چاپ صفحه

استفاده صحیح از ماسک برای مقابله با کرونا چگونه است؟

قراردادن-صحیح-ماسک
چکیده این مطلب :

انتشار: 06 اسفند 98

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دسته بندی ها: سلامت خانواده

هیچ نظر

1134 بازدید

امروز استفاده صحیح از ماسک امری ضروری است اما توصیه‌های لازم برای نحوه صحیح استفاده از ماسک برای مقابله با ویروس کرونا را در این مقاله بخوانید.

اعتقاد بر این است که کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ (۲۰۱۹-nCoV از شخص به شخص دیگر از طریق قطرات ویروس که توسط افراد آلوده صحبت می شوند، سرفه یا عطسه می کنند منتقل می شوند. این قطرات می توانند روی سطوح مخاطی دستگاه تنفس فوقانی افراد مستعد که در نزدیکی منبع قطره قرار دارند قرار گیرد. انتقال نیز ممکن است از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم با ترشحات عفونی تنفسی عفونی اتفاق بیفتد ، (به عنوان مثال ، با دستهایی که مواد عفونی را به چشم ، بینی یا دهان منتقل می کنند).

ترکیبی از راهبردهای کنترل پیشگیری از عفونت برای کاهش انتقال ویروس آنفلوانزا در مناطق مراقبت های بهداشتی توصیه می شود. این موارد شامل کنترل منبع (فورا قرار دادن ماسک جراحی برای ارزیابی علائم تنفسی در بیماران) ، قرار دادن سریع بیماران مشکوک به آنفولانزا در اتاق های خصوصی و داشتن پرسنل بهداشتی هنگام مراقبت از بیماران مشکوک به آنفلوانزا می باشد. اطلاعات تکمیلی در مورد PPE و سایر راهکارهای پیشگیری از مراقبت پرسنل برای بیماران مبتلا به آنفلوانزای فصلی در دسترس است . ماسک باید هر زمان که از اتاق انزوا خارج شوند ، توسط بیماران عفونی پوشیده شود.

توصیه های زیر بر استفاده مناسب از ماسک ها به عنوان بخشی از استراتژی های کنترل ویروس کرونا در مراکز بهداشتی درمانی تمرکز دارد. معمولاً ماسک در تنظیمات غیر بهداشتی توصیه نمی شود. با این حال ، این راهنمایی استراتژی های دیگری برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا در جامعه ارائه می دهد.

استفاده صحیح از ماسک برای مقابله با کرونا چگونه است؟

این مقاله توصیه‌های فوری درباره استفاده صحیح از ماسک‌ برای مقابله با کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ (۲۰۱۹-nCoV) در مکان‌های عمومی، در خانه و مراکز درمانی که موارد شیوع این ویروس گزارش شده است، ارائه می‌دهد. این مطلب برای متخصصان بهداشت عمومی و متخصصان پیشگیری و کنترل بیماری‌های عفونی، مدیران و کارکنان مراکز مراقبت‌های بهداشتی و کارکنان جامعه بهداشت می‌تواند مفید باشد.

با توجه به اطلاعات موجود از این ویروس، به نظر می‌رسد راه انتقال کووید-۱۹ از انسان به انسان از طریق قطرات کوچک تنفسی و یا تماس مستقیم افراد با یکدیگر است. هر فردی که در تماس نزدیک (فاصله کمتر از یک متر) با فردی که علائم تنفسی مثل عطسه و سرفه دارد باشد، در معرض خطر تماس با قطرات کوچک تنفسی ناشی از عطسه و سرفه قرار دارد. ماسک‌های پزشکی نوعی ماسک جراحی هستند که می‌توانند به صورت صاف یا قوس‌دار باشند. این ماسک‌ها با بندهایی به سر فیکس می‌شوند.

بیشتر بخوانید
چه ارتباطی میان مصرف قهوه و ناراحتی معده وجود دارد؟

توصیه‌های کلی

استفاده صحیح از ماسک پزشکی یکی از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش برخی از بیماری‌های تنفسی خاص، از جمله کرونا ویروس در مناطق شیوع یافته بیماری است. با این وجود، استفاده از ماسک به تنهایی برای رعایت سطح کافی اقدامات محافظتی، کافی نیست و رعایت سایر اقدامات پیشگیرانه به همین اندازه اهمیت دارند و باید انجام شوند.

استفاده صحیح از ماسک برای مقابله با کرونا باید با رعایت دقیق بهداشت دست و دیگر اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های عفونی همراه باشد تا از انتقال فرد به فرد کرونا ویروس جدید جلوگیری شود. در این مقاله راهنمایی‌هایی برای مراقبت خانگی و مراقبت در مراکز درمانی براساس برنامه‌های مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های عفونی در هنگام مواجهه با موارد مشکوک مبتلا به کرونا ویروس، تهیه شده است.

توجه: استفاده از ماسک پزشکی زمانی که ضرورتی ندارد، سبب هزینه‌های غیر ضروری می‌شود. همچنین فرد با استفاده از ماسک به غلط احساس امنیت می‌کند و به همین دلیل نسبت به رعایت اقدامات ضروری مثل توجه به بهداشت دست غفلت می‌کند. به علاوه، استفاده نادرست از ماسک ممکن است کارایی آن را برای کاهش خطر سرایت از بین ببرد.

استفاده صحیح از ماسک برای مقابله با کرونا

قراردادن-صحیح-ماسک

قراردادن-صحیح-ماسک

اگر از ماسک‌های پزشکی استفاده می‌شود، باید به طرز صحیح استفاده و سپس دور انداخته شود تا اطمینان حاصل شود که استفاده از این ماسک‌ها مؤثر بوده است و نیز از افزایش خطر انتقال بیماری که به خاطر استفاده و دفع غلط این ماسک‌ها ممکن است ایجاد شود، جلوگیری صورت گیرد.

طرز استفاده صحیح از ماسک برای مقابله با کرونا با استفاده از تجربیات بالینی به دست آمده است:

 • ماسک را با دقت قرار دهید تا دهان و بینی را کاملاً بپوشاند و آن را محکم ببندید به گونه‌ای که فاصله‌ای بین ماسک و پوست صورت وجود نداشته باشد.
 • در هنگامی که ماسک روی صورت قرار دارد، از لمس آن اجتناب کنید.
 • ماسک را با روش اصولی بردارید؛ مثلاً هیچ گاه روی ماسک را لمس نکنید، بلکه بند یا کِش آن را از پشت سر یا پشت گوش باز کنید.
 • بعد از درآوردن ماسک یا هر زمان که بدون احتیاط یک ماسک استفاده شده را لمس کردید، دست‌های خود را با ژل ضد عفونی کننده الکلی ضد عفونی کنید یا اگر کثیفی واضحی روی دست دیده می‌شود با آب و صابون، به طور کامل شستشو دهید.
 • هر زمان که ماسک مرطوب یا خیس شد، آن را تعویض کنید.
 • هیچ گاه از ماسک یکبار مصرف مجدداً استفاده نکنید.
 • ماسک‌های یکبار مصرف را بعد از هر بار استفاده و برداشتن، بلافاصله به روش بهداشتی دور بیاندازید. ماسک‌های پارچه‌ای (از پنبه یا کتان) تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شوند!
 • ماسک‌های خود را در خیابان‌ها، جوب‌ها و معابر عمومی دور نیاندازید!
بیشتر بخوانید
چرا آزمایش هموگلوبین خون انجام می‌گیرد؟

استفاده صحیح از ماسک

ماسک های پزشکی بیشتر به عنوان ماسک های جراحی شناخته می شوند. آنها به طور عمده توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند تا از خود و دیگران در برابر شیوع بیماری های عفونی ناشی از هوا ، مایعات بدن و ذرات معلق محافظت کنند.

در حین شیوع بیماری ، بخش های بهداشتی همچنین ممکن است به اعضای جامعه توصیه کنند که از خود محافظت کنند. این ماسک ها به طور کلی طوری طراحی شده اند که در عین حال قادر به پوشاندن کامل دهان و بینی شما باشند، تا حدودی سست باشد.

دستان خود را تمیز کنید. 

دستان خود را تمیز کنید.

1.دستان خود را تمیز کنید.

قبل از لمس ماسک تمیز پزشکی، دستان خود را با آب و صابون کاملاً بشویید.

هنگامی که صابون را روی دستان مرطوب خود بمالید ، باید دستان خود را با هم بشویید تا حداقل 20 ثانیه قبل از شستشو آنها را بشویید.

همیشه از یک حوله کاغذ تمیز برای خشک کردن دستان خود استفاده کنید و سپس آن حوله کاغذی را درون سطل زباله قرار دهید.

قراردادن-صحیح-ماسک

2.ماسک پزشکی را برای نقص بررسی کنید.

هنگامی که یک ماسک پزشکی جدید (بلااستفاده) خریداری کردید، آن را چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نقص ، سوراخ و اشک در مواد وجود ندارد.

اگر ماسک دارای نقایصی مثل سوراخ بود، آن را دور ریخته و ماسک جدید (استفاده نشده) جدید دیگری را خریداری کنید.

قراردادن-صحیح-ماسک

3.قسمت بالای ماسک را به درستی تنظیم کنید.

برای اینکه ماسک تا حد ممکن به پوست شما نزدیک شود ، قسمت بالای ماسک دارای لبه خمیده اما محکم خواهد بود که می تواند در اطراف بینی شما شکل بگیرد. قبل از استفاده از ماسک روی صورت خود اطمینان حاصل کنید که این طرف خم شده به سمت بالا قرار دارد.

قراردادن-صحیح-ماسک

4. از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون اطمینان حاصل کنید.

قسمت داخلی بیشتر ماسک های پزشکی به رنگ سفید است ، در حالی که قسمت بیرونی دارای نوعی رنگ است. قبل از استفاده از ماسک بر روی صورت خود ، اطمینان حاصل کنید که قسمت سفید ماسک به سمت صورت شما باشد.

قراردادن-صحیح-ماسک
5. ماسک را روی صورت خود قرار دهید.

انواع مختلفی از ماسک های پزشکی موجود است که هر کدام روش های مختلفی برای قرار گیری رو صورت شما را دارند.

بیشتر بخوانید
نکات قبل از لیزر موهای زائد باید بدانید همراه با عوارض

حلقه گوش: برخی از ماسک ها دارای 2 حلقه گوش در دو طرف ماسک هستند. این حلقه ها به طور معمول از یک ماده الاستیک ساخته شده اند تا بتوان آنها را کشید. این نوع ماسک را توسط حلقه ها بردارید ، 1 حلقه را دور یک گوش قرار دهید و سپس حلقه دیگر را در اطراف گوش دیگر خود قرار دهید.

کراوات یا تسمه ها : برخی از ماسک ها با تکه های پارچه ای که به پشت سر شما گره خورده است همراه است. بیشتر ماسک ها با بندها با بندها یا بندهای بالا و پایین قرار دارند. ماسک را به وسیله بندهای بالایی بلند کنید ، اتصالات را در قسمت پشت سر خود قرار دهید و آنها را با کمان به هم وصل کنید.

باندها: بعضی از ماسک ها دارای 2 باند الاستیک هستند که در پشت و اطراف پشت سر شما قرار دارند (بر خلاف گوش های شما).

ماسک را جلوی صورت خود نگه دارید ، باند بالا را بالای سر خود بکشید و آن را در اطراف تاج سر خود قرار دهید. سپس باند پایین را بالای سر خود بکشید و آن را در پایه جمجمه قرار دهید.

قراردادن-صحیح-ماسک

6. قطعه بینی را تنظیم کنید.

اکنون که ماسک پزشکی روی سر و صورت شما قرار گرفته است، از انگشت و انگشت شست خود استفاده کنید تا قسمت خمیده لبه فوقانی ماسک را در اطراف پل بینی خود بچسبانید.

قراردادن-صحیح-ماسک7.در صورت لزوم باند پایین ماسک را گره بزنید.

اگر در حال استفاده از ماسک با بندهایی هستید که در قسمت بالا و پایین گره خورده است ، اکنون می توانید باند پایین را در زیر پایه جمجمه خود ببندید. از آنجا که تنظیم قطعه بینی قابل خمش می تواند بر روی مناسب بودن ماسک تأثیر بگذارد ، بهتر است قبل از اتصال تکه بینی قبل از اتصال بندهای پایین صبر کنید.

قراردادن-صحیح-ماسک

8. ماسک را به صورت و زیر چانه خود بچسبانید.

پس از آنکه ماسک کاملاً ایمن شد، آن را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که صورت و دهان شما را پوشانده است ، و بنابراین لبه پایینی زیر چانه شما قرار دارد.

قراردادن-صحیح-ماسک

9.دستان خود با مایع ضد عفونی بشویید.

بسته به آنچه که قبل از برداشتن ماسک با دستان خود انجام داده اید ، ممکن است لازم باشد که دستان خود را بشویید. یا ممکن است لازم باشد دستکش های پزشکی را درآورید، دست های خود را بشویید، سپس ماسک را بردارید.

قراردادن-صحیح-ماسک
10. ماسک را با دقت جدا کنید.

به طور کلی ، ماسک را فقط با لمس کردن لبه ها ، بندها ، حلقه ها ، بندها یا نوارها جدا کنید. قسمت جلوی ماسک آلوده را لمس نکنید.

بیشتر بخوانید
خشکی گلو نشانه چیست و برای رفع آن چه باید کرد؟

حلقه گوش: از دستان خود برای نگه داشتن حلقه های گوش استفاده کرده و آنها را از اطراف هر گوش جدا کنید.
کراوات / بندها: ابتدا از دستان خود برای حل کردن تسمه های پایینی استفاده کرده و سپس بندهای بالا را حل کنید. ماسک را هنگام نگه داشتن روی اتصالات بالا جدا کنید.
باندها: از دستان خود استفاده کنید تا باند الاستیک زیرین را به سمت بالا و بالای سر خود بکشید ، سپس از دستان خود برای انجام همان کار با باند الاستیک استفاده کنید. هنگام نگه داشتن باند الاستیک ، ماسک را از صورت خود جدا کنید.
قراردادن-صحیح-ماسک

11. ماسک خود را با خیال راحت دور کنید.

ماسک های پزشکی طوری طراحی شده اند که فقط یک بار قابل استفاده هستند. بنابراین وقتی ماسک را جدا کردید ، فوراً آن را درون سطل زباله بگذارید.

در تنظیمات پزشکی احتمالاً سطل زباله مخصوصاً برای وسایل بیوشیمیایی مانند ماسک های استفاده شده و دستکش وجود دارد.

در یک محیط غیر پزشکی که ماسک می تواند آلوده باشد، ماسک را به تنهایی درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. کیسه پلاستیکی بسته شده را گره بزنید و سپس کیسه پلاستیکی را درون سطل زباله پرتاب کنید.

قراردادن-صحیح-ماسک
12. دستان خود را دوباره بشویید.

پس از برداشتن ماسک، دستان خود را یکبار دیگر بشویید تا با لمس کردن ماسک کثیف، از تمیز بودن و نابودی آلودگی آن ها اطمینان حاصل کنید.

مراقبت‌های لازم در خانه

مراقبت‌های لازم در خانه

مراقبت‌های لازم در خانه

با توجه به داده‌های موجود درباره این بیماری و نحوه سرایت آن به افراد، سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند افرادی که مشکوک به کرونا ویروس هستند، باید اقدامات لازم برای ایزوله شدن را انجام دهند و در بیمارستان تحت کنترل و ارزیابی قرار گیرند. این کار باعث می‌شود هم ایمنی و هم کیفیت مراقبت‌های بهداشتی (در مواردی که علائم بیمار وخامت پیدا می‌کند) و امنیت بهداشت عمومی تضمین شود.

با این وجود، به دلایل مختلفی از جمله شرایطی که مراقبت‌های بیمارستانی وجود ندارد یا امنیت کمی دارد (مثلاً ظرفیت و منابع محدود بیمارستان قادر به پذیرش بیمار و تأمین تقاضا برای ارائه خدمات درمانی نیست) یا در صورت امتناع آگاهانه بیمار از بستری شدن در بیمارستان، فراهم کردن شرایط خانه برای ارائه خدمات درمانی در منزل ضروری می‌باشد. افراد باید راهنمای ویژه‌ی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های عفونی را برای انجام مراقبت‌های درمانی در خانه، به دقت رعایت کنند.

افراد مشکوک به کووید-۱۹ با علائم خفیف تنفسی باید موارد زیر را در منزل رعایت کنند:

 • تا جای ممکن (حداقل یک متر) از افراد سالم در منزل فاصله داشته باشد.
 • به طور منظم دست‌ها را بشوید؛ در صورتی که دست‌ها به طور واضح کثیف نیستند، از ژل ضدعفونی کننده الکلی استفاده کند و اگر دست‌ها به طور واضح کثیف هستند، با آب و صابون شستشوی کامل داده شوند.
 • برای آن که ترشحات تنفسی در حین عطسه، سرفه و صحبت کردن به اطراف پخش نشود، باید فرد بیمار از ماسک استفاده کند و اگر فرد تحمل دارد، تا حد امکان آن را بپوشد و بدون ماسک نباشد. برای آن دسته از بیماران که تحمل قرار گرفتن ماسک بر صورت خود را ندارند، باید به طور کاملاً دقیقی، بهداشت تنفسی را رعایت کند؛ مثلا هنگام عطسه و سرفه با دستمال یکبار مصرف جلوی دهان و بینی خود را بگیرد و پس از هر بار عطسه و سرفه، دستمال خود را به صورت بهداشتی دور بیاندازد و بلافاصله پس از تماس دست با ترشحات تنفسی، دست‌های خود را تمیز و ضد عفونی کند.
 • با باز کردن در و پنجره‌ها تا جای ممکن، جریان هوا در محیط زندگی خود را بیشتر کند.
بیشتر بخوانید
حساسیت به نور یا فتوفوبیا چیست و چه علتی دارد؟

اعضای خانواده یا پرستاران خانگی که در کنار بیماران مشکوک به کرونا ویروس با علائم خفیف تنفسی زندگی می‌کنند، باید موارد زیر را رعایت کنند:

 • به طور منظم دست‌ها را بشویند؛ در صورتی که دست‌ها به طور واضح کثیف نیستند، از ژل ضدعفونی کننده الکلی استفاده کنند و اگر دست‌ها به طور واضح کثیف هستند، با آب و صابون شستشوی کامل داده شوند.
 • تا جای ممکن (حداقل یک متر) از فرد مبتلا به بیماری فاصله بگیرند.
 • اگر با فرد مبتلا در یک اتاق قرار دارند، حتماً ماسک پزشکی استفاده کنند.
 • دستمال یا دیگر وسایل استفاده شده بیمار را بلافاصله دور بیاندازند و پس از تماس دست با ترشحات تنفسی بیمار، سریعاً دست‌های خود را بشویند.
 • با باز کردن در و پنجره‌ها تا جای ممکن، جریان هوا در محیط زندگی خود را بیشتر کنند.

مراقبت‌های لازم در مراکز درمانی

افرادی که به این  مراکز مراجعه می‌کنند و علائم تنفسی دارند باید نکات زیر را رعایت کنند:

 • در زمان انتظار در تریاژ یا اتاق انتظار یا در طی انتقال بین بخش‌های مختلف بیمارستان یا درمانگاه، حتماً از ماسک استفاده شود.
 • هنگام اقامت در محلی که افراد مشکوک به کرونا یا افراد مبتلا شده‌ی قطعی ویروس کرونا قرار دارند، باید ماسک پزشکی استفاده شود.
 • اگر فرد در اتاق ایزوله به تنهایی اقامت دارد، نیازی به استفاده از ماسک نیست. اما اگر فرد عطسه و سرفه می‌کند باید با دستمال یکبار مصرف جلوی دهان و بینی خود را بگیرد و پس از استفاده، دستمال را به طور بهداشتی دور بیاندازد و بلافاصله بعد از این کار، دست‌ها را کاملاً بشوید و ضد عفونی کند.

کارکنان مراکز بهداشتی هم باید موارد زیر را رعایت کنند:

 • زمانی که وارد اتاقی می‌شود که بیماران مشکوک یا قطعی مبتلا به کرونا بستری هستند یا هر موقعیت دیگری که به بیماران مشکوک یا قطعی کرونا خدمات درمانی ارائه می‌دهد، باید از ماسک پزشکی استفاده نماید.
 • هنگام انجام کارهای تنفسی برای بیمار، مثل اینتوبه کردن، تهویه غیر تهاجمی، لوله گذاری تراشه، احیای قلبی ریوی، تهویه دستی قبل از لوله گذاری و برونکوسکوپی، فرد باید از ماسک یا تجهیزات مخصوص ضد ذرات معلق، که به اندازه ماسک N95 تأیید شده توسط مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده یا ماسک FFP2 استاندارد اتحادیه اروپا یا ماسک‌های معادل این دو استفاده کند.
بیشتر بخوانید
ساده ترین راه تشخیص وجود متانول در نوشیدنی های الکلی چیست؟

مراقبت‌های لازم در مکان‌های عمومی

قراردادن-صحیح-ماسک

در افرادی که علائم تنفسی ندارند، باید موارد زیر رعایت شود:

 • از تجمع و مراجعه مکرر به فضا‌های شلوغ و بسته پرهیز کنید.
 • حداقل یک متر از فردی که علائم تنفسی کرونا ویروس جدید (مثل سرفه و عطسه) را  دارد، فاصله بگیرید.
 • به طور منظم دست‌ها را بشویید؛ در صورتی که دست‌ها به طور واضح کثیف نیستند، از ژل ضدعفونی کننده الکلی استفاده کنید و اگر دست‌ها به طور واضح کثیف هستند، با آب و صابون شستشوی کامل داده شوند.
 • اگر عطسه و سرفه می‌کنید، جلوی دهان و بینی خود را با آرنج خم شده بگیرید یا از دستمال استفاده کنید. اگر از دستمال استفاده می‌شود، پس از عطسه یا سرفه باید بلافاصله دور انداخته شود و دست‌ها به طور بهداشتی، شسته شود.
 • دهان و بینی خود را تا جای ممکن لمس نکنید.
 • از آنجایی که هیچ شواهدی در مورد مفید بودن ماسک پزشکی برای محافظت از افراد غیر بیمار در دسترس نیست، لازم نیست از ماسک استفاده کنید. با این وجود، ممکن است ماسک در بعضی کشورها مطابق عادات فرهنگی استفاده شود. در صورت استفاده از ماسک، باید نحوه صحیح پوشیدن، برداشتن و دور انداختن آن و نیز چگونگی رعایت بهداشت دست پس از برداشتن آن، به دقت آموزش داده شود.

افرادی که علائم تنفسی دارند باید موارد زیر را رعایت کنند:

 • در صوتی که علائمی چون تب، سرفه و تنگی نفس دارید، حتماً از ماسک استفاده کنید و در اسرع وقت یا مطابق پروتکل‌های مربوط به محل زندگی، به پزشک مراجعه کنید.
 • توصیه‌‌های مربوط به استفاده صحیح از ماسک برای مقابله با کرونا را رعایت کنید.