چاپ صفحه

راهنمای خرید پمپ هوای آکواریوم

پمپ-هوای-آکوارویم
چکیده این مطلب :

انتشار: 06 آبان 99

زمان مطالعه: 13 دقیقه

دسته بندی ها: حیوانات خانگی

هیچ نظر

در این مطلب به راهنمای خرید پمپ هوای آکواریوم و معرفی پرفروش ترین و بهترین پمپ هوای آکواریوم موجود در بازار میپردازیم.


چه شما یک آکواریوم تازه خریده باشید و چه چندین سال تجربه و دانش در این زمینه داشته باشید ، تفاوتی با هدف اصلی شما ندارد. هدف اصلی شما در هر صورت حفظ ماهی ، مرجان ، گیاهان یا سایر آبزیان در سلامت کامل و کیفیت بالا است. برای رسیدن به این هدف ، ابتدا باید مطمئن شوید که یکی از اساسی ترین عناصر آکواریوم ، یعنی پمپ هوای آکوارویم را انتخاب کرده اید. برای این تعداد شما باید چندین فاکتور مختلف را در نظر بگیرید

آکواریوم دارها به خوبی می دانند که هیچ چیز مهمتر از تمیز نگه داشتن آب داخل محفظه شیشه ای آکواریوم ها و جا به جا کردن آن برای رسیدن به سطح جهت خارج شدن دی اکسید و وارد شدن اکسیژن هوا به داخل آب نمی تواند ضامن سلامت ماهی ها و گیاهان موجود در آن شود؛ این اصل حتی از تهیه کردن غذا و مکمل های خوراکی برای ماهیان هم مهمتر و برجسته تر است! برای این منظور ما به شما پیشنهاد می کنیم تا در اولین فرصت ممکنه به سراغ خرید پمپ آکواریوم بروید و با در نظر داشتن نکاتی که ما در ادامه برایتان بصورت مختصر و مفید شرح می دهیم، آکواریومی همیشه تمیز با ماهیانی سرحال داشته باشید.

آشنایی با انواع مختلفی از پمپ ها

مدل داخل آکواریوم

این نوع از پمپ ها در داخل آکواریوم قرار گرفته و به نوعی بخشی از فضا و زیبایی ظاهری آن را برایتان می گیرند. با این حال از عملکرد نسبتا خوبی برخوردار بوده و با قرار دادن یک شلنگ متصل به خود در فضای بیرونی آکواریوم ها، اکسیژن را وارد آب موجود در محفظه شیشه ای تان می کنند. از طرفی فراموش نکنید که قرار گرفتن این مدل از پمپ ها در داخل آب باعث کاهش عمر کارایی آن ها می شود.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید غذای مرطوب گربه خانگی کنسرو شده

مدل خارج از آکواریوم

این نوع از پمپ های آکواریوم به جهت قرارگیری در محیط خارج از آب از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. از نمای کلی آکواریوم شما چیزی را از آنِ خود نکرده و باعث ایجاد زشتی در محفظه آکواریومتان نمی شود. این پمپ های خارجی با وارد کردن جریان هوا از طریق لوله ای که داخل آب آکواریوم قرار داده می شود، وظیفه تامین اکسیژن را به درستی انجام می دهند.

واتر پمپ

این مدل از پمپ ها در زیر آب موجود در آکواریوم ها قرار می گیرند. واتر پمپ ها می توانند از زیر آب داخل آکواریومتان را به جریان انداخته و بخشی از آن را به دستگاه فیلتر تعبیه شده بر روی بدنه آکواریوم نیز انتقال دهند.

پمپ هوای ‌آکواریوم چیست؟

هوای ‌آکواریوم

در واقع نوعی موتور الکتریکی است که وظیفه دارد، هوای اطراف را دریافت و به وسیله شیلنگ مخصوص وارد آب آکواریوم کند، این دستگاه علاوه بر تامین اکسیژن لازم برای تنفس آبزیان زیبایی ویژه‌ای هم به آکواریوم شما می بخشد به گونه‌ای که حباب‌های ایجاد شده در آن شباهت زیادی به حباب‌های طبیعی کف دریاها و اقیانوس‌ها دارد.

اجزای تشکیل دهنده پمپ هوای آکواریوم:

پمپ هوا از یک سیم پیچ ساخته شده که وظیفه اصلی آن ایجاد میدان مغناطیسی یا حالت آهنربایی است. کنار این سیم پیچ یک یا دو عدد ورقه آهنی در فاصله مشخص وجود دارد، که به انتهای ورقه‌ها یک عدد لاستیک دایره‌ای متصل است. با ایجاد میدان مغناطیسی ورقه‌های آهنی شروع به لرزش می کنند، به دلیل اینکه لاستیک ها روی آن قرار دارند، پایین بالا شده و مقداری هوا تولید می کنند.

چه موقع آکواریوم نیاز به پمپ هوا ندارد؟

در واقع برای پرورش و نگهداری تمام آبزیان در داخل آکواریوم شما به پمپ هوا نیاز دارید، زیرا آبزیان نیز مانند انسان ها برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و نفس کشیدن دارند، اما در یک سری شرایط خاص آکواریوم شما می تواند بدون پمپ هوا باشد. شما می توانید مقدار زیادی گیاه طبیعی داخل آکواریوم خود بکارید، این گیاهان با انجام عملیات فتو‌سنتز اکسیژن لازم جهت زندگی آبزیان را تولید می کنند. در واقع می توان گیاهان آکواریومی را نوعی پمپ هوای طبیعی دانست.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید باکس سگ و گربه باکیفیت و ارزان

برای حباب سازی علاوه بر پمپ هوای آکواریوم به چه وسایلی نیاز داریم:

برای تولید هوا به وسیله پمپ شما نیاز به مقداری شنگ هوا برای هدایت اکسیژن به داخل آکواریوم، یک پیچ تنظیم هوا که به وسیله آن می توانید مانند یک شیر آب میزان اکسیژن را تنظیم نمایید و در آخر هم نیاز به یک سنگ هوا دارید که شلنگ را به آن وصل کنید و اکسیژن خارج شده به صورت تعداد زیادی حباب سوزنی از آن خارج شود.

آموزش بی صدا کردن پمپ هوای آکواریوم:

برای این کار شما نیاز به مقداری لوله پولیکا، چسب پولیکا، درپوش، دریچه بازدید و مقداری ابری دارید. ابتدا به اندازه پمپ هوا طول و قطر لوله پولیکا را مشخص و خریداری کنید. سپس انتهای لوله را درپوش زده و ببندید، مرحله بعدی دریچه بازدید رو به طرف دیگه لوله چسب بزنید. در قسمت کناری لوله یه سوراخ کوچک به اندازه سیم برق پمپ هوا و در قسمت بالایی یعنی دریچه بازدید دو عدد سوراخ به اندازه عبور دو شیلنگ ایجاد کنید. پمپ هوا را داخل ابری بپیچید و درون لوله قرار بدید، دریچه بازدید را بسته و شینگ‌ها رااز سوراخ ها خارج کنید. در انتها با یک عدد تبدیل شیلنگ ها را یکی نمایید و از پمپ هوای بدون صدای آکواریوم لذت ببرید.

بهترین ارتفاع برای نصب پمپ هوای آکواریوم:

همیشه پمپ هوا باید بلندتر از سطح آب آکواریوم نصب شود، زیرا با خاموش کردن پمپ هوا یا قطع ناگهانی برق آب آکواریوم از طریق شیلنگ هوا برگشت خورده و وارد پمپ شما می شود. پس همیشه پمپ هوا را چند سانتی متر بالا‌تر از سطح آب آکواریوم نصب نمایید.

نکات مهم هنگام خرید پمپ آکواریوم

انتخاب نوع

اولین نکته در خصوص خرید پمپ آکواریوم توجه به نوع محصول است که برای این منظور ما در بخش قبلی از همین مطلب شما را با سه نوع مهم از این مدل پمپ ها آشنا کرده و اکنون این شما هستید که باید با توجه به نوع نیازتان یک کدام از آنان را انتخاب نمایید.

تناسب با حجم آکواریوم

مورد دوم در انتخاب پمپ آکواریوم مربوط به تناسب قدرت محصول با حجم آکوریوم شما می باشد؛ مثلا برای یک آکواریوم بزرگ حتما باید از پمپی قدرتمند استفاده نمود که از توان جا به جایی آب مناسبی برای شما برخوردار باشد. فراموش نکنید که اگر شدن به جریان انداختن آب کم باشد، دی اکسید کربن در آن زیاد شده و اگر هم این سرعت جا به جایی آب زیاد باشد، سبب ایجاد آلودگی در آن برایتان می شود.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید فیلتر تصفیه آب آکواریوم و معرفی پرفروش ترین ها

دبی جریان آب

منظورمان از دبی جریان آب در واقع میزان گردش جریان آب در آکواریومتان است. طبق یک قانون نانوشته همواره توصیه شده است تا دبی پمپ های مصرفی در آکواریوم ها به گونه ای باشد که سبب ایجاد سه برابر ظرفیت داخلی آکواریوم ها در طول یک ساعت شود. برای همین بطور مثال اگر ظرفیت آکواریوم شما ۵۰ لیتر است، بایستی پمپ مورد نظرتان حداقل از دبی ۱۵۰ لیتری در ساعت برخوردار باشد.

میزان ارتفاع پمپاژ آب

حتما در هنگام خریدتان به این مورد نیز اهمیت دهید. معمولا پمپ های آب قادر هستند تا چند سانتی متر آب را به نقطه ای بالاتر از خود پمپاژ کنند که این میزان ارتفاع برای کسانی که قرار است از پمپشان در محیط خارج از آکواریوم استفاده کنند، بسیار مهم است. از طرفی فراموش نکنید که هرچه ارتفاع پمپاژ کردن آب بیشتر باشد، قدرت به گردنش درآوردن آن در داخل آکواریومتان کمتر می شود.

نوع سیستم فیلتراسیون

از دیگر فاکتورهای مهم در خصوص خرید و انتخاب پمپ آکواریوم توجه به نوع سیستم فیلتراسیونی است که شما برای آکواریومتان در نظر گرفته اید؛ یعنی اگر از فیلتری خارج از فضای آکواریومی خود بهره گیری می کنید، مطابق معمول بایستی دست به دامن خرید پمپ قدرتمندتری برای استفاده خود باشید.

نوع و تعداد ماهی ها و گیاهان

در هنگام خریدتان حتما به این موضوع نیز توجه لازم را داشته باشید که قرار است در داخل آکواریوم شما چه تعداد ماهی از چه نوعی وجود داشته باشد و چه گیاهانی نیز در آن قرار می گیرند. این موارد موضوعاتی هستند که عمدتا باعث می شوند تا افراد با توجه به آن ها به سراغ خرید پمپ هایی بزرگ و یا کوچک بروند.

قیمت پمپ آکواریوم

تمام آنچه که ما در این مطلب برایتان شرح دادیم از جمله عوامل موثر در تعیین قیمت پمپ آکواریوم برایتان می باشد. با این حال اما یادتان باشد آکواریوم داشتن با اینکه خیلی جذاب و عمل دوست داشتنی است اما انصافا هزینه بر است و بایستی همواره از آن مواظبت نمایید؛ پس لطفا با چشمانی باز به سراغ خرید پمپ هایی بروید که برایتان کارآمد می باشند.

در ادامه این مطلب از راهنمای خرید پمپ آکواریوم توجه شما را به 10 مدل برتر از این نوع محصولات جلب می نماییم. ناگفته نماند تمام این پمپ ها از کیفیت قابل توجهی برخوردار هستند و دارای مناسب ترین قیمت نیز می باشند. شما عزیزان می توانید با مطالعه هر مورد به اطلاعات بیشتر در خصوص محصول انتخابی تان دست پیدا کنید.

بیشتر بخوانید
نکات ضروری که قبل از خرید غذای سگ باید بدانید!

بهترین پمپ هوای آکواریوم موجود دز بازار

1.پمپ هوا آکواریوم جنکا مدل DB-58

پمپ هوا آکواریوم جنکا مدل DB-58

مشخصات کلی محصول

 • مناسب برای
  آب شور , آب شیرین , پلنت (گیاهی)
 • هوادهی
  55 لیتر در دقیقه
 • دارای عملکرد بی صدا
  دارد
 • سایر توضیحات
  این پمپ در نوع های هم تراز خود کم صدا ترین پمپ موجود در بازار میباشد و خروجی آن 55 لیتر بر دقیقه یا به عبارتی 3300 لیتر برساعت میباشد وجزو پمپ های سالنی میباشد

2.پمپ هوا آکواریوم مدل LP-1141

پمپ هوا آکواریوم مدل LP-1141

پمپ هوا، هوا را به بیرون از آکواریوم پمپاژ می‌کند و از آن برای انتقال اکسیژن به آب درون محفظه استفاده می‌شود. فرکانس در پمپ هوا 22 واتی مدل LP-1141 به 50 هرتز و حداکثر حجم به 1000 لیتر می‌رسد. همچنین تهویه آب و تامین اکسیژن موردنیاز به وسیله پمپ هوا انجام می‌شود. از دیگر مزایای پمپ هوای آکواریوم اینست که آب داخل آکواریوم فاسد نخواهد شد. همیشه در آکواریوم‌هایی که مجهز به پمپ هوا هستند، ماهی‌های سالم و شاداب دیده می‌شود. از مزایای پمپ هوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: فراهم شدن اکسیژن مورد نیاز برای سلامتی موجودات آبزی و ماهی‌ها، ترکیب لایه‌‌‌های مختلف آب و یکنواختی درجه حرارت آب و جلوگیری از تولید گازهای سمی و بدبو. پمپ هوای آکواریوم 22 وات مدل LP-1141 با سر و صدای کم، یک منبع عالی برای مخازن ماهی و آکواریوم، در ولتاژ 220 – 240 ولت در کشور چین به رنگ: سبز + سیاه تولید می‌شود.

پمپ هوای آکواریوم برقی مدل 1141، قابلیت خروجی جداشونده مناسب را داراست. همچنین پمپ آب غوطه وری با کارایی بالا با دوشاخه آداپتور مناسب، کابل برق 1.5 متر و خروجی 12 میلی‌متر از دیگر ویژگی‌های پمپ هوا 1141 هست. این وسیله از مواد درجه بالا، غیر سمی، ایمن، مقاوم در برابر سایش، با دوام ساخته شده که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز هست. علاوه بر موارد گفته شده و سلامت آبزیان، وجود پمپ هوا، باعث تولید حباب‌های کوچکی می‌شود که از کف مخزن به بالا می‌آیند و منظره‌ای زیبا و چشم نواز را ایجاد می‌کند.

مشخصات کلی محصول

 • مناسب برای
  آب شور , آب شیرین
 • ابعاد
  12 × 10 × 8 سانتی متر
 • وزن
  450 گرم
 • ابعاد بسته بندی
  9 *11* 13 سانتی متر
 • وزن بسته بندی
  480 گرم

سایر توضیحات

 • کابل برق: 1.5 متر
 • خروجی: 12 میلی‌متر
 • حداکثرعمق: 0.8 متر
 • حداکثر حجم: 1000 لیتر
 • دارای دوشاخه آداپتور مناسب

3.پمپ هوای آکوارویم سوبو مدل AP-500

پمپ هوای آکوارویم سوبو مدل AP-500مشخصات کلی محصول

 • مناسب برای
  آب شیرین
 • نوع پمپ
  الکترومغناطیسی
 • توان
  5 وات
 • هوادهی
  4 لیتر در دقیقه
 • فشار پمپ
  0.02 مگا پاسکال

4.پمپ هوای آکواریوم آتمن مدل AT-702

پمپ هوای آکواریوم آتمن مدل AT-702مشخصات کلی محصول

 • نوع پمپ
  الکترومغناطیسی
 • هوادهی
  45 لیتر در دقیقه
 • فرکانس
  50-60 هرتز

5.پمپ هوای آکواریوم آتمن مدل AT-A7500

پمپ هوای آکواریوم آتمن مدل AT-A7500مشخصات کلی محصول

 • نوع پمپ
  الکترومغناطیسی
 • هوادهی
  6 لیتر در دقیقه
 • فرکانس
  50-60 هرتز
 • تعداد خروجی هوا
  2 عدد
 • مناسب برای آکواریوم با حجم
  80-200 لیتر

6.پمپ هوای آکواریوم آکوا مدل AP-420

پمپ هوای آکواریوم آکوا مدل AP-420مشخصات کلی محصول

 • نوع پمپ
  اتوماتیک
 • توان
  5 وات
 • هوادهی
  4 × 2 لیتر در دقیقه
 • تعداد خروجی هوا
  2 عدد
 • منبع تغذیه
  برق شهری

سایر توضیحات

از صدای کمی برخوردار است

بیشتر بخوانید
بهترین اسباب بازی سگ موجود در بازار

50 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی

7.پمپ هوای آکواریوم مدل RS-511

پمپ هوای آکواریوم مدل RS-511مشخصات کلی محصول

 • نوع پمپ
  الکترومغناطیسی
 • توان
  1.5 وات
 • هوادهی
  1.5 لیتر در دقیقه
 • فشار پمپ
  0.012 مگا پاسکال
 • فرکانس
  50 هرتز

8.پمپ هوای آکواریوم ریسان مدل Air2000

پمپ هوای آکواریوم ریسان مدل Air2000مشخصات کلی محصول

 • مناسب برای
  آب شیرین
 • ابعاد
  21*7*10 سانتی متر
 • وزن
  335 گرم
 • ابعاد بسته بندی
  25*10*12 سانتی متر
 • وزن بسته بندی
  350 گرم

9.پمپ هوای آکواریوم هایلا مدل ACO-6604

پمپ هوای آکواریوم هایلا مدل ACO-6604

مشخصات کلی محصول

 • نوع پمپ
  الکترومغناطیسی
 • توان
  4 وات
 • هوادهی
  4.5 لیتر در دقیقه
 • فشار پمپ
  0.015 مگا پاسکال

ضمن تشکر امیدواریم این مطلب در راستای انتخاب و خرید پمپ هوای آکواریوم مفید بوده باشد در ادامه ای مطلب خواندن راهنمای خرید فیلتر تصفیه آب آکواریوم و بهترین آکواریوم زیبا و جذابرا نیز به شما همراهان عزیز توصیه میکنیم

منبع:

wfiltration