غار علی صدر همدان – همه آنچه قبل از رفتن باید بدانید

چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: جاذبه های گردشگری همدان, گردشگری

بروزرسانی: ۲۳ مهر ۹۸

زمان مطالعه: 12 دقیقه

7 نظر

غار علیصدر ازجمله غارهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر همدان ، بزرگترین و مهمترین غار آبی جهان است،چرا غارعلیصدر؟ چه کسانی برای اولین بار به این غار آمدند

فهرست مطالب

امروز قصد داریم یه سفر کوتاه به یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان داشته باشیم غارعلیصدر یکی از جاذبه های گردشگری ایران و جهان که گردشگران را از همه نقاط به خود جذب میکند ما میخواهیم از پیدایش غار تا همراهی شما به درب ورودی این غار راهنمایی کنیم و با شگفتی های متعدد آن آشنا شویم و سوار بر قایق به گوشه و کنار این غار تماشایی سرک بکشیم. همراه مان باشید تا علاوه بر اینها در مورد امکانات، قیمت بلیط غار علیصدر، مسیر دسترسی و ساعت بازدید غار علیصدر همدان آشنا شوید

غار علیصدر همدان
غار علیصدر همدان

غار علیصدر

این غار اولین بار توسط فردی نابینا به نام علیصدر هنگامی که همراه سگ داخل آب افتاد پیدا کرد و او به هم روستایانش که بعدها به روستای علیصدر معروف شده خبر داد و مردم روستا از این آب ای غار برای کشاورزی و ایجاد سد و ذخبره سازی آب برای مواقع کم آب در فصل تابستان استفاده میکردنند.ار علی‌صدر یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر همچنین دارای طولانی‌ترین مسیر قایقرانی درون غار در جهان است.ارتفاع غار از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است.

همین موضوع باعث شده بود تا سطح آب در قسمت شرقی غار تا ارتفاع ۲٫۳۰ متر یعنی تا نزدیکی دهانه ورودی غار بالا بیاید و امکان دسترسی به غار را تا سال‌ها غیرممکن کند؛ تا اینکه با وقوع زلزله مخرب فارسینج در ۲۲ آذرماه ۱۳۳۶، و ایجاد شکاف در کف غار سراب، آب نهر سراب به یکباره قطع شد و طی ۶ سال یعنی حدود سال ۱۳۴۲ سطح آب غار علیصدر به ارتفاع طبیعی خود رسید و ورود به غار میسر گشت و به تدریج پای کوهنوردان به درون غار باز شد.

این غار در تاریخ ۱۳۸۷/۱۰/۱۵ به شماره ۲۳ در فهرست آثار ملی طبیعی ایران ثبت گردیده است.

بیشتر بخوانید:گنبد علویان

تاریخچه و قدمت غار علیصدر

جاهای دیدنی همدان

زمین شناسان قدمت سنگ های این کوه را به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک ( ۱۹۰ تا ۱۳۶ میلیون سال قبل ) نسبت می دهند و شواهد به دست آمده نشان میدهد که این غار در گذشته پناهگاه انسان ها بوده است
مردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف از قدیم الایام به وجود آن پی برده بودند و از آب آن بهره برداری می کرده اند ولی هیچگاه کاربری گردشگری آن مطرح نبوده است تا برای اولین کاوش حرفه‌ای و برنامه‌ریزی شده به غار علیصدر در ۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی توسط گروهی ۱۴ نفره از اعضای هیئت کوهنوردی همدان انجام شد که توانستند اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاچه و طول و عرض و عمق و ارتفاع غار بدست آورند.

این عده توانستند با وسائل ابتدایی مانند چراغ دستی و تیوب مقداری در درون غار پیشروی کنند. بازدید این گروه در روزنامه اطلاعات منعکس شد و در سال ۱۳۴۶ با پخش خبر کشف یک غار شگفت انگیز و بی انتها در سطح رسانه های ملی سیل محققان، کوهنوردان و علاقمندان اثر طبیعی به سوی آن سرازیر شد.

در سال ۱۳۵۲ کوهنوردان همدانی دهانه ورودی غار را به قطر ۵۰ سانتیمتر تعریض نمودند و از سال ۱۳۵۴ استفاده عمومی از غار علیصدر آغاز شد.

وجه تسمیه

درگذشته  اهالی روستا از این غار به عنوان مخزن و «سد» استفاده می‌کرده‌اند. از طرف دیگر، در بنچاقها و اسناد روستا، نام ده «علی سد»، ولی در شناسنامه‌های اهالی، «علی سرد» ذکر شده. در زمان احداث جاده برای روستا در سال ۱۳۵۰، پیمانکار مجری در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را «علیصدر» نوشت و از آن زمان به بعد، این نام برای روستا و غار مصطلح شد.با اینکه مردم امروزه اسم این غار را «علی صدر» می‌نامند، ولی در اصل اسم این غار به دلیل آبی که در آن وجود دارد و جزو آب‌های سرد است، «علی سرد» می‌باشد.

بیشتر بخوانید:سفال لالجین شهر همدان

چرا غارعلیصدر زیباترین غار دنیاست؟

 • شفافیت آب جاری در آن بحدی است که تا عمق چند متری با چشم قابل رویت است.
 • یکی از بزرگترین غارهای آبی جهان و به تعابیر بسیاری زیباترین و شگفت انگیزترین غار آبی جهان که در‌ آن می توان قایقرانی کرد.
 • به دلیل تفاوت زیاد دمای بیرون و داخل غار و خنک بودن هوای درون آن، یکی از جاذبه های جذاب برای گردش در فصل گرم تابستان به شمار می رود.
 • در این غار با مناظر خارق العاده زمین شناسی روبرو می شوید و معجزه طبیعت را می توانید از نزدیک مشاهده کنید.
 • زمین شناسان قدمت سنگ‌های این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰–۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند.

کاشفان غار علیصدر چه کسانی بودند

غار علیصدر همدان
غار علیصدر همدان

اولین کاشفان غار :

1.یوسف نجایی

2.عین ا.. بختیاری

3.عباس رئوفی

4.محمد همایونی

کشف غار علیصدر از زبان عباس رئوفی

وقوع زلزله مخرب فارسینج در 22 آذر 1336، و ایجاد شکاف در کف غار، طی 6 سال یعنی حدود سال 1342 سطح آب غار علیصدر به ارتفاع طبیعی خود رسید افزود: از آن پس ورود به غار ممکن شد و به تدریج پای کوهنوردان به درون غار باز شد و ما موفق به کشف این غار شدیم. بعدها ما به همراه گروه های غارنوردی ایرانی و آلمانی برای شناسایی قسمت های ناشناخته غار علیصدر رفتیم و به همراه مرحوم نجایی در نخستین کلاس سنگ نوردی و مربیگری کوهنوردی کشور شرکت کردیم.

اولین گزارش روزنامه های محلی وقت در مورد پیدا شدن غار زیر زمینی

غار علیصدر همدان
غار علیصدر همدان

در اولین گزارش روزنامه اطلاعات ۱۳۴۶/۴/۲۴ با کلمات و توصیف های زیر چاپ شد و اولین روز جهانی شدن این غار بود

 • کشف دریاچه اسرار آمیز در زیر کوه های همدان.
 • یک کشف بزرگ در همدان.
 • دریاچه زیبا با کانال های اسرار آمیز در همدان کشف گردید .
 • درود بر شما کوهنوردان شجاع.
 • کوهنوردان کلوپ سینا ( همدان ) افتخار کشف غار را بنام خود رقم زند .
 • قایقرانی بر روی دریاچه ای زیبا گذر از تنگه ها و گذرگاههای سنگی ، نوازش دیدگان با قندیل های متنوع و بی نظیر و رنگارنگ با هوای دلپذیر در اعماق زمین و دل کوه آرزوی دیرین هر گردشگر دنیاست.
 • غار با دریچه های سلولی بسیار دائماً در حال تنفس است . لذا تنفس روزانه دهها هزار گردشگر هوای مطبوع داخل غار را آلوده نمیکند.
 • عده ای از علماء دینی غار را یکی از معجزات خلقت و قابل ستایش میدانند.
 • اشکال استالاکتیت ها و استالاکمیت ها در نقطه نقطه غار متفاوت و گوناگون است و این تنوع بازدید از غار را مهیج میکند.
 • طول مسیرهای نقشه برداری شده غار ۴۴۰/۱۱ کیلومتر میباشد که توریست طول مسافت آبی ۲۰۱۰ متری را بازدید میکنند.
 • نوسان سفره های آب زیر زمینی بر اثر تغییرات آب و هوائی مختلف ایجاد ۹ طبقه ( سطح ) از این طاقچه نموده که حاکی از ۹ سطح آب مختلف در گذشته می باشد.
 • تالار آزادی غار در ابعاد ۴۰× ۶۰× ۱۰۰ متر است.

بیشتر بخوانید:آرامگاه باباطاهر

تصاویر واقیت مجازی

نکاتی که قبل از سفربه غارعلیصدر باید بدانید:

هزینه بازدیدمسیر بازدید قدیمی 31,000 تومانمسیر بازدید جدید 40,000 تومان
ساعت مجاز بازدید8:00 صبح تا 15:00 تمامی روزها حتی روز های تعطیل
تلفن تماس ۰۸۱-۳۵۴۴۴۴۴۴
پارکینگدارد
بهترین فصل سفربهار و تابستان
آنتن موبایلدر محوطه دارد داخل غار ندارد
پمپ بنزین12.8 کیلومتر
غذاخوریدر نزدیکی غار

موقعیت جغرافیایی غارعلیصدر همدان

این غار در شهرستان کبودرآهنگ همدان واقع شده. همدان تا تهران ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد. فاصله کبودرآهنگ تا همدان ۵۹ کیلومتر است. از کبودرآهنگ تا روستای علیصدر نیز ۵۰ کیلومتر در پیش دارید. این غار در ارتفاعات ساری قیه به معنی صخره زرد روستای علیصدر واقع است.

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

 1. سلام عالی بود اگه میشه باز از جاذبه های گردشگری شهر همدان مطلب بزارید ممنون

 2. غار علیصدر از شگفت انگیزترین غارهای ایران و جهان می باشد که در استان همدان و در شهرستان کبودرآهنگ و در روستایی با نام علیصدر واقع شده است.
  برای ورود به داخل غار باید بلیط تهیه نمایید که همیشه باید در صف های طولانی مدت بایستید مخصوصا در زمان های شلوغ سال مثل ایام نوروز و تابستان و تعطیلات رسمی دیگر، وقتی بلیط دریافت میکنید طبق نوبتتان اعلام میشود که چه ساعتی باید وارد غار شوید.
  دو تا مبلغ برای بلیط وجود دارد برای مسیر جدید و مسیر قدیمی که مسیر جدید : 40.000 تومان و مسیر قدیمی 31.000 تومان باید بپردازید و زمان های بازدید هم از 8 صبح شروع میشود و تا ساعت 15 فروش بلیط ادامه دارد.
  در زمان ورود به غار به شما جلیقه های نجات میدهند تا بپوشید و سپس در صف داخلی غار قرار میگیرید و در راهروها مینشینید و به ترتیب نوبتتان به سمت قایق ها میروید و در هر قایق تعداد 8 تا 10 نفر میتوانید بنشینید و بعد راهی میشوید به سمت داخل غار، هوای داخلی غار خنک میباشد و در واقع طولانی ترین مسیر قایقرانی درون غارها را در جهان غار علیصدر دارد که تا به امروز 3 کیلومتر آن قابل بازدید است.
  قایق رانان مسیرهای بسیار زیبایی را برای بازدید در نظر گرفته اند و بازدید کنندگان را به آن سمت ها میبرند جایی که در طی میلیون ها سال توسط رسوبات آب تندیس ها و اشکال بسیار زیبا و هنرمندانه ای را بروی سقف و بدنه غارها مشاهده میکنید که واقعا شگفت زده خواهید شد.
  در برخی از مسیرها هم آب داخل غار به قدری زلال است که شما میتوانید کف آن را ببینید و حتی جانداران آبزی عجیبی را مشاهده کنید.
  خوبی این غار زیبا این است که مسیرهایی که قابل بازدید میباشند را با نورپردازی های زیبا نورپردازی کرده اند و شما به راحتی میتوانید زیبایی های غار را مشاهده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا