سیر تا پیاز ویتامین K، هر آنچه در مورد ویتامین K باید بدانید

منابع ویتامین K
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: ویتامین ها

بروزرسانی: ۲۶ دی ۹۸

زمان مطالعه: 13 دقیقه

هیچ نظر

ویتامین k چیست؟ بهترین منابع غذایی این ویتامین چیست؟ با علل کمبود ویتامین K در بدن و علایم کمبود این ویتامین بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

ویتامین K است محلول ویتامین در چربی است که در تمام قسمت های مختلف بدن از جمله کبد، مغز، قلب، پانکراس، استخوان یافت میشود.کشف این ویتامین تصادفی در دوره بین سالهای 1920 و 1930 بوده.

3 نوع رایج در رژیم غذایی عبارتند از

 • ویتامین K1: (به آن فیلوکلینون گفته می شود) به طور طبیعی در گیاهان و سبزیجات ، به ویژه گیاهان سبز یافت می شود.یکی از ویتامین هایی است که برای سلامتی کبد مهم است همچنین به حفظ تعادل لخته های خون کمک می کند.
 • ویتامین K2: (به نام Menaquinone) ویتامین K2 در غذاهای تخمیر شده مانند سویا تخمیر شده یافت می شود و یکی از ویتامین های مهم استخوان ها است و برای از بین بردن باکتری ها کار می کند و باعث تقویت رگ های خونی و بافت کبد می شود.
 • ویتامین K3: (به آن منادیون گفته می شود) ، ترجیح می شود هنگام مصرف توجه شود زیرا ممکن است باعث مسمومیت در هنگام شیردهی شود.

ویتامین K1 و ویتامین K2 برای ساخت مکمل های غذایی مورد استفاده قرار می گیرند ، زیرا این ویتامین ها غیر سمی هستند.

مهمترین عملکرد ویتامین K در بدن:

مهمترین عملکرد ویتامین K در بدن

 • برای فرآیند لخته شدن خون ضروری است برای جلوگیری از خونریزی در هنگام آسیب دیدگی ، زیرا لازم است پروترومبین تشکیل شود در کبد تشکیل شود
 • این ویتامین برای درمان برخی از شرایط خونریزی استفاده می شود همچنین به عنوان یک ضد مسمومیت با داروهای ضد انعقاد خون داده می شود
 • ویتامین K در شکل گیری و سلامت استخوان نقش مهمی دارد
 • برای رشد سلول ضروری است
 • برای تکمیل رشد در جنین مهم است
 • مقادیر توصیه شده ویتامین K

در جدول زیر میزان کافی ویتامین K با توجه به گروه سنی نشان داده شده است:

گروه سنیمصرف کافی ویتامین K در میکروگرم
نوزادان از بدو تولد تا 6 ماهگی2 میکروگرم
نوزادان 7 ماه تا 12 ماه2.5 میکروگرم
کودکان از 1 تا 3 سال30 میکروگرم
کودکان 4 سال تا 8 سال55 میکروگرم
کودکان 9 ساله تا 13 ساله60 میکروگرم
زن و مرد 14 تا 18 سال دارند75 میکروگرم
مردان 19 سال و بیشتر120 میکروگرم
زنان 19 سال و بیشتر90 میکروگرم
زنان باردار و شیرده 14 تا 18 سال75 میکروگرم
باردار و نوزاد 19 سال و بیشتر 90 میکروگرم

خواص ویتامین K بر حسب اثربخشی

خواص ویتامین K

کاهش خطر ابتلا نوزادان به بیماری بواسیر

کاهش خطر ابتلا نوزادان به بیماری بواسیر که بیماری خونریزی نیز نامیده می شود به دلیل کمبود ویتامین K است ، این خونریزی است که در چند روز اول زندگی در کودکان رخ می دهد ، زیرا کودکان در سطوح پایین متولد می شوند از نظر ویتامین K به طور طبیعی ، و این ویتامین یک عامل اصلی در لخته شدن خون آنها است.

1. کاهش خطر خونریزی

کاهش خطر خونریزی در مبتلایان به کمبود پروترومبین: این عارضه ای است که به دلیل کمبود پروترومبین در خون ایجاد می شود.این امر منجر به بروز مشکلات در روند انعقاد می شود و مصرف ویتامین K1 یا تزریق داخل وریدی می تواند از بروز خونریزی در افرادی که آنها در نتیجه استفاده از برخی داروها از کاهش سطح پروترومبین رنج می برند.

2. سلامت استخوان

به نظر می رسد بین مصرف کم ویتامین K و پوکی استخوان همبستگی وجود دارد ، و تحقیقات بسیاری نشان داده اند که ویتامین K از سلامت استخوان پشتیبانی می کند ، تراکم استخوان را بهبود می بخشد و خطر شکستگی را کاهش می دهد ، با این حال تحقیقات این موضوع را تأیید نکرده است.

3. سلامت روان

افزایش سطح ویتامین K با افزایش حافظه در سالمندان همراه است.در یک مطالعه ، افراد سالم بالای 70 سال با سطح بالای ویتامین K1 بالاترین عملکرد حافظه را داشتند.

4. سلامت قلب

ویتامین K ممکن است با جلوگیری از معدنی سازی ، از حفظ فشار خون پایین کمک کند ، زیرا مواد معدنی در شریان ها ساخته می شوند ، و این باعث می شود قلب بتواند آزادانه خون را از طریق بدن پمپ کند. کانی به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد، یکی از مهمترین عوامل خطر بیماری های قلبی است و نشان داده شده است که خوردن ویتامین K کافی، خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

5. پیشگیری از سرطان

ویتامین K به جلوگیری از سرطان و جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی در بدن کمک می کند همچنین در جلوگیری از سرطان ریه و پروستات و معالجه بسیاری از لنفوم ها کمک می کند و همچنین در برابر سرطان دهان، معده و روده بزرگ محافظت می کند.

6. صفرا را درمان کنید

ویتامین K آنتی بیوتیکی است که در معالجه صفرا به دلیل انسداد مجاری صفراوی مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین برای معالجه بسیاری از بیماری های موثر بر دستگاه گوارش نیز استفاده می شود ویتامین K در درمان عفونت های موثر بر روده و عفونت روده بزرگ استفاده می شود.

7. کاهش درد

ویتامین K به کاهش درد ناشی از چرخه قاعدگی کمک می کند و همچنین برای تنظیم هورمون ها برای این مرحله کار می کند.

حقایقی در مورد ویتامین K

 • فیلوکوئینون همچنین به عنوان ویتامین K1 در گیاهان یافت می شود و هنگامی که باکتری های موجود در روده بزرگ گرفته می شوند، آن را به شکلی از ویتامین K2 تبدیل می کنند که در روده کوچک جذب می شود و در بافت چربی و کبد ذخیره می شود.
 • کمبود ویتامین K بسیار نادر است ، اما در کمبود شدید می تواند زمان لخته شدن را افزایش داده و منجر به خونریزی و خونریزی بیش از حد شود.
 • کمبود ویتامین K به دلیل سندرم روده کوتاه، فیبروز کیستیک، بیماری سلیاک یا کولیت اولسراتیو بیشتر در نوزادانی که مشکل سوء جذب دارند را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • نوزادان معمولاً برای محافظت از آنها در برابر خونریزی بالقوه کشنده جمجمه، تزریق ویتامین K دریافت می کنند.

بهترین منابع خوراکی ویتامین K

منابع ویتامین K
منابع ویتامین K

منابع ویتامین K خوردن منابع غذایی سرشار از ویتامین K یکی از بهترین راه های دریافت آن است ، زیرا می توان از مکمل های غذایی آن استفاده کرد ، و موارد زیر جزئیاتی برای ذکر غذاهایی است که حاوی ویتامین K هستند:

منابع غذایی

از جمله: سبزیجات دارای برگ سبز مانند: برگ شلغم ، اسفناج ، خردل ، کاهو مریم گلی، جعفری، کاهو سبز، چارد ، کلم ، و برخی از سبزیجات دیگر مانند جوانه بروکسل، کلم بروکلی، کلم ماهی کبد گوشت تخم مرغ غلات ؛ اما حاوی ویتامین K کمتری هستند.

ویتامین K1: در مقادیر زیادی در سبزیجات برگ سبز مانند شلغم و لوبیا یافت می شود.

در منابع دیگر روغن گیاهی و بعضی از میوه ها وجود دارد.

منابع منانوکین یا K2:  شامل گوشت ، محصولات لبنی و تخم مرغ است.

میوه های سرشار از ویتامین K:

میوه ها معمولاً حاوی مقادیر زیادی ویتامین K مانند سبزیجات برگ سبز نیستند، اما تعداد کمی از آنها می توانند مقادیر قابل قبولی از آن را تأمین کنند.

 هلو:

خوردن 5 هلو می تواند 28 میکروگرم ویتامین K را در اختیار شما قرار دهد.
100 گرم از آن حاوی 40 میکروگرم ویتامین است.

کیوی:

یک قرص کیوی واحد حاوی 28 میکروگرم ویتامین K است.
100 گرم از آن حاوی 40 میکروگرم ویتامین است.

آووکادو:

نیمی از آووکادو در وسط حاوی 14 میکروگرم ویتامین K است.
و هر 100 گرم از آن حاوی 21 میکروگرم ویتامین K است.

تمشک:

نصف فنجان تمشک حدود 16 میکروگرم ویتامین K را تأمین می کند.
هر 100 گرم حاوی 20 میکروگرم ویتامین K است.

انار:

نصف فنجان انار حاوی 14 میکروگرم ویتامین K است.
هر 100 گرم حاوی 16 میکروگرم ویتامین است.

انجیر خشک:

5 قطعه انجیر خشک حاوی 6.6 میکروگرم ویتامین K است.
هر 100 گرم حاوی 16 میکروگرم است.

گوجه فرنگی (آفتاب خشک):

5 قطعه گوجه فرنگی خشک حدود 4.3 میکروگرم ویتامین K را تأمین می کند.
هر 100 گرم حاوی 43 میکروگرم است.

انگور:

هر 10 انگور حاوی 3.5 میکروگرم ویتامین K است.
هر 100 گرم حاوی 15 میکروگرم ویتامین K است.

توت قرمز:

یک اونس توت قرمز حاوی 3.1 میکروگرم ویتامین K است.
هر 100 گرم حاوی 11 میکروگرم آن است.

مکمل های غذایی

ویتامین K در اکثر مکمل های مولتی ویتامین موجود است ، و مکمل های حاوی این ویتامین به تنهایی یا با سایر مواد غذایی قابل تهیه هستند. شایان ذکر است این مکمل ها ممکن است حاوی اشکال مختلف ویتامین K باشند ، از جمله ویتامین K1 و ویتامین 2K شایان ذکر است که یک نوع سوم ویتامین K صنعتی وجود دارد و به آن ویتامین K3 گفته می شود.

اما مطالعات انجام شده نشان داده اند که مطابق آنچه که مطالعات آزمایشگاهی باستانی بیان کرده است، به سلولهای کبدی آسیب رسانده است و به همین دلیل استفاده از آن در مکمل ها متوقف شده است.

علل کمبود ویتامین K

منابع ویتامین K

با وجود منابع فراوان ویتامین K ، کمبود ویتامین K معمولاً در بزرگسالان شایع نیست ، اما برخی از شرایط سلامتی وجود دارد که ممکن است افراد را نسبت به کمبود ویتامین K مستعدتر کند:

1. از ضد انعقاد کنندگان کومارین مانند وارفارین استفاده کنید که تراکم خون را کاهش می دهد و به این دلیل است که آنها در تولید پروتئین های دخیل در لخته شدن خون دخالت می کنند.

2. مصرف آنتی بیوتیک ها علاوه بر این ممکن است باعث تولید ویتامین K در بدن شود ، ویتامین K را در بدن موثرتر می کند. بدن چربی را به درستی جذب نمی کند و یا چربی ضعیف ندارد ، مانند بیماری سلیاک ، فیبروز کیستیک یا اختلال در مجرای روده یا صفرا.

3. رژیم های غذایی از نظر منابع ویتامین K بسیار کم هستند.

4. نوزادان همچنین ممکن است به دلایل کمبود ویتامین K در معرض خطر بیشتری قرار گیرند ، از جمله کم خونی شیر مادر با ویتامین K و عدم انتقال مناسب از جفت مادر به فرزند خود. کبد نوزاد تازه متولد شده از ویتامین به طور مؤثر استفاده نمی کند.

علائم کمبود ویتامین K

خونریزی بیش از حد مهمترین علت کمبود ویتامین K است ، اما باید در نظر داشت که ممکن است خونریزی در مناطقی غیر از محل زخم ایجاد شود و خونریزی نیز ممکن است در صورت کبودی ، لخته شدن خون های کوچک در زیر ناخن ها مشاهده شود و خونریزی در غشاهای مخاطی که بافت ها را درون آن قرار می دهند نیز مشهود باشد.

بدن ، مدفوع ممکن است حاوی مقداری خون باشد علائم کمبود ویتامین K در نوزادان است که توسط پزشک تشخیص داده می شود در صورت وجود خونریزی در ناحیه برداشتن بند ناف ، خونریزی در پوست ، بینی یا دستگاه گوارش و خونریزی در آلت تناسلی مرد اگر کودک ختنه شود.

رقیق شدن خون

ویتامین K نقش عمده ای در تشکیل لخته های خون دارد و در صورت کمبود ویتامین K بدن در صورت وجود زخم های جزئی توانایی متوقف کردن جریان بیش از حد خون را از دست می دهد.

ضعف عمومی

کمبود ویتامین K باعث کم خونی می شود ، به رسمیت شناخته شده است که کم خونی باعث ضعف در بدن می شود. ممکن است فرد احساس کند که خسته است و به نظر می رسد کم رنگ است.

درد معده

مقادیر مناسب ویتامین K در بدن روند هضم را تسهیل می کند و باعث صاف شدن آن می شود، اما گاهی اوقات درد معده به دلیل کمبود این ویتامین در بدن شایع است.

خون دماغ

افرادی که سطح ویتامین K کم دارند ، در معرض خطر خونریزی بینی هستند .

هشدار درباره مصرف ویتامین Kهشدار درباره مصرف ویتامین K

مصرف ویتامین K به عنوان یک فرم (K1 ، و K2) از طریق دهان یا تزریق داخل وریدی به میزان مناسب ، اغلب بی خطر است ، اگرچه بیشتر افراد هنگام مصرف آن به مقدار روزانه توصیه شده ، عوارض جانبی را تجربه نمی کنند ؛

اما ممکن است برخی از افراد اختلال در معده یا اسهال ، شایان ذکر است که در بعضی موارد ویتامین K باید مورد توجه قرار گیرد که موارد زیر را شامل می شود:

زنان باردار و شیرده: ویتامین K است امن برای زنان باردار و شیرده اگر گرفته میزان توصیه شده در روز، و باید مقادیر بالایی بدون مشورت با استفاده از مراقبت های بهداشتی حرفه ای است.

کودکان: از آنجا که کودکان ویتامین K1 را از طریق دهان یا با تزریق مصرف می کنند ، اغلب بی خطر است .

دیابتی ها: ویتامین K1 ممکن است سطح قند خون شما را پایین بیاورد ، بنابراین میزان قند باید هنگام مصرف توسط افراد دیابتی کنترل شود.

بیماران کلیوی: مصرف زیاد ویتامین K ممکن است برای کلیوی بیمار که تحت درمان دیالیز قرار دارد مضر باشد.

بیماران کبدی: دوز بالای ویتامین K ممکن است مشکلات ترومبوز آنها را تشدید کند.

کاهش ترشح صفرا: به عنوان افرادی که ترشح صفراوی کمتری دارند و ویتامین K مصرف می کنند ممکن است برای اطمینان از جذب این ویتامین نیاز به مصرف مکمل نمک صفراوی داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا