10 راه بسیار موثر برای رهایی از توقف وزن در کاهش وزن

کاهش وزن توقف وزنی
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: رژیم و تغذیه

بروزرسانی: ۲۲ خرداد ۹۹

زمان مطالعه: 7 دقیقه

هیچ نظر

حتما شما هم برای کاهش وزن رژیم گرفته اید و هر بار خسته شده اید و نیمه راه رها کرده اید در این مطلب به 10 راه موثر برای رهایی از توقف در کاهش وزن میپردازیم

توقف وزنی یکی از بدترین اتفاقاتی است که برای برخی از افراد در طول کاهش وزن ایجاد می‌شود. دلایل متعدد سبب این موضوع می‌شود و راهکارهای مختلفی برای رفع آن می‌توان انجام داد. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

از کجا بدانیم توقف وزنی داریم؟

وقتی 2 الی 6 هفته وزن خود را چک می‌کنیم و رژیم غذایی خود را کنترل می‌کنیم، اما هیچ تغییر وزنی ایجاد نمی‌شود، به اصطلاح می‌گویند دچار توقف وزنی شده‌ایم. این موضوع می‌تواند بر اساس دلایل متعددی ایجاد شود که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

چرا در حین کاهش وزن توقف وزنی ایجاد می‌شود؟

اگر در رژیم غذایی یا فعالیت بدنی تغییری وجود نداشته باشد و کاهش وزن حاصل نشود، در مواردی کاذب است و رفع خواهد شد اما در برخی موارد به دلیل متابولیسم بدن ایجاد می‌شود. این عوامل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • کاهش یافتن فعالیت بدنی مفید
  • استرس سبب نامتعادل شدن ترشح هورمون‌ها شده و متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد
  • عدم کنترل صحیح مواد غذایی و رژیم
  • کندتر شدن کاهش وزن در صورتی است که مدت زمان طولانی فرد در حال کاهش وزن است
  • مایعات حبس شده در بدن

چگونه توقف وزن را بشکنیم؟

به هر دلیلی که توقف وزنی ایجاد شده باشد، لازم است راهی درست برای رهایی از آن داشته باشیم. خوشبختانه راهکارهای بسیار مناسبی برای این منظور وجود دارد که در ادامه آنها را بیان خواهیم کرد.

مصرف فیبر بیشتر

انواع میوه و سبزیجات سرشار از فیبر هستند. 40 گرم فیبر در طول روز برای دستگاه گوارش می‌تواند به گردش روده‌ها کمک کرده و از مصرف مواد غذایی بیشتر جلوگیری کند.

مدیریت استرس

یکی از مخرب‌ترین عوامل برای تناسب اندام و کاهش وزن استرس است. راهکارهای درستی را برای کاهش استرس پیش گرفته تا بتوانید توقف وزنی بی دلیل را رفع کنید.

شدت ورزش خود را افزایش دهید

فعالیت بدنی بیشتری را داشته باشید. 10 الی 15 دقیقه بیشتر از سابق فعالیت بدنی را در برنامه ورزشی خود جای دهید. این موضوع به بالا بردن متابولیسم بدن و چربی سوزی کمک شایانی را خواهد رساند.

کاهش وزن توقف وزنیحواستان به کالری دریافتی باشد

با یادداشت کردن مواد غذایی که مصرف می‌کنید، بهتر می‌توانید تغییر در رژیم غذایی ایجاد کنید. با این کار به کالری دریافتی پی خواهید برد و از دریافت مقدار بیشتر جلوگیری خواهید کرد.

رژیم فستینگ برای رفع توقف وزنی

در طول رژیم فستینگ لازم است تا فرد طی ساعت‌هایی روزه‌داری کند و از هیچ ماده غذایی مصرف نکند. البته این راهکار را بهتر است برای مدت زمان کوتاهی پیش گرفته و بعد از رفع توقف وزنی از رژیم غذایی متعادل در کنار فعالیت بدنی برای کاهش وزن استفاده کنید.

برای مدتی کربوهیدرات را قطع کنید

رژیم کم کربوهیدرات یا رژیم‌هایی مانند رژیم کرب سایکلینگ که در بازه‌ای از زمان کربوهیدرات را قطع می‌کنند راهی عالی برای رفع توقف وزنی هستند. می‌توانید برای فرار از گرسنگی ناشی از قطع کربوهیدرات به مصرف میوه و سبزیجات رو آورید.

خواب شبانه را جدی بگیرید

خواب شبانه به ویژه ساعات 22 شب الی 2 بامداد برای ترشح هورمون‌های بدن بسیار ضروری هستند. خواب کافی در سلامت روحی، جسمی و ذهنی تاثیر به سزایی دارد. خواب کافی در داشتن وزن متعادل بسیار موثر است و در تعادل اشتها، تنظیم متابولیسم بدن و چربی سوزی بسیار موثر است. 7 الی 8 ساعت خواب در شب داشته باشید.

مایعات بنوشید

هیدراته نگه داشتن بدن به افزایش متابولیسم بدن کمک به سزایی دارد. برخی از انواع نشیدنی‌ها در چربی سوزی تاثیر بیشتری دارند و آب بدن را نیز تامین می‌کنند. این نوشیدنی‌ها برخلاف نوشیدنی‌های حاوی شیرین کننده مصنوعی، سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند. این سه مورد بهترین گزینه‌ها برای رفع استپ وزن هستند:

مصرف متعادل پروتئین

مصرف پروتئین در طول رژیم علاوه بر اینکه به عضله سازی و جلوگیری از سوخت عضلات منجر می‌شود، سبب جلوگیری از احساس گرسنگی و پرخوری خواهد شد. مصرف پروتئین در رژیم به افزایش سوخت و ساز و جلوگیری از سوخت توده‌های عضلانی منجر می‌شود.

از مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید

نوشیدنی‌های الکلی تا حد بالایی می‌توانند تمام تلاش شما برای کاهش وزن را از بین ببرند. مصرف الکل سبب تجمع چربی شکمی و اختلال در کاهش وزن می‌شود.

نکات پایانی برای رهایی از توقف وزن

وقتی با استپ وزنی مواجه شدید، به هیچ وجه روند کاهش وزن و تلاش برای آن را کنار نگذارید. پیش گرفتن راهکارهای گفته شده برای نتیجه بهتر بسیار موثر است. انگیزه خود برای دست یافتن به اندام ایده آل و کاهش وزن را جدی‌تر دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا