چاپ صفحه

علائم کلامیدیا در آقایان و بانوان چیست؟

کلامیدیا چیست؟
چکیده این مطلب :

انتشار: 06 خرداد 99

زمان مطالعه: 11 دقیقه

دسته بندی ها: سلامت خانواده

هیچ نظر

عفونت کلامیدیا رایج ترین بیماری مقاربتی درمان پذیر است علائم خاصى ندارند. در ادامه ای مطلب با علائم و درمان عفونت کلامیدیا را آشنا میشوید.

کلامیدیا و دیگر بیماری های مقاربتی در جوامعی که نکات بهداشت جنسی در آن ها رعایت نمی شود بسیار زیاد دیده می شود. اما این مسئله باعث نمی شود در جوامع دیگر این بیماری و عفونت ها دیده نشود. در ادامه این مقاله به چرایی آن خواهیم پرداخت.

کلامیدیا چیست؟

کلامیدیا یک عفونت مقاربتی است که از طریق باکتری ایجاد می شود. افرادی که دچار این عفونت باکتریایی می شوند، اغلب در مراحل اولیه علائم ظاهری ندارند.

در حقیقت، حدود 90 درصد از زنان و 70 درصد از مردان مبتلا به این بیماری علامتی ندارند. کلامیدیا درمان نشده می تواند عوارض جدی را برای فرد مبتلا ایجاد کند، بنابراین مهم است که در صورت بروز هرگونه نگرانی با پزشک یا ارائه دهنده خدمات درمانی درباره آن صحبت کرد.

راه های انتقال عفونت کلامیدیا

۱. رابطه جنسی متعدد بدون کاندوم و رابطه جنسی دهانی محافظت نشده مهمترین راه انتقال عفونت کلامیدیا است.

۲. لمس دستگاه های تناسلی جنسی با یکدیگر، میتواند باعث شود این باکتری منتقل شود.

۳. نوزادان تازه متولد شده می توانند در زمان تولد کلامیدیا را از مادر خود بدست آورند.

نکته: یکی از بیشترین آزمایشات انجام شده بر روی مادران دارای روابط جنسی متعدد قبل از تولد، شامل یک آزمایش کلامیدیا است. اما انجام بررسی مجدد با OB-GYN در اولین بررسی در دوران بارداری ضرری ندارد.

۴. این عفونت در چشم می تواند از طریق تماس دهان یا دستگاه تناسلی با چشم ها اتفاق بیفتد، اما این نوع از عفونت چشمی شایع نیست.

علائم کلامیدیا در مردان

علائم کلامیدیای در مردان

بسیاری از مردان متوجه علائم کلامیدیا نمی شوند. اکثر مردان به هیچ وجه علائمی ندارند. اگر علائم ظاهر شود، معمولاً 1 تا 3 هفته بعد از انتقال باکتری می باشد. برخی از شایع ترین علائم این عفونت باکتریای در مردان عبارتند از:

 • احساس سوزش هنگام ادرار
 • خارج شدن ترشحات زرد یا سبز از آلت تناسلی منتسب به آقایان
 • درد در پایین شکم
 • درد در بیضه ها

همچنین ممکن است عفونت کلامیدیا در مقعد وجود داشته باشد. در این حالت، علائم اصلی اغلب اختلال در تخلیه مدفوع، درد و خونریزی از ناحیه مقعد می باشد.

برقراری رابطه جنسی دهانی با شخصی که مبتلا به عفونت است، خطر ابتلا به کلامیدیا در گلو را افزایش می دهد. علائم این بیماری می تواند شامل: گلودرد، سرفه یا تب باشد.

بیشتر بخوانید
علائم و نشانه ها بواسیر چیست؟ + با درمان خانگی بواسیر از جراحی آن نجات یابید.

نکته: شخص مبتلا ممکن است باکتری ها را در گلو حمل کرده و از آن آگاهی نداشته باشد، و از طریق تماس دهانی مانند بوسه آن را به شخص دیگری منتقل کند.

علائم کلامیدیای در زنان

علائم کلامیدیای در زنان

کلامیدیا اغلب به عنوان “عفونت خاموش” شناخته می شود. به این دلیل است که افراد مبتلا به این عفونت ممکن است علائم را تجربه نکنند. اگر خانمی با STI مبتلا شود، ممکن است چند هفته طول بکشد تا علائم ظاهر شود. برخی از شایع ترین علائم کلامیدیای در زنان عبارتند از:

 • مقاربت دردناک جنسی
 •  سوء هاضمه
 • ترشحات واژن
 • احساس سوزش هنگام ادرار
 • درد در پایین شکم
 • التهاب دهانه رحم (سرویسیت)
 • خونریزی بین دوره های پریود

در بعضی از بانوان، عفونت می تواند به لوله‌های فالوپ سرایت کند، که در این صورت ممکن است، باعث ایجاد بیماری بنام التهابی لگن (PID) شود.علائم PID عبارتند از:

 • تب
 • درد شدید در ناحیه لگن
 • حالت تهوع
 • خونریزی غیر طبیعی واژن بین دوره ها

این عفونت باکتریایی همچنین می تواند روده را نیز آلوده کند. در صورت ابتلا به عفونت کلامیدیا در روده ممکن است، بانوان علائمی را تجربه نکنند. اما اگر علائم عفونت رکتوم رخ دهد، ممکن است شامل درد روده، ترشحات یا خونریزی باشد.

علاوه بر این، بانوان در صورت انجام رابطه جنسی دهانی بر روی فرد مبتلا به این عفونت، می توانند به عفونت گلو مبتلا شوند. علائم عفونت کلامیدیا در گلو شامل: سرفه، تب و گلودرد است.

نکته: علائم STI در زنان و مردان می تواند متفاوت باشد. بنابراین در صورت تجربه هر یک از علائم فوق، صحبت با متخصص مراقبت های بهداشتی ضروری است.

آیا کلامیدیا راه درمان دارد؟

درمان های خانگی کلامیدیا

خبر خوب این است که مبتلایان به این عفونت به راحتی قابل درمان هستند. از آنجا که از نظر طبیعت باکتریایی است ، با آنتی بیوتیک ها درمان می شود.

آزیترومایسین نوعی آنتی بیوتیک است که معمولاً با یک دوز زیاد و یک دوره تجویز می شود.

داکسی سایکلین نوعی آنتی بیوتیک است که باید دو بار در روز به مدت حدود یک هفته مصرف شود.

ممکن است سایر آنتی بیوتیک ها نیز تجویز شوند. مهم نیست که آنتی بیوتیک تجویز شود، باید دستورالعمل های دوز را با دقت رعایت کرد تا اطمینان حاصل شود که عفونت کاملاً پاک می شود.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده دست در خانه

در طول مدت درمان، داشتن رابطه جنسی مهم نیست.

نکته: شخص مبتلا به این عفونت کلامیدیا ممکن است مجدد به آن مبتلا شود، یا آن را به دیگری منتقل کند.

درمان های خانگی کلامیدیا

کلامیدیا در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. تنها درمان واقعی این نوع عفونت، آنتی بیوتیک ها است.

اما برخی از درمان های جایگزین ممکن است به سهولت در علائم کمک کند. داروهای خانگی این بیماری ممکن است برای کاهش علائم مؤثر باشد اما برای درمان خود عفونت کارایی ندارند.  برخی از آهان ها شامل موارد زیر است:

Goldenseal و کاهش کلامیدیا

این گیاه دارویی با کاهش التهاب ممکن است علائم را در طی عفونت کلامیدیایی محدود کند.

اکیناسه

این گیاه برای تقویت سیستم ایمنی بدن به منظور کمک به افراد برای غلبه به عفونت های مختلف، از سرماخوردگی تا زخم های پوستی به طور گسترده استفاده شده است. ممکن است به کاهش علائم کلامیدیا نیز کمک کند.

نکته: گرچه ترکیبات موجود در این گیاهان به طور کلی می تواند به التهاب و عفونت کمک کند. اما هیچ مطالعه ای با کیفیت انجام نشده است که نشان دهد آن ها به طور خاص برای علائم کلامیدیا موثر هستند.

در آخر:

یادآوری این نکته مهم است که کلامیدیا درمان نشده می تواند، منجر به عوارض طولانی مدت، از جمله مشکلات باروری و التهاب مزمن شود. بنابراین برای سلامت خود و دیگران لازم است با دیدن علائم سریعا به پزشک برای درمان آن مراجعه کنیم.

منبع

quickfit.ir