کتیبه های گنجنامه همدان – یادگاری از تاریخ هخامنشی

آبشار-گنجنامه-تصویر
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: جاذبه های گردشگری همدان, گردشگری

بروزرسانی: ۲۸ مهر ۹۸

زمان مطالعه: 10 دقیقه

2 نظر

امروز یه سفر هیجان انگیز و تاریخی به گنجنامه همدان داریم،همه چیز درمورد کتیبه های گنجنامه همدان این همه جای دیدنی توی یه جا آبشار بی نظیر گنجنامه همدان

فهرست مطالب

کتیبه گنجنامه همدان

گنجنامه یکی از جاهای دیدنی خوب  همدان است زیرا یک مجموعه‌ی کامل از  یک محیط تفریحی، تاریخی و طبیعی که یکجا گر آوری شده است گنجنامه در دل دامنه های الوند که در 5کیلومتری جنوب غربی شهر همدان قطعا و درمسیر عباس آباد، دو کتیبه مهشور از دوره ای هخامنشی بر روی سنگ گرانیت حک شده است.

این کتیبه‌ها هر کدام در سه ستون بیست خطی به سه زبان پارسی باستان ایلامی و بابلی به خط میخی نگاشته شده است کتیبه سمت راست به خشایرشاه و کتبیه سمت چپ به پدرش داریوش هخامنشی منتسب است.

روی این کتیبه‌ها به سمت شرق قرار دارد. فرورفتگی‌ها به شکل مستطیل‌هایی با طول ۹.۲ متر و عرض ۹.۱ متر و با عمق ۳۰ سانتیمتر ایجاد شده‌اند.

مضمون هر دو کتیبه مانند سایره کتیبه های هخامنشی درود به اهورا مزدا و درخواست نگهداری از کشور توسط او نیز ذکر نسب شاهان هخامنشی است.

ترجمهٔ کتیبه‌های گنجنامه

گنجنامه همدان
گنجنامه همدان
  • متن کتیبه‌ی داریوش (کتبیه سمت چپ):

خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از [میان] بسیاری، فرمانروائی از [میان] بسیاری. مَنَم داریوش، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ سرزمین‌ها[یی] که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی.

  • متن کتیبه‌ی خشایارشاه (کتبیه سمت راست):

خدای بزرگ است اهورامزدا، که بزرگ‌ترین خدایان است، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که برای مردم شادی آفرید، که خشایارشاه را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بی‌شمار. من خشایارشاه، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگِ دوردستِ پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی.

تاریخچه

گنجنامه همدان
گنجنامه همدان

درابتدای تأسیس حکومت هخامنشیان روابط ماده با آنان دوستان بود ولی اما بزرگترین و خطرناک ترین تهدید شورش برای دایورش اول هخامنشی قیام ماده ها بود که بدنبال حیای پادشاهی خود بودند بعداز سرکوب شورش شهر همدان به عنوان پایتخت دوم امپراتوری هخامنشی به اندازی اهمیت داشت که دو کتیبه مهم از شاهان هخامنشی بر دامنه های شمالی الوند به عنوان یادگار این دوران باقی مانده است

بیشتر بخوانید:سفال لالجین شهر همدان

نام‌گذاری کتیبه

این کتیبه‌ها از قدیم نام‌های گوناگونی را بر خود گرفته‌است. تا سدهٔ ششم هجری از جمله «سنگ‌نبشته، نبشت خدایان، دادمهان یا دادبهان، تنبابر، ینبابر، ببنایه، کتیبه‌های الوند، جنگ‌نامه و گنجنامه» خوانده می‌شده‌است. دو نام «جنگ‌نامه» و «گنج‌نامه» در سده‌های اخیر مصطلح بوده‌است. دکتر محمد معین با قید احتمال، آن را به صورت اسم مرکب «بنیاد هرمز دادمهان» نیز نامیده‌است.( ابن فقیه همدانی، در سال ۲۹۰ هجری، در کتاب اخبار البلدان از این کتیبه‌ها با عنوان تب تابر یاد کرده است.)

دربارهٔ وجه تسمیهٔ گنجنامه می‌توان گفت: گنجنامه در زبان پارسی به معنای حکایت و داستان گنج است و عموم مردم را تصور بر این بوده‌است که راز گنجی نهان را در این کتیبه‌ها نگاشته‌اند، و به نظر می‌رسد واژهٔ جنگ‌نامه نیز تحت تأثیر ذهنیتی که از جنگ و جنگاوری شاهان گذشته در سر مردم بوده، یا با جایگزینی عامیانهٔ واژهٔ جنگ به‌جای گنج به وجود آمده باشد.

نقشه گنج

در گذشته بدلیل نام گنجنامه که روی این گتیبه ها گذاشته شد اکثر مردم گمان میکردند که نقشه ای گنجی پنهان از زمان هخامنشی برروی آن نوشته است زیرا در زبان فارسی این کلمه به معنی حکایت و داستان گنج است.

رمزگشایی کتیبه

گنجنامه همدان
گنجنامه همدان

اوژن فلاندن، نگارگر و باستان‌شناس فرانسوی و پاسکال کوست این کتیبه‌ها را در سال ۱۲۲۰ به نگاره برداری و تحقیق راجع به کتیبه ها پرداختند و بعدها، سرهنری راولینسون کاشف بریتانیایی به کمک همین کتیبه ها اسرار بسیاری از خط میخی را کشف کرد. مهم ترین دستاورد تحقیق پیرامون این کتیبه ها این بود که نتایج حاصل از مطالعات، این سنگ‌نوشته‌ها کلیدی به دست کاشفان دادند تا بتوانند سنگ‌نوشته‌ی داریوش در بیستون کرمانشاه را نیز رمزگشایی کنند‌.

ویژگی‌ها محیطی

طرز قرار گیری کتیبه های گنجنامه طوری است که روی سنگ نوشته های کتیبه به سمت مشرق قرار گرفته است این دو کتیبه رو روی صخره بزرگ از جنس گرانیت به شکل مربع به طول 2/9متر و عرض 1/9 متر و تو رفتگی 30 سانتی متری است، این دو کتیبه یادگار زمان هخامنشیان هر کدام به سه زبان پارسی قدیم، بابلی و ایلامی قدیم نوشته شده اند متن پارسی در سمت چپ هر یک از دو لوح مزبور نوشته شده و پهنای آن قریب به ۱/۱۵ است. متن بابلی در هر دو لوح در وسط نوشته شده و عرض آن کمتر از متن پارسی است و متن عیلامی در هر دو لوح در طرف راست قرار دارد و پهنای آن از متن بابلی هم کمتر است.

لوح طرف چپ کمی بالاتر در سنگ کوه کنده شده بنام داریوش کبیر است و لوح سمت راست مختصری پایین واقع گشته بنام خشایارشا می‌باشد. هر یک از متنهای سه‌گانه در هرکدام از دو لوح مشتمل بر بیست سطر بوده، مضمون هر دو کتیبه در هر سه متن یکی و مشترک است که به خط میخی نگاشته شده‌است.

در اطراف دو لوح مزبور سوراخهای منظمی بر سنگ کوه دیده می‌شود که می‌رساند این دو نوشته تاریخی در عهد قدیم ظاهراً درها و پوش فلزی قرار داشته و آنهارا از گزند باد و باران و آفتاب و غیره حفظ می‌نموده است.

تفریحات دیگری که در مجموعه تفریحی گنجنامه همدان انتظارتان را می کشد!

آبشار گنجنامه همدان

آبشار گنجنامه همدان از چشمه هاو رودهای کوه الوند سرچشمه گرفته و در رودخانه پایین فرو می‌ریزد. ارتفاع آن ۱۲ متر است و آب آن دائمی است به این معنی که در هر موقع از سال که به این منطقه بروید آبشار شکوه خود را به شما نشان می دهد. البته در فصل سرد گاهی آب آن یخ می زدند که البته آن هم جزو زیبایی های طبیعی آن است. اطراف این آبشار به دلیل وجود کوه های صخره ای، صخره نوردان را جذب خودش می کند.در دوره هخامنشیان آب این آبشار، بسیار مورد احترام و تقدس بوده است وبه همین دلیل کتیبه های گنجنامه را در این محل و نزدیک به آن روی کوه، حجاری کردند.

بیشتر بخوانید:جاهای دیدنی همدان غار علیصدر

آبشار گنجنامه بیست‌ویکمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

مجموعه تفریحی گنجنامه همدان

آب و هوای خوب این منطقه به همراه جاذبه های طبیعی و البته کتیبه های گنجنامه همدان باعث جاذبه توریستی شدن آن گردیده است. شما می توانید در سفر به همدان کمی از شهر خارج شده، به سوی گنجنامه بیایید و علاوه بر غرق شدن در تاریخ آن، به گشت و گذار در میان کوه های الوند بپردازید. می توانید پس از کمی پیاده روی جایی بنشینید و چای بنوشید و البته از تله کابین هیجان انگیز آن نیز استفاده کنید.

تله کابین گنجنامه

تله کابین گنجنامه
تله کابین گنجنامه

تله کابین گنجنامه،یکی از تفریحات خوبی است که می توانید در این مجموعه انجام دهید. طول خط رفت و برگشت آن ۳۴۰۰ متر و ارتفاعی تا ۲۸۰۰ متر از سطح دریا دارد. شما در گنجنامه همدان سوار این تله کابین می شوید و مقصدتان دشت میشان خواهد بود.

زمان تقریبی رسیدن بسته به سرعت باد بین ۷ تا ۱۵ دقیقه می باشد. دشت میشان، دشت وسیعی در کوهستان الوند و در مسیر قله است. مناطق بکری که در این منطقه می بینید بی نظیر است و باید بگوییم که اگر به گنجنامه همدان می روید، استفاده از این تفریح هیجان انگیز را جزو اولویت های خود بگذارید.

تله‌کابین گنج‌نامه در مجاورت کتیبه‌های تاریخی و آبشار زیبای گنج‌نامه واقع شده است. طول خط این تله‌کابین ۱۶۸۰ متر و اختلاف ارتفاع آن ۸۰۰ متر، دارای ۱۷ پایه و ۵۰ عدد کابین در فاز نخست است.ما از گنج‌نامه سوار می‌شوید و در دشت میشان پیاده خواهید شد. بعد از گشت و گذار در دشت، با همین تله‌کابین به گنج‌نامه برمی‌گردید. زمان رفت و برگشت باتوجه به جهت وزش باد بین هفت تا ۱۵ دقیقه است.

روزهای هفته تله کابین از ساعت ۱۰ شروع به‌کار می‌کند، ولی جمعه‌ها از ۶ و نیم صبح باز است. آخرین زمان برگشت هم ۸ شب است.

غار آکواریوم گنجنامه

غار آکواریوم گنجنامه
غار آکواریوم گنجنامه

غاری در عمق دریا تلفیق 2 عنصر سنگ و کوه با عمق آب دریا طراحی این پروژه در سال 2011 توسط گروهی مشترک از مهندسین و پیمانکاران ایرانی و خارجی با هدف ایجاد یک محیط متفاوت و با هدف آغاز شد. جذابیت بیشتر گردشگران و آماده سازی مکانی برای تحقیق و ارتقاء سطح تحصیلات و با ادغام دو عنصر مختلف ، سنگ ها و کوه ها با اعماق آب های دریایی با الهام از غار علیصدر.

برخی از مشخصات فنی این مجموعه: مساحتی بیش از 800 متر مربع. و ارتفاع متغیر 2.5-15 متر. گنجایش 75000 لیتر در سالن اصلی است و 21 آکواریوم آب شور و شیرین با ابعاد مختلف 1×1 تا 2×2 دارد.

در اختیار داشتن آکواریوم برای حفظ پرتوهای عقاب و ماهی های ستاره ای همچنین آکواریوم هایی با ابعاد 2×3 بکار می روند که بی همتاست. مجموعه ای از بهترین نادرترین نمونه های محیطی و جانوری در طبقه 2 غار. کل مسیر بازدید از غار شامل سه سالن اصلی است که راهروهای آن دارای مه مصنوعی و باران و (بوجود آمده) رایحه بوده و بدون اطلاع از قسمت بعدی کاملاً متفاوت (حسی) را به بازدید کننده می دهد.

بزرگترین آکواریوم دریاچه کشور

اولین دریاچه آکواریوم شیشه ای در کشور با ظرفیت 75000 لیتر ایجاد مه مصنوعی و باران با بوی بوسیله آکواریوم های گیاهان پیچیده و پالوداریوم با ابعاد اختصاصی، در غار، ۲۱ آکواریوم وجود دارد که در آنها انواع ماهی و خزندگان زندگی می‌کنند. آکواریوم های گوناگون برای آبزیان و ماهی های آب شور و شیرین در میان ناودیس های غار با جلوه ای بی نظیر طراحی شده است.

آکواریوم آب شور و شیرین همدان

غار آکواریوم گنجنامه
غار آکواریوم گنجنامه

آکواریوم گنجنامه همدان اولین و بزرگترین آکواریوم دریاچه ای کشور است. بزرگترین بخش آکواریوم مجموعه گنجنامه همدان با هفته‌ای 85000 لیتر آب مملو از انواع ماهی های رنگارنگ و زیبا از رودخانه مالاوی است. همان طور که شاید بدانید، دریاچه مالاوی بین سه کشور مالاوی، موازمبیک و تانزانیا قرار دارد و بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان است.

گونه های گیاهی گنجنامه همدان

مجموعه گنجنامه همدان دارای بخش هایی بسیار بی‌نظیر و عالی از انواع گونه های گیاهی نادر منطقه است. به طور مثال، ریشه تنومند و کهن درختی ۱۵۰ ساله؛ تراریوم گیاهی آمازون و دیوار سبز در غار وجود دارد که به صورت کاملا حرفه ای و چشم نواز در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته اند. همچنین انواع کانی ها و سنگ های زینتی که از جای جای رشته کوه الوند جمع آوری شده اند، نماینده خوبی از بستر زمین شناسی همدان هستند.

سایر گونه های جانوری غار آکواریوم همدان

علاوه بر ماهی های آب شور و شیرین انواع پرندگان زینتی بسیار زیبا مانند طوطی، اردک ماندارین، مرغ بهشتی، گونه‌های مختلف پروانه، انواع صدف، خرچنگ و مرجان در مجموعه آکواریوم غار گنجنامه همدان نگهداری می شوند.

انسان های اولیه در همدان

این قسمت از غار نمادی از انسان های اولیه است. برای درک بهتر زندگی انسان های اولیه و نحوه زندگی آنها می توانید به نقاشی ها و سنگ نگاره های آن مراجعه کنید. انسان های اولیه عموما برای نقاشی ها از انواع رنگ های گیاهی و ترکیبی از خاک استفاده می کردند.

مجموعه سنگ های الوند

تنوع گونه های سنگ و کانی از مشخصه بسیار بارز سلسله کوه های الوند در استان همدان است. در بخش سنگ ها می‌توانید انواع گرانیت ها، میکرو گرانیت ها، سیلیکات ها و پیروکسن ها مشاهده کنید. جالب است بدانید مهمترین سنگ‌هایی که از کوه های الوند صادر می شوند شامل کوارتز دودی، آمیتیست و رز کوارتز است.

سورتمه سواری در گنجنامه

سرعت و هیجان در کوهستان

لحظات به یاد ماندنی و هیجان انگیز در دل کوه ها

سورتمه سواری در گنجنامه
سورتمه سواری در گنجنامه

سریعترین و طولانی ترین راه آهن در سراسر کشور – کنترل سرعت توسط مسافر- تنها راه راه با سیل در کل کشور که دارای دو حلقه در کل مسیر است- با بهره گیری از چشم انداز گسترده در منطقه کوهستان شما لحظات مهیج و به یاد ماندنی را در طولانی ترین زمان تجربه خواهید کرد ، سریعترین و در عین حال یکی از ایمن ترین راه آهن در ایران. 1150 متر.

مسیر سورتمه در قلب دامنه های الوند برای هر توریستی در بین صخره ها و سنگ های دارای چشم انداز در دره های سرسبز عباس آباد با سرعت 45 کیلومتر در ساعت جذاب و هیجان انگیز خواهد بود.

از جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری های دنیا در ساخت این سورتمه استفاده شده است تا تجربه ای هیجان انگیز را فراهم کند که در عین حال بی خطر باشد سریعترین و طولانی ترین راه آهن با سرعت بالا در سراسر کشور برای کنترل سرعت توسط مسافر مسافر راه آهن قطار تنها در سراسر کشور با داشتن حلقه دو برابر در کل مسیر و از دید گسترده ای در منطقه کوهستان برخوردار است

پرش بانجی

پرش ایمن از ارتفاع آسمان

پرش بانجیک همدان بالاترین بانجی در ایران با ارتفاع 42 متر است. و 2مین بالگرد (سکوی پرش) در خاورمیانه. این بانگ توانایی برگزاری مسابقات را دارد و هیچ محدودیتی برای جهش مردان و زنان ندارد. لازم به ذکر است که این ساختار برای افراد با وزن 45-90 کیلوگرم طراحی شده است.

بالا بردن اعتماد به نفس ، تعادل و کنترل حرکات ذهنی و عصبی ، آزاد کردن انرژی بسیار زیاد توسط بلوز ، رفع ترس از ارتفاع ، تجربه شیرین پرواز و سقوط آزاد در یک فضای طبیعی و استثنایی ، تنظیم سیستم قلبی عروقی است. از جمله ویژگی های این ورزش مهیج است.

صخره نوردی دیوار

صخره نوردی دیوار
صخره نوردی دیوار

لمس از استقامت

این دیوار از نظر سازه و تابلو با ارتفاع 18 متر یکی از منحصر به فرد ترین دیوارهای صخره نوردی است. و 3 مسیر صعود کننده برای مبتدیان با درجه صعود 5-10 و پنج مسیر صعود حرفه ای.

این دیوار پتانسیل برگزاری مسابقات صخره نوردی را دارد و آموزش های اولیه قبل از تمرین را مربیان باتجربه در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

از دیگر قابلیت های این دیوار می توان به: ایجاد احساس طبیعی صخره نوردی در یک مکان کوهستانی ، پیدا کردن استعدادهای جوانان و نوجوانان علاقه مند و هدایت آنها به سطوح بالاتر ، ایجاد رقابت صوتی بین جوانان با برگزاری مسابقات ، بالا بردن توانایی جسمی و آمادگی ، داشتن توانایی میزبانی از مسابقات کشوری و منطقه ای.

تیرول

پرواز بدون بال پرواز

تجربه ای ناب از لذت پرواز

این اولین سایت تخصصی کراس مسافرتی یا کابل پروازی Tyrolean در کشور است. این سایت دارای شمع با ارتفاع 3 متر است. و سه خط جداگانه پرواز با طول 520 متر. کمترین و بالاترین سطح ارتفاع از زمین به ترتیب 3 و 35 متر است. و مهار نیوتن ، کارابینرها ، کمربندها ، قرقره های پشتی ساخته شده توسط شرکت فرانسوی پتزل استفاده می شود. ظرفیت استفاده در شرایط مناسب آب و هوایی بیش از 100 نفر در روز است و محدودیت سنی ندارد.

بالانس هوایی-رنجر

قدم به قدم هیجان

بالانس هوایی-رنجر
بالانس هوایی-رنجر

اولین سایت تراز هوایی در سراسر کشور که امکان عبور از طناب هایی را دارد که در ارتفاع 12-13 متر معلق هستند. این سازه دارای 10 مانع با ارتفاعات مختلف و طول تقریباً 4 متر است. و برای افراد بالای 14 سال در دسترس است. ابزار فنی لازم برای استفاده شامل Harman ، کمربند ، کارابین و کلاه است. این ساختار توانایی برگزاری مسابقات سراسری را دارد.

شهر بازی گنجنامه

بازی و هیجان

شهر بازی گنجنامه
شهر بازی گنجنامه

پارک تفریحی روستای تفریحی گنجنامه با استفاده از وسایل و تجهیزات مختلف و جذاب برای خانواده ها ، محیطی شاد و لذت بخش را رقم می زند. پارک تفریحی دارای صندلی های ماساژور با ابعاد 3 بعدی است که در هنگام پخش موسیقی قهوه نیز سرو می کنند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن ، نگه داشتن اتاق های ماساژ خانوادگی است. دستگاه تپش (آنتن کمتر): قابل استفاده برای بزرگسالان ، 42 اینچ Kinect (جعبه x) با قابلیت بازی به تنهایی ؟. استخر توپ: 25 متر مربع. بیش از 5000 توپ دارای یک اسلاید به شکل راهرو هستند. هاکی هوایی: 2 میز با نصب شبکه زمان شامل جداول 2 نفره و 4 نفره. میز فوتبال حرفه ای با نصب پیشخوان دستی برای مسابقات سراسری.

ترامپولین: اندازه های متوسط ​​و بزرگ برای خردسالان و بزرگسالان قابل استفاده است. گاو وحشی: 30 متر مربع. محوطه با نصب یک گاو وحشی استاندارد که در پارک های تفریحی اعمال می شود. استخر آب: داشتن 2 توپ حباب قابل استفاده برای افراد زیر سن قانونی و بزرگسالان. هدست واقعیت مجازی نیز از دیگر دستگاه های نصب شده در این پارک تفریحی است.

پارک تفریحی نیز مجهز به اولین سینمای 5 بعدی در غرب کشور است. این سینما دارای 16 اثر است از جمله: لرزش ، بخار ، دود ، رعد و برق و رعد و برق ، باد (از 2 نوع ضعف و قوی) ، آب ، حرکت صندلی ها در 6 جهت و موش.

تصاویر واقیت مجازی گنجنامه

نمای شب از آبشار گنجنامه

موقیت جغرافیایی

گنجنامه در نزدیکی همدان یعنی در فاصله‌ 5 کیلومتری جنوب غربی شهر واقع شده است. قدیم‌ها این منطقه یکی از جاهای دیدنی دور از شهر محسوب می‌شد، اما درطی سالیان نچندان دور بدلیل ساختمان های ساخته شد که دوری گنجنامه دیگر زیاد به چشم نمی‌آمد.

منبع:
fa.wikipedia.org/wiki

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. عکسهای ۳۶۰ درجه تون عالین ممنون
    گنج‌نامه تا همدان چند ساعت فاصله داره؟

    1. سلام ار میدان امام خمینی همدان که همون میدونه اصلیه شهر همدانه حدودا میشه گفت نیم ساعت فاصله داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا