چاپ صفحه

چگونه یک تراریوم درست کنیم؟

تراریوم
چکیده این مطلب :

انتشار: 13 اردیبهشت 99

زمان مطالعه: 11 دقیقه

دسته بندی ها: خانه داری

هیچ نظر

تراریوم یک باغچه مینیاتوری است که درون یک ظرف شیشه‌ای قرار دارد. تراریوم یا باغ شیشه ای یکی از بهترین روش ها برای پرورش و نگهداری گیاهان در آپارتمان است.
دوستان عزیز محصولات معرفی شده جزء پرفروش ترین ها هستند به همین منظور ممکن است به مرور زمان به دلایل مختلف در بازار و فروشگاه ، سایت های معرفی شده ناموجود شوند در این صورت شما عزیزان میتوانید از محصولات مشابه و دسته بندی اصلی مراجعه کنید.
تراریوم یک باغچه مینیاتوری است که درون یک ظرف شیشه‌ای قرار دارد. نگهداری از تراریوم‌ها بسیار آسان است و مناسب برای افرادی است که فضا یا وقت کافی برای مراقبت از یک باغ در فضای باز ندارند. آنها همچنین می‌توانند مقداری از زیبایی و آرامش فضای باز را به میز کار، میزهای شبانه یا هر فضای محدودی اضافه می‌کند. برای ایجاد تراریوم خود، تنها آنچه نیاز دارید چند گیاه با نیاز به نور و آب مشابه، یک ظرف شیشه‌ای و مقدری خاک است.

انتخاب گیاهان و ظروف

کاشت تلاریوم

گیاهانی با نیازهای مشابه را انتخاب کنید

شما می‌توانید برای تراریوم خود از گیاهانی با نیاز به مراقبت کم استفاده کنید، اما لازم است گیاهانی را انتخاب کنید که به خوبی رشد کنند. از گیاهانی استفاده کنید که شرایط نگهداری مشابهی داشته باشند،همچون میزان نور و آب یکسان.
 • به عنوان مثال، ممکن است یک تلاریوم با تم جنگل انتخاب می‌کنید و از گل خزه، گل‌های کف و جگرواش استفاده کنید. بسیاری از این گیاهان در شرایط خنک و سایه‌دار بهتر عمل می‌کنند.
 • گیاهان بیابانی، مانند کاکتوس‌ها و سایر گیاهان گوشتی، با نور بیشتر و رطوبت کم‌تر، بهتر عمل می‌کنند.

گیاهانی را انتخاب کنید که کوچک بمانند

گیاهانی که بزرگ هستند یا زیاد رشد می‌کنند، گزینه‌های مناسبی برای تراریوم‌ها نیستند. درعوض، گیاهان کوچک یا گیاهانی که  به راحتی هرس می‌شوند و به طور قابل کنترل رشد می‌کنند، انتخاب کنید.
 • به عنوان مثال، گیاهان ستاره دریایی برای تراریوم‌ها ایده آل هستند، زیرا وقتی که بالغ می‌شوند فقط ۱۵ سانتی‌متر طول دارند.
 • برخی از گیاهان تراریوم، مانند لیکوپودیوپسیدا، دوست دارند به صورت افقی پخش شوند. برای جلوگیری از تصرف کل تراریوم ممکن است لازم باشد آنها را برش دهید. برخی دیگر، مانند آرالیای دروغین برای جلوگیری از رشد بیش از حد، نیاز به هرس دارند.

یک ظرف شیشه‌ای باز را برای گیاهان با رطوبت کم انتخاب کنید

تقریباً می‌توانید از هر نوع ظروف شیشه‌ای از یک تنگ ماهی گرفته تا یک بطری شیشه‌ای قدیمی استفاده کنید. با این حال، اگر گیاهانی را پرورش می‌دهید که شرایط خشک را دوست دارند، به ظرفی نیاز دارید که رطوبت زیادی را حفظ نکند. برای این نوع گیاهان یک ظرف باز با طرف‌های نسبتاً کم انتخاب کنید.
 • به عنوان مثال، یک مخزن ماهی یا یک کاسه شیشه‌ای قدیمی می‌تواند برای برخی از هاوورتیا، گیاه مرغ و جوجه‌ و کاکتوس‌های کوچک یک تراریوم عالی ایجاد کند.
 • از رشد گیاهان گوشتی یا کاکتوس در ظروف دارای دیوارهای بلند یا خمیده خودداری کنید، زیرا این رطوبت بیشتری را حفظ می‌کند و باعث تقویت جریان هوا نمی‌شود.
بیشتر بخوانید
بهترین روش های نگهداری مواد غذایی چیه؟

اگر گیاهان شما رطوبت دوستند، یک ظرف شیشه‌ای محصور‌تر انتخاب کنید

گیاهان گرمسیری و جنگلی به طور معمول از رطوبت زیادی برخوردار هستند، بنابراین در محیط‌های بسته‌تر بهتر عمل می‌کنند. اگر گیاهانی دارید که به رطوبت نیاز دارند، سعی کنید از ظروفی مانند شیشه‌ی استوانه‌ای، گلدان با کف پهن یا یک واردین (که مانند یک گلخانه‌ی کوچک است) استفاده کنید.
•    بعضی از گیاهان که در ظروف محصورتر خوب عمل می‌کنند شامل سرخس، بگونیا، خزه و پیچک است.
•    حتی می‌توانید با رشد گیاهان خود در زیر یک گلدان شیشه‌ای یا داخل یک بطری، محیط کاملاً بسته‌ای ایجاد کنید.

کاشت تلاریوم

کاشت تلاریوم

ظرف شیشه ای را با آب و صابون تمیز کنید

اگر ظرف از قبل استفاده شده بود، آن را با آب داغ و صابون خوب بشویید تا تمام مانده‌های صابون پاک شود و سپس آن را کاملاً خشک کنید.
حتی اگر قبلاً از ظروف استفاده نشده بود، بهتر است که قبل از کاشت در آن، آن را بشویید. بگذارید برای چند روز هوا بخورد تا هرگونه آب حاصل از شستشو و همچنین باقیمانده‌های تولید شده بتواند تبخیر شود.

سنگ‌های کف ظرف را اضافه کنید

مقداری سنگریزه باغچه‌ای یا آکواریوم را درون کف ظرف بریزید. مقدار مورد نیاز بسته به اندازه تراریوم شما متفاوت است، ولی لایه‌ای در حدود ۲.۵ تا ۳.۸ سانتی‌متر ایجاد کنید.
 • همچنین می‌توانید برای لایه از سفال‌های خردشده، تراشه‌های سنگی یا حتی تیله‌های شیشه‌ای استفاده کنید.
 • این لایه برای جلوگیری از خیس شدن خاک در تراریوم شما ضروری است که می‌تواند مانع از ایجاد کپک، باکتری و پوسیدگی در ریشه شود.

یک لایه ذغال فعال بریزید

ذغال فعال به عنوان یک فیلتر در تراریوم شما عمل می‌کند و مواد شیمیایی سمی را از آب و خاک خارج می‌کند. یک لایه در حدود ۱.۳ سانتی‌متر در بالای لایه سنگ قرار دهید.
زغال چوب نیز بسیار مؤثر است. با این وجود، اگر با یک ظرف بسیار کوچک کار می‌کنید، می‌توانید ذغال را نیز با سنگ مخلوط کنید.

یک لایه از خزه پوده‌زار را در بالای ذغال قرار دهید

مقداری خزه پوده‌زار یا خزه دیگر را برداشته و آن را برای چند ثانیه در آب خیس کنید. خزه را فشار دهید تا کمی مرطوب شود، اما خیس نشود. خزه را در بالای لایه ذغال قرار دهید.

محیط رشد را پر از خاک کنید

خزه را با مقداری خاک گلدان مناسب برای گیاهانی که می‌خواهید رشد دهید، بپوشانید و کمی آن را مرطوب کنید.
 • مقدار خاک مورد نیاز شما بسته به اندازه تراریوم شما متفاوت خواهد بود، اما برای جای دادن ریشه‌‌ی گیاهان، لازم است حداقل یک لایه به عمق ۳.۸ سانتی‌متر اضافه کنید.
 • در حالت ایده آل، تمام موادی که تاکنون اضافه کرده اید باید ۱/۴ از عمق ظرف باشد.
 • اگر ظرف شما دارای دهانه باریک است، از یک قیف بزرگ برای ریختن خاک استفاده کنید.
بیشتر بخوانید
تمیز کردن و براق کردن طلا، نقره و بدلیجات

گیاهان خود را درون  خاک قرار دهید

برای ایجاد سوراخ‌های کم‌عمق در خاک از انگشت یا ابزاری مانند چوب استفاده کنید. یک گیاه را از ظرف آن خارج کرده و ریشه‌ها را به آرامی از هم جدا کنید تا خاک اضافی آن خارج شود. آن را با دقت درون سوراخ قرار دهید و خاک بیشتری را در اطراف آن بیفزایید.
 • قبل از افزودن هر گیاه، شاخ و برگ‌های مرده را برش دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که در صورت امکان بین ۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر بین گیاهان بگذارید تا فضای کافی برای جریان هوا در بین آنها وجود داشته باشد. برگ‌ها را طوری مرتب کنید که لبه‌های تراریوم یا گیاهان دیگر را لمس نکنند.

در صورت تمایل چند تزیین قرار دهید

در صورت تمایل می‌توانید برخی از مجسمه‌های کوچک، تیله‌ها یا تزیینات دیگر را اضافه کنید تا زیبایی خاصی به تراریوم خود بخشد. همچنین می‌توانید بین گیاهان خزه یا سنگریزه اضافه کنید تا کمی ظریف‌تر به نظر برسد.

روی گیاهان آب اسپری کنید

اگر از قبل محیط رشد را مرطوب کرده اید، دیگر نیازی به اضافه کردن آب زیادی ندارید. از یک اسپری برای آب‌پاشی گیاهان استفاده کنید.
 اگر می‌خواهید تراریوم خود را بپوشانید، یک روز صبر کنید و دوباره به گیاهان آب دهید. سپس، هنگامی که شاخ و برگ کاملاً خشک شد، روکش را اضافه کنید.

تراریوم را در مکانی نگه دارید که از نور و گرما کافی برخوردار باشد

تراریوم‌ها معمولاً مراقبت کمی نیاز دارند، اما برای باقی ماندن باید در یک مکان ایده آل قرار بگیرند. نیازهای گیاهان خود را تحقیق کرده و تراریوم را در جایی قرار دهید که نور و درجه حرارت مورد خود را بدست آورد.
از نگه داشتن تراریوم در جایی که در معرض گرما زیاد و نوسانات دما مانند نزدیکی بخاری، تهویه هوا یا درب ورودی قرار دارد، خودداری کنید.

مراقبت از تراریوم

مراقبت از تراریوم

گیاهان خود را هر وقت خاک آن خشک می‌شود آب دهید

اگر تراریوم شما رو باز است، باید به آن بطور مکرر و ملایم آب بدهید. برای آزمایش خشکی خاک هر چند روز از انگشت خود استفاده کنید. اگر سطح آن خشک است، به اندازه کافی به آن‌ها آب دهید تا مرطوب شود، اما خیس نشود.
 • مواظب باشید که به گیاهان خود بیش از حد آب ندهید. ماندن آب در یک تریاریوم می‌تواند منجربه پوسیدگی آن شود.
 • اگر تراریوم شما کاملاً بسته است، ممکن است فقط هر ۴ تا ۶ ماه یکبار نیاز به آب‌دهی داشته باشد.
بیشتر بخوانید
چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

هر گونه شاخ و برگ ناسالم را از بین ببرید

اگر علف‌های هرز، کپک یا گیاهان مریض را مشاهده کردید، شاخ و برگ‌های آسیب‌دیده را سریعاً از بین ببرید. همچنین قسمت‌های پژمرده شده گیاه را از بین ببرید.
همچنین می‌توانید با هرس کردن مرتب آنها، از بزرگتر شدن گیاهان و اشغال فضا جلوگیری کنید.