15 راه حل برای رفع استرس

کاهش استرس
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت روان

بروزرسانی: ۱۴ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 11 دقیقه

هیچ نظر

یافتن راه های کاهش استرس و اضطراب برای بازگرداندن آرامش روحی و سلامت جسمی لازم است. با مجموعه‌ای کامل از روش‌های مختلف برای رسیدن به آرمش آشنا شوید

فهرست مطالب

15 بهترین راه برای رفع استرس

1. با حیوان خانگی خود بازی کنید

علاوه بر عشق بی رحمانه که حیوان شما به شما می وزند، وقتی حتی برای چند دقیقه با سگ خود بازی می کنید، بدن شما هورمون هایی را ترشح می کند که وضعیت روانی شما را بهبود می بخشد، مانند سروتونین ، پرولاکتین و اکسی توسین. همچنین، باعث کاهش درصد هورمون هایی می شود که احساس فشار و عصبانیت شما را افزایش می دهد و باعث کاهش فشار خون و احساس تنش می شود.

2. با صدای بلند بخندید:

آیا به دلیل کار و مسئولیت خانواده احساس فشار می کنید؟ راهکارهای سریع وجود دارد که می توانید این استرس ها را کاهش دهید. شما به سادگی می توانید برخی از دوستان را به تماشای یک کمدی دعوت کنید و خنده زیادی به اشتراک بگذارید. هر بار که این کار را انجام دهید ، میزان اکسیژن موجود به اندام شما نیز افزایش می یابد، همانطور که سرعت جریان خون نیز افزایش می یابد و فشار به تدریج کاهش می یابد. در عوض ، فقط فکر کردن در مورد خنده کافی است تا سطح خشم شما کاهش یابد.

3. نفس عمیق بکشید

استنشاق عطر اسطوخودوس یا گل ماری ممکن است به شما در احساس راحتی بیشتری کمک کند. استنشاق این بوها باعث کاهش سطح هورمونهای استرس شما در خون مانند کورتیزول می شود. به مغز می رسد و احساس راحتی روانی شما را افزایش می دهد.

4. روابط زناشویی شما را خوشحال و راحت خواهد کرد:

هنگامی که تنش را افزایش داده اید، ممکن است این باشد که برقراری رابطه زناشویی تنها چیزی است که شما نیاز دارید، اگرچه آخرین چیزی است که به ذهن شما می رسد. اما ثابت شده است که به دست آوردن رابطه زناشویی یکی از بهترین راهها برای کاهش استرس و افزایش احساس راحتی است. چنین رابطه ای باعث کاهش فشار خون می شود و احساس خوشبختی و آشنایی با همسرتان را افزایش می دهد. با این حال ، همچنین به شما در خواب بهتر کمک می کند، واگر در شب ها هنگام بی خوابی رنج می برید، فایده ای دارد.

5. آدامس:

آدامس فواید دیگری نسبت به خوش بو کردن دهان دارد. یک تحقیق جدید نشان داده است که جویدن آدامس باعث کاهش استرس، تنش و بهبود عملکرد ذهنی می شود. به همین ترتیب ، تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور مداوم آدامس می جویند کمترین اضطراب و افسردگی را نشان می دهند و همچنین برای مشکلات فشار خون بالا یا کلسترول بالا کمترین مراجعه به پزشک را دارند.

6. پیاده روی کنید:

انجام تمرینات یکی از بهترین راهها برای کاهش استرس است و به بدن شما کمک می کند تا اندورفین تولید کند ، یعنی انتقال دهنده های عصبی هستند که باعث می شوند مغز شما احساس راحتی کند. همچنین تمرکز شما را تقویت می کند و به شما کمک می کند مواردی را که استرس شما را افزایش می دهد فراموش نکنید. انجام تمرینات در یک فضای گرم و هوای روشن باعث بهبود وضعیت روانی شما می شود ، همچنین اگر حداقل به مدت 30 دقیقه روزانه به راحتی پیاده روی کنید، این برای کاهش استرس و فشارهایی که به تدریج تجربه می کنید کافی است.

7. آواز خواندن:

آواز خواندن با ضبط اتومبیل، یا هنگام استحمام، مهم نیست که صدای شما چقدر خوب است، فقط آواز خواندن باعث خوشبختی شما می شود. این وضعیت روانی بهتری دارند و استرس کمتری نسبت به دیگران دارند. همچنین نشان داده شده است که آواز خواندن برای روند تنفس ، وضعیت بدن، قلب و سیستم ایمنی بدن مفید است.

8. آب پرتقال بنوشید:

خوردن آب پرتقال شما به طور مداوم به همراه صبحانه ممکن است به طور شگفت آور در رفع استرس کمک کند. محققان ثابت کرده اند که ویتامین C با کاهش درصد هورمونهای استرس ترشح شده در خون مانند کورتیزول، می تواند به افراد در مدیریت استرس خود کمک کند. علاوه بر این، اخیراً ثابت شده است که غذاهای سرشار از ویتامین C، مانند آب پرتقال، گریپ فروت و توت فرنگی و همچنین فلفل قرمز شیرین ،سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند.

9. چمن چمن خود را کوتاه کتید:

قطع علفهای هرز ممکن است کار سختی به نظر برسد که به هیچ وجه تجملاتی به فرد ندهد، جز اینکه بوییدن این علفهای هرز باعث می شود احساس راحتی بیشتری داشته باشید. دانشمندان ثابت کرده اند که مواد شیمیایی آزاد شده از علفهای هرز تازه قطع شده به توقف تولید هورمون هایی که باعث افزایش احساس فشار در مغز می شوند کمک می کند. اما به یاد داشته باشید که در حین انجام این کار ،از گوش گیر محافظ استفاده کنید تا دستگاهی که برای برش استفاده می کنید در نتیجه سر و صدایی که ایجاد می کنید، مزاحمتی برای شما ایجاد نکند، و این امر دوباره سطح استرس شما را افزایش می دهد.

10. خواب کافی داشته باشید

محرومیت بدن از خواب کافی سطح استرس را افزایش می دهد و دکتر دیوید فوربز ، متخصص مدیریت استرس می گوید، نداشتن خواب کافی تأثیر می گذارد که شما در طول روز استرس را چگونه تجربه می کنید، و خطر ابتلا به دیابت، چاقی و افسردگی را افزایش می دهد، برای جلوگیری از این مسئله ، بزرگسالان باید این کار را انجام دهند. برای اینکه 7-9 ساعت خواب داشته باشید ضمن اطمینان از خواب کافی، و از خوابیدن دیر هنگام شب خودداری کنید.

11. گذراندن وقت با خانواده و دوستان

صرف برخی از زمان با خانواده و دوستان می تواند به کاهش تنش ، متعلق به شبکه اجتماعی می دهد حس از تعلق و ارزش خود ، که برای کمک به غلبه بر شرایط دشوار، و مطالعات اند نشان داده شده است که زنانی که مدت زمانی را در با دوستان و کودکان کمتر در معرض تنش هستند، بنابراین به دلیل ترشح اکسی توسین ، که یک ضد استرس طبیعی محسوب می شود،  مطالعه دیگری نشان داده است که زن و مرد که روابط اجتماعی زیادی ندارند، در معرض عصبی و افسردگی قرار دارند

12. کسی را در آغوش بگیرید

برخی از افراد ترجیح میدهند که قدرت در آغوش گرفتن را نادیده بگیرند و ویا به دلایل نادرست از آنها استفاده کنند ، در آغوش گرفتن، یکی از موثرترین راه ها برای کاهش استرس در چند ثانیه است و کارشناسان دریافتند که در آغوش گرفتن، همچنین میتواند بر کاهش وزن تاثیر گذار باشد.

پزشکان دریافتند که این کار، باعث ترشح هورمون اوکسی توسین میشود که تحریک این هورمون باعث ترویج یک رفتار اجتماعی است، و باعث آرامش فرد میشود و ازاین طریق استرس را کاهش میدهد ؛ جالب است بدانید بیشتر از 8بار در آغوش گرفتن در طول روز به شما کمک میکند، ترس را کنار بگذارید و سلامت روحیتان را بهبود ببخشید.

13. بازی های ذهنی :

سلول های مغز ما برای به خاطر سپردن رویداد های ناسازگار و آسیب زا ,ساختار یافته اند که این وضعیت گسترده به عنوان یک تفکر منفی ایجاد شده است زمانی که شما عصبانی و مضطرب هستید ،تمرکز به شدت کاهش میابد و به همین دلیل است که رویداد ها و اطلاعات ناخواسته در ذهن شما ظاهر میشوند.

شما باید وقایع و اطلاعات را برای تغییر شرایط, اصلاح و عوض کنید. بازی ذهنی به شما کمک میکند که بر روی وظایفی که دارید تمرکز کنید و این بازی ها باعث کاهش حواس پرتی شما نیز میشود شما میتوانید ، اعداد را بشمارید و یا کارت بازی کنید که این یکی از راه های کاهش استرس است.

14. بازی های موبایل :

کارشناسان گفته اند که بازی های موبایل یکی دیگر از راه های کاهش استرس است توجه داشته باشید ، وقتی چیزی برای مدت زمانی طولانی انجام میشود،خود باعث ایجاد استرسمیشود،زیرا مغزما سازمان یافته است ،به طوری که میتواند در یک زمان روی یک چیز تمرکز کند . مطمئن شوید که افکارتان در بازی های موبایل دخیل هستند که این در 5دقیقه قابل به دست آمدن است ، علاوه بر این، بازی های ذهنی و پازل ،مانع اختلالات ذهنی میشوند .

15. انجام یوگای کوتاه :

مجبور نیستید که در یوگای 60یا 90 دقیقه ای شرکت کنید ، 5دقیقه انجام دادن یوگا برای سلامت روانی شما مفید است کشش بدن، به شکل های مختلف باعث کاهش استرس میشود . روانپزشکان، یوگارا به عنوان یکی از بهترین راه های کاهش استرس توصیه میکنند.

همچنین بسیاری از روش های دیگر برای درمان استرس وجود دارد ، از جمله:

کاهش مصرف کافئین ،
جویدن آدامس ،
نوشیدن ملیسا و چای سبز ،
خالی کردن با نوشتن ،
روشن کردن شمع با روغن آروماتراپی یا استفاده از همان روغن های اسطوخودوس

همچنین مشخص شده است که مکمل های زیادی وجود دارد که استرس را کاهش می دهد ، مانند اسیدهای امگا 3. مطالعات نشان داده اند دانش آموزانی که امگا 3 مصرف کرده اند علائم اضطراب خود را به طور متوسط ​​20٪ کاهش می دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا