قاشق کوچک آب لیمو ، به همراه دو قاشق چای خوری عسل ، برای انسجام کامل استفاده می شود و مخلوط حاصل را یکبار مصرف می کنید. صبح به دنبال این دستورالعمل یک بار در روز ، برای به دست آوردن بهترین نتیجه.

زنجبیل

این دستور العمل با قرار دادن مقدار کافی آب در یک کاسه بزرگ روی حرارت متوسط ​​، ترک آن برای گرم کردن ، اضافه کردن مقدار کمی از زنجبیل ریز زمینی، و یک قاشق چای خوری نعناع یا خشک شده و یا مخلوط کردن تمام مواد استفاده می شود تا مخلوط یکدست حاصل شود و آن را بگذارید. به مدت دو دقیقه آتش بگیرید تا جوش بیاید، آن را کنار بگذارید تا خنک شود و مستقیماً با مقدار کافی خرما آن را بنوشید.

شنبلیله و زیره

این نوشیدنی با قرار دادن مقدار کافی آب در یک قابلمه بر روی حرارت زیاد ، با اضافه کردن یک قاشق غذا خوری شنبلیله ، یک قاشق غذاخوری پودر زیره ، یک قاشق رازیانه و کمی آنیسین زمین تهیه می شود و مواد را با هم مخلوط می کنیم با استفاده از یک قاشق غذاخوری ، برای یکدست شدن کامل ، سپس مخلوط را کنار بگذارید. به مدت 5 دقیقه روی حرارت کم ، تا جوش بیاید ، سپس آن را از ناخالصی ها فیلتر کنید ، و مستقیماً آن را بنوشید ، زیرا اسهال ناشی از ویروس کرونا را تسکین می دهد.

میخک و زنجبیل

این دستور العمل را می توان با قرار دادن یک میخک کوچک و کمی زنجبیل در آب کافی زمزم ، به مدت سه ساعت آن را ترک کرد.

سیر

سیر یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان این ویروس است ، زیرا این ماده حاوی خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی است.این کار با قرار دادن دو میخک سیر پوره شده درون یک فنجان ماست ، هم زدن خوب ، و خوردن آن دو بار در طول روز انجام می شود.

توجه: هیچ درمانی خاص برای این ویروس پیدا نشده است ، اما علائم آن برطرف می شود ، مانند مصرف داروهای کاهش دهنده تب یا برخی از مسکن ها.

کرونا ویروس در ایران

در ایران، در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸، به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در بیمارستان کامکار قم، شایعاتی دربارهٔ مرگ این بیماران به علت کروناویروس شکل گرفت. اما دانشگاه علوم پزشکی قم با تکذیب شایعات مربوط به مبتلا بودن این دو بیمار فوت شده به کروناویروس، اعلام کرد که تاکنون هیچ‌گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده‌است. در تاریخ ۳۰ بهمن اولین موارد از کرونای جدید در شهر قم از طریق روابط عمومی وزارت بهداشت گزارش شد.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد از موارد مشکوک را از نظر ابتلا به کروناویروس، مثبت گزارش شده‌است. بیمارستان کامکار قم نیز بعنوان محل قرنطینه و مراجعه بیماران و موارد مشکوک به کرونا مشخص شد. در همین روز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد که در چهار روز گذشته شاهد گسترش بیماری‌های تنفسی در قم بودیم و طی این مدت ۲ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بر اثر بیماری تنفسی فوت کردند که امروز تست اولیه این دو فرد در مورد بیماری کرونا مثبت اعلام شد.

 • در ۲ اسفند، با اعلام رسمی فوت شدن چهار نفر، ایران پس از چین بیشترین تلفات ناشی از کروناویروس را داشته است.
 • تا روز سوم اسفند، سه کشور کانادا، لبنان و امارات اعلام کرده اند که افرادی مبتلا به کروناویروس را شناسایی کرده اند که از مبدا ایران آمده اند.
 • در تاریخ چهارم اسفند، وزیر بهداشت اعلام کرد که یکی از فوتی‌ها در قم بازرگانی بود که سفرهایی به چین داشته است.

سازمان بهداشت جهانی وضعیت در ایران را بسیار نگران‌کننده می‌داند

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، این موضوع که در ایران تنها طی دو روز 18 نفر مبتلا به ویروس کرونا اعلام شده و از این بین 4 نفر جان خود را از دست داده‌اند، بسیار نگران‌کننده است. در حال حاضر نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت، اما شیوع می‌تواند به هر سمت و سویی برود.

روز گذشته 13 نفر جدید مبتلا به کرونا ویروس جدید در کشور پیدا شد تا آمار کلی به 18 نفر برسد. در شهر قم 7 نفر با بیماری شبیه به آنفلوآنزا، 4 نفر در تهران و 2 نفر در گیلان پیدا شدند. نکته نگران‌کننده دیگر، رویت شدن دو فرد ایرانی مبتلای دیگر، در بدو ورود به کانادا و لبنان بوده است. سازمان بهداشت جهانی عقیده دارد نگرانی بابت کشورهایی مثل ایران، که هنوز ارتباط بین ارتباط آن‌ها با ووهان چین و نحوه پیدا شدن سر و کله کرونا در آن‌ها مشخص نشده، بیشتر است.

سوالات متداول در رابطه با ویروس کرونا

سوالات متداول در رابطه با ویروس کرونا
سوالات متداول در رابطه با ویروس کرونا

1.کرونا ویروس ها از کجا آمده است؟

کرونا ویروس ویروس هایی هستند که در بین حیوانات گردش می کنند اما برخی از آنها همچنین بر انسان تأثیر دارند. بعد از اینکه حیواناتی را آلوده کردند، سرانجام می توانند به انسان منتقل شوند.

طیف گسترده ای از حیوانات منبع کرونا ویروس ها شناخته شده اند. به عنوان مثال ، سندرم تنفسی خاورمیانه coronavirus (MERS-CoV) از شتر منشأ گرفته و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) از گربه های ساکت سرچشمه گرفته است.

برای نخستین مرتبه، گزارشی از بروز یک بیماری شبیه ذات‌الریه در شهر ووهان، توسط مقامات چینی به سازمان بهداشتی جهانی ارسال شد. افرادی که به این بیماری مبتلا شده بودند، به خاطر عجیب و متفاوت به نظر رسیدن آن، در قرنطینه نگه داشته شده و خیلی سریع تحقیقات برای یافتن منشا بیمار آغاز شد. بر اساس بررسی‌های اولیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ ایالات متحده، این بیماری شبیه ذات‌الریه از یک بازار محلی ماهی‌فروشان در ووهان ریشه گرفته است. یک روز بعد از اعلام این موضوع، بازار نام برده تعطیل شد.

2. آیا این ویروس با SARS قابل مقایسه است یا آنفولانزای فصلی (آنفولانزا)؟

در حالی که هر دو ویروس SARS-CoV-2 و آنفلوانزا از شخص به فرد دیگر منتقل می شوند و ممکن است علائم مشابهی ایجاد کنند ، این دو ویروس بسیار متفاوت هستند و در نتیجه رفتار یکسانی ندارند. هنوز نتیجه گیری در مورد نحوه گسترش SARS-CoV-2 بسیار زود است ، اما اطلاعات اولیه حاکی از آن است که SARS-CoV-2 به همان روش SARS و برخی دیگر از انواع آنفلوانزای همه گیر انتقال یافته است. ECDC تخمین میزند که هر ساله 40 هزار نفر در اتحادیه اروپا ، انگلیس ، نروژ ، ایسلند و لیختن اشتاین به دلیل علل مرتبط با آنفلوانزا زودرس می میرند.

3. عفونت کرونا ویروس چقدر کشنده است؟

در این رابطه، داده های کمی وجود دارد که می توان با اطمینان گفت کرونا ویروس چقدر شدید است، اما یافته های اولیه نشان می دهد که از ویروس SARS کمتر کشنده است.

4. نحوه انتقال چیست؟ چگونه گسترش می یابد؟

در حالی که حیوانات منبع ویروس هستند، این ویروس اکنون از یک شخص به فرد دیگر منتقل می شود (انتقال انسان به انسان). در حال حاضر اطلاعات اپیدمیولوژیکی کافی برای تعیین چگونگی شیوع این ویروس به راحتی و پایدار بین افراد وجود ندارد. به نظر می رسد ویروس عمدتاً از طریق قطرات تنفسی که افراد عطسه می کنند، سرفه می شود و یا بازدم می کنند.

پایداری ویروس در بدن در حال حاضر بین دو تا 14 روز تخمین زده می شود. در این مرحله ، ما می دانیم که ویروس ها می توانند هنگامی که افراد آلوده علائم (مانند آنفولانزا) نشان می دهند منتقل شوند با این وجود، هنوز عدم قطعیت در مورد اینکه آیا موارد خفیف یا بدون علامت می توانند ویروس را منتقل کنند، وجود دارد.

5. علائم کرونا ویروس چیست؟

از آنچه تاکنون می دانیم ، ویروس می تواند باعث علائم خفیف و شبیه آنفولانزا مانند شود

 • تب
 • سرفه کردن
 • در تنفس مشکل دارد
 • درد در عضلات
 • خستگی

موارد جدی تر باعث ایجاد ذات الریه شدید ، سندرم پریشانی حاد تنفسی ، سپسیس و شوک سپتیک می شود که می تواند منجر به مرگ بیمار شود. به نظر می رسد افرادی که شرایط مزمن موجود دارند نسبت به بیماری های شدید آسیب پذیر هستند.

6. چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

به طور کلی افراد سالخورده و افرادی که دارای شرایط زمینه ای هستند (مانند فشار خون بالا ، اختلالات قلبی ، دیابت ، اختلالات کبدی و بیماری تنفسی) بیشتر در معرض خطر ابتلا به علائم شدید هستند.

7. آیا درمانی برای بیماری کرونا ویروس وجود دارد؟

هیچ درمانی خاص برای این بیماری وجود ندارد ، بنابراین رویکردی که برای معالجه بیماران مبتلا به عفونتهای مرتبط با کروناویروس استفاده می شود، درمان علائم بالینی است (مانند تب ، مشکل در تنفس). مراقبت های حمایتی (به عنوان مثال درمان و پشتیبانی) – درمان با اکسیژن ، مدیریت مایعات و ضد ویروس ها می تواند برای افراد آلوده بسیار مؤثر باشد.

8. چگونه می توانم از آلوده شدن خودداری کنم؟

 • از تماس با افراد بیمار بخصوص افراد مبتلا به سرفه خودداری کنید.
 • از بازدید از بازارها و مکانهایی که حیوانات زنده یا مرده با آنها برخورد می شود ، خودداری کنید.
 • قوانین عمومی مربوط به بهداشت دست و بهداشت مواد غذایی را دنبال کنید.
 • دستان خود را با آب و صابون بشویید و یا قبل از غذا ، بعد از استفاده از توالت و بعد از هرگونه تماس با حیوانات از محلول ضد عفونی کننده بر پایه الکل استفاده کنید.
 • از تماس با حیوانات ، دفع آنها یا غرق شدن اجتناب کنید.
 • در هر کجا که سفر کنید ، قوانین کلی مربوط به بهداشت دست و غذا را اعمال کنید.

9. قوانین ضد عفونی / شستشوی دست چه قوانینی دارد؟

شستن و ضد عفونی کردن دست ، کلید جلوگیری از عفونت است. شما باید دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر صابون و آب در دسترس نباشد ، می توانید حداقل از 60٪ الکل از ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل نیز استفاده کنید. این ویروس از طریق چشم ، بینی و دهان وارد بدن شما می شود ، بنابراین از لمس آنها با دست های بی دست خودداری کنید.

10. آیا ماسک صورت در محافظت در برابر کرونا ویروس مؤثر است؟

ماسک صورت کمک می کند تا از گسترش بیشتر عفونت افرادی که به دیگران در اطراف خود مریض هستند جلوگیری کند. با این حال ، به نظر نمی رسد ماسک صورت در محافظت از افرادی که آلوده نیستند موثر باشد.

11. چه مدت این شیوع ادامه خواهد یافت؟

متأسفانه ، نمی توان پیش بینی کرد که شیوع بیماری تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و چگونه همه گیر بیماری همه گیر خواهد شد. ما با یک ویروس جدید سر و کار داریم و به همین دلیل بسیاری از عدم اطمینان همچنان باقی مانده است. به عنوان مثال ، مشخص نیست که آیا انتقال آن در طول تابستان کاهش می یابد ، همانطور که برای آنفلوانزای فصلی مشاهده شده است.

12. اگر اخیراً در چین بوده ام و بیمار شوم ، چه می شود؟

اگر به کشور چین رفته اید و در مدت 14 روز از بازگشت خود احساس بیماری کرده اید یا تب ، سرفه یا تنگی نفس را تجربه کرده اید ، باید:

به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید. قبل از مراجعه به مطب پزشک یا اتاق اورژانس با آنها تماس بگیرید و از سفر اخیر و علائم خود برای آنها بگویید.
از تماس با دیگران خودداری کنید.
اطمینان حاصل کنید که در حالی که بیمار هستید مسافرت نکنید.
هنگام سرفه یا عطسه ، دهان و بینی خود را با دستمال یا دست خود (نه دستان) بپوشانید. در صورت دسترسی آسان به ماسک های جراحی صورت ، از آن استفاده کرده و پس از استفاده با خیال راحت آن را دور بیندازید. به یاد داشته باشید که بعد از گذاشتن ماسک ، دستان خود را بشویید.
برای جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران ، از قوانین ضد عفونی و شستشوی دست پیروی کنید.

13. بهترین روش تهیه محلول گندزدایی سطوح برای مقابل با ویروس کرونا چیست؟

بهترین و در دسترس ترین ماده برای گندزدایی تهجیزات، البسه و سطوح به ویژه د رمنازل محیط های کوچک مقل رستوران های و غذاخوری ها و خودروها، محلول 5 درصد آب وایتکس میباشد. برای همین منظور و تهیه محلول گندزدایی مناسب 0/5 درصد میتوان به روش زیر عمل کرد:

100 میلی لیتر وایتکس(معادل یک فنجان) را داخل یک ظرف یک لیتری تیره رنگ (مانند بطری دلستر) ریخته و بطری را از اب سرد پر میکنیم محلول آماده است و این محلول گندزدایی اگر در جایی خشک ودرواز نور آفتاب باشد تا یک ماه قابل استفاده است.

روش های استفاده

یک دستمال نخی را با محلول تهیه شده آغشته کرده و با استفاده از دستکش فقط یک با روی سطوح میکشیم، این دستمال تا زمانی که رطوبت قابل دیدن داشته باشد قابل استفاده است و بعداز استفاده لازم است تا با آب شسته و سپس خشک شود.

منبع:

nytimes

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا