ترک سیگار؛ بهترین مراحل ترک سیگار – علائم و فواید ترک سیگار

ترک-سیگار
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت خانواده, سلامت روان

بروزرسانی: ۰۵ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 10 دقیقه

هیچ نظر

ترک سیگار امروزه خواست افراد زیادی است ما در این مطلب به علائم ترک سیگار و مراحل ترک سیگار و فواید ترک سیگار میپردازیم با ما در ادامه همراه باشید

فهرست مطالب

بهترین راه برای ترک سیگار چیست؟ اگر در مورد این موضوع سؤال دارید ، این مقاله برای شما مناسب است، در ادامه بخوانید تا در مورد راه های ترک سیگار و بهترین راه برای شما اطلاعات کسب کنید.

ترک سیگار

استعمال دخانیات می تواند عادت باشد که به راحتی در زندگی شما وارد می شود و متوقف کردن آن دشوار است، اما اکنون روش های بسیاری وجود دارد که به شما کمک می کند سیگار کشیدن را به طور مؤثر و دائمی ترک کنید.

ترک سیگار است از بهترین کارهایی که شما می توانید فرد سیگاری برای بهبود سلامت و کاهش بروز از بیماری ، که در آن سیگاری متوقف می شود کشیدن سیگار حاوی نیکوتین و یا دخانیات، باعث بسیاری از بیماری ها است.

راه های مختلف برای ترک سیگار کشیدن

راه های مختلف برای ترک سیگار کشیدن
راه های مختلف برای ترک سیگار کشیدن

می توانید بیش از یکی از این روشها را که اکنون به شما نشان خواهیم داد، انتخاب و ترکیب کنید:

مثبت فکر کنید

شما ممکن است قبلاً سعی کرده باشید سیگار را ترک کنید، اما نتوانستید ادامه دهید، اما اجازه ندهید این مسئله شما را سرد کند، بازبینی کنید که وقتی سعی کردید سیگار را ترک کنید چرا نتوانستید؟ از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و فکر کنید چگونه این بار از آنها جلوگیری کنید.

برای ترک کردن سیگار برنامه ای بچینید

بهترین راه برای خلاص شدن از استعمال سیگار این است که شروع به تهیه یک برنامه روزانه برای ترک سیگار درست کنید، تا سیگار را ترک کنید و به بستگان و دوستان نزدیک خود که میدانند شما سیگار میکشید بگویید میخواهید سیگار را ترک کنید و هر وقت میخواستید سیگار بکشید، به خودتان بگویید “من تا پایان امروز فقط سیگار نمیکشم و به برنامه ترک سیگار خود ادامه خواهم داد” و این کار را هروز انجام دهید.

به تغییر رژیم خود فکر کنید

آیا سیگار کشیدن بعد از شام یکی از عادت های دائمی شما بود؟ یک مطالعه آمریکایی نشان داد که برخی غذاها از جمله گوشت ،سیگار را رضایت بخش تر می کنند، در حالی که برخی دیگر از جمله پنیر، میوه و سبزیجات باعث می شوند که سیگار مزه بدی داشته باشد،بنابراین گوشت را با بعضی از سبزیجات و میوه جات جایگزین کنید تا از محرک های سیگار کشیدن بعد از خوردن غذا جلوگیری کنید.

نوشیدنی هایی را که عادت کرده اید تغییر دهید

همین مطالعه آمریکایی که در بالا به آن اشاره شد همچنین به بررسی تأثیر نوشیدنی ها پرداخته است: نوشابه های الکلی ، الکل ، کولا ، چای و قهوه همه سیگار را رضایت بخش تر می کنند، بنابراین سعی کنید این نوشیدنی ها را با آب یا آب طبیعی جایگزین کنید.

مراحل ترک سیگار

شکی نیست که همه ما می دانیم که استعمال سیگار یک چیز خطرناک است که مشکلات زیادی را ایجاد می کند، زیرا مواد شیمیایی زیادی را به بدن می رساند. نتیجه نه تنها آسیب به ریه ها بلکه به قلب و اندام های مختلف بدن نیز می رسد. و این که ترک سیگار تأثیرات مثبتی بر قسمتهای بدن می گذارد. بنابراین بیایید با مراحل ترک سیگار و تأثیر آن بر روی قسمت های بدن آشنا شویم.

ترک سیگار است از بهترین کارهایی که شما می توانید فرد سیگاری برای بهبود سلامت و کاهش بروز از بیماری ، که در افراد سیگاری متوقف می شود، کشیدن سیگار حاوی نیکوتین و یا دخانیات باعث بسیاری از بیماری قلبی میشود.

مراحل ترک سیگار

مراحل ترک سیگار
مراحل ترک سیگار
 •  20 دقیقه بعد از آخرین سیگار

فشار خون و ضربان قلب در بازگشت به سطح نرمال قلب شروع می شود.

 • بعد از 8 ساعت

میزان مونوکسیدکربن به سطح خون طبیعی باز می گردد. منوکسید کربن ماده شیمیایی موجود در دود سیگار است که جایگزین مولکولهای اکسیژن در خون است.

و سپس سطح اکسیژن شروع به افزایش می کند، و این به تغذیه بافت ها و رگ های خونی که در هنگام سیگار کشیدن اکسیژن کمتری کمک می کنند، کمک می کند.

 • بعد از 24 ساعت

استعمال دخانیات علت اصلی حملات قلبی است، بنابراین خطرات شما بعد از گذشت تنها یک روز بدون سیگار کاهش می یابد و بعد از آن همچنان کاهش می یابد. سطح نیکوتین در خون نیز کاهش می یابد.

 • بعد از 48 ساعت

نابود کردن مواد سمی در سلولهای دود سیگار که به شما کمک به طعم و مزه و بو، بنابراین در عرض دو روز از آخرین سیگار است تجدید رشد در این سلول ها دیگر یک بار مصرف ، کمک می کند که به منظور بهبود حواس از طعم و بوی به بازگشت بهتر از آنها شود.

 • بعد از 72 ساعت

در مدت 3 روز از ترک سیگار ، به دلیل این واقعیت که لوله های برونش در ریه ها دوباره شروع به گسترش می کنند ، خود را بهتر تنفس می کنید ، که باعث افزایش درصد اکسیژن در بدن می شود.

 • یک هفته بعد از آخرین سیگار

سیگاری هایی که یک هفته کامل را بدون سیگار کشیدن می گذرانند ، 9 برابر بیشتر احتمال دارد که مراحل ترک سیگار را تمام کنند.

 • دو هفته بعد از ترک سیگار

شما متوجه خواهید شد بهبود نه تنها در شما به راحتی نفس بکشم اما همچنین رفتن بهتر، به لطف به گردش خون بهبود یافته و افزایش نسبت از اکسیژن در خون است.

 • یک ماه بعد

یک ماه پس از شروع مراحل ترک سیگار ، ممکن است متوجه شوید بسیاری از علائم مرتبط با استعمال سیگار کاهش یافته است ، مانند احتقان سینوس، سرفه و تنگی نفس.

 • بعد از 6 ماه

شما ممکن است احساس سرفه کنید که یک مقدار کوچکتر از خلط است، بنابراین به عنوان برای کاهش برونشیت ناشی از سیگار کشیدن.

 • یک سال بعد

بعد از گذشت یک سال از ترک سیگار، متوجه می شوید که نفس کشیدن در هنگام انجام هر فعالیتی که نیاز به تلاش بیشتر و سرفه کمتری نسبت به سیگار کشیدن داشته باشد ، آسان است.

 • بعد از 3 سال ترک سیگار

خطر حملات قلبی کاهش می یابد ، زیرا سیگار کشیدن باعث کاهش جریان اکسیژن به قلب و آسیب به شریان ها می شود.

 • بعد از 5 سال

خطر مرگ ناشی از سرطان ریه کاهش می یابد .

 • 10 سال بعد

میزان سرطان ریه و سایر بیماریهای مرتبط با استعمال دخانیات را کاهش می دهد.

بهترین راه برای ترک سیگار چیست؟

بهترین راه برای خلاص شدن از سیگار چیست؟
بهترین راه برای خلاص شدن از سیگار چیست؟

هیچ راه بهتری برای رهایی از سیگار کشیدن وجود ندارد، من تمام این روش ها را برای شما پیدا کردم، تا روشهایی را انتخاب کنید که مناسب شما باشد و به شما کمک کند تا از سیگار کشیدن خودداری کنید

بنابراین هر روشی را که انتخاب کنید، تمام آنچه ما به شما توصیه می کنیم انجام دهید و برای مدت طولانی تری آنها را رعایت کنید. با تحمل کمی سختی به راحتی میتوانید سیگار را ترک کنید. و همچنین می توانید به راه های دیگری متوسل شوید تا از برنامه خود استفاده کنید.

 • تعیین کنید که چه محرک های شمارا وسوسه میکنند؛ محرک های زیادی وجود دارد که ممکن است باعث شود شما مایل به کشیدن سیگار شوید، سعی کنید این محرک ها را محدود کنید و تا حد امکان از آنها جلوگیری کنید، به عنوان مثال از بودن در کنار افراد سیگاری خودداری کنید و تمام جعبه های سیگار، فندک هایی را که داشتید دوربریزید.
 • ورزش ؛ مرور مطالعات علمی نشان داده است که ورزش ، حتی اگر تنها 5 دقیقه پیاده روی باشد، هوس سیگار کشیدن را کاهش می دهد و ممکن است ذهن شما را در تولید مواد شیمیایی کمک کند که تمایل به نیکوتین را خنثی می کنند.
 • جایگزینی درمانی نیکوتین ( NRT ) می تواند شانس موفقیت شما را دو برابر کند، گزینه های مختلفی وجود دارد که می تواند سیگار را از بین ببرد ، از جمله تکه های نیکوتین، آدامس و اسپری بینی، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه برای شما توصیف کند.

فواید ترک سیگار

قبل از پاسخ دادن به علائم ترک سیگار برخی از فواید ترک سیگار میپردازیم:

  1. طی یک ماه از ترک سیگار ، بسیاری از گیرنده های نیکوتین موجود در مغز شما به حالت عادی باز می گردند و بدین ترتیب چرخه اعتیاد به نیکوتین را به طور دائم می شکنید.
  2. طی دو تا 12 هفته گردش خون بهبود می یابد که باعث می شود فعالیت بدنی بسیار ساده تر شود و خطر حمله قلبی را کاهش دهد.
  3. همچنین ، در حدود 48 ساعت پس از ترک سیگار ، انتهای عصب دوباره شروع به رشد می کنند و بعد از شروع سیگار کشیدن برای از بین بردن آنها دوباره حس بویایی و طعم شما دوباره بهبود می یابد.
  4. علاوه بر بهبود تنفس و فعالیت بدنی ، افزایش اکسیژن در بدن انرژی بیشتری به شما می دهد.
  5. ترک سیگار گردش خون را بهبود می بخشد ، سطح اکسیژن را افزایش داده و التهاب را کاهش می دهد ، همه اینها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و مبارزه با بیماری هایی از جمله سرماخوردگی و سایر بیماریهای فصلی را آسان تر می کند.
  6. از جمله بارزترین تأثیرات منفی که سیگار کشیدن بر روی دهان می گذارد ،زرد شدن دندانها و بوی بد دهان علاوه بر افزایش احتمال عفونت دهان است، اما وقتی سیگار را ترک می کنید و طی یک هفته ترک آن ، شما شروع به مشاهده تفاوت و احساس آن می کنید.
  7. استعمال سیگار همچنین می تواند به زندگی جنسی شما آسیب برساند ، زیرا خطر اختلال نعوظ در آقایان را افزایش می دهد و به اختلال عملکرد جنسی زنان کمک می کند ، اما هنگامی که سیگار را ترک می کنید این خطرات شروع به طرز چشمگیری می کنند.
  8. سرانجام ، ممکن است چند سال پس از ترک سیگار طول بکشد ، اما شما خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهید، مانند:
 • سرطان ریه
 • سرطان مری .
 • سرطان کلیه
 • سرطان مثانه.
 • سرطان لوزالمعده .

علائم ترک سیگار چیست؟

آثار ترک سیگار چیست؟
علائم ترک سیگار چیست؟

اگرچه ترک سیگار ممکن است دشوار باشد، اما ارزشش را دارد ، ممکن است برخی از افراد بپرسند علائم ترک سیگار چیست؟ و چگونه می توان در طی دوره ترک آن را از بین برد ، بنابراین برای یافتن جواب این مقاله را دنبال کنید.

سیگار کشیدن

قبل از اینکه بدانید علائم ترک سیگار برخی از اطلاعات در مورد سیگار کشیدن چیست ، سیگار کشیدن ممکن است اثرات منفی زیادی بر سلامتی شما بگذارد ، از جمله خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان ، به ویژه سرطان ریه و بیماری های قلبی ، آیا می خواهید زندگی خود را در معرض چنین خطر قرار دهید؟

در حالی که این خطرات انگیزه خوبی برای ترک سیگار هستند ، ترک سیگار به دلیل علائم ترک ممکن است برای بعضی از افراد مشکل باشد که ممکن است شامل تحریک ، سردرد مداوم و میل به نیکوتین باشد.

اگرچه ترک سیگار می تواند یک چالش باشد ، اما مزایای جسمی و روانی ترک سیگار قطعاً ارزش آن را دارد.

اگرچه ترک سیگار ممکن است دشوار باشد ، اما ارزشش را دارد ، ممکن است برخی از افراد بپرسند علائم ترک سیگار چیست و چگونه می توان در طی دوره ترک آن را از بین برد ، بنابراین برای یافتن جواب این مقاله را دنبال کنید.

علائم ترک سیگار چیست؟

علائم ترک سیگار ممکن است برای برخی از افراد شدید باشد ، به طوری که بسیاری از افراد احساس می کنند که هنگام برداشتن دچار آنفولانزا می شوند ، این امر به این دلیل است که سیگار کشیدن روی هر سیستم بدن شما تأثیر می گذارد و وقتی سیگار را ترک می کنید ، بدن شما باید به نوعی با کمبود نیکوتین سازگار شود.

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که این عوارض جانبی فقط موقتی هستند ؛ علائم ترک سیگار ممکن است موارد زیر را شامل شود:

سردرد و حالت تهوع

سیگار کشیدن روی هر سیستم بدن تأثیر می گذارد ، سردرد و حالت تهوع شایع ترین علائم جسمی در این شرایط است.

سوزن زدن در دست و پا

هنگامی که گردش خون پس از ترک نیکوتین از بدن شما شروع به بهبود کرد ، ممکن است در دست و پایتان احساس سوزن شدن کنید.

سرفه و گلو درد

ممکن است هنگامی که ریه های شما شروع به پاکسازی مخاط و سایر سموم باقی مانده در اثر سیگار کشیدن در بدن می کنند، دچار سرفه و گلودرد شوید.

افزایش اشتها ، که ممکن است با افزایش وزن در ارتباط باشد

این به دو دلیل اتفاق می افتد ، یا به دلیل افزایش انرژی شما هنگام ترک سیگار ، که اشتهای شما را افزایش می دهد ، یا به دلیل برخی از افراد بیشتر بخاطر اینکه سیگار را جایگزین مواد غذایی می کنند تا بر عادت سیگار کشیدن جایگزین شود.

هوس نیکوتین

بدن شما در هنگام سیگار کشیدن به نسبت زیادی به نیکوتین تکیه می کند ، بنابراین به دلیل متوقف کردن معرفی آن به بدن ، اشتیاق زیادی به آن خواهید داشت ؛ نگران نباشید این میل به تدریج طی دو تا چهار هفته از بین می رود.

تحریک پذیری ، ناامیدی و عصبانیت

تغییرات زیادی که هنگام ترک سیگار در بدن شما رخ می دهد ، ممکن است شما را تا حدودی تحت فشار قرار دهد و منجر به تحریک و عصبانیت شود.

علائم دیگر ترک سیگار چیست؟

علائم دیگر ترک سیگار چیست؟
علائم دیگر ترک سیگار چیست؟

یبوست

نیکوتین بر روده کوچک و روده بزرگ تأثیر می گذارد و از یبوست جلوگیری می کند ، و هنگام ترک نیکوتین ممکن است یبوست را تجربه کنید ، زیرا بدن شما بدون آن سعی خواهد کرد تنظیم کند.

اضطراب ، افسردگی و بی خوابی

افراد سیگاری خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش داده اند و اگرچه دلیل این امر مشخص نیست ، ممکن است سیگار کشید تا احساس بهتری داشته باشید و به همین دلیل هنگام ترک سیگار ممکن است احساس اضطراب و افسردگی بیشتری داشته باشید و بی خوابی نیز شایع است.

تمرکز مشکل

تمام عوارض جانبی ترک سیگار می تواند در ابتدا تمرکز روی کارهای روزانه شما را دشوار کند.

خشکی دهان

سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی خشکی دهان است و استرس و اضطراب همراه با ترک باعث می شود که سیگار کشیدن را ترک کنید.

آیا تاکنون به فکر ترک سیگار بوده اید؟ رها کردن این عادت بد ممکن است دشوار باشد ، اما ممکن است ، با ما بدانید که چگونه از طریق مقاله زیر می توانید از سیگار کشیدن دائم خلاص شوید .

چگونه می توان سیگار کشیدن را به طور دائم ترک کرد

در اینجا چند نکته برای کمک به شما در خلاص شدن از شر سیگار کشیدن ذکر شده است:

 • تاریخ شروع ترک سیگار رو یاداشت کنید.
 • به خانواده ، دوستان و همکاران بگویید که قصد ترک سیگار را دارید.
 • چالش های پیش روی خود را در طول ترک سیگار پیش بینی و برنامه ریزی کنید.
 • سیگار و سایر محصولات دوخانی را از خانه ، ماشین و محل کار خود خارج کنید.
 • در مورد کمک به پزشک خود صحبت کنید تا زمان برخاستن کمتر شود.

پس از قطع مصرف سیگار ، به احتمال زیاد علائم جسمی را تجربه خواهید کرد زیرا بدن شما از نیکوتین خارج می شود؛ برداشت نیکوتین به سرعت آغاز می شود ، معمولاً طی یک ساعت از آخرین سیگار و قله ها پس از دو تا سه روز شروع می شود و علائم ترک ممکن است برای چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد و متفاوت باشد. از یک شخص به شخص دیگر.

علائم شایع ترک نیکوتین عبارتند از:

 • اشتیاق به سیگار کشیدن.
 • اضطراب و عصبی بودن.
 • تحریک پذیری ، عشق و عصبانیت.
 • تمرکز مشکل.
 • بی قراری
 • لرزید.
 • افزایش سرفه.
 • خستگی
 • یبوست و اختلالات معده.
 • افسردگی
 • ضربان قلب پایین.

ما می دانیم که دانش شما در مورد چگونگی از بین بردن سیگار کشیدن به تنهایی کافی نخواهد بود و اگرچه علائم ترک ممکن است ناخوشایند باشد ، اما مهم است که به یاد داشته باشید که این فقط موقتی است ، اما با گذشت چند هفته سموم از بدن حذف می شوند.

در ضمن به دوستان و خانواده خود اطلاع دهید که شما در این دوره شما ذات خود نیستید و از آنها بخواهید که این موضوع را درک کنند.

چگونه در برابر وسوسه و میل به کشیدن سیگار مقاومت کنیم؟

اکنون که یاد گرفته ایم چگونه می توان از سیگار کشیدن به طور دائم خلاص شد، در اینجا روش هایی برای غلبه بر تمایل به بازگشت به سیگار کشیدن وجود دارد ؛ گزینه ای را پیدا کنید که بتواند دهان شما را با آن اشغال کند ، می توانید سایر موارد را در اختیار خود بگذارید تا وقتی احساس ولع مصرف سیگار می کنید ، آن را در دهان خود بگذارید.

 • نعنا، چوب هویج، کرفس ، تکه های صمغ ، دانه آفتابگردان یا خلال دندان را به عنوان گزینه ای برای سیگار کشیدن و تکیه بر نیکوتین امتحان کنید .
 • سعی کنید ذهن خود را تا حد امکان شلوغ نگه دارید ، به خصوص در اولین دوره ترک سیگار ؛ یک کتاب یا مجله بخوانید یا به موسیقی گوش دهید که دوست دارید گوش دهید ، یا برخی از جدول کلمات متقاطع یا فعالیتهای دیگری را حل کنید که ممکن است مدتی مشغول کار شما باشد.
 • مسواک زدن دندان های خود ؛ احساس تمیز و تازه می تواند به تسکین میل میل به سیگار کمک کند.
 • آب بنوشید ؛ به آرامی یک لیوان بزرگ آب بنوشید ، نه تنها به غلبه بر هوس ها کمک می کند ، بلکه ماندن آبرسانی باعث کاهش علائم ترک نیکوتین می شود.
 • چیز دیگری را روشن کنید ، به جای اینکه یک سیگار روشن کنید ، شمع یا مقداری بخور روشن کنید.
 • به پیاده روی بروید ، و برخی از ورزش ها ، مانند فشار ، یا یوگا یا دویدن انجام دهید.
 • سعی کنید استراحت کنید ، کاری آرامش بخش انجام دهید ، مانند استحمام با آب گرم ، مدیتیشن ، خواندن کتاب یا انجام تمرینات تنفس عمیق .
 • سیگار کشیدن در جاهای خاص مجاز نیست ، به عنوان مثال ، می توانید بدون نگرانی در مورد سیگار کشیدن غیرفعال ، وارد یک ساختمان عمومی ، فروشگاه ، بازار ، کافه یا سینما شوید .

در صورت کشیدن دباره سیگار چه باید کرد؟

بیشتر افراد سعی می کنند قبل از ترک این عادت چندین بار سیگار را متوقف کنند، بنابراین اگر در دوران ترک دچار لغزش شدید ،خود را متهم نکنید ، در عوض ، لغزش را به اشتباهی تبدیل کنید که از آن یاد بگیرید.

آنچه قبل از شروع دوباره سیگار کشیدن را تجزیه و تحلیل کرده ، محرک ها یا مکانهایی که وسوسه مصرف سیگار شده اید را شناسایی کرده و تا رسیدن به برنامه بهینه ، یک برنامه جدید برای ترک سیگار بکشید.

منبع:

webmd

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا