راه های تشخیص کیست تخمدان و درمان

شناخت کیست تخمدان
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت زنان

انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۹۹

زمان مطالعه: 7 دقیقه

هیچ نظر

کیست تخمدان به عنوان یکی از شایع ترین مشکلات در میان دختران و زنان است که باید به درستی تشخیص و درمان شود. در ادامه این مطلب با تشخیص کسیت تخمدان آشنا میشویم.

تخمدان‌ها دو ارگان کوچک تخم مرغی شکلی هستند که در دستگاه تناسلی زنان قرار دارند. تخمدان‌ها سلول تخم را ایجاد می‌کنند، همچنین هورمون‌های استروژن و پروژسترون که برای تخمک گذاری، حاملگی و بروز ویژگی‌های جنسی زنانه ضرورت دارند را ترشح می‌کنند. با وجود این که سایز تخمدان‌ها به طور طبیعی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما بزرگ شدن تخمدان نیز به دلایلی ممکن است رخ دهد.

اگرچه بعضی از علل بزرگ شدن تخمدان خطری ندارند؛مانند تخمک گذاری، اما برای سایر علل ممکن است نیاز به درمان باشد. در این مقاله مروری بر علائم و علل و درمان بزرگ شدن تخمدان خواهیم داشت.

علائم کیست تخمدان

شناخت علائم کیست تخمدان

درحالی که بزرگ شدن تخمدان همیشه دارای علائم نیست، اما افراد ممکن است شرایط زیر را تجربه کنند:

 • تغییر در عادت دفعی(اسهال یا یبوست)
 • افزایش اضطرار در دفع ادرار
 • سیکل ماهانه‌ی نامنظم
 • درد یا فشار در لگن
 • تورم و احساس پری در لگن
 • ناراحتی دائمی در شکم مانند نفخ یا تهوع
 • نازک شدن موی سر
 • افزایش موی زاید
 • خستگی ناشناخته
 • کاهش یا افزایش وزن

گاهی اوقات ممکن است تخمدان‌ها به قدری بزرگ شوند که توسط پرشک یا خود فرد در لگن قابل لمس باشند. اما اغلب این اتفاق نمی‌افتد.

زمانی که فرد علائمی دارد که می‌تواند به بزرگی تخمدان یا سایر مشکلات تخمدانی مرتبط باشد، پزشک احتمالا درخواست سونوگرافی دهد. در سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویر از ارگان‌های داخل لگنی، استفاده می‌شود. پزشک ممکن است سونوگرافی را در طول شکم انجام دهد یا پروب را وارد واژن کند.

شناخت علائم کیست تخمدان

ناهنجاری‌های شکمی را بررسی کنید

یکی از شایع‌ترین علائم کیست تخمدان ناهنجاری‌ها یا مشکلات شکمی است. ممکن است بخاطر کیست دچار نفخ شکم یا تورم شوید. همچنین ممکن است نوعی فشار یا پربودن شکم را احساس کنید.
 • همچنین ممکن است افزایش وزن غیرقابل توضیح را تجربه کنید
 • همچنین ممکن است در زیر شکم یا سمت چپ شکم احساس درد کنید. به ندرت ممکن است در هر دو طرف راست و چپ درد وجود داشته باشد. درد ممکن است متناقض باشد و بیاید و برود. ممکن است درد شدید یا ملایم باشد.

به مشکلات مربوط به عملکردهای سیستم گوارش توجه کنید

برخی از علائم کمتر متداول کیست تخمدان ممکن است برخی از مشکلات در مورد دفع طبیعی در سیستم گوارش باشد. ممکن است در ادرار کردن دچار مشکل شوید، یا همیشه احساس فشار روی مثانه خود داشته باشید. این می‌تواند باعث افزایش تکرر ادرار یا مشکل در تخلیه کامل مثانه شود. همچنین ممکن است در انجام حرکت روده دچار مشکل شوید.
 • در صورت پارگی کیست، درد می‌تواند ناگهانی و شدید باشد که ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود.

به مشکلات روابط جنسی توجه کنید

سایر علائم غیرمتداول کیست تخمدان ممکن است شامل ناراحتی جنسی باشد. ممکن است در حین مقاربت جنسی احساس درد کنید. همچنین ممکن است در ناحیه لگن یا در قسمت تحتانی کمر و ران احساس درد کنید. همچنین ممکن است سینه شما نسبت به حد نرمال حساس شده باشد.
 • همچنین ممکن است در طول دوره قاعدگی درد زیادی را تجربه کرده یا خونریزی غیر طبیعی را در دوره‌ی عادی تجربه کنید.

عوامل خطر ابتلا به کیست تخمدان را مشخص کنید

تعدادی از عوامل خطر احتمالی وجود دارد که ممکن است منجر به کیست تخمدان شود. اگر هرکدام از این شرایط برای شما اعمال شود و علائم را تجربه کرده باشید، ممکن است کیست تخمدان باعث درد یا ناراحتی شما شود. عوامل خطر شامل موارد زیر است:
 • سابقه کیست‌های قبلی
 • چرخه قاعدگی نامنظم
 • شروع قاعدگی جوانتر از 12 سال است
 • ناباروری یا سابقه درمان ناباروری
 • عملکرد تیروئید کم است
 • درمان با تاموکسیفن برای سرطان پستان
 • سیگار کشیدن و استفاده از محصولات دخانی
 • شرایط التهابی مزمنشناسایی انواع کیست تخمدان

علل ایجاد کیست تخمدان را بیاموزید

تخمک گذاری

تخمک گذاری زمان است که یک تخمدان، سلول تخم را برای لقاح ترشح می‌کند. در طی تخمک گذاری، تخمدان‌ها ممکن است تحت تاثیر هورمون‌ها بسیار تحریک شده و موقتا بزرگ شوند. در افرادی که از داروهای باروری استفاده می‌کنند، بزرگ شدن تخمدان‌ها در طی تخمک گذاری بسیار شایع است.

سندرم پلی کیستیک(PCOS)

PCOS از رایج‌ترین مواردی است که با بهم ریختن تعادل هورمون‌ها، کیست‌های کوچکی در تخمدان ایحاد می‌شود. افراد دارای PCOS ممکن است عادات ماهانه‌ی نامنظمی داشته باشند و ممکن است به دلیل نامنظم شدن تخمک گذاری، به سختی بتوانند باردار شوند. PCOS همچنین ممکن است باعث افزایش وزن و ایجاد موی زاید در بدن شود.

ادم تخمدان

این وضعیت نادر است و زمانی رخ می‌دهد که بافت تخمدانی پر از مایع شود. در بیشتر موقع، ادم تخمدان فقط در یکی از تخمدان‌ها رخ می‌دهد. ادم تخمدانی ممکن است به دنبال پیچ‌خوردگی نسبی تخمدان که باعث انسداد جریان خون و مایع لنفاوی می‌شود، رخ دهد؛ در نتیجه مایع حبس شده و تخمدان بزرگ می‌شود.

تورشن تخمدان

تورشن یا پیچ خوردگی تخمدانی با چرخش کامل یا نسبی تخمدان در اطراف بافت‌های حمایت کننده‌ی خود رخ می‌دهد. این وضعیت، یک فوریت پزشکی محسوب می‌شود. پیچ خوردگی تخمدان باعث قطع جریان خون به تخمدان و ایجاد تهوع، درد لگن و استفراغ می‌شود. این وضعیت نیاز به جراحی فوری دارد تا پیچ خوردگی را برطرف کرده و باعث حفظ جریان خون شود.

کیست یا تومور خوش خیم

تخمدان‌ها مستعد انواع مختلفی از تومورهای خوش‌خیم یا کیست‌های رشدی و غیرسرطانی هستند. این موارد شامل کیست‌های تراتومای کامل، فیبروتکوما و کیست ادما می‌باشند. کیست‌ها رایج‌اند و معمولا بدون درمان برطرف می‌شوند.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های سرطانی در تخمدان رشد می‌کنند. سرطان تخمدان بعد از یائسگی، شایع‌تر است. علائم سرطان تخمدان اختصاصی نیست و شامل درد لگن، نفخ و خستگی می‌باشد. پزشک قبل از انجام تست برای سرطان تخمدان، شرح حال گیری و درخواست عکس سونوگرافی خواهد کرد. بیوپسی می‌تواند به طور واضحی، به تشخیص بیماری کمک کند.

تخمدان‌های بزرگ و حاملگی

ممکن است در طی حاملگی به دلیل لئوتوما، تخمدان‌ها بزرگ به نظر برسند. لوتئوما یک تومور خوش خیمی است که روی تخمدان رشد کرده و فقط در زمان حاملگی اتفاق می‌افتد. پزشکان در مورد اینکه چرا در بعضی زنان لوتئوما اتفاق می‌افتد و در بعضی دیگر نه، مطمئن نیست؛ اما باور دارند که افزایش سطح هورمون‌ها در طی حاملگی ممکن است نقش داشته باشد.

لوتئوما اغلب علائمی ندارد و پزشک معمولا در طی سونوگرافی روتین یا سزارین آن را تشخیص می‌دهد. زنانی که در نیمه‌ی اول حاملگی اوتئوما داشته باشند، ممکن علائم شدیدی را تجربه کرده و ممکن است نیاز به جراحی جهت خارج کردن تومور باشد. علائم احتمالی لوتئوما شامل دشواری دفع ادرار، سطح بالای تستوسترون و ویریلیزاسیون که باعث بروز ویژگی‌های مردانه مانند افزایش تن صدا و موهای بدن می‌شود. لوتئوما معمولا بعد از زایمان برطرف می‌شود؛ بنابراین پزشک تا حد ممکن از جراحی پرهیز می‌کند.

دریافت درمان پزشکی برای کیست تخمدان

دریافت درمان پزشکی برای کیست تخمدان

به پزشک مراجعه کنید

اگر می‌دانید کیست تخمدان دارید و درد ناگهانی شکم یا درد همراه با حالت تهوع، استفراغ و تب را تجربه می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید یا سریعاً به اورژانس مراجعه کنید. اگر دچار سرمازدگی، پوستی چسبنده یا هرگونه تنفس سریع یا سرگیجه هستید، با پزشک خود تماس بگیرید یا سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.
 • اگر یائسه هستید و به کیست تخمدان مبتلا هستید، باید بدانید که این مسئله خطر بیشتری را برای ابتلا به سرطان تخمدان به همراه دارد. شما باید سونوگرافی و آزمایش خون انجام دهید.
 • معاینه لگن را انجام دهید؛ علائم کیست تخمدان تشخیصی نیست. برای اینکه بدانید کیست تخمدان دارید، پزشک معاینه لگن را انجام می‌دهد. پزشک شما ممکن است تورمی را احساس کند که با کیست تخمدان سازگار باشد.
 • بسته به علائم دیگر، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش‌های بیشتری را برای اندازه‌گیری سطح هورمون و همچنین رد سایر شرایط ممکن انجام دهد.

 یک آزمایش بارداری انجام دهید

آزمایش بارداری احتمالاً توسط پزشک شما نیز سفارش داده می‌شود. اگر باردار هستید، ممکن است مبتلا به کیست لوتئوم کورپوس باشید. این نوع کیست با آزاد شدن تخمک ایجاد می‌شود و فولیکول با مایعات پر می‌شود.
 • همچنین ممکن است پزشک بخواهد احتمال حاملگی خارج از رحم را رد کند. حاملگی خارج رحم با کاشت جنین در جایی غیر از رحم اتفاق می‌افتد.

تحت آزمایشات تصویربرداری قرار بگیرید

اگر پزشک تشخیص دهد که شما کیست دارید، به احتمال زیاد شما نیاز به انجام آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی دارید. از این آزمایشات تصویربرداری برای یافتن و توصیف کیست تخمدان استفاده می‌شود.
 • آزمایشات تصویربرداری به پزشک  کمک می‌کند تا اندازه، شکل و محل دقیق کیست را تعیین کند. همچنین به پزشک کمک می‌کند تا نوع کیست را تشخیص دهد.

کیست تخمدان را درمان کنید

برای اکثر خانم‌ها، تا زمانی که علائم قابل کنترل باشد، انتظار مراقبتی توصیه می‌شود. به یاد داشته باشید، بیشتر کیست‌های تخمدان به خودی خود ناپدید می‌شوند. برای برخی از خانم‌ها، استفاده از هورمون‌ها به صورت قرص‌های ضدبارداری ممکن است توصیه شود. حدود پنج تا ۱۰٪ از زنان ممکن است برای برداشتن کیست به عمل جراحی نیاز داشته باشند.
 • کیست‌های کوچک پیچیده را می‌توان از لاپاراسکوپی جدا کرد. در لاپاراسکوپی، پزشک برش کوچکی از شکم ایجاد کرده و کیست را از طریق بریدگی در پوست برطرف می‌کند.
 • برای کیست‌های شدیدتر، بزرگ و یا بالقوه سرطانی، ممکن است تحت لاپاراتومی قرار بگیرید. برش بزرگتر در شکم ایجاد می‌شود و ممکن است کل کیست یا تخمدان برداشته شود.

کاهش عوامل خطر برای پیشگیری

کاهش عوامل خطر برای پیشگیری

سیگار نکشید

استعمال سیگار خطر ابتلا به کیست تخمدان و همچنین خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها مانند سرطان را افزایش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید.

وزن اضافه را کم کنید

اضافه وزن می‌تواند در خطر ابتلا به شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نقش داشته باشد، که خطر ابتلا به کیست تخمدان را افزایش می‌دهد. اگر اضافه وزن دارید، پس برای رسیدن به وزن سالم، تلاش کنید.
 • برای زنانی که PCOS دارند، از دست دادن فقط ۱۰٪ از وزن می‌تواند مشکل را برطرف کند.
 • کالری مصرفی خود را محدود کنید تا بیشتر از آنچه می‌خورید، بسوزانید.
 • میوه و سبزیجات بیشتری بخورید.
 • حداقل ۳۰ دقیقه و پنج روز در هفته ورزش کنید.

روش‌های جلوگیری از بارداری را در نظر بگیرید.

قرص‌های ضدبارداری معمولاً به عنوان روشی برای جلوگیری از کیست تخمدان توصیه می‌شوند. قرص‌های ضدبارداری ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را نیز کاهش دهد. اگر می‌خواهید از قرص‌های جلوگیری برای پیشگیری از بارداری و درمان کیست استفاده کنید با پزشک خود مشورت کنید. فقط بخاطر داشته باشید که قرص‌های ضدبارداری عوارض جانبی دیگری نیز دارند.
جلوگیری از بارداری با سرکوب عملکرد تخمدان و جلوگیری از تخمک‌گذاری عمل می‌کند. که به جز قرص روش‌های دیگری نیز وجود دارد.

تعیین کنید که آیا داروی باروری مقصر است یا خیر

برخی از داروهایی که باعث تخمک‌گذاری می‌شوند نیز ممکن است خطر ابتلا به کیست تخمدان را افزایش دهند، اما اطمینان حاصل کنید که قبل از قطع هر گونه دارو با پزشک خود صحبت کنید. اگر کلیمیفن (داروی باروری) مصرف می‌کنید، در معرض خطر ابتلا به کیست تخمدان قرار دارید.

درمان

درمان تخمدان بزرگ بسته به علت زمینه‌ای خواهد بود. برای مثال، اقداماتی که برای کنترل PCOS صورت می‌‌گیرد شامل:

 • کاهش وزن: حتی حدود ده درصد کاهش وزن می‌تواند به کم کردن علائم و منظم کردن قاعدگی کمک کند.
 • استفاده از داروهای کنترل کننده‌ بارداری: آنها به منظم کردن سیکل قاعدگی کمک می‌کنند.
 • استفاده از داروهای ضد اندروژن
 • مصرف متفورمین: دارویی است که به کنترل سطج انسولین و هورمون‌های اندروژن اضافه کمک می‌کند.

درمان برای سرطان تخمدان ممکن است شامل خارج کردن تخمدان و هر بافتی که تحت تاثیر این بیماری ست، باشد. پزشک ممکن است از شیمی درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و رادیوتراپی برای کم کردن سایز تومور قبل از خارج کردن آن استفاده کنند.

تخمدان‌های بزرگ مرتبط با سیکل قاعدگی، نیازی به درمان ندارند؛ مگر زمانی که دارای علائم ناراحتی باشند.

بزرگ شدن تخمدان می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و بیشتر آنها مشکلات طولانی مدتی ایجاد نمی‌کند. افرادی که درد لگن و تغییر در عادات روده‌ای(اسهال یا یبوست) و عادت دفع ادرار داشته باشند، باید به پزشک مراجعه کنند. درمان‌های متفاوتی می‌توانند به کاهش علائم کمک کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا