درمان شقاق مقعدی با طب سنتی

درمان شقاق مقعدی
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: بیماری ها

انتشار: ۱۴ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 8 دقیقه

هیچ نظر

شقاق مقعدی به معنای بروز یک زخم باز یا پارگی در پوست اطراف مقعد است.در این مطلب به علائم و دلایل شقاق مقعدی و درمان شقاق مقعدی و درمان خانگی مقعدی میپردازیم

فهرست مطالب

شقاق مقعد یکی از دردناکترین تجربیات در رابطه با مشکلات سلامتی مرتبط با ناحیه مقعد و اطراف آن است، آیا تا به حال درد شقاق مقعد داشته اید و از تکرار آن می ترسید؟ آیا می دانید علائم شقاق مقعد چیست؟ راه های درمان شقاق مقعدی چیست؟ چگونه رفتار می کنید؟ آیا همه موارد شقاق مقعد خطرناک است یا خیر؟ بسیاری از مردم از درد ناشی از شقاق مقعد رنج می برند. علل و علائم آن چیست و چگونه می توانیم آن را درمان کنیم؟ در اینجا مهمترین اطلاعات در مورد شقاق مقعد میپردازیم باما همراه باشید

در بیشتر موارد، شقاق مقعد می توانند در خانه و بدون بستری در بیمارستان و بهبودی کامل طی چند روز (یا چند هفته در موارد شدیدتر) درمان شوند. شقاق مقعدی که ظرف شش هفته درمان نشود، یک بیماری مزمن محسوب می شود. به منظور درمان شقاق مزمن مقعد، در بعضی موارد ممکن است به دارو نیاز باشد. اگر شقاق مقعد حتی پس از مصرف داروها بهبود نیابد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.
شقاق مقعد در افراد مختلف در هر سنی به ویژه در جوانان و همچنین در افراد سالم ظاهر می شود. در مردان و زنان به نسبت مشابه ظاهر می شود. شکاف مقعد ممکن است به طور همزمان با بواسیر ظاهر شود.

انواع شقاق مقعد

انواع شقاق مقعدی
انواع شقاق مقعدی
شقاق مقعد با توجه به دوره علائم تقسیم می شود:
 • شقاق حاد مقعد : علائم آن از ابتدا تا انتها ادامه دارد و کمتر از 6 هفته به طول می انجامد.
 • شقاق مزمن مقعد: علائم آن بیش از 6 هفته به طول می انجامد.

چه چیزی باعث بروز شقاق مقعدی می‌شود؟

افرادی که درحال‌حاضر مبتلا به یبوست هستند، در مقابل این اختلال آسیب‌پذیرتر هستند، زیرا مدفوع بزرگ و سخت ممکن است سبب بروز پارگی در اطراف مقعد شود.

علل دیگر بروز این مشکل عبارتند از اسهال مداوم، بیماری کرون، بیماری التهابی روده یا IBD، کولیت اولسروز یا زخمی، سفت شدن عضلات مقعد و گاهی اوقات برخی از عفونت‌های منتقله از راه رابطه‌ی جنسی مانند تبخال یا سیفلیس.

علل و دلایل شقاق مقعدی

دلایل مختلفی وجود دارد بدن دچار شقاق مقعدی شود، از جمله آنها می توان به عنوان مثال عبور مدفوع بزرگ اشاره کرد، که باعث انبساط مقعد می شود. علاوه بر علل شقاق مقعد همچنین یبوست و تلاش زیادی برای دفع مدفوع و همچنین رنج از موارد مکرر اسهال. علاوه بر آنچه ذکر شد ، یک زن ممکن است به دلیل زایمان از شکافهای مقعد رنج بکشد که در برخی از خانمها در هنگام زایمان منجر به ایجاد زخم در مقعد می شود و معاینه بالینی رکتوم ممکن است باعث شکاف مقعد شود.

 • عبور از مدفوع بزرگ، که منجر به سفت و انبساط مقعد می شود.
 • یبوست و فشار برای دفع مدفوع.
 • موارد مکرر اسهال.

روند تولید مثل ممکن است باعث ایجاد صدمه به کانال مقعد شود که منجر به ایجاد برش در مقعد در برخی از زنان در طی مراحل تولد می شود. شکستگی مقعد همچنین ممکن است به دلایل دیگری مانند: اسکن انگشت (با انگشت) از راست روده ، قرار دادن بدن خارجی یا رابطه جنسی مقعد ایجاد شود.

در موارد خاص، علت شقاق مقعد ممکن است بیماری کرون باشد که یک بیماری التهابی روده است و باعث اسهال خونی، درد شکم، افزایش درجه حرارت بدن، کاهش وزن و برش در مقعد یا فیستول ( فیستول) در نزدیکی مقعد. شقاق مقعد ممکن است در بعضی موارد زخم باشد که باعث درد نشود و بهبودی پیدا نمی کند ، گاهی اوقات خونریزی می شود اما با علائم دیگری همراه نیست.

قرار گرفتن کانال مقعد در معرض آسیب، علت اصلی ایجاد شقاق مقعد است و این با چندین عامل مرتبط است که مهمترین آنها یبوست، عبور مقادیر زیادی مدفوع خشک، اسهال برای مدت طولانی و زایمان انسدادی است.

انقباض بیش از حد عضلات فلکسور مقعد، در موارد عادی عضله فلکسور مقعد سطح متعادل انقباض را حفظ می کند که امکان کنترل توانایی دفع مدفوع را فراهم می کند، اما در برخی شرایط پاتولوژیک انقباض شدید عضله فلکسور مقعد داخلی وجود دارد، که باعث زخم خوردگی مقعد می شود که ضمن جلوگیری از انقباض بیش از حد ، ضرب می شود. برای عبور خون در مقادیر کافی اجازه می دهد تا زخم به راحتی بهبود یابد.

شرایط پاتولوژیک ، برخی بیماری ها با بروز یک شقاق مقعد که گاهی اوقات درون علائم آن وجود دارد ، از جمله سیفیلیس ، یا برخی دیگر از بیماری های مقاربتی ، برخی از انواع عفونت های روده ای و برخی از انواع سرطان های مرتبط با روده همراه است.

علائم شقاق مقعد

علائم شقاق مقعد
علائم شقاق مقعد

برخی از عواملی وجود دارد که ممکن است به شما در تشخیص شقاق مقعد کمک کند، و این علائم عبارتند از:

درد حاد، درد برجسته ترین علامت مشکل شقاق مقعد است، زیرا با درد شدید هنگام دفع مدفوع، مشابه مدفوع حاوی تکه های شیشه ای ایجاد می شود که درد ایجاد می کند.با پایان یافتن دفع، بیمار وارد مرحله طولانی مدت از درد طبیعت سوزش می شود که ساعت ها ادامه می یابد.

مشاهده خون روی دستمال توالت، شقاق مقعد ممکن است با افت خون از مقعد همراه باشد به عنوان یک نتیجه طبیعی از مشکلی که باعث پارگی بافت می شود و خونریزی در این حالت مشخص می شود که خون با مدفوع کم نمی شود، اما بیمار اغلب هنگام تمیز کردن ناحیه مقعد پس از دفع مدفوع ، او را متوجه می کند.

ترشحات، شقاق مقعد ممکن است همراه با ترشحات زرد باشد. ترس از ورود به دستشویی؛ شقاق مقعد ممکن است به دلیل احساس شدید درد ناشی از آن ، میل بیمار را برای جلوگیری از دفع مدفوع تا حد ممکن همراه کند.

ظاهر زخم، شقاق ممکن است به اندازه کافی بزرگ باشد که در معاینه خارجی ناحیه مقعد چشم ظاهر شود ، و این پارگی بافت است که ناحیه مقعد را می پوشاند.

خارش و سوزش مقعد، مشکل زخم ممکن است گاهی با سوزش پوست همراه باشد و احساس خارش و تمایل به خراش پوست ایجاد شود.

برآمدگی در ناحیه مقعد: در مواردی که بیماری شقاق مقعد در طولانی مدت درمان نشود و یا تکرار شود، ممکن است منجر به بروز ضایعه‌ای در بیرون مقعد شود. اما برای تشخیص آن باید به پزشک مراجعه شود.

ترک اطراف مقعد: اگر بیماری شقاق یا فیشر مقعدی مزمن شود، احتمال مشاهده شکاف‌ها در پوست بیرون مقعد هم وجود دارد.

خلاصه: علائم ناشی از شقاق مقعد ، به عنوان مثال ، درد حاد در محل شقاق با خارش یا سوزش حین حرکت روده را ذکر می کنیم و ممکن است این درد ادامه داشته باشد که می تواند بارها تشدید شود. خارش و خونریزی نیز از علائم شقاق مقعد است و ترشحات زرد رنگ دیده می شود.

شباهت های دو بیماری شقاق و بواسیر

شناخت تفاوت دو بیماری شقاق مقعدی و بواسیر

اولاً که هر دوی این بیماری ها ناحیه مقعدی یا نشیمنگاهی را درگیر می کند. شباهت علائم بواسیر و شقاق موجب شده بیمار به تنهایی نتواند این دو را از یکدیگر تشخیص دهد. اما از شباهت های این دو بیماری می توانیم به علائمی زیر اشاره کنیم:

 • درد: هر دو این بیماری ها درد شدید و اغلب غیر قابل تحملی را به همراه دارد که هنگام دفع شدت بیشتری می یابد.
 • خونریزی: یکی از مواردی که موجب شده این بیماری ها علائمی مشابه با یکدیگر داشته باشند، خونریزی از ناحیه مقعد و یا خون در مدفوع است.
 • خارش و سوزش: هر دوی این بیماری خارش و سوزش را به همراه دارد که تشخیص این دو از یکدیگر را با مشکل مواجه می کند.
 • التهاب و تورم: ایجاد التهاب هم در بیماری شقاق و هم در بیماری بواسیر قابل مشاهده است.

شناخت تفاوت دو بیماری شقاق مقعدی و بواسیر

در ابتدا برای بیان تفاوت این دو بیماری به تشریح هر یک از آنها می پردازیم و سپس تفاوت علائم آن را بیان می کنیم :

 • بواسیر (هموروئید) : بواسیر بیماری است که در اثر فشار زیاد به ناحیه مقعد ایجاد می شود، در این بیماری بالشتک هایی که وظیفه دفع را بر عهده داشته دچار آسیب می شوند. به بیانی دیگر می توان گفت بیماری بواسیر همان گشاد شدن یا واریسی شدن عروق ناحیه ی مقعد است.
 • شقاق : شقاق نیز مانند بواسیر حاصل وارد آمدن فشار بیش از اندازه به این ناحیه است. در این بیماری دیواره مقعد زخمی خورده و زخم می شود.

از تفاوت های این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • درد : هر دوی این بیماری ها درد شدیدی را ایجاد می کند اما درد بواسیر به گونه ای است که بیمار در تمام طول روز آن را تجربه می کند در صورتی که شقاق تنها هنگام اجابت درد و سوزش ایجاد می کند.
 • تفاوت در درمان : اغلب شقاق ها با چندین روز مراقبت، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی بهبود می یابند در صورتی که درمان بواسیر به خصوص در مراحلی که دچار بیرون زدگی شده نیاز به درمان های تهاجمی تری دارد. البته هر دوی این بیماری ها اگر در مراحل ابتدایی باشند می توانند توسط درمان های خانگی بهبود یابند ولی قطعی ترین راه درمان این بیماری ها که بدون درد و خونریزی انجام می گیرد، استفاده از لیزر است.
 • تفاوت در ظاهر : بسیاری از بیماران مبتلا به شقاق به علت درد قادر به تحمل معاینه نیستند اما اگر پزشک موفق مشاهده مقعد شود، زخمی را که در دیواره مقعد ایجاد شده مشاهده خواهد نمود. در صورتی که بواسیر موجب تورم عروق شده و پزشک در طی معاینه و یا خود بیمار زائده های بیرون زده از مقعد را لمس می کند.

راه های تشخیص شقاق مقعد

راه های تشخیص شقاق مقعد
راه های تشخیص شقاق مقعد

بیشتر پزشکان می توانند از طریق علائم و با بررسی مقعد، شقاق مقعد را تشخیص دهند. معمولاً پزشک می تواند با جدا کردن دو مکانیسم (جدا نگه داشتن آنها) شکاف مقعد را یادداشت کند.

پزشک ممکن است با وارد کردن انگشت دست خود ، که با دستکش پوشانده شده است، داخل مقعد و یا توسط آنوسکوپ، معاینه دیسک رکتال انگشت را انجام دهد. اما در مواردی که شقاق مقعد باعث درد بسیار شدیدی می شود، پزشک معمولاً قبل از انجام معاینه انگشت از راست روده یا استفاده از آنالوسکوپ (آنوسکوپی)، صبر می کند تا شروع به بهبودی مجدد شکاف مقعد کند، تا منکر وجود سایر بیماری ها شود.

در مواردی که معاینه باید فوراً انجام شود، ممکن است تحت بی حسی موضعی انجام شود.

اهمیت محل شکاف شقاق چیست؟

پزشک می تواند با توجه به علائم تجربه شده توسط بیمار و معاینه جسمی، شقاق مقعد را تشخیص دهد. امتحان شامل موارد زیر است:

 • با جدا کردن آرام دو مکانیسم (جدا کردن آنها) به شکاف وولت نگاه کنید.
 • معاینه انگشت از راست روده.
 • معاینه آنوسکوپی

محل شکاف دقیق شقاق مقعد در فرایند تشخیصی بسیار مهم است. هنگامی که بیش از یک شکاف مقعد وجود دارد ، یا وقتی شکاف مقعد در قسمت مقعد است (نه در قسمت بالای آن یا پایین آن) ، این علائم ممکن است نشانه این باشد که بیمار به بیماری دیگری مبتلا است که مسئولیت بروز شکاف مقعد را بر عهده دارد.

تعداد زیادی بیماری وجود دارد که می تواند باعث شکاف مقعد شود. این بیماری ها عبارتند از: بیماری التهابی روده، سرطان مقعد (سرطان مقعد)، سفلیس، سل ،بیماریهای سیستم ایمنی سرکوب شده یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز).

پزشک ممکن است یک قطعه کوچک از پوست شل (پوسته پوستی) در مقعد را جستجو کند، زیرا چنین قطعه ای اغلب به عنوان یک نشانه در نظر گرفته می شود که شکاف مقعد یک بیماری مزمن است. غالباً این پوسته های پوستی به صورت نادرست، بواسیر محسوب می شوند.

درمان شقاق یا  فیشر مقعدی

درمان اوليه فيشر يا شقاق مقعد دارويي است که شقاق حاد در50% موارد و شقاق مزمن در 10% موارد با درمان داروئی بهبود می یابند. بطور کلی در شقاق حاد درمان داروئی و در شقاق مزمن درمان جراحی ارجح تر است.

درمان شقاق چند اصل مهم دارد درمان یبوست- کنترل درد- لگن آب گرم، درمان داروئی شقاق را با استفاده از رژیم پر فیبر، آب فراوان و تحرک بیشتر(ورزش بیشتر) درمان و در صورت لزوم از ملین استفاده کنید درد با استفاده از کرم های بی حس کننده زایلوکائین محتوی ضد التهاب مثل کورتیزون خاصه در زمان دفع تسکین داده می شود.

وقتي كه بيماری به دارو جواب ندهد و يا اينكه بعد از بهبود اوليه مجدد عود كند از روش جراحي با ليزر شقاق استفاده ميشود كه ابتدا محل زخم شقاق با بيحسي موضعي بيحس ميگردد و سپس با ليزر زخم برداشته ميشود و عضله دور مقعد به ميزان كم برش داده ميشود تا به زخم فرصت لازم جهت بهبود داده شود. در حين عمل اگر زائده اضافي در اثر شقاق بوجود آمده باشد قابل برداشتن است و لذا مقعد فرم نرمال اوليه خود را پيدا ميكند. بعد از عمل با ليزر بيمار ميتواند دفع راحت داشته باشد.

درمان شقاق مقعدی با خوراکی ها

درمان شقاق مقعدی با خوراکی ها
درمان شقاق مقعدی

1. مواد غذایی سرشار از فیبر

خوردن مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی فیبر به تسهیل حرکت روده به طور طبیعی کمک می کند و معروف ترین منابع فیبر میوه ها و سبزیجات تازه ، غلات سبوس دار ، حبوبات و گندم هستند.

2. روغن زیتون

داروی شماره‌ی یک که در فهرست داروهای خانگی برای شقاق مقعدی (فیشر) توصیه می‌شود، چیزی جز روغن زیتون نیست. این روغن که به میزان فراوانی چربی سالم دارد، می‌تواند سیستم روده را روان کند، و به این ترتیب دفع مدفوع راحت‌تر می‌شود. علاوه بر این، املاح ضد التهابی موجود روغن زیتون به کاهش درد ناشی از شقاق مقعدی کمک می‌کند.

نحوه‌ی استفاده از روغن زیتون جهت رفع شقاق مقعدی:

 • موم زنبور عسل، عسل و زیتون را به مقدار مساوی آماده کنید.
 • آنها را تا زمانی که موم به طور کامل ذوب ‌شود گرم کنید.
 • اجازه دهید ترکیب سرد شود و بعد آن را مستقیما در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید.
 • روزی چند بار این روش درمانی را انجام دهید.

3. آلوئه‌ورا

خواص تسکین ­دهنده­ درد و قدرت شفابخش طبیعی آلوئه‌ورا برای درمان علائم شقاق مقعدی و همچنین کمک به احیاء مجدد بافت آسیب­دیده‌ی پوست عالی است. بنابراین، عجیب نیست که آلوئه‌ورا در فهرست درمان‌های خانگی برای رفع شقاق مقعدی قرار بگیرد.

نحوه‌ی استفاده از آلوئه‌ورا برای رفع مشکل شقاق مقعدی (فیشر) :

 •  یک برگ آلوئه‌ورا را بردارید و آن را برای خارج کردن ژل باز کنید.
 • ژل را به طور مستقیم روی منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید.
 • روزی چند بار این روش درمانی را تکرار کنید.

4. استحمام نشیمن

به منظور حمایت از روند التیام شقاق مقعدی و همچنین تسریع بخشیدن روند بهبودی، باید استحمام نشمین داغ را نیز مد نظر داشته باشید. این روش درمانی سبب افزایش جریان خون به طرف ناحیه‌ی مقعد می‌شود، و به این ترتیب به احیای شکاف‌های جزئی کمک می‌کند و همچنین سبب التیام پارگی ایجا شده در بافت می‌شود. علاوه بر این، استحمام نشیمن همچنین درد، خارش و تورم را کاهش می‌دهد. این روش به عنوان یکی از بهترین درمان‌های شقاق مقعدی شناخته شده‌است.

نحوه‌ی استفاده از استحمام نشیمن:
– مقداری آب گرم را داخل لگن استحمام بریزید.
– مقداری هم روغن اسطوخودوس به آب اضافه کنید و هم بزنید.
– در لگن بنشینید و دست کم به مدت ۱۵ دقیقه در همین حالت بمانید.
– این روش درمانی را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.

5. گیاه هماور (گوش خر)

دلیل قرار گرفتن این گیاه در فهرست درمان‌های خانگی شقاق مقعدی (فیشر) این است که می‌تواند به آسانی شقاق مقعدی (فیشر) را بهبود بخشد و درد حاصل از آن را تسکین بدهد. هم برگ و هم ریشه‌ی این گیاه دارای خواص دارویی است که می‌توانند از بازسازی بافت پوست و رشد سریع سلول‌ها حمایت کنند. به این ترتیب این گیاه قادر است فرآیند بهبود را سرعت ببخشد.

نحوه‌ی استفاده از گیاه هماور برای رفع شقاق مقعدی (فیشر) :
– یک قاشق غذا خوری هماور خشک را به مقداری آب داغ اضافه کنید و حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کنید و اجازه دهید خنک شود. منطقه‌ی آسیب‌دیده را با استفاده از این محلول دو تا سه بار در روز شستشو دهید.
– همچنین می‌توانید چای گیاه هماور را به عنوان کمپرس در منطقه‌ی آسیب‌دیده استفاده کنید.
– راه دیگر استفاده از عصاره‌های حاوی گیاه هماور است که بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسند. برای استفاده از این عصاره جهت التیام شقاق باید آن را به طور مستقیم روی ناحیه‌ی آسیب‌دیده ۲ تا ۳ بار در روز استعما کنید.

گیاه دارویی هماور علاوه بر درمان شقاق مقعدی، یک درمان معروف برای رفع راش پوستی هم محسوب می‌شود.

6. روغن نارگیل

پاسخ به این سوال که چگونه می‌توانیم به طور طبیعی شقاق مقعدی را درمان کنیم، دیگر سخت نیست. روغن نارگیل مقدار فراوانی تری‌گلیسیرید با زنجیره‌ی متوسط دارد و به همین دلیل می‌تواند به طور موثری منطقه‌ی آسیب‌دیده را روان کند و روند بهبودی را شروع کند. این روغن یک گزینه‌ی عالی درفهرست درمان‌های خانگی شقاق مقعدی است که می‌توانید آن را در صورت لزوم به کار ببرید.

نحوه‌ی استفاده از روغن نارگیل جهت درمان شقاق مقعدی (فیشر) :
– مقداری روغن نارگیل را به طور مستقیم ۲ تا ۳ بار در روز بر روی ناحیه‌ی آسیب‌دیده بزنید. برای موارد مزمن، زمان استعمال از این روغن را افزایش دهید.
– در صورت ابتلا به یبوست و همچنین مشکلات سیستم گوارش، می‌توانید روغن نارگیل را در رژیم غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

7. ژل ال آرژنین L-arginine

یکی دیگر از درمان­های خانگی برای رفع شقاق مقعدی، ژل ال آرژنین است. این ژل که به اختصار آرژنین نیز نامیده می‌شود، اسید آمینه‌ای است که قادر است از طریق افزایش جریان اکسید نیتریک به سمت منطقه‌ی آسیب‌دیده بهبودی شقاق مقعدی را تسریع ببخشد.

حتی گزارش شده‌است که این ژل می‌تواند شقاق را درمان کند بدون این‌که سبب بروز هرگونه عارضه‌ی جانبی شود. و نکته‌ی بهتر این‌که، این ژل می‌تواند برای افرادی که به درمان ایزوسورباید دی نیترات پاسخ نمی‌دهند، کار کند.

شما فقط باید ژل ال آرژنین را که بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسد، در منطقه آسیب‌دیده چند بار در روز استفاده کنید.

8. سرکه سیب

فهرست درمان‌های خانگی برای شقاق مقعدی بدون وجود سرکه سیب کامل نیست. این ماده در درمان یبوست مؤثر است و یبوست عامل اصلی بروز شقاق مقعدی است.

علاوه بر این، فیبر محلول در آب به نام پکتین که در سرکه سیب موجود است، می‌تواند به طور قابل‌توجهی فرآیند هضم را بهسازی کند و همچنین حرکات روده را بهبود بخشد.

نحوه‌ی استفاده از سرکه سیب جهت درمان شقاق مقعدی (فیشر) :
– ۱ تا ۲ قاشق غذا خوری سرکه‌ سیب خام را داخل مقداری آب بریزید.
– بنا به ذائقه‌ی خودتان مقداری عسل نیز به ترکیب سرکه سیب و آب اضافه کنید.
– ترکیب حاصل را روزی دو بار مصرف کنید.

9. تخم کتان

تخم کتان سرشار است از اسیدهای چرب امگا ۳ و همچنین فیبر، بنابراین شکی نیست که این ماده به عنوان یکی از قوی‌ترین مواد غذایی در جهان، در فهرست درمان‌های خانگی برای خونریزی ناشی از شقاق مقعدی جای می‌گیرد. این دانه‌های کوچک می‌توانند یبوست (یکی از دلایل اصلی ایجاد شقاق پوستی) را درمان کنند. علاوه بر این، تخم کتان با دارا بودن خواص ملین، می‌تواند نیاز به ایجاد فشار در هنگام حرکات روده را کاهش دهد.

نحوه‌ی استفاده از تخم کتان برای درمان شقاق مقعدی (فیشر) :

 • یک قاشق غذا خوری پودر تخم کتان را داخل مقداری آب بریزید. هر روز قبل از خواب ترکیب حاصل را مصرف کنید.
 • همچنین می‌توانید مکمل تخم کتان را در قالب کپسول مصرف کنید اما برای این کار حتما از قبل با پزشک مشورت کنید.

10. رعایت بهداشت

نکته‌ی بعدی در فهرست داروهای خانگی برای درمان شقاق مقعد، بهداشت است که باید برای بهبود سریع این مشکل به خوبی رعایت کنید. برای رعایت بهداشت، باید منطقه‌ی آسیب‌دیده را خشک و تمیز نگه دارید زیرا رطوبت می‌تواند به شدت خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی را افزایش دهد.

 • پس از آن‌که خروج مدفوع انجام شد، خوب بدن‌تان را شستشو دهید و با استفاده از کاغذ توالت نرم، خوب را به طور کامل خشک کنید. از دستمال توالت‌هایی که ظاهری خشن و رایحه دارند استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث به وجود آمدن حساسیت شوند.
 • پس از حمام کردن، منطقه‌ی آسیب‌دیده را با مقداری پودر بچه آغشته کنید تا ناحیه خشک بماند.
 • لباس‌های گشاد و همچین لباس‌های زیر پنبه‌ای بپوشید تا هوا در این ناحیه به خوبی جریان داشته باشد.
 • از نشستن به مدت طولانی با پوزیشن یکسان بدن پرهیز کنید چرا که ممکن است باعث انباشت رطوبت در منطقه‌ی مقعد شود.

۱۱. آب‌میوه

شقاق مقعدی عمدتا به علت مصرف مواد غذایی نامناسب مثل نشاسته‌های فرآوری شده و غذاها و همچنین قند­هایی که باعث بروز یبوست و سخت شدن مدفوع می‌شوند، رخ می­دهد. بنابراین، اولویت اول برای درمان شقاق مقعدی رفع مشکل یبوست و همچنین مدفوع است. ۳ تا ۴ بار در روز آب‌میوه‌ی تازه مصرف کنید. همچنین بهتر است هر روز ۷ تا ۸ لیوان آب بنوشید. آنزیم گوارشی که برای هضم آب‌میوه ترشح می‌شود، می‌تواند در هنگام حفظ حرکات روده برای دفع مدفوع، از روند هضم غذا نیز پشتیبانی کند.

۱۲. شیر

شیر غنی از خواص و ترکیباتی است که برای عملکرد درست بدن لازم هستند، بنابراین منطقی است که شیر را در فهرست داروهای خانگی برای شقاق مقعدی وارد کنید. شما فقط باید مقداری شیر گرم را هر روز قبل از خواب میل کنید. این کار حرکات مکرر روده را ترویج خواهد کرد و همچنین سبب سلامت دستگاه گوارش خواهد شد.

۱۳. روغن حیوانی

روغن حیوانی می‌تواند غشاهای مخاطی کل دستگاه گوارش را روان کند، و به این ترتیب سبب می‌شود که خروج مدفوع از روده راحت‌تر باشد. علاوه بر این، این ماده به تمیز کردن مدفوعی که از قبل باقی‌مانده و مدفوع تازه در روده کمک خواهد کرد.

شما می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن حیوانی را به مقداری شیر گرم اضافه کنید و هم بزنید تا حل شود. بسته به ذائقه‌تان مخلوط را شیرین کنید و ترکیب حاصل را هر روز قبل از خواب مصرف کنید. همچنین می‌توانید مقداری روغن حیوانی را گرم کنید و آن را ۳ تا ۴ بار در روز بر روی شکاف‌ها استعمال کنید.

۱۴. عدس

عدس با توجه به فیبر غذایی فراوانی که دارد، می‌تواند یک انتخاب عالی در فهرست درمان‌های خانگی برای شقاق مقعدی باشد. شما می‌توانید مقداری عدس جوانه‌زده را دو بار در روز مصرف کنید. عدس را به مدت یک شب تا صبح خیس بگذارید. صبح روز بعد، آنها را در یک پارچه‌ی کتانی بریزید و رویش را بپوشانید. هر بار که پارچه خشک شد، می‌توانید آن را به صورت دوره‌ای با آب خیس کنید تا رطوبتش حفظ شود. عدس‌ها دو روز بعد شروع به جوانه زدن می‌کند.

۱۵. آب گزنه

آخرین مورد در فهرست داروهای خانگی برای درمان شقاق مقعدی گزنه است. مهم است توجه داشته باشیم که در میان روش‌های درمانی شقاق مقعدی اولویت حفظ یکنواختی خروج مدفوع از بدن است. مدفوع آبدار یا مدفوع سخت مشکل را قطعا تشدید می‌کند. شما می‌توانید با مصرف یک قاشق چایخوری آب گزنه به صورت سه بار در روز از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. آب گزنه نه تنها باعث می‌شود که مدفوع به طور مرتب و یکنواخت از بدن خارج شود، بلکه باعث کاهش درد شقاق نیز خواهد شد.

اقدامات خانگی برای درمان شقاق

اقدامات در خانگی درمان شقاق
اقدامات در خانگی درمان شقاق
 • غذا را با آرامش بجوید.
 • برای کاهش علائم و نشانه های شقاق روزانه به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در وان یا ظرف آب گرم بنشینید.
 • از زور زدن و نشستن طولانی مدت در توالت پرهیز کنید.
 • مقعد را به وسیله ی آب ولرم شستشو دهید و آن را حتما با دستمال نرم و تمیز خشک کنید.
 • برای جلوگیری از ایجاد شقاق و همچنین کمک به کاهش علائم و نشانه های آن ورزش و تحرک داشته باشید.
 • هرگز محل شقاق خود را نخارانید و دست نزنید.
 • بر روی سطوح سفت و سخت ننشینید و از بالش نرم برای نشستن استفاده کنید.
 • از استفاده از مواد شوینده‌ی شیمیایی محرک پوست مانند صابون‌های معطر پرهیز کنید.
 • استفاده از وازلین بر روی خروجی مقعد اجابت مزاج را تسهیل می‌کند.
 • از نگه‌داشتن مدفوع و به تأخیر انداختن اجابت مزاج پرهیز کنید، زیرا هر بار تأخیر منجر به سفت شدن مدفوع و ایجاد یبوست می گردد.
 • از زور زدن و یا نشستن بیش از حد طولانی در توالت خودداری کنید. این عمل می‌تواند باعث افزایش فشار در کانال مقعد گردد.
 • از مکمل‌های نرم‌کننده طبیعی مدفوع مانند پسیلیوم نیز میتوان استفاده کرد.

 ترک عادت‌های اشتباه برای پیشگیری و درمان شقاق

برای پیشگیری از شقاق و یا جلوگیری از عود مجدد آن لازم است، نکات زیر را رعایت نمایید:

 • رعایت بهداشت در کودکان و تعویض به موقع پوشک بسیار مهم است.
 • اجتناب از رابطه جنسی مقعدی
 • مصرف روزانه 8 لیوان آب
 • درمان سریع اسهال یا یبوست
 • پرهیز از غذاهای یبوست آور مثل  برنج سفید ، پنیر و سایر لبنیات، شکلات، مقدار زیاد گوشت قرمز و غذاهای سرخ
 • فعالیت بدنی و ورزش های سبک حداقل 30 دقیقه در طول روز
 • اجتناب از ورزش های سنگین که فشار وارده به مقعد را افزایش میدهند.مثل دوچرخه سواری و وزنه برداری
 • اجتناب از نشستن و ایستادن به مدت طولانی
 • پرهیز از حمل و جابجایی اشیا سنگین

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برخی از درمان شقاق مقعدی می‌تواند به سرعت بخشیدن روند بهبود و کاهش ناراحتی کمک کند. در صورتی که شقاق مقعدی شما اصلا بهبودی نمی‌‌یابد، ممکن است لازم باشد جراحی کنید. همچنین اگر در زمان حرکت روده‌ها درد داشتید یا در مدفوع‌تان خون مشاهده کردید، حتما به پزشک مرجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا