جاهای دیدنی همدان

جاذبه های گردشگری همدان
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: جاذبه های گردشگری همدان

بروزرسانی: ۲۳ شهریور ۹۸

زمان مطالعه: 7 دقیقه

19 نظر

همدان یکی از کهن ترین وشهرهای ایران است، که ما سعی کردیم در این مقاله به چند مورد از جاهای دیدنی همدان که از نظر گردشگری دیدنی هستند را به تصویر بکشیم

اگر قصد سفر به همدان را دارید تردید نکنید همدان یا همان هکمتانه که همان نام اولیه این شهر بود اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران یعنی مادها بوده و جدای از این وجود ده ها آرامگاه و جای تاریخی در این شهر ما را با یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران و دنیا روبه رو می‌کند. ما در این مقاله سعی میکنیم همه جاهای دیدنی همدان را معرفی کنیم ولی سعی کردیم از جاهایی نام ببریم که ارزش چندین بار دیدن را دارند.

همدان یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است. این شهر باستانی و زیبا جزء قدیمی‌ترین شهر ایران و از آن دست شهرهاست که در تابستان هوای خنکی و دلچسبی دارد، به طوریکه دمای هوای همدان در خنک ترین ساعت روز به 17 درجه می‌رسد. به شما توصیه میکنم شهر همدان را در تعطیلات تابستانی جزء برنامه های سفر خود بگذارید.شهر زیبا و سرسبزی دارد، جاهای طبیعی همدان واقعا دیدنی است.

همدان پایتخت گردشگری آسیا

درسال 2018 در دومین نشست مجمع گفتگوی آسیا که در شهر کامبوج از سئوی ریپ برگزار شد، همدان را به عنوان پایتخت گردشگری آسیا پیشنهاد داد. این پیشنهاد که مورد تأیید اعضا قرار گرفته، بنا به درخواست مقامات استانی و به دلیل ظرفیت بالای گردشگری استان به مجمع ACD ارسال شده است. بر این اساس، همدان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 انتخاب شد. ومقامات استانی اعضای این نشست به یک توره سه روزه برای بازدید از جاذبه هاب گردشگری در نظر گرفته شده اند تا در همدان ، شهر تاریخی ایران که صاحب هگمتانه ، دست نوشته های گنجنامه، مقبره ابن سینا، مقبره باباطاهر، غار علیصدر و تعدادی دیگر از مکان های تاریخی است ، گشت و گذار کنند.

همدان یکی از استان‌های زیبای غرب کشور است که همچون سایر استان‌های ایران، جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده، همدان به‌عنوان یکی از ۵ شهر گردشگری و تاریخی کشور مطرح است و از این لحاظ نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. این استان، از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری غرب کشور است. وجود آثار تاریخی و فرهنگی با قدمت چند هزارساله در این شهر، همچون تپه هگمتانه، گنبد علویان، برج قربان، موزه تاریخ طبیعی، حمام قلعه، موزه مشاهیر، کتیبه‌های گنج‌نامه و جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد، گواه جایگاه همدان در حوزه گردشگری کشور و دنیا است که به معرفی هر یک از این جاذبه‌های گردشگری همدان، به‌صورت مجزا می‌پردازیم.

از جمله سوغاتی های خوشمزه شهر همدان می توان به نان کماج، باسلوق، نان شیرمال، شیرینی نارگیلی معروف همدان و از جمله صنایع دستی آن می توان به نمد، گلیم، فرش های دستباف، چرم و سفال لالجین اشاره کرد. امکان سفر به همدان با هواپیما، اتوبوس، ماشین سواری و خودروی شخصی وجود دارد. زبان مردم همدان فارسی اما لهجه آنان همدانی است، لهجه ای که از زبان‌های کهن ایرانی به همدانی ها به ارث رسیده است.

7.سراب گاماسیاب استان نهاوند شهر همدان

جاذبه گردشگری سراب گیان نهاوند شهرهمدان
جاذبه گردشگری سراب گیان نهاوند شهرهمدان

سراب گاماسیاب یکی از زیباترین و بزرگترین سراب‌های غرب کشور است. که در شهر نهاوند قرار دارد.سراب گاماسیاب در همدان که سرچشمه بسیاری از رودخانه‌ها است، سراب گاماسیاب در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نهاوند قرار گرفته است.

سراب گاماسیاب یکی از سردترین و طولانی‌ترین آب‌های ایران است. در گذشته این منطقه با نام لوکنی نیز شهرت داشت. این سراب به دلیل داشتن مسیر طولانی و حجم آب فراوان شباهت زیادی به یک دریاچه بزرگ دارد. این سراب عظیم در مسیر خود چندین رودخانه را سیراب می‌کند. یکی از برنامه‌های میراث فرهنگی منطقه این است که در این محل، امکانات رفاهی مثل ماهی‌گیری، قایق‌رانی و اسب‌سواری برای مسافران ایجاد کند.

رودخانه گاماسیاب

جاذبه گردشگری سراب گیان نهاوند شهرهمدان
جاذبه گردشگری سراب گیان نهاوند شهر همدان

آب سراب گاماسیاب رودی است به طول 190 کیلومتر جاری در غرب کشور، سراب گاماسیاب در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نهاوند قرار گرفته است. واقع در دهستان گاماسیاب در غرب استان همدان، از دامنه‌های شمالی ارتفاعات گرین به نام سراب گاماسیاب سرچشمه می‌گیرد و در استان کرمانشاه با پیوستن در دشت چمچمال جاری گشته سپس در نزدیکی بیستون با پیوستن رودخانه دینور و سراب بیستون امتداد و سپس با پیوستن به رودخانه قره سو رودخانه سیمره تشکیل میگردد و در نهایت به دریایی خلیج فارس میریزد

سرآب گاماسب سی‌ودومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

تصاویر واقیت مجازی

موقعیت جغرافیایی

سراب گاماسیاب حدود ۱۰ کیلومتر از شهر نهاوند را باید به طرف سه‌راهی نهاوند-ملایر-بروجرد طی کنید تا به پاسگاه قلعه قباد رسیده و از این پاسگاه، یک مسیر آسفالته را طی کرده و به نورآباد برسید. در سمت چپ، جاده‌ای خاکی است که با طی کردن آن به سرچشمه سراب گاماسیاب می‌رسید. تابلوی پارک جنگلی گاماسیاب که در این منطقه نصب شده می‌تواند راهنمایی مفید برای رسیدن به سراب باشد.

11.مجسمه سنگ شیر همدان

مجسمه سنگ شیر
مجسمه سنگ شیر

همدان، یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیا و پایتخت پادشاهان ماد و پایتخت تابستانی پادشاهان هخامنشی و اشکانی بوده است. به همین دلیل آثار تاریخی هیجان انگیزی از آن دوران ها به جا مانده است. با بازدید از آثار تاریخی در سفری تاریخی به شهر همدان، شما را به هزاران سال قبل می برد. مجسمه شیر سنگی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان است این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

تپه‌ای که در هم‌اکنون تندیس شیر سنگی بر روی آن جای گرفته تپه‌ای باستانی است، چرا که تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل یافته شده و در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود. این مجسمه به‌ همراه قرینه‌اش ابتدا در دروازه‌ی شهر همدان قرار داشته و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب‌الاسد به معنی‌ دروازه شیر نامیده‌اند. در سال ۳۱۹ هجری قمری نیز که‌ دیلمیان همدان را به تصرف خود درآوردند دروازه شهر را به کلی تخریب کردند.

شیرسنگی بدنه‌ باریک و سری بزرگ دارد. همچنین از نظر ظاهری ابعاد این شیر حدود پنج متر طول، یک متر و ۱۵ سانتی‌متر عرض و حدود یک متر و ۲۰ سانتی‌متر ارتفاع است. این شیر از سنگ سیاه زرفامی تراشیده شده و در پیشانیش حفره عمیقی وجود دارد. پشت آن هم حفره‌های دیگری بر اثر فرسایش و باران ایجاد شده است.

تصاویر واقیت مجازی

موقعیت جغرافیایی

مجسمه شیر سنگی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام جای گرفته‌است.

12.تپه باستانی هگمتانه

تپه هگمتانه
تپه هگمتانه

هکمتانه پایتخت مادها و پایتخت تابستانی هخامنشیان، یونانیان هگمتانه را اِکباتان می‌خواندند. که خیابانی در نزدیکی این تپه باستانی به نام اِکباتان وجود دارد

هکمتان نام قدیمی شهر همدان است این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زنده و مهم مانده‌است. هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته‌است که هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیاره‌ها بوده‌اند.در سال ۵۵۰ پیش از میلاد، ایشتوویگو شاه ماد از کوروش هخامنشی شکست می‌خورد و پیرو آن هگمتانه به تسخیر کوروش در می‌آید.

مساحت تپه هگمتانه حدود 30 هکتار است، که با در نظر گرفتن بخش هایی که جزو محدوده تپه باستانی بوده، ولی اینک ساختمانهای مسکونی بر روی آن ساخته شده، به بیش از 40 هکتار نیز می رسد.این تپه بیضی شکل، در داخل محدوده شهر فعلی همدان در میدان هکمتانه واقع شده است.

نام هگمتانه به معنی محل تجمع بوده و در منابع باستانی به صورت هگمتانه، اکباتان، امدانه و همدان ثبت شده که این سایت باستانی در سال 1310 به شماره 28 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه هگمتانه در دهه 1320 برای مدرسه ساخته شده است، این موزه با یک طبقه ساختمان قدیمی به مساحت 600 متر مربع شامل سالن اصلی، سراسرا و دو راهرو با عرضه و نمایش اشیاء مختلف فرهنگی و تاریخی مربوط به ادوار پیش از تاریخ و اسلامی در مرکز محوطه باستانی آماده بازدید گردشگران است.

موقعیت جغرافیای

در داخل محدوده شهر فعلی همدان در میدان هکمتانه واقع شده است

13.دشت میشان شهر همدان

دشت میشان همدان
دشت میشان همدان

همدان یا همان هکمتانه یکی از شهرهای قدیمی و کهن ایران میباشد که به علاوه جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی دارای طبیعت بی نظیر می باشد،که برای علاقمندان به طبیعت می تواند بهترین گزینه باشد.

اگر شماهم جزء کسانی هستید که طبیعت گردی علاقه دارید یشنهاد می کنیم که دشت میشان در استان همدان را در نظر داشته باشید. دشت میشان یکی از دشت های رویایی و بهشتی ایران را باید در دامنه های کوه الوند پیدا کنید؛ دشت میشان که از جاذبه های گردشگری استان همدان است.

دشت زیبای میشان در دامنه های الوند قرار گرفته است که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری همدان است. برای رسیدن به این دشت نیاز به یک کوه پیمایی نیمه سنگین داریم. قبل از رسیدن به مسیر کوه پیمایی از جاده ی زیبایی که درون دره ی عباس آباد قرار گرفته است عبور می نماییم. در انتهای این جاده و درست قبل از مسیر کوه پیمایی به کتیبه های باستانی گنج نامه می رسیم که متعلق به دوران هخامنشیان بوده است.

بهترین زمان برای سفر به دشت میشان همدان، فصل بهار و تابستان بوده و در این فصول از سال به دلیل برخورداری از آب و هوایی مناسب، این منطقه یکی از بهترین انتخاب ها به عنوان مقصدی برای گردشگری در طبیعت بشمار می آید.

موقعیت جغرافیایی دشت میشان همدان

در شهر همدان از میدان امام (میدان مرکزی شهر) وارد خیابان مهدیه شده و از آنجا به سمت دانشگاه بوعلی سینا همدان بروید. بعد از عبور از چهار راه دانشگاه به سمت میدان قائم حرکت کنید و پس از رسیدن به میدان قائم به سمت راست بروید. بالاتر به یک دو راهی می‌رسید که یکی به سمت عباس‌آباد و دیگری به سمت کتیبهٔ باستانی گنجنامه می‌رود. مسیر گنجنامه را ادامه دهید. چند متر قبل از پیاده راهی که به سمت گنجنامه می‌رود ورودی مسیر کوهپیمایی را در سمت راست خود خواهید دید.

14.بازار سنتی همدان

بازار سنتی همدان
بازار سنتی همدان

شهر همدان در زمان های گذشته پایتخت تاریخ و تمدن ایران بوده و هست و نخستین دولت حاکم بر فلات ایران، از این منطقه حکمرانی می کرده است. شهر همدان گوشه به گوش اش هنر و تاریخ نهفته است یکی دیگر از این جاذبه های گردشگری همدان، بازار سنتی همدان بسیار زیبا با بافت قدیمی است که می توانید به بازدید از آن بروید تا اگر وسیله ای نیاز دارید یا سوغاتی می خواهید بخرید کارتان نیز راحت باشد و با یک تیر دو نشان بدهید.

بازار سنتی همدان 30 راسته شامل مسگرها، دباغخانه، زرگرها، صندوق سازها، کفش دوزها، حلاج ها و غیره دارد که در حال حاضر با پیشرفت‌های صورت گرفته در صنعت و ساخت محصولات، بسیاری از راسته‌ها به فروش اجناس دیگری مشغول هستند.

بازار سنتی همدان
بازار سنتی همدان

دلیل اول اینکه که شما از بافت تاریخی این بنا تاریخی همدان می‌توانید لذت ببرید و دوم آنکه قیمت اجناس در بازار سنتی همدان بسیار کمتر از قیمت همان جنس در سایر نقاط شهر است، پس برای خرید سوغات یک فال و تماشا را با هم تجربه کنید. شما بعد از بازدید از بازار سنتی همدان می‌توانید از دیگر مکان های دیدنیِ که نزدیک این بازار هستند از قبیل حمام قلعه، گنبد علویان، تپه هگمتانه که نمادی است از شهر همدان، کلیسای گریگوری استپان، آرامگاه ابوعلی سینا و باباطاهر دیدن کنید.

موقعیت جغرافیایی بازار سنتی همدان

این بازار تاریخی از جاهای دیدنی همدان است و در محدوده خیابان های باباطاهر ،اکباتان و شهدا قرار دارد و عمده ی بناهای آن مربوط به دوره ی قاجاریه است. بازار سنتی همدان مسقف است در بخش هایی از آن پوشش گنبدی شکل وجود دارد. به دلیل وجود اصناف مختلف در این بازار ، دارای معماری ویژه ای است.

15.حمام حاج تراب در نهاوند

حمام تراب نهاوند
حمام تراب نهاوند

نهاوند از شهرستانهای مهم تاریخی استان همدان به شمار می‌آید شهر نهاوند پایتخت یزدگرد سوم شاه ایران بوده است و نامه تاریخی دعوت پیامبر اسلام (ص) به وی در این شهر داده شده است. به هنگام حمله اعراب به ایران، آخرین نبرد سپاهیان ایران و اعراب در نهاوند اتفاق افتاد که در تاریخ با نام فتح الفتوح از آن ذکر شده است.

نهاوند از شهرستانهای مهم تاریخی استان همدان به شمار می‌آید نهاوند به علت دارا بودن موقعیت جغرافیایی ویژه و آب فراوان و خاک مستعد از نواحی ممتاز استان همدان به شمار می‌رود و از مکانهای دیدنی و تاریخی متعددی برخوردار است در این میان حمام حاج آقا تراب یا حمام دوقلو نمادی از هنر ایرانی اسلامی است که در سال ۱۲۳۰ و در زمان ناصرالدین شاه قاجار بنا نهاده شده و گردشگران از این بنا بازدید می‌کنند.

در سر در ورودی این بنا، کتیبه‌ای نصب شده که نام بانی حمام و تاریخ ساخت آن را، سال ۱۲۳۰ هجری شمسی در زمان ناصرالدین شاه قاجار بیان می‌کند ولی به سبک دوران صفویه ساخته شده است.

حمام از دو قسمت تشکیل شده؛ قسمت اول دارای سردینه (حمام سرد) و گرمینه (حمام گرم) بزرگ بوده و فقط مورد استفاده رجال، اشراف و شاهزادگان قرار می گرفته و قسمت دوم هم به نوبه خود دارای سربینه و گرمینه بوده ولی در ابعادی کوچکتر و ویژه افراد عادی و طبقات پایین جامعه بوده است. این حمام همچنین دارای 2 بخش مردانه و زنانه نیز می باشد

حمام حاج آقا تراب مربوط به دوره قاجار است و این اثر در تاریخ ۶ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۴۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای بازدید از این بنای تاریخی در فصول بهار و تابستان بین ساعات  ۹ تا ۱۹ و درفصول پاییز و زمستان بین ساعات ۹ الی ۱۷ است و هزینه بلیط ورودی برای هموطنان عزیز مبلغ 15,۰۰۰ریال و هزینه بلیط ورودی برای اتباع خارجی مبلغ: 100,۰۰۰ریال میباشد

موقعیت جغرافیایی حمام حاج تراب در نهاوند

حمام حاج تراب در شهر همدان در استان نهاوند، محله علی‌آباد ـ کوچه حاج آقا تراب واقع شده

16.آرامگاه استر و مردخای

مقبره استر و مرد خای
مقبره استر و مرد خای

مقبره استر و مردخای جزء مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان است. این مقبره جزء آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده‌است. وجود این زیارتگاه، عامل مهمی در شکل‌گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در همدان بوده‌است.محل مشهور به قبر «استر» گور ملکه سوسن است که محله یهودی‌نشین را در همدان تأسیس کرده‌است.

مردخای یا مُردِخای به معنی «مرد کوچک» مردخای پسر یائیر پسر شمعی پسر قیش از طایفه بنیامین بود که همراه با یکنیا، پادشاه یهودیه در سال ۵۹۷ قبل از میلاد، اورشلیم را ترک گفته بود. مردخای در تختگاه شوش اقامت گزید و دختر عمویش هَدَسه را که پدرش ابیحایل را از دست داده بود؛ به فرزندخواندگی پذیرفت.

اِستِر در اصل هَدَسه بوده و بعدها در اثر زیبایی صورت به او نام استر می دهند.

نسب استر و مردخای به خط عبری نگاشته شده و از راست به چپ خوانده می شود که یهودیان معتقدند با ۱۵ واسطه به حضرت یعقوب(ع) می رسد.

داستان تداوم حضور جامعه یهودی در همدان

براساس دست نوشته های بدست آمده مقبره مقبره استر و مردخای ملکه نجیب دربار خشایارشاه، از کشف حجاب به دستور خشایارشاه خودداری می کند، خشایار که از این سرپیچی سخت برآشفته است و تصمیم میگیرد ملکه دیگری برای دربار خود انتخاب کند. دختران زیبای شهر یک به یک فراخوانده می شوند. در این میان بخت با استر دختر یهودی، یار شده و به کام شاه ایرانی خوش می آید. ستاره زیبا، ملکه می شود.

در آن زمان هم توطئه ای توسط هامان وزیر خشایارشا علیه قوم یهود شکل می گیرد و فرمان قتل آنها را از پادشاه می گیرد که مردخای متوجه می شود و با کمک است پادشاه را منصرف کرده به این ترتیب یهودیان را نجات می دهد از این رو جشن مشهور یهودیان پوریم هرساله به دلیل نجات یهودیان برگزار می شود.

موقعیت جغرافیایی مقبره استر و مردخای

مقبره استر و مردخای در مرکز شهر همدان، ابتدای خیابان دکتر شریعتی داخل کوچه ای بنام استر مردخای قرار دارد.

نوشته های مشابه

19 دیدگاه

 1. سلام
  عالی بود لطف کنید جاهای دیگه از جاهای دیدنی همدان هم بگید باز بخصوص اون تصاویر واقیت مجازی که از جاذبه های گرشگری همدان ممنون

  1. سلام چشم در اولین فرصت بقیه جاذبه های گردشگری شهر همدان روی سایت قرار میدیم

 2. سلام میشه فیلم کوتاه در مورد جاذبه های گردشگری هم اضافه کنید ممنون
  شهر همدان واقعا شهر قشنگیه من کلا یبار اومدم ولی دوست دارم بازم بیام

 3. من پارسال رفتم آرامگاه باباطاهر داخل آرامگاه گزیده‌ی دوبیتی‌های شیرین و عاشقانه وی را در کتیبه‌های مرمری داخل آرامگاه حک شده که هر اهل ذوق با جذبه خاصی تحت تاثیر دوبیتی‌های باباطاهر قرار می‌ده، اگر قصد سفر کرده‌اید و علاقه دارید دیدنی‌ های شهر همدان را ببینید حتما به آرامگاه باباطاهر سر بزنید

 4. از این سایت ممنونم که همه جا رو تو معرفی می کنه و خیلی کار خوبیه . دوست عزیز همدان خیلی جاهای بیشتری داره که بهش اشاره نشد … شهرستان همدان: روستاهای بسیار زیادی در اطراف همدان که بهشت گمشده هستن. همدان یکی از تمیزترین شهرهای غرب کشور که شهر زیر زمینی سامن , شهر زیر زمینی ارزانفود داره و… . روستای سرکان تویسرکان که پارک کمربسته رو داره که بی نطیره. شهرستان اسدآباد ، بهار و … همه جا موند

  1. ممنو که اشاره کریدید حتما در آینده در همین پست یا پست های جدا گانه استفاده میکنیم

 5. عالی واقعا تصاویر واقعیت مجازیتون بی نظیر بود اگه امکانش هست تور های گردشگری جداگانه برای همه ای جاهای دیدنی همدان میشد درست کنید عالی تر میشد من پارسال اومدم همدان هواش توی تابستون معرکست واقعا خوبه بی خودی پایتخت نبوده واقعا با این همه جاذبه گردشگری حقش بود یکی از شهر های گردشگری جهان بشه

 6. عالی اگه لطف کنید بیشتر از جاذبه های گردشگری همدان بزارید ممنون میشم

  1. حتما در آینده هرگدوم از از این جاذبه های گردشگری همدان رو به صورت جداگانه مقاله کامل درست میکنیم

 7. بازار شهر همدان واقعا قشنگه بازار همدان ۳۰ تا راسته‌داره برای اینکه همه‌ی بازار رو ببینید، احتمالا لازمه بیشتر از نصف روز وقت بزارید.من پیشنهاد می‌کنیم که اگر فرصت گشتن توی بازار رو دارید، از راسته‌هایی دیدن کنید که هنوز رنگ و بوی قدیمی‌تری دارند. راستای گیوه‌ فروش‌ها، مسگران ، چاقوسازا ، شیشه فروش‌ها و صحاف‌ها بخش‌هایی از راسته‌های جذاب این بازاره هر صنفی بازارش جداست واقعا معرکست هرکی هرچی میخواد میره بازارش

  1. غار علیصدر که قدمت سنگ‌های آن به دوران ژوراسیک برمی‌گردد دارای ۲۱۰۰ متر ارتفاع از سطح دریاست. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در داخل غار بوجود آمده و از این رو رفتن به میانه غار تنها با قایق امکانپذیر است از همین رو هم هست که غار علیصدر یکی از منحصربه فردترین هاست.

   علیصدر در ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان

 8. دوستان عزیز یکی از قشنگترین بازارهای مسقف ایران، بازار همدان است. بازار همدان به جا مانده از دوره قاجار و مثل همه بازارها قسمت‌ها و راسته‌های مختلفی دارد. بازار کفاش ها، ادویه فروش‌ها ، سمسارها، قصاب‌ها، قنادها،مسگرها و…. از آن جمله است. نمد، گلیم، فرش های دستباف، نان کماج، چرم، باسلوق، نان شیرمال، سفال لالجین و شیرینی نارگیلی معروف همدان، از سوغات های همدان است که میتوانید از بازار بخرید.

 9. چرا هیچ وب سایتی که جاهای دیدنی همدان رو معرفی میکن اسمی از آرامگاه حیقوق نبی نمیاره من رفتم جای قشنگی بود توی محوطه ای آرامگاه باباطاهر بود

 10. ممنون که جاذبه های همدان رو معرفی میکنید ما هم یک مرکزی راه انداختیم که هم جاذبه های همدان رو معرفی کردیم و هم به مسافرین و گردشگرایی که به همدان میان خدمات اسکان و اجاره سوئیت روزانه ارائه میدیم خواستم از مطالب خوبتون تشکر کنم و اینکه بگم با اجازتون قسمتی از مطالب شما جهت درج در وبسایتمون کپی شد
  ممنون میشیم تایید بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا