دلایل تب بالا در کودکان و توصیه های مهم

درمان-تب-کودکان
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت کودکان

بروزرسانی: ۰۴ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 8 دقیقه

هیچ نظر

کودک در هر سنی که باشد تب برای او خطرآفرین است. در ادامه با علل و علائم و توصیه های پزشکان برای کنترل و پایین آوردن تب را آشنا میشویم.

تب بالا در کودکان مشترک است، آن به دلایل مختلفی اتفاق می افتد، و اگر چه آنها ممکن است نشانه ای از عفونت، اما گاهی اوقات آنها ممکن است چیزی زودگذر نیست که به نگرانی در مورد ، بنابراین مهم است که به مطمئن شوید دلایل برای تب بالا در کودکان به منظور تعیین این که آیا اوضاع جدی است یا خیر ، و این چیزی است که ما امروز در مورد آن صحبت خواهیم کرد ، خوانندگان عزیز ، و همچنین به شما پیشنهاد می دهیم که در این شرایط چگونه عمل کنید ، پس با ما همراه باشید.

درجه حرارت بدن یکی از مهمترین شاخصه ها برای ارزیابی سلامت عمومی بخصوص در کودکان است درجه حرارت بالا یا پایین از حد طبیعی عیب یابی یک مشکل را نشان می دهد ، مقاله زیر را دنبال کنید تا متوجه شوید  دمای طبیعی کودک و  علائم افزایش یا کاهش آن از حد طبیعی است.

دمای طبیعی کودک

مشخص است که دمای طبیعی بدن 37 درجه سانتیگراد است ، اما این تعداد فقط متوسط ​​است ، زیرا ممکن است دمای بدن شما کمی بالاتر یا پایین باشد. خواندن دمای بدن بالاتر از متوسط ​​یا متوسط ​​به معنای خودکار بیمار بودن نیست ، زیرا تعدادی از عوامل می توانند بر درجه حرارت بدن از جمله سن ، جنس و زمان روز اندازه گیری دما و سطح فعالیت تأثیر بگذارند.

میانگین دمای بدن در کودکان به شرح زیر تخمین زده می شود

در نوزادان و کودکان ، میانگین دمای بدن از (6/36 درجه سانتیگراد) تا (37.2 درجه سانتی گراد) است .

عواملی که می توانند دما بدن را تحت تأثیر قرار دهند

سطح فعالیت بدنی، غذاهای خاص، نوشیدنی یا حتی زمان بندی می تواند بر دمای بدن تأثیر بگذارد.

مراقب باشید بیش از حد: خوانش درجه حرارت از زیر بغل کمتر از خواندن از دهان است ، و درجه حرارت قرائت درجه حرارت از دهان اغلب کمتر از خوانش از گوش یا روده است.

علائم تب در کودکان
علائم تب در کودکان

علائم تب در کودکان

 • عرق کردن
 • لرز.
 • گرم شدن پوست
 • سردرد
 • درد بدن
 • خستگی و ضعف
 • از دست دادن اشتها
 • ضربان قلب افزایش یافته است
 • خشکی دهان

تب بالا در کودکان

کودکان دمای طبیعی 36.4 درجه سانتیگراد دارند و می توانند از کودک به فرزند دیگر تا حدودی کاهش یا کاهش پیدا کنند. تب به صورت افزایش دما به 38 یا بیشتر است که این پاسخ طبیعی از بدن به بسیاری از متغیرها است.

بعضی اوقات دمای بالا در کودکان نیازی به درمان ندارد و ممکن است به تنهایی از بین برود ، اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها توجه شود زیرا ممکن است خطرناک تر باشد.

علل تب بالا در کودکان

موارد زیادی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد تب در کودکان شود ، که در چند سطر بعدی توضیح خواهیم داد.

عفونت

بیشتر موارد فشار خون در کودکان در اثر عفونت ایجاد می شود ، زیرا بدن مکانیسم های دفاعی طبیعی خود را در برابر عفونت مانند آنفلوانزا ، گلودرد و اسهال تحریک می کند .

واکسیناسیون به عنوان یکی از دلایل تب بالا در کودکان است

یکی از شایع ترین دلایل تب بالا در کودکان واکسیناسیون و واکسیناسیون است و این تب معمولاً کمی کم است و بعد از یک یا دو روز از بین می رود.

افزایش لباس به عنوان یکی از دلایل بالا بودن تب  در کودکان

نوزادان ، به ویژه نوزادان ، به دلیل پوشیدن لباس زیاد ، ممکن است درجه حرارت بالایی ایجاد کنند ، به خصوص اگر در محیط گرم قرار داشته باشند ، زیرا نمی توانند دمای بدن آنها را تنظیم کنند ، اما از آنجا که تب در نوزادان می تواند نشانه عفونت باشد ، باید کودکان را به خوبی بررسی کرد. تب آنها بالا می رود.

روش هایی برای اندازه گیری دمای کودک

روش هایی برای اندازه گیری دمای کودک
روش هایی برای اندازه گیری دمای کودک

این که آیا هر یک از انواع استفاده می شود ، روش یکسان است ، و از طریق مکان های خاص اندازه گیری:

از طریق مقعد ، و آن روش اولویت در سالهای اول زندگی کودک است ، و همچنین یکی از دقیق ترین راه های اندازه گیری دما به شرط آنکه حدود سه دقیقه در داخل مقعد بماند و به شرط آنکه بخشی از اندازه گیری برای فاصله 1 تا 2 سانتی متر در داخل مقعد وارد شود.

از زیر زیر بغل، با قرار دادن دماسنج در زیر بغل ، به طور خاص در سوراخ زیر بغل و در تماس با پوست کودک ، سپس اتصال بازوی کودک به دماسنج برای مدت زمان کمتر از سه دقیقه ، که از دقت کمتری برخوردار است.

به طور شفاهی، با قرار دادن تب سنج در زیر زبان و سپس باعث می شود کودک او را با لبان خود گرفتار کند، اما در بچه ها ترجیح داده نمی شود اگر این امر باعث شود که دماسنج توسط کودک شکسته شود ، که ممکن است منجر به صدمات جدی شود.

نکته: هنگام استفاده از دماسنج برای اندازه گیری از طریق مقعد ، در نظر گرفته می شود که نیمی از درجه کل پرتاب می شود ، در حالی که اگر اندازه گیری از زیر بغل باشد ، نیمی از درجه افزایش می یابد ، اما از طریق دهان خواندن بدون افزایش یا کاهش یکسان است.

نکات مهم برای اندازه گیری دمای کودک

 • ارزیابی یک درجه حرارت کودک با قرار دادن دست مادر بر روی سر یا پیشانی کودک ، اشتباه است ، با توجه به اینکه این منطقه پر از رگ های خونی است ، و همچنین قرار گرفتن در معرض مستقیم او در برابر نور خورشید ، که ممکن است تصور اشتباهی در مورد دمای بالای بدن کودک ایجاد کند.
 • دماسنج باید قبل از استفاده با قرار دادن در یک مایع استریل به مدت کافی استریل شود تا باعث انتقال آن نشود.
 • هنگام استفاده از دماسنج دیجیتال ، سرعت خواندن باید بلافاصله پس از بیرون آوردن آن از محل اندازه گیری گرفته شود ، زیرا این امر تحت تأثیر دمای خارجی قرار دارد.
 • در صورت مشاهده درجه حرارت مادر ، باید بلافاصله برای پایین آمدن آن کار کند ، با استفاده از کمپرس های آب با استفاده از آب ولرم غیر منجمد در مکان هایی که برای بدن تعیین شده است عبارتند از: زیر بغل و اطراف گردن و قسمت داخلی ران و همچنین استفاده از داروهای ضد تب متناسب با سن کودک و حتی تا به دکتر مراجعه کنید.

چه موقع تب نشانه خطر است؟

تب خطرناک نیست ؛ فقط این علامت آن است که بدن در حال نبرد با چیزی است و استراحت بهترین دارو است ،با این وجود اگر باید:

 • درجه حرارت بیش از (39.4 درجه سانتی گراد) است.
 • بیش از سه روز تب دارد.
 • تب با علائمی مانند: استفراغ ، سردرد ، درد قفسه سینه ، گردن سفت ، بثورات و تورم گلو همراه است.

در مورد نوزادان و کودکان خردسال ، دشوار است که بدانید چه موقع با پزشک تماس بگیرید ، بنابراین باید در صورت مراجعه به پزشک معالج پزشکی را انجام دهید:

 • کودک کمتر از سه ماه است و تب دارد.
 • فرزند شما بین سه ماه تا سه سال سن دارد و درجه حرارت (38.9 درجه سانتیگراد) دارد.
 • فرزند شما سه ساله یا بزرگتر است و دما (39.4 درجه سانتیگراد) دارد.

توصیه های مهم هنگام گرمای بیش از حد فرزند شما

توصیه های مهم هنگام گرمای بیش از حد فرزند شما
توصیه های مهم هنگام گرمای بیش از حد فرزند شما

اکنون که علل ایجاد تب بالا در کودکان و عواملی که ممکن است دما را افزایش دهد می دانید ، باید نکاتی را ارائه دهیم که ممکن است در مقابله با این موضوع به شما کمک کند:

 • مایعات زیادی به او بدهید.
 • مراقب علائم خشکسالی و درمان آن باشید.
 • اگر بتواند آن را بخورد ، به او غذا بدهید.
 • دمای آن را در طول شب کنترل کنید.
 • در خانه نگه دارید ، ترک آن خوب نیست.
 • اگر درجه حرارت تأثیر منفی بر روی آن گذاشت ، به پاراستامول یا ایبوپروفن بدهید.

این کارها را وقتی کودک شما خیلی گرم است انجام ندهید

و از آنجا که علل تب بالا در کودکان ممکن است به دلیل برخی از رفتارهای نادرست رخ دهد ، ما مهمترین مواردی را که باید برای ایمنی فرزند شما اجتناب کند به شما خواهیم گفت:

 • آن را با تعداد زیادی لباس و کاور بپوشانید.
 • کمتر از 16 سال به آسپیرین بدهید .
 • متوسل شدن به از بین بردن لباس و فشرده سازی آب و یخ بلافاصله بدون معاینه ، زیرا تب بالا یک واکنش طبیعی بدن در برابر عفونت است و ممکن است مفید باشد.
 • ترکیبی از ایبوپروفن و پاراستامول بدون اجازه پزشک.
 • پاراستامول به کودک زیر دو ماه داده می شود.
 • ایبوپروفن را به کودک کوچکتر از 3 ماه یا کمتر از 5 کیلوگرم بدهید.
 • ایبوپروفن را به کودکان مبتلا به آسم بدهید.

درمان تب خفیف

1- اندازه گیری دمای بدن

هنگامی که گمان می کنید تب دارید یا قصد درمان تب دارید ، درجه حرارت باید با دماسنج اندازه گیری شود انواع مختلف دماسنج وجود دارد که می توانید از طریق دهان ، گوش و یا پیشانی استفاده کنید .

این نوع دوم معمولاً در کودکان استفاده می شود

دمای طبیعی بدن بین 36 تا 37 درجه سانتیگراد است و افزایش درجه حرارت بالاتر به این معنی است که شما تب دارید و بعد مجبورید روزانه دو بار دما خود را اندازه بگیرید تا بررسی کنید که آیا در حال بهبود هستید یا نه.

2- از داروهای خودداری کنید

تب خفیف بیماری نیست ، همانطور که قبلاً توضیح دادیم ، بنابراین سعی نکنید داروهایی برای درمان تب مصرف کنید زیرا ممکن است این بیماری را وخیم تر کند ، یا علائم آن را پنهان کنید ، اگر احساس ناراحتی می کنید ، باید در رختخواب بمانید، سوپ داغ بخورید، تلویزیون تماشا کنید یا کتاب بخوانید.

3- در خانه بمانید

اگر تب دارید ، باید در خانه برای استراحت بمانید ، تا بدنتان سنگین نشود و مدت بیشتری طول بکشد تا شفابخشی شود، و همچنین به این صورت باشد که عفونت را گسترش ندهید ، اگر تب به دلیل آنفلوانزا  یا سرماخوردگی است و اگر عطسه یا سرفه می کنید ، باید دهان و بینی خود را بپوشانید و دستان خود را بشویید و از وسایل شخص دیگر استفاده نکنید.

4- استراحت کنید و بخوابید

شما باید استراحت کنید و حرکت کنید، بیشتر بخوابید، زیرا خواب به بدن کمک می کند تا بهبود یابد و انرژی لازم را برای بدن فراهم می کند تا بتواند با میکروب ها مبارزه کند.

5- بدن خود را آبرسانی کنید

کم آبی بدن یکی از مهمترین علائم تب است ، برای مرطوب کردن بدن باید مقدار زیادی آب بنوشید و مایعات مختلفی مانند سوپ ، آب میوه و چای بنوشید.

webmd

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا