روغن آرگان چیست؟ خواص روغن آرگان و فواید آن برای پوست و مو

خواص روغن آرگان و فواید آن برای پوست و مو
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: خواص خوراکی ها

بروزرسانی: ۰۹ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 13 دقیقه

هیچ نظر

می‌خواهید بدانید روغن آرگان چیست و با فواید و خواص روغن آرگان برای مو و پوست یا حتی ناخن آشنا شوید؟ این مطلب را بخوانید. زیبایی پوست و مو برای همه مهم است.

فهرست مطالب

روغن آرگان مدتهاست که جزء روغن پخت و پز در ایران محسوب می شود، نه تنها به دلیل عطر و طعم بسیار شگفت انگیز، بلکه به دلیل فواید درمانی زیادی که دارد. این روغن نباتی از دانه های میوه درخت آرگان گرفته می شود. روغن آرگان اکنون در بسیاری از مناطق دنیا در بسیاری از کاربردهای آشپزی ، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص روغن آرگان

خواص روغن آرگان و فواید آن برای پوست و مو
خواص روغن آرگان

دارای مواد مغذی ضروری است

  • روغن آرگان عمدتاً از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است.
  • بیشتر چربی موجود در روغن آرگان از اولئیک و اسید لینولئیک حاصل می شود.
  • حدود 29-36٪ از محتوای اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می شود و این باعث می شود منبع خوبی برای این مواد مغذی اساسی باشد.
  • اسید اولئیک ، اگرچه ضروری نیست ، اما 43-49٪ از ترکیبات اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین چربی های بسیار سالم است ، زیرا در روغن زیتون نیز یافت می شود. و اسید اولئیک به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب شناخته شده است.
  • علاوه بر این ، روغن آرگان منبع غنی ویتامین E است که برای پوست ، مو و چشم لازم است.این ویتامین همچنین حاوی خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند است.

آنتی اکسیدان ها در روغن آرگان

این امکان وجود دارد که ترکیبات مختلف فنلی موجود در روغن آرگان مسئولیت اکثر آنتی اکسیدان ها و ضد التهاب های آن باشد، روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است که یک ویتامین محلول در چربی است و به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند در کاهش اثرات مضر رادیکال های آزاد عمل می کند.

سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان مانند CoQ10 ، ملاتونین و استرولهای گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نقش دارند.

یک مطالعه جدید نشان داد که در مقایسه با گروه دیگری که آن را دریافت نکرده اند ، علائم التهاب در موشهایی که از روغن ارگان تغذیه شده قبل از قرار گرفتن در معرض هپاتیت شدید کاهش یافته است.

علاوه بر این ، برخی تحقیقات حاکی است که روغن آرگان نیز می تواند به طور مستقیم بر روی پوست شما استفاده شود تا التهاب ناشی از آسیب یا عفونت را کاهش دهد.

اما در حالی که این نتایج دلگرم کننده است ، تحقیقات بیشتری لازم است برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در پزشکی برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو.

روغن آرگان و سلامت قلب

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک است که چربی امگا 9 اشباع نشده است.

اسید اولئیک همچنین در بسیاری از غذاهای دیگر از جمله آووکادو و روغن زیتون یافت می شود که اغلب به دلیل تأثیر محافظت از قلب است.

و یک مطالعه کوچک انسانی خاطرنشان کرد: روغن آرگان از نظر توانایی آن در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی با تأثیر بر میزان آنتی اکسیدان ها در خون ، مشابه روغن زیتون است.

در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر ، مصرف مقادیر زیادی روغن آرگان با کاهش سطح کلسترول مضر و سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها در خون همراه بود.

در مطالعه خطر بیماری قلبی در 40 فرد سالم ، افرادی که روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف می کنند به مدت 30 روز در معرض کاهش 16٪ و 20٪ در کلسترول بد و سطح تری گلیسیرید قرار گرفتند.

اما در حالی که این نتایج امیدوار کننده است ، مطالعات بزرگتری برای درک چگونگی حمایت از روغن آرگان از سلامت قلب در انسان لازم است.

روغن آرگان و کاهش دیابت

برخی تحقیقات حیوانات در اوایل نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری یا جلوگیری از دیابت کمک کند . دو مطالعه منجر به کاهش معنی داری هم در قند خون ناشتا و هم در مقاومت به انسولین در موش هایی که رژیم غذایی با قند زیاد همراه با روغن آرگان داشتند ، شدند.

این مطالعات تا حد زیادی فواید آن را به محتوای آنتی اکسیدان موجود در روغن نسبت داده اند. با این حال ، این نتایج لزوماً به معنای این نیست که تأثیرات یکسانی روی انسان ها دیده می شود. تحقیقات انسانی هنوز مورد نیاز است.

روغن آرگان ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل برخی سلولهای سرطانی را کند کند.

یک مطالعه از لوله های آزمایش پلی فنول ها از روغن آرگان به سلول های سرطانی پروستات استفاده کرد. این نتایج از رشد 50 درصدی سلولهای سرطانی در مقایسه با گروه دیگر جلوگیری کرد.

در مطالعه دیگری که روی لوله آزمایش انجام شده است ، ترکیبی از روغن آرگان و ویتامین E از نظر دارویی میزان مرگ سلولی در نمونه های سلولی سرطان پستان و روده بزرگ را افزایش داده است.

اما همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، اگرچه این تحقیقات اولیه جالب است ، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان استفاده شود ، مورد نیاز است. تحقیقات بیشتری هنوز مورد نیاز است.

اضافه کردن آن به کارهای روزمره خود آسان است

با افزایش محبوبیت روغن آرگان ، آسان می شود که آن را به روال سالم و زیبایی خود اضافه کنید ، زیرا در اکثر فروشگاه های مواد غذایی، فروشگاه های مواد مخدر و خرده فروشان به طور گسترده ای موجود است.

خواص روغن آرگان برای پوست

خواص روغن آرگان و فواید آن برای مو
خواص روغن آرگان و فواید آن برای مو

روغن آرگان معمولاً به صورت خالص به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما به عنوان یک ماده اغلب در مواد آرایشی مانند کرم های پوستی نیز استفاده می شود.

اگرچه می توان آن را به طور مستقیم بر روی پوست خود اعمال کرد ، اما بهتر است با مقدار بسیار کمی شروع کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچگونه حساسیت را تجربه نمی کنید.

ممکن است برخی از بیماری های پوستی را درمان کند

روغن آرگان برای ده ها سال به ویژه در شمال آفریقا که منشاء آن درختان آرگان است ، یک درمان خانگی محبوب برای درمان بیماری های التهابی پوستی است.

اگرچه شواهد علمی محدودی برای حمایت از توانایی روغن آرگان در درمان عفونتهای خاص پوست وجود دارد ، اما هنوز هم به همین منظور به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال ، تحقیقات فعلی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی بسیاری از ترکیبات آنتی اکسیدان و ضد التهاب است ، که ممکن است به همین دلیل به نظر برسد که برای درمان بافت پوست استفاده می شود.

روغن آرگان ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد

روغن آرگان به سرعت به عنصر محبوب بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است ، زیرا برخی تحقیقات نشان می دهد که مقادیر غذایی روغن آرگان ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو باعث کند شدن روند پیری شود.

آرگان همچنین ممکن است از ترمیم و مراقبت از پوست در صورت استفاده مستقیم بر روی پوست شما پشتیبانی کند ، بنابراین علائم پیری را که برخی از خانم ها متوجه آن هستند کاهش می دهد.

همچنین برخی مطالعات انسانی نشان می دهد که روغن آرگان مصرف شده و مستقیماً در افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و هیدراسیون پوست در زنان یائسه مؤثر است. در پایان به تحقیقات انسانی بیشتری نیاز است.

روغن آرگان ممکن است روند بهبود را تسریع کند

یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که افزایش قابل توجهی در بهبود زخم در موشهایی که سوختگی درجه دوم دارند وقتی که روغن آرگان دو بار در روز به مدت 14 روز داده می شد.

اگرچه این داده ها با اطمینان خاصی اثبات نمی کنند ، اما نشان دهنده نقش احتمالی روغن آرگان در بهبود زخم ها و ترمیم بافت ها است.

آرگان و مرطوب کننده پوست و مو

اسیدهای روغنی و لینولئیک که بیشتر چربی های روغن آرگان را تشکیل می دهند مواد مغذی حیاتی برای حفظ پوست و موی سالم هستند.مثال روغن آرگان اغلب به طور مستقیم به پوست و مو داده می شود اما ممکن است در هنگام مصرف نیز موثر باشد.

در یک مطالعه ، هر دو کاربرد موضعی و خوراکی روغن آرگان باعث افزایش رطوبت پوست در زنان یائسه شدند.

اگرچه در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامتی مو تحقیقی صورت نگرفته است ، اما برخی تحقیقات حاکی از آن است که سایر روغنهای گیاهی با ظاهری مشابه تغذیه ای ممکن است باعث کاهش ریزش مو و سایر انواع آسیب های مو شوند.

روغن آرگان ، علائم کشش را درمان و کاهش دهید

از روغن آرگان غالباً برای جلوگیری و کاهش علائم کشش استفاده می شود ، اگرچه هیچ اثری برای اثربخشی آن انجام نشده است. در واقع ، هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد هر نوع درمان موضعی ابزاری مؤثر برای کاهش علائم کششی است.

با این وجود تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند ، و این ممکن است به همین دلیل باشد که بسیاری از افراد موفقیت خود را در استفاده از آن برای درمان علائم کششی گزارش می دهند.

روغن آرگان و درمان آکنه

برخی منابع ادعا می کنند که روغن آرگان یک درمان مؤثر برای آکنه است ، اگرچه هیچ تحقیق علمی دقیقی برای حمایت از این امر وجود ندارد.

با این حال ، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی موجود در روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و سوزش پوستی ناشی از آکنه حمایت کنند. روغن همچنین ممکن است در مرطوب کردن پوست نقش داشته باشد ، که برای جلوگیری از آکنه بسیار مهم است.

چقدر روغن آرگان در معالجه آکنه شما مؤثر است به علت آن بستگی دارد. اگر از خشکی پوست یا سوزش عمومی پوست رنج می برید ، روغن آرگان ممکن است راه حلی را ارائه دهد. اما اگر آکنه در اثر هورمون ها ایجاد شود ، روغن احتمالاً راه حل مفیدی را ارائه نمی دهد.

خواص روغن آرگان برای مو چیست؟

خواص روغن آرگان و فواید آن برای مو
خواص روغن آرگان و فواید آن برای مو

می توانید از روغن آرگان به طور مستقیم روی موهای مرطوب یا خشک استفاده کنید تا رطوبت بهبود یابد یا شکستگی ، سرخ شدن و سرگیجه را کاهش دهد. همچنین گاهی اوقات در شامپو یا نرم کننده استفاده می شود.

اگر این اولین باری است که از روغن آرگان استفاده کرده اید ، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید که چگونه موهای شما جواب می دهد. اگر موهای شما روغنی است ، روغن را فقط در انتهای موهای خود بمالید تا از موهای بیش از حد روغنی جلوگیری کنید.

درمان شوره سر

روغن آرگان مرطوب‌کننده بسیار خوبی است و به دلیل میزان بالای ویتامین A و آنتی اکسیدانش با شوره و پوسته‌های خشک سر مبارزه می‌کند. زمانی که برای درمان شوره مو از شامپوهای ضدشوره استفاده می‌کنید، در واقع میزان زیادی از مواد شیمیایی که قوی هم هستند، به پوست سر می‌رسانید ولی روغن طبیعی آرگان بدون آسیب به سر، با آیرسانی به مو حتی با چند قطره می‌تواند مشکل را حل کند.

نرم‌کننده بعد از حمام

از این ماده می‌توان به عنوان ماده نرم‌کننده بعد از شامپوی مو هم استفاده کرد. این روغن حالت وزی مو را می‌گیرد و موخوره را هم درمان می‌کند. دو سه قطره از آن را کف دست ریخته و آن را روی ساقه تا انتهای مو ماساژ دهید. این نکته را هم باید بگوییم که درخشندگی و نرمی مو با استفاده از این روغن به ظاهر شما باز می‌گردد.

محافظت از مو در برابر حرارت

مژده بدهید که دیگر سشوار و اتوی موها را آسیب نخواهد زد! قبل از استفاده این وسایل، دو تا سه قطره از روغن آرگان را کف دست ریخته و به موها بمالید. با استفاده از برس یا شانه روغن را به همه تارهای مو برساند و آن را از آسیب درجه حرارت بالا در امان بدارید.

مراقبت مو در زمان شنا

با گرم شدن هوا، شنا کردن در دریا و استخر طرفداران بسیاری پیدا می‌کنند. ولی متاسفانه یکی از آسیب‌های جدی مواد شیمیایی استفاده شده برای ضدعفونی کردن آب استخر و حتی نمک‌های محلول در آب دریا، روی مو نمایان می‌شود و آنها را خشک و آسیب دیده می‌کند. برای محافظت مو در برابر کلر و نمک، آنها را کاملا خیس کرده و سپس چند قطره روغن آرگان به موها اضافه کنید. بعد از تمام شدن شنا، سریع موهایتان را بشویید و انتهای مو را با حوله فشار دهید و دوباره به آنها روغن بزنید و با استفاده از برس همه حجم موها را آغشته کنید. از سشوار استفاده نکنید و اجازه دهید خودش در دمای معمولی خشک شود.

درمان ریزش مو

ریزش مو یکی از معضلاتی است که در خانم‌ها و هم در آقایان وجود دارد. ولی مثل موارد قبلی روغن آرگان به کمکتان می‌آید. این روغن نه تنها در جلوگیری از ریزش مو موثر است، بلکه در صورت استفاده منظم رشد موهای جدید را هم افزایش می‌دهد.

مراقبت از مو در برابر خورشید

تصور نمی‌کنید که اشعه ماورای بنفش تا چه اندازه موها را آسیب می‌زند. روغن آرگان از مو در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. حتی اگر ساعات طولانی از روز را در زیر نور آفتاب به سر کنید، دیگر نگران آسیب موهای خود نخواهید بود.

روغن آرگان برای پخت و پز

اگر علاقمند به استفاده از روغن آرگان با مواد غذایی هستید ، به دنبال کالاهایی باشید که به طور خاص برای پخت و پز در بازار عرضه شده اند ، یا حتماً 100٪ روغن آرگان خالص را خریداری کنید.

روغن آرگان که برای اهداف آرایشی به بازار عرضه می شود ممکن است با سایر ترکیباتی که نباید مصرف شوند مخلوط شود.

به طور سنتی ، روغن آرگان برای فرو بردن نان یا پاشیدن کوزو یا سبزیجات استفاده می شود. همچنین می توان آن را به راحتی گرم کرد ، اما برای ظروف با دمای بالا مناسب نیست زیرا به راحتی می سوزد.

تشخیص روغن آرگان اصلی

به غیر از محصولات کارخانه‌ای پوست و مو که از روغن آرگان ساخته شده‌اند، می‌توانید از روغن خام آن هم استفاده کنید. البته قیمت روغن آرگان ۱۰۰% طبیعی چندان ارزان نیست ولی عمر زیادی دارد که می‌تواند برای مدت طولانی هم بدون از دست دادن خواص خود، مورد مصرف قرار گیرد. زمانی که می‌خواهید به سراغ خرید روغن آرگان بروید، برای تشخیص روغن آرگان اصل و اینکه مطمئن شوید روغن طبیعی و کاملا خالص است، برخی راهکارها راهنمای شما هستند. این روغن نباید هیچ مواد افزودنی مانند آب، ماده معطر یا حتی مواد نگهدارنده داشته باشد.

روغن باید تنها در بطری شیشه‌ای تیره نگهداری شود چون نور می‌تواند ویژگی های مثبت آن را تحت تاثیر قرار دهد. این روغن آبکی و شل نیست و بافت نرمی دارد. محل تولید آن هم باید مراکش یا همان Morocco باشد.

کلام آخر

روغن آرگان یکی از روغنهایی است که قرن ها برای انواع غذاها مانند پخت و پز ، مواد آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار گرفته است و سرشار از مواد مغذی ضروری ، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین ممکن است انواع بیماری های پوستی را درمان کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا