چطور از مینای دندان محافظت کنیم؟

ترمیم مینای دندان
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت خانواده

بروزرسانی: ۱۶ اردیبهشت ۹۹

زمان مطالعه: 10 دقیقه

هیچ نظر

درمان ضعیفی مینای دندان و تقویت مینا با مسواک زدن و تغذیه صحیح امکان پذیر است؟ در ادامه برای ترمیم مینای دندان محافظت و جلوگیری از پوسیدگی دندان میپردازیم.
 با گذشت زمان، ممکن است مینای دندان شما به دلیل رژیم‌غذایی، بهداشت دهان و دندان یا شرایط پزشکی فراتر از کنترل شما از بین برود. اگر شروع به توجه به نشانه‌های فرسایش مینای دندان مانند زرد شدن دندان‌ها و حساسیت بیش از حد به دما کنید، تعدادی تکنیک وجود دارد که می‌توانید برای امتحان و رفع مشکل از آنها استفاده کنید.

ترمیم مینای دندان

ترمیم مینای دندان

در مورد دلایل فرسایش مینای دندان بدانید

دلایل مختلفی برای فرسایش مینای دندان وجود دارد، از جمله انتخاب رژیم غذایی ضعیف و برخی شرایط پزشکی. دانستن دلایل فرسایش مینای دندان می‌تواند در جلوگیری از پوسیدگی بیشتر به شما کمک کند.
 • نوشیدنی‌های اسیدی، از جمله آب مرکبات و سودا می‌توانند در فرسایش مینای دندان نقش داشته باشند.
 • رژیم‌های غذایی غنی از نشاسته و قند نیز می‌تواند منجر به فرسایش مینای دندان شود.
 • شرایط پزشکی مانند بیماری رفلاکس اسید معده (GERD)، خشکی دهان، شرایط ژنتیکی ارثی، جریان کم بزاق و مشکلات دستگاه گوارش ممکن است باعث از بین رفتن مینای دندان‌های شما شود.
 • داروها از جمله آسپرین و آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند در فرسایش مینای دندان نقش داشته باشند.
 • عوامل مکانیکی مانند استهلاک، دندان قروچه، کشیدن دندان‌ها به هم، مسواک زدن خیلی محکم، مسواک زدن در زمانی که مینای دندان نرم شده است.
 • بهداشت ضعیف دهان می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان شود.

علائم فرسایش مینای دندان را بشناسید

 • دندان‌های شما زرد است. این به این دلیل است که عاج از پشت مینای دندان فرسوده دیده می‌شود.
 • حساسیت بیش از حد به دما و غذاهای شیرین و نوشیدنی.
 • ایجاد ترک در دندان و خردشدگی دندان.
 • سوراخ یا تورفتگی روی سطح دندان‌ها.
 • تغییر رنگ قابل مشاهده در سطح دندان‌های شما.

با یک خمیر دندان فلوراید مسواک بزنید

فلوراید باعث می‌شود دندان‌ها نسبت به اسید مقاوم‌تر باشند و حتی ممکن است به تاخیر در فرسودگی مینای دندان کمک کند. مسواک زدن دندان‌ها دو بار در روز با خمیردندان فلوراید ممکن است به ترمیم مینا کمک کند یا از بین رفتن بیشتر آن جلوگیری کند.
 •  در اکثر داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های موادغذایی می‌توانید خمیردندان فلوراید دریافت کنید.
 • در مورد استفاده از فلوراید از دندانپزشک خود سؤال کنید. فلوراید بیش از حد گاهی اوقات می‌تواند منجر به مشکلات بیشتری از جمله فلوئوروزیس مینا بویژه برای کودکان شود.
 • دندانپزشک شما همچنین می‌تواند خمیردندان‌های فلوراید مناسب‌تری را تجویز کند.

غرغره با دهانشویه فلوراید

اگر خمیردندان فلوراید را بیش از حد خشن دانستید، با  دهانشویه دهانی فلوراید غرغره کنید. این می‌تواند به بازگرداندن مینا یا جلوگیری از، از بین رفتن بیشتر مینای دندان کمک کند.
در اکثر داروخانه‌ها و برخی از فروشگاه‌های مواد غذایی می‌توانید از دهانشویه‌های فلوراید استفاده کنید.

از دندانپزشک خود برای معالجه با فلوراید سؤال کنید

مؤثرترین کاربرد فلوراید توسط دندانپزشک شما یا به صورت لاک است که روی دندان‌ها زده می‌شود یا به صورت درمان فلوراید انجام می‌شود. همچنین ممکن است دندانپزشک شما ژل فلوراید را که می‌توانید در خانه استفاده کنید، برای شما تجویز کند. این می‌تواند به محافظت از دندان‌های شما در از دست دادن بیشتر مینای دندان، جلوگیری از ایجاد حفره‌ کمک کند و می‌تواند باعث سلامت عمومی دهان شود
درمان فلوراید می‌تواند به تقویت مینای دندان شما کمک کند.

دندان‌های خود را به طور طبیعی ترمیم کنید

دندان‌های خود را به طور طبیعی ترمیم کنید

درمان‌های معمول ترمیم‌کننده را به روال بهداشت دهان و دندان خود اضافه کنید. این ممکن است به بازگرداندن مینا و پوسیدگی معکوس کمک کند.
 • خوردن چربی‌های سالم، از جمله کره گیاهی و روغن نارگیل ممکن است به بازسازی دندان‌ها کمک کند و باعث ترمیم مینا می‌شود. آبگوشت قلم نیز ممکن است گزینه خوب دیگری باشد.
 • مصرف مکمل‌های ویتامین D و کلسیم ممکن است به بازگرداندن مینای دندان کمک کند.
 • افزودن یک فنجان روغن نارگیل به رژیم غذایی روزانه شما ممکن است به بازگرداندن مینای دندان کمک کند.

در مورد گزینه‌های ترمیم با یک دندانپزشک مشورت کنید

اگر داروهای خانگی به شما در ترمیم مینای دندان کمک نمی‌کنند، در مورد گزینه‌های دیگر با دندانپزشک خود مشورت کنید. پیشنهادات درمانی وی به میزان فرسایش و وجود حفره‌ها بستگی دارد و می‌تواند شامل تاج‌های دندان، پرکننده‌ها یا روکش باشد.

قرار دادن تاج روی پوسیدگی گسترده دندان و مینای دندان از بین رفته

تاج‌های دندان می‌توانند دندان‌های پوسیده را بپوشانند و آنها را به شکل اصلی خود بازگردانند. تاج‌ها برای پوشاندن دندان اصلی مناسب هستند و ممکن است به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر و ریزش مینای دندان کمک کند.
•    دندانپزشک شما دندان‌های پوسیده شده و مینای دندان را از بین می‌برد و تاج را روی ناحیه قرار می‌دهد.
•    تاج‌ها از جنس طلا، چینی یا رزین هستند.

دندان‌ها را روکش کنید

روکش‌های دندان در جلوی دندان شما چسبیده می‌شود. روکش‌های دندانپزشکی روی دندان‌های فرسوده، ترک‌خورده، شکسته یا خردشده قرار می‌گیرند و به جلوگیری از فرسایش بیشتر کمک می‌کنند.

مناطق فرسوده را با پر کردن ترمیم کنید

پر کردن دندان‌ها می‌تواند حفره‌ها را ترمیم کند، که به فرسایش مینا کمک می‌کند. این می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر مینای دندان کمک کرده و بهزیستی کلی دندان‌های شما را ارتقا بخشد.
پر کننده‌ها از آمالگام یا مواد کامپوزیتی به رنگ دندان، طلایی یا نقره‌ای ساخته شده است که برای صاف کردن سطوح و کاهش حساسیت دندان طراحی شده است.

مراحل ترمیم را کامل کنید

برای تکمیل ترمیم مینای دندان ممکن است چندین بار به دندانپزشک مراجعه کنید. دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را در مورد درمان، نگهداری و پیشنهادات بهداشت دندان خود رعایت کنید.

حفظ سلامت دهان و دندان

هر روز، از جمله بعد از غذا، مسواک بزنید

مسواک زدن و نخ دندان هر روز و بعد از غذا می‌تواند سلامت دندان‌ها، دندان‌های ترمیم‌‌شده و لثه‌های شما را حفظ کند. یک محیط تمیز ممکن است در جلوگیری از فرسایش مینای دندان و همچنین لکه‌های ناخوشایند به شما کمک کند.
 • در صورت امکان حتماً بعد از غذا مسواک بزنید و نخ بزنید. اگر مواد غذایی در دندان‌های شما گیر کرده است، محیطی را ایجاد می‌کند که به مینای دندان آسیب بیشتری می‌زند. اگر مسواک ندارید، جویدن یک قطعه آدامس می‌تواند کمک کند.
 • ۳۰ دقیقه پس از خوردن هر غذای اسیدی یا نوشیدنی، از مسواک زدن خودداری کنید، زیرا اسید باعث تضعیف مینای دندان می‌شود و مسواک زدن خیلی زود می‌تواند باعث آسیب دیدن مینای دندان شود.

میزان مصرف غذاهای قندی و اسیدی و نوشیدنی‌ها را کنترل کنید

غذاها و نوشیدنی‌های قندی و اسیدی ممکن است در فرسایش مینای دندان نقش داشته باشند و کنترل میزان مصرف آنها می‌تواند به سلامت دهان منجر شود. مسواک زدن دندان‌های خود پس از مصرف این غذاها ممکن است به جلوگیری از فرسایش مینای دندان کمک کند.
 • یک رژیم‌غذایی سالم و متعادل از پروتئین، میوه و سبزیجات و حبوبات بخورید که به سلامتی کلی شما از جمله سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.
 • حتی برخی غذاهای سالم اسیدی هستند از جمله مرکبات. به خوردن این موارد ادامه دهید، اما مقدار مصرف خود را محدود کنید و پس از خوردن آنها، مسواک زدن را در نظر بگیرید.
 • نمونه‌هایی از غذاهای شیرین و اسیدی که باید مصرف آنها را کم کنید عباتند از نوشابه، شیرینی، آب نبات و شراب.

از دهانشویه‌ها و خمیردندان‌های حاوی الکل خودداری کنید

دهانشویه‌ها و خمیردندان‌هایی که حاوی الکل هستند می‌توانند دوام مینای دندان را کاهش داده و یا حتی دندان را فرسوده کند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات از خمیردندان یا دهانشویه‌های غیر الکلی استفاده کنید.

دندان‌های‌تان را به هم مالش ندهید

اگر عادت بد دندان قروچه یا مالیدن دندان‌ها به هم را دارید، ممکن است به مینا و دندان‌های‌تان آسیب بزنید. اگر مشکل دندان قروچه دارید، از دندانپزشک خود در مورد استفاده از محافظ دهان سوال کنید.
جویدن ناخن، باز کردن بطری یا نگه داشتن اشیاء با دندان نیز عادت‌های بدی است. این عادت‌ها را ترک کنید و از آنها دوری کنید تا به دندان یا دندان پر شده خود آسیب نرسانید.

معاینات منظم و تمیز کردن دندان‌ها را در مطب دندانپزشک خود انجام دهید

بررسی‌های منظم و پاکسازی‌ها، بخشی جدایی ناپذیر در حفظ سلامت دهان و دندان است. حتی اگر در مورد مشکلات دندان یا پوسیدگی مینای دندان مشکلی ندارید، حداقل سالانه دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

آدامس بدون قند را بجوید

آدامس باعث افزایش تولید بزاق می‌شود و این می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. نشان داده شده است که زایلیتول باعث کاهش فعالیت باکتری‌ها و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود، بنابراین یک آدامس با زایلیتول را در در نظر بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا