علائم و نشانه ها بواسیر چیست؟ + با درمان خانگی بواسیر از جراحی آن نجات یابید.

درمان-خانگی-بواسیر
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: بیماری ها, سلامت خانواده

انتشار: ۰۹ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 10 دقیقه

هیچ نظر

اگر مبتلا به بواسیر هستید ولی راه درمان بواسیر را نمی دانید، بهتر است این مطلب را از دست ندهید با ما همراه شوید تا با راهکارهای درمانی آشنا شوید

فهرست مطالب

بسیاری از افراد از برخی علائم مزمن بواسیر رنج می برند، این یک مشکل شایع است و باعث درد و ناراحتی شدید می شود و ما انکار نمی کنیم که میزان بواسیر زیاد است و به دلیل عادات بدی که روزانه انجام می دهیم زیاد است و دائما در حال افزایش است، بنابراین در مقاله بعدی روش های مختلفی برای درمان بواسیر را پیشنهاد می کنیم .

بواسیر چیست؟

بواسیر التهاب یا تورم بافت در ناحیه مقعد است و بواسیر می تواند اندازه های مختلفی داشته باشد و ممکن است داخلی یا خارجی باشد ، معمولاً بواسیر داخلی بین 2 تا 4 سانتی متر بالاتر از مقعد است که شایع ترین نوع آن است ، در حالی که بواسیر خارجی در لبه بیرونی قرار دارد. برای مقعد.

درجه بواسیر چیست؟

بواسیر به چهار دسته طبقه بندی می شوند:

 • درجه اول : این یک التهاب کوچک است ، معمولاً درون آستر مقعد ، که قابل مشاهده نیست.
 • درجه دوم : آنها بزرگتر از بواسیر درجه یک هستند ، اما در داخل مقعد نیز باقی می مانند و ممکن است در هنگام عبور مدفوع بیرون بیایند اما بدون کمک آنها برمی گردند.
 • درجه سوم : در خارج از مقعد ظاهر می شود ، اما می توان آنها را به راحتی دوباره وارد کرد. درجه چهارم : مجدداً تحت فشار قرار نمی گیرد و نیاز به درمان دارد ، بزرگ است و در خارج از مقعد است.

علائم و علل بواسیر

علائم و علل بواسیر
علائم و علل بواسیر

بواسیر توده هایی در داخل و اطراف مقعد است و علائم بواسیر شامل موارد زیر است:

 • خون قرمز روشن بعد از مدفوع.
 • خارش مقعد.
 • احساس می کنید بعد از رفتن به توالت هنوز به مدفوع احتیاج دارید.
 • توده های اطراف مقعد.
 • درد اطراف مقعد.

عواملی وجود دارد که خطر بواسیر را افزایش می دهد عبارت اند از:

 • یبوست
 • بارداری
 • بلند کردن وزنه سنگین
 • هنگام مدفوع کردن

عادت هایی که باعث بواسیر می شوند

1. حمل اشیاء سنگین

ممکن است فکر کنید حمل اشیای سنگین با فشاری که بر روی پشت خود احساس می کنید بی خطر است ، در واقع اشتباه می کنید زیرا وزن ممکن است باعث شود فشار روی رکتوم افزایش یابد ، باعث می شود رگها مانند بالونی که به عنوان پلکوس بواسیر مشهور است متورم شود ، بنابراین از حمل چیزهای سنگین روی پشت خود جلوگیری کنید. و به درستی روی زانوها استراحت کنید.

بلند کردن بیش از حد وزنه های سنگین در باشگاه ممکن است باعث ایجاد بواسیر شود، این ایده خوبی است که شما می خواهید سطح تناسب اندام خود را بهبود ببخشید، اما این متناسب با قابلیت های شما و بدون آسیب به بدن است ، بنابراین وزن های مناسب را برای خود انتخاب کنید.

4. رژیم غذایی

اینکه شما چه غذایی مصرف میکنید عامل مهمی در محافظت از بدن در برابر عفونت بواسیر است، بنابراین عادات غذایی اشتباه شما که به غذاهای فست فودی، مواد غذایی کنسرو شده و چربی ها بستگی دارد، نه تنها به شما آسیب نمی رساند ، خصوصاً با غذاهایی که فاقد فیبر مورد نیاز بدن شما هستند ، که به حفظ خاصیت ارتجاعی روده کمک می کند. همانطور که تحقیقات نشان داده اید ، خوردن فیبر به تسکین علائم بواسیر و خونریزی کمک می کند، حتی اگر مدتی طول بکشد.

5- غفلت از یبوست

یبوست شما باعث ایجاد فشار بر روی توده هایی در آن ناحیه از بدن شما می شود ، علاوه بر فشار مدفوع سخت روی بالش های مقعد ، که باعث تورم رگ ها می شود ، بنابراین ورزش کنید ، الیاف مورد نیاز بدن خود را بخورید و نوشیدن آب را فراموش نکنید ، تا زمانی که منظم را حفظ کنید. حرکت روده شما

6. غفلت اسهال

این بیماری یکی از شایع ترین دلایل بواسیر است و رفتن چندین بار به حمام باعث فشار و نفخ رگ های شما می شود ، بنابراین مهم است که دلیل اسهال را بدانید ، که ممکن است به دلیل ویروسی مانند آنفلوانزا ، داروها یا بیماری ناشی از غذا یا اصلاح رژیم غذایی باشد.

7. بارداری

مطمئناً تجربه حاملگی متمایز است و ممکن است بارداری خانم نباشد ، اما فشار در شکم علاوه بر گسترش رحم و تغییرات هورمونی یا یبوست که همگی از علائم شایع بارداری هستند ، ممکن است باعث بواسیر شود ، بنابراین خوردن فیبر ، نوشیدن آب و مصرف ملین به غلبه بر این بیماری کمک خواهد کرد. با توصیه پزشک.

بهترین درمان بواسیر در منزل

بهترین درمان بواسیر در منزل
بهترین درمان بواسیر در منزل
 • مایعات زیادی بنوشید و فیبر زیادی بخورید تا مدفوع خود را نرم نگه دارد.
 • در نزدیکی مقعد را با دستما توالت مرطوب و نرم پاک کنید.
 • برای رفع خارش و درد از حمام گرم استفاده کنید.
 • برای رفع ناراحتی از یک بسته یخی پیچیده شده در حوله استفاده کنید.
 • ناحیه اطراف مقعد را خشک و تمیز نگه دارید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست الکل و کافئین مانند چای ، قهوه و کولا را کاهش دهید.

برای درمان بواسیر اجتناب کنید

با کاغذ توالت اطراف مقعد به طور جدی و محکم پاک کنید.

اصرار به دفاع را نادیده نگیرید.

هنگام مدفوع، فشار زیادی نداشته باشید.

از داروهای تسکین دهنده کدئین استفاده نکنید زیرا باعث یبوست می شوند. در صورت خونریزی بواسیر، ایبوپروفن مصرف نکنید.

بهترین درمان بواسیر بدون جراحی

بستن باند لاستیکی: یک نوار در اطراف بواسیر قرار می گیرد تا باعث سقوط آنها شود.

اسکلروتراپی: مایعات به بواسیر تزریق می شود تا کوچک شود.

الکتروتراپی: یک جریان الکتریکی ملایم برای بواسیر استفاده می شود تا آنها کوچک شود.

انعقاد مادون قرمز: از نور مادون قرمز برای کاهش خون رسانی به بواسیر استفاده می شود تا باعث کوچک شدن آنها شود.

بیمار در این نوع درمان بیدار است اما منطقه در همان روز بیهوش شده و قادر به رفتن به خانه خواهد بود.

اگر این درمانها مؤثر نباشد ، ممکن است برای از بین بردن بواسیر نیاز به جراحی داشته باشید.

درمان بواسیر داخلی

بواسیر داخلی به اندازه کافی داخل رکتوم است و معمولاً نمی توان آن را دید یا احساس کرد ، اغلب دردناک نیست زیرا تعداد اعصاب احساس درد در داخل روده کوچک است و خونریزی ممکن است تنها علامت بواسیر داخلی باشد.

بواسیر اغلب بدون عمل جراحی یا حتی رویه هایی که پزشکان انجام می دهند بهبود می یابد و افراد مبتلا به بواسیر می توانند با محصولات بدون نسخه با تغییر شیوه زندگی شروع به درمان کنند اما اگر علائم آن شدید باشد یا بعد از دو هفته بهبود نیاورد ، پزشک گزینه های مختلفی برای درمان بواسیر دارد از جمله:

برای کاهش یا از بین بردن بواسیر.

 • بانداژ الاستیک ، این روش اغلب بر روی بواسیر داخلی انجام می شود که با استفاده از یک ابزار ویژه در خارج دیده می شود یا احساس می شود ، جایی که پزشک یک باند کوچک الاستیک را در اطراف بواسیر قرار می دهد ، که تقریباً بلافاصله جریان خون را می بندد و طی یک هفته بواسیر خشک می شود و کوچک می شود. و می افتد.
 • تزریق بواسیر داخلی به همراه محلول ایجاد اسکار و بستن بواسیر ، این روش کمی دردناک است.
 • انعقاد یا احتیاط با استفاده از پروب الکترود، پرتوی لیزر یا نور مادون قرمز ، پزشک از برداشتن بافت کوچک می سوزد و از پایان بواسیر بدون ایجاد درد باعث بسته شدن آن می شود.
 • جراحی بواسیر بزرگ و ناراحت کننده داخلی.

درمان بواسیر خارجی

بواسیر خارجی معمولاً در زیر پوست اطراف مقعد یافت می شود و شایع ترین علت بواسیر خارجی فشار و تنش مکرر در هنگام حرکت روده است و این اغلب به دلیل موارد شدید یبوست یا اسهال اتفاق می افتد.

بسته به شدت بیماری بواسیر خارج از کشور می تواند به روش های مختلفی درمان شود و برخی از درمان های عمومی که ممکن است پزشک پیشنهاد کند شامل بسته های یخی برای کاهش تورم ، شیاف ها یا کرم ها است .این گزینه ها می تواند برای افرادی که از موارد شدید بواسیر رنج می برند ، اما در موارد شدید ، ممکن است پزشک معالجه شما را برای انجام عمل جراحی پیشنهاد کند و درمان های جراحی شامل موارد زیر است:

 • روند از بین بردن بواسیر ، معروف به بواسیرالکتومی است .
 • سوزاندن بافت بواسیر با استفاده از تصاویر مادون قرمز ، لیزر یا تصاویر انعقادی الکتریکی.
 • اسکلروتراپی یا باند الاستیک برای کاهش بواسیر.

از بوجود آمدن بواسیر می توان با جلوگیری از استرس و فشار مداوم هنگام حرکات روده محافظت کرد و در صورت ابتلا به یبوست شدید ، به داروهای مسهل مانند داروها یا مصرف فیبر بیشتری احتیاج خواهید داشت و در صورت ادامه وضعیت بدون بهبود ، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان بواسیر بدون جراحی با روش های سریع در خانه

درمان بواسیر با گیاهان دارویی

عقایدی وجود دارد که برخی از داروهای گیاهی و جایگزین می توانند بواسیر را درمان کنند ، اما شما باید قبل از امتحان کردن هر یک از این روشهای درمانی که شامل موارد زیر است ، با پزشک مشورت کنید.

گیاه فندق

تا زمانی که بواسیر از بین نرود، گیاه فندق باعث کاهش درد، خارش و خونریزی می شود،گیاه فندق حاوی تانن ها و روغن هایی است که ممکن است به کاهش التهاب و کند شدن خونریزی کمک کند ، زیرا یک ضد التهاب طبیعی است.

روغن درخت چای

برخی گفته اند که خاصیت ضد عفونی کننده و ضد التهابی درخت چای ممکن است تورم و خارش ناشی از بواسیر را کاهش دهد و برخی تحقیقات نشان داده اند که ژل ساخته شده از روغن درخت چای باعث تسکین علائم می شود ، اما پزشکان توصیه می کنند که از این روش درمانی استفاده کنید زیرا هنوز خوب مطالعه نشده است.

سرکه سیب

برخی افراد ادعا می کنند که سرکه سیب می تواند باعث تسکین فوری بواسیر، کاهش خارش و درد شود اما پزشکان استفاده از این روش درمانی را توصیه نمی کنند ، زیرا ممکن است هنگام استفاده بیش از حد پوست را سوزاند و باعث بدتر شدن این مشکل شود.

دانه های پوسته چنار

دانه های چنار یک مکمل رژیم غذایی است که به افزایش مقدار فیبر کمک می کند و مدفوع را کاهش می دهد تا بتوانید روده را راحت تر عبور دهید ، اما باید مراقب باشید که فیبر بیشتر از حد لازم نباشد زیرا ممکن است باعث گرفتگی معده یا گازهای اضافی شود و این دانه ها بر بواسیر تأثیر نمی گذارد ، اما آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. حرکات روده را تنظیم می کند ، و حتما باید هنگام استفاده از این دانه ها آب زیادی بنوشید.

آلوئرا

خواص ضد التهابی موجود در آلوئه ورا می تواند به تسکین التهاب بواسیر کمک کند و آلوئه ورا نیز امتحان کنید که آیا این ماده از آلوئه ورا خام است و خامه ای با مواد دیگر ندارد.

درمان بواسیر با سیر

از فواید سلامتی سیر و ترکیبات بی نظیر آن برای درمان بواسیر می توان استفاده کرد ، زیرا از سیر برای کاهش خارش و التهاب ناشی از مشکل بواسیر استفاده می شود.

روشهای استفاده از آب خیس شده با سیر موضعی وجود دارد ، و میخک سیر نیز به عنوان شیاف در طب عامیانه برای تسکین علائم بواسیر وجود دارد ، اما شواهد و مطالعات علمی کافی برای تأثیر آن وجود ندارد ، بنابراین لازم است قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.

درمان بواسیر با عسل

عسل یکی از داروهای طبیعی مؤثر است که در صورت استفاده موضعی برای تسکین و معالجه علائم بواسیر مزمن و دردناک ، اثربخش بوده است.عسل در درمان بواسیر به دلیل خواص دارویی که دارد باعث تسریع در بهبود زخم ها می شود که عبارت اند از:

 • بوی بد دهان را تسکین داده و از بین می برد.
 • خواص ضد میکروبی دارد.
 • با تحریک بافت زخم روند بهبودی را سرعت می بخشد.
 • کمک می کند تا روند بهبودی در زخم های غیرفعال شروع شود.
 • در بهبود زخم مرطوب کمک می کند.

نحوه درمان بواسیر با عسل

از عسل می توان به صورت موضعی برای تسکین و درمان علائم بواسیر استفاده کرد ، زیرا عسل خونریزی را تا حد زیادی کاهش داده و خارش آن را در بیماران مبتلا به آن درمان می کند.بیماران مبتلا به شکاف مقعد همچنین کاهش چشمگیری در درد ، خونریزی و خارش بعد از درمان با عسل نشان داده اند.

یک مطالعه جدید ثابت کرد که عسل درمانی مؤثر برای بواسیر است و این مطالعه نشان داد که مخلوطی از عسل ، روغن زیتون و موم زنبور عسل نه تنها در معالجه بواسیر بلکه در معالجه درماتیت پوشک، پسوریازیس، اگزما و عفونتهای قارچی پوستی نیز مؤثر است، زیرا این مخلوط خاصیت ضد باکتری دارد.

درمان بواسیر با یخ

برای درمان بواسیر با یخ یا کرایوتراپی می توان از بسته های یخ یا بسته های سرد استفاده کرد تا ورم را برای مدت زمان 10-15 دقیقه به راحتی کاهش دهد.

برای درمان بواسیر بزرگ و دردناک،یخ می تواند یک درمان بسیار مؤثر باشد یخ را در یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی بپیچانید ، اما هرگز چیزی که منجمد شده به طور مستقیم روی پوست قرار ندهید.

یخ چگونه علائم بواسیر را تسکین می دهد؟

یخ درمانی با کاهش جریان خون به ناحیه خاصی کار می کند ، که می تواند التهاب و تورم ناشی از درد را به میزان زیادی کاهش دهد ، همچنین می تواند فعالیت عصبی را بطور موقت کاهش دهد ، همچنین می تواند درد را تسکین دهد ، این به درمان و رفع علائم بواسیر کمک می کند. دردناک

درمان بواسیر هنگام بارداری

بواسیر همچنین می تواند در زنان باردار تأثیر بگذارد ، و در این حالت مراقب باشید که به هیچ وجه دارو مصرف نکنید یا تحت هر نوع درمانی قرار گیرید ، بلکه باید با پزشک مشورت کنید و می توانید برای درمان بواسیر این نکات را دنبال کنید:

 • یک پارچه نخی تمیز و استریل را بیاورید ، آن را با آب یخ زده مرطوب کنید ، آن را به عنوان کمپرس در ناحیه مقعد بمالید ، سپس به مدت پنج دقیقه آن را بگذارید تا درد آن تسکین یابد.
 • از کاغذ توالت خشک برای جلوگیری از اصطکاک در ناحیه استفاده نکنید.
 • ناحیه مقعد را با دقت تمیز کنید و یک حوله نرم برای آن اختصاص دهید و آن را به خوبی با مواد شوینده که هر بار استفاده از میکروب ها را می کشد ، بشویید و یا از حوله های کاغذی مرطوب استفاده کنید و مطمئن شوید که آنها یکی از انواع شناخته شده هستند.
 • به آرامی سعی کنید بواسطه انگشت تمیز و بدون استفاده از صابون ، بواسیر را دوباره به داخل روده منتقل کنید و همیشه قبل و بعد از این روش از صابون ضد باکتری استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا