خواص عسل؛17 مورد از خواص بینظیر عسل و خواص انواع عسل

خواص-عسل
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: خواص خوراکی ها, سلامت

بروزرسانی: ۱۱ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 10 دقیقه

هیچ نظر

عسل یک ماده غذایی پرطرفدار است و دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است در این مطلب خواص عسل برای سلامت بدن بسیار مفید می باشد.

فهرست مطالب

عسل مایعی شیرین است که توسط زنبورها با استفاده از شهد گل ها ساخته می شود. عطر و طعم و حتی رنگ این مایع متفاوت است و بستگی به نوع گلی که از آن شهد برداشت می شود دارد.
عسل طبیعی حاوی مقادیر بسیاری فروکتوز، گلوکز و مونوساکارید است و تقریبا 70 تا 80 درصد قند دارد که شیرینی آن را تأمین می کند. عسل همچنین دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی است. علم پزشکی مدرن موفق شده است در مدیریت مزمن زخم و مبارزه با عفونت، کاربردهای عسل را پیدا کند.

عسل بهترین غذا و راه درمانی برای بسیاری از بیماری ها است. در واقع عسل خالص دارای خواص درمانی است که فقط در عسل یافت می شود و در این مقاله خوانندگان عزیز کلیه مزایای سلامتی، درمانی و زیبایی عسل را برای شما جمع آوری کرده ایم، بنابراین این مقاله را با ما دنبال کنید.

ارزش غذایی عسل

خواص عسل به ارزش غذایی آن نسبت داده شده و شامل موارد زیر است:

 • یک قاشق غذاخوری عسل (21 گرم) حاوی 64 کالری ، و 17 گرم شکر شامل فروکتوز ، گلوکز ، مالتوز و ساکارز است.
 • عسل تقریباً هیچ فیبر ، چربی یا پروتئین ندارد.
 • عسل حاوی مقادیر کمیاب “کمتر از 1٪ مقدار توصیه شده” بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است.
 • عسل حاوی بسیاری از ترکیبات فعال گیاهی و آنتی اکسیدان ها است و انواع تیره تر نسبت به ترکیبات سبک تر در این ترکیبات بیشتر است.

انواع عسل طبیعی

انواع عسل طبیعی
انواع عسل طبیعی

عسل ها بصورت کلی به دو دسته چند گل و تک گل تقسیم می شوند. به عسل هایی که زنبور برای تهیه آن ها از گیاهان بسیار متنوعی استفاده کرده باشد و شهد خاصی غالب نباشد، عسل چند گیاه می گویند و در صورتی که یک نوع گل و گیاه در منطقه بیشتر از انواع دیگر باشد نام آن گل و گیاه را بر روی عسل میگذارند.

البته در این نوع نام گذاری شهد غالب مد نظر است مانند عسل مرکبات که از باغات مرکبات برداشت می شود و یا عسل یونجه که از یونجه زارها برداشت میگردد. زیرا غیر ممکن است که زنبور فقط از یک نوع گل و گیاه استفاده کنید. در ادامه می پردازیم به انواع عسل تک گل که در ایران بیشترین محبوبیت را دارند.

1- عسل آویشن

عسل آویشن را میتوان جزو معروف ترین عسل ها بین ایرانیان معرفی کرد که بسیار انرژی زا می باشد و برای درمان مشکلات تنفسی، تسکین سرفه و گلودرد و همچنین درمان زخم ها مورد استفاده قرار میگیرد.

2- عسل گون

عسل گون خود به تنهایی دارای ده ها گونه مختلف می باشد که در هر منطقه نوع بخصوصی رویش دارد. این عسل برای تقویت مغز و اعصاب، درمان درد معده و مشکلات گوارشی مفید می باشد.

3- عسل گشنیز

دارای طعم خاص و متفاوتی نسبت به عسل های چند گل و عسل های معمول در بازار می باشد و از جمله خواص آن می توان به اشتها آوری، درمان مشکلات معده و درمان سرماخوردگی اشاره کرد.

4- عسل کنار

نام دیگر آن عسل سدر عربی می باشد و مصرف کنندگان خاص خود را دارد. این عسل برای تقویت قوای جنسی، تقویت حافظه و تقویت اعصاب موثر می باشد.

5- عسل مریم گلی

عسل مریم گلی به رنگ کهربایی روشن تا تیره زرین با بو و مزه دلپسند است. از فواید آن می توان به تصفیه خون، رفع تعریق بیش از حد بدن و درمان مشکلات گوارشی اشاره کرد.

6- عسل اقاقیا

یکی از بهترین انواع عسل است که نسبت به دیگر عسل ها دیرتر رس می بندد. عسل اقاقیا مقوی و انرژی زا می باشد و برای مصرف ورزشکاران توصیه میگردد.

7- عسل یونجه

از گل های بنفش رنگ یونجه بدست می آید، میزان برداشت این نوع عسل در ایران بسیار بالاست و به همین دلیل قیمت مناسب تری نسب به دیگر عسل ها دارد. مهم ترین خاصیت عسل یونجه را میتوان تقویت حافظه معرفی کرد.

8- عسل کتیرا

عسل خاصی می باشد که برای درمان مشکلات گوارشی بسیار سریع نتیجه میدهد. این نوع عسل برداشت منطقه گلیل در استان خراسان شمالی می باشد و زنبورستان آهوتا بیشترین حجم برداشت این نوع عسل را در منطقه دارد.

9- عسل زرشک

عسل زرشک در اردیبهشت و خرداد برداشت می شود و در دسته عسل های بهاره می باشد که خاص منطقه خراسان است و به دلیل شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی خاص از خواص زیادی از جمله تصفیه خون، کاهش فشار خون و درمان مشکلات کبدی برخوردار است.

10- عسل بابونه

عسل بابونه عطر و طعم فوق العاده ای دارد و برای التهاب مغز، انواع ورم ها، کاهش تب، میگرن، سردرد، آرتروز و کاهش حساسیت مورد استفاده قرار می گیرد.

11- عسل سیاه دانه

عسل سیاه دانه را میتوان جزو گران ترین عسل ها معرفی کرد که بسیار کمیاب می باشد. مقوی مغز و اعصاب بوده و به تقویت حافظه کمک می کند.

12- عسل مرکبات

نام دیگر آن عسل بهارنارنج می باشد. دارای عطر و بوی فوق العاده می باشد، بیشتر در شمال کشور برداشت می شود و برای مصرف کودکان معمولا این نوع عسل توصیه می گردد.

انواع عسل فصلی

انواع عسل فصلی
انواع عسل فصلی

الف) عسل بهاره

مانند: عسل مرکبات و عسل اقاقیا و درختان میوه که زنبور داران در اوایل بهار جمع آوری می کنند.

ب) عسل پاییزه

که تولید آن از اواسط تابستان تا اوایل پاییز صورت می گیرد.

انواع عسل بر اساس منطقه تولید

مانند: عسل دماوند و عسل گلیل

انواع عسل بر اساس رنگ

عسل بی رنگ مانند: عسل پنبه

عسل زرد مانند: عسل گون

عسل قرمز مانند: عسل آویشن

انواع عسل بر اساس نحوه تولید و استخراج

مانند: عسل مایع (شهد)، عسل کریستالیزه (شکرک زده)، عسل شان، مخلوط عسل مایع با عسل شان و عسل با موم که مخصوص کندوهای بومی است و به صورت تکه های خرد شده به فروش می رسد.

17 مورد از خواص سلامتی عسل

خواص سلامتی عسل
خواص سلامتی عسل

1. درمان سرفه شبانه

در سال 2012 تحقیقاتی بر روی 300 کودک در سنین 1-5 سال انجام شد تا اثر عسل بر سرفه شب و بهبود خواب مشاهده شود و نتایج نشان داد که عسل می تواند بهترین درمان برای مشکل خواب در اثر سرفه شبانه و عفونت تنفسی باشد.

2. انرژی و افزایش عملکرد

عسل حاوی حدود 64 کالری در هر قاشق غذا خوری است، بنابراین منبع عالی تقویت عملکرد ورزشی و تأمین انرژی بدن است و قندهای طبیعی موجود در عسل هضم راحت تر از قند سفید است.

3. ضد عفونی کننده طبیعی

عسل خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دار، بنابراین اغلب در داروهای سنتی به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به پاکسازی دستگاه گوارش کمک می کند.

4. تقویت سیستم ایمنی بدن

عسل حاوی مواد مغذی مؤثر برای از بین بردن رادیکالهای آزاد از بدن است و در نتیجه به بهبود ایمنی بدن در برابر بسیاری از شرایط، حتی شرایط جدی مانند سرطان یا بیماری های قلبی کمک می کند.

5. بهبود سریع زخم

تحقیقات قابل توجهی برای بررسی مزایای آن در درمان زخم ها انجام می شود. ذکر شده است که عسل خاصیت ضد میکروبی دارد و به بهبود زخم و سوختگی کمک می کند.

5. تسکین اسهال

با توجه به بررسی های صورت گرفته بر اساس تحقیقات روی عسل، نشان داده شده است که شدت و مدت زمان اسهال را کاهش می دهد، عسل همچنین باعث افزایش مصرف پتاسیم و جذب آب می شود و در هنگام رنج از اسهال بسیار مفید است.

تحقیقات در لاگوس ، نیجریه نشان می دهد که عسل همچنین توانایی جلوگیری از عملکرد عوامل بیماری زا را که معمولاً باعث اسهال می شوند ، نشان داده است.

6. کنترل فشار خون بالا

خوردن عسل ممکن است باعث افت جزئی فشار خون شود که عامل خطر مهمی برای بیماری های قلبی است، بنابراین گزینه مناسبی برای جلوگیری از فشار خون بالا است.

7. بهبود کلسترول

به نظر می رسد که عسل تأثیر مثبتی بر سطح کلسترول دارد ، در حالی که سطح کلسترول خوب “HDL” را بالا می برد، منجر به کاهش متوسط ​​کلسترول LDL در کل و “بد” می شود.

8. پیشگیری از ریفلاکس مری

تحقیقات اخیر نشان داده است که عسل می تواند با روکش مری و معده ، جریان صعودی اسید معده و غذاهای غلیظ را کاهش دهد.

این امر به کاهش خطر ابتلا به بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش (GERD) کمک کرده است ، که به طور گسترده ای به عنوان یکی از مشکل سازترین بیماری های گوارشی شناخته شده است.

9.خواص عسل برای هضم

خواص عسل برای هضم
خواص عسل برای هضم

عسل خصوصاً هنگام مخلوط کردن با لیمو دارای خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی است که منبع عالی مواد مغذی مختلف هستند. ایده عالی برای بهبود سلامتی دستگاه گوارش این است که عسل و لیمو را با آب گرم مخلوط کرده و نوشیدنی با طعم متعادل تهیه کنید.

این مخلوط برخی از دردهای معده را درمان می کند، زیرا دارای خواص ضد باکتریایی است که به پاکسازی روده و معده کمک می کند، همچنین باعث افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن می شود و به ویژه در درمان سرماخوردگی مفید است.

10.خواص عسل روی معده خالی برای رژیم غذایی

بهترین زمان برای خوردن عسل زنبور عسل در صبح است زیرا بدن شما به یک ماده غذایی مفید و حاوی ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد ، همچنین به یک دسته انرژی نیز نیاز دارد.از جمله خواص عسل زنبور عسل روی معده خالی رژیم غذایی زیر است:

 • چاقی را کاهش می دهد.
 • این بدن از ایجاد قند محافظت می کند.
 • سطح کلسترول مضر خون را کاهش می دهد.
 • خوردن عسل روی معده خالی به کاهش وزن کمک می کند .
 • عسل کالری کمتری نسبت به شکر معمولی دارد ، بنابراین در حالی که رژیم را دنبال می کنید می توانید قند را با عسل جایگزین کنید.

11.خواص عسل برای پوست

عسل یک شیرین کننده طبیعی است که در بسیاری از موارد از جمله اهداف پخت و پز ، اهداف درمانی و همچنین مراقبت از زیبایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.علاقه های عسل را شمرده و شمرده نمی شود ، اما به دلیل فواید آن برای پوست و پوست به ویژه ، از عسل نیز می توان به عنوان راهی برای مراقبت از پوست خشک استفاده کرد.

از آنجا که فرمول و خاصیت های شیمیایی آن به مرطوب شدن پوست کمک می کند، می توان از ماسک صورت با عسل برای حفظ رطوبت در مناطقی از پوست که تمایل به خشک شدن دارند استفاده کرد، همچنین می تواند برای پوست های روغنی نیز استفاده شود و عسل از پوست در برابر کمبود آب بدن ناشی از بیشتر انواع شستشوی سنتی صورت استفاده می کند.

12.خواص عسل برای مو

ریزش مو به دلایل مختلفی اتفاق می افتد ، از جمله این دلایل می توان به تغذیه ضعیف ، ضعف ، پیری ، عدم تعادل هورمونی و شوره سر اشاره کرد که از مهمترین دلایل ریزش مو هستند.درمانند چندین درمان وجود دارد که به عسل بستگی دارد و در درمان ریزش مو ناشی از شوره سر استفاده می شود .

13.خواص عسل برای چشم

کسانی که از روش استفاده از عسل برای چشم در خانه پیروی می کنند معتقدند که این روش ایمنی است و معتقدند به دلیل داشتن مواد ضد باکتریایی موجود در عسل و از جمله عقاید زیر می توانند مزایای عسل را برای چشم به دست آورند.

 • درمان عفونت ها و درمان زخم های قرنیه .
 • بینایی و حدت بینایی را با تحریک عصب بینایی بهبود می بخشد.
 • درمان ملتحمه.
 • کاهش چین و چروک و ماسک دادن محافل تیره در اطراف چشم.
 • درمان  آلرژی چشم .
 • روشن کردن رنگ چشم است

عسل یک داروی طبیعی موثر است که در صورت استفاده موضعی برای تسکین و معالجه علائم بواسیر دردناک و دردناک ، اثربخش بوده است.

14.خواص عسل برای بواسیر

خواص عسل برای بواسیر
خواص عسل برای بواسیر

عسل به دلیل خاصیت دارویی که باعث بهبودی زخم ها می شود ، در معالجه بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد ، یعنی:

 • عسل خاصیت ضد میکروبی دارد.
 • عسل آرامش می بخشد و بوی بد دهان را از بین می برد.
 • عسل با تحریک بافت زخم روند بهبودی را سرعت می بخشد.
 • عسل کمک می کند تا روند بهبودی در زخم های غیرفعال شروع شود.
 • عسل به بهبود زخم مرطوب کمک می کند.

15.خواص عسل برای درمان زخم معده

عسل یک غذای سالم سرشار از آنتی اکسیدان ها است و عسل با انواع فواید سلامتی از جمله بهبود سلامت چشم، خطر کمتر بیماری قلبی، سکته مغزی و حتی انواع خاصی از سرطان همراه است و عسل به بهبودی بسیاری از زخم ها از جمله آن زخم معده.

دانشمندان بر این باورند که خواص ضد باکتریایی عسل می تواند به مبارزه با عفونت با H. pylori، که یکی از شایع ترین دلایل زخم معده است کمک کند، و مطالعات بسیاری در مورد حیوانات وجود دارد که از توانایی و اثربخشی عسل در کاهش خطر زخم ها و همچنین تسریع در بهبودی کمک می کند.

16. خواص عسل در افزایش باروری است

وقتی صحبت از افزایش باروری می شود، ذکر عسل را نمی توان فراموش کرد زیرا عسل برای مدت طولانی یک عامل کاتالیزوری طبیعی در نظر گرفته شده است و شواهد علمی نیز وجود دارد که نشان می دهد این امر می تواند هم در مردان و هم در زنان در افزایش شانس باروری کمک کند و یک مطالعه منتشر شده در ماه آوریل نشان می دهد. سال 2010، تا زمانی که گرده زنبور عسل، ماده خام عسل، کیفیت و باروری منی را تا حد زیادی بالا برد.

شواهد منتشر شده در ژورنال بین المللی زنان و زایمان، در ماه مه 2008، همچنین حاکی از این است که زوجینی که با مشکلات بارداری روبرو هستند و از طریق واژن در ژله رویال و عسل زنبور عسل در طول مقاربت جنسی استفاده می کنند، می توانند باروری را به طور موثری بهبود بخشند.

17.خواص عسل برای افزایش وزن

بزرگترین فایده عسل برای بدست آوردن وزن دقیقاً کالری آن است. یک قاشق غذاخوری چای 64 کالری را تأمین می کند، این بیشتر از قند گرانول است که حاوی 49 کالری یک قاشق غذاخوری از آن است.

با افزودن عسل به نوشیدنی پروتئین، یا ساندویچ کره بادام زمینی یا به عنوان شیرین کننده به جای شکر در نوشیدنی ها  یا به یک بشقاب غلات کامل با شیر و بسیاری از روش های دیگر ، می توان عسل را به رژیم اضافه کرد تا وزن بیشتری پیدا کند ، اما با در نظر گرفتن استفاده زیاد از آن استفاده نشود به دلیل وجود قند زیاد موجود در آن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا