فنگ شویی چیست؟ معرفی بهترین کتاب ها برای آشنایی فنگ شویی

فنگ شویی چیست
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: کتاب و مجله

بروزرسانی: ۲۵ مهر ۹۹

زمان مطالعه: 7 دقیقه

هیچ نظر

فنگ شویی چیست؟ یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسکونی و...

فنگ شویی یا فانگ شووی، روش باستانی چینی است که هدفش افزایش جریان سودمند انرژی چی- انرژی موجودات- در محیط خانه کمک است. فنگ‌ شویی در لغت‌ها باد و آب معنا می‌دهد و منظور این است که همان‌طور که هوای تازه، ‌آب پاک و خنگ و غذاهای سالم بدن فیزیکی ما را تغذیه می‌کنند، چی نیز حیات ما را جریان می‌بخشد و کمک می‌کند زندگی موزونی با محیط پیرامون خود داشته باشیم.

فنگ ‌شویی می‌گوید اگرمحیط اطراف خود را برررسی کنیم، به پاسخ سؤال‌هایمان می‌رسیم. یعنی دنیایی جدید دربرابرمان آشکار می‌شود که کمک می‌کند ناهماهنگی‌ها و عدم هارمونی در محیط اطرف خود، آدم‌هایی که با آن‌ها ارتباط داریم و … را تشخیص بدهیم و با برطرف کردن وضعیت منفی که جریان دارد، آن را به یک هارمونی تبدیل کنیم.

در این گزارش مجموعه‌ای از کتاب‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که به شما در انجام یک فنگ ‌شویی درست کمک می‌کنند، از فنگ‌ شویی خانه و محل کار گرفته تا فنگ‌ شویی روابط و آدم‌هایتان. نویسندگان این کتاب‌ها می‌گویند فنگ ‌شویی می‌تواند به موفقیت در کار و تحصیل شما نیز کمک کند، پس قطعا خواندنشان خالی از لطف نیست. حتی اگر یک آپارتمان کوچک دارید با این کتاب‌ها می‌توانید آن را فنگ ‌شویی کنید تا زندگی شما شادتر و روان‌تر شود.

1. فنگ ‌شویی به زبان ساده

فنگ‌شویی به زبان ساده

 

جینا لازنبی در کتاب فنگ ‌شویی به‌زبان ساده می‌گوید خانه‌های شما انعكاس لایه‌ای از وجود و یا به عبارتی بازتاب چگونگی زندگی شما در گذشته هستند و نشان می‌دهند در بخش‌های مختلف زندگی شما چه اتفاقاتی افتاده و یا در آینده بر شما چه خواهد گذشت. به زعم او به‌هم ریختگـی در قسمت‌های مختلف خانه، هر کدام معنی و مفهوم خاصی از بحران در زندگی ما را نشان می‌دهد و نحوه چیدمان وسایل بیانگر نوع شخصیت و زندگی‌هایمان است.

نویسنده تاکید می‌کند که اگر واقعا قصد دارید تغییری در نحوه زندگی کردن خودتان بدهید. نخست باید تصمیم بگیرید کـه بـه دنبال چگونه آینده‌ای هستید؟ مثلا چه کسی را می‌خواهید جذب کنید؟ آرزو دارید چه اتفاق یا رویداد دلنشینی در زندگیتان روی دهد؟ یا به چه شرایط مطلوبی برسید؟

او نهایتا از نقشه‌ای به‌نام «بگوآ» را به خواننده معرفی می‌کند تا به‌کمک آن بفهمد که زندگی‌اش در چه شرایطی قرار دارد و به سادگی نحوه اصلاح آن را شناسایی کند و به آرزوها و اهداف خود برسد. مقلا لازنبی آشپزخانه را یكی از بخش‌های مهم خانه می‌داند كه نبض خانه را کنترل می‌کند و می‌گوید اگر این اتاق مشخصات بارزی چون سادگی و سازمانی شفاف داشته باشد، این خصوصیات در هنگام تهیه غذا و صرف آن بر ساکنین خانه تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. در ادامه پیشنهاد می‌دهد که وسایل آشپزخانه را مرتبا تمیز کنید، به ویژه آشپزخانه‌هایی که قفسه‌های باز دارند. درواقع مرتب بودن آشپزخانه نه تنها باعث آرامش آشپز می‌شود بلکه به او ایده می‌دهد تا غذاهای خوشمزه درست کند.

2. فنگ‌ شویی برای زندگی در آپارتمان

فنگ‌شویی برای زندگی در آپارتمان

 

کتاب فنگ‌ شویی برای زندگی در آپارتمان نوشته ریچارد وبستر، یکی از مشهورترین نویسنده‌ها در این زمینه را محمد قراچه‌داغی به فارسی برگردانده است.

در توضیحات کتاب آمده است: «این نوشتار مشتمل بر مباحثی است درباره‌ی فنگ‌ شویی برای زندگی در آپارتمان است. یادآور می‌شود که هزاران سال پیش از این، مردم چین دریافتند که کیفیت زندگی آن‌ها هنگامی ارتقا می‌یابد که به جای نبرد با طبعیت (زمین)، به هماهنگی با آن دست یازند. آنان پی بردند که زندگی، اگر خانه‌ها را رو به جنوب آفتابی و در محیطی که تپه‌های اطراف، آن‌ها را گزند بادهای سرد شمال حفظ کند، بنا کنند، بسیار آسان‌تر خواهد بود. نظرات متفاوت در طول زمان آزموده شدند و اصول اولیه‌ی فنگ شویی را به وجود آوردند. عبارت فنگ شویی به صورت تحت الفظی به معنای باد و آب است، ولی در واقع به معنای هنر زندگی موزون با محیط است. زمانی که به هماهنگی با تمام اشیای محیط خود دست یابیم، زندگی با لطافت بیشتری پیش رفته و رسیدن به اهداف آسان می‌شود.»

3. طراحی نظم به‌شیوه فنگ ‌شویی

طراحی نظم به‌شیوه فنگ‌شویی

 

کارن کینگستون متولد و تحصیلكرده در كشور انگلستان در کتاب طراحی نظم به‌شیوه فنگ‌ شویی، از طراحی نظم و هماهنگی و پالایش مكان و رهایی از انباشتگی می‌گوید و شیوه رهایی از انباشتگی و آشفتگی بیرونی و درونی – فیزیكی و ذهنی و عاطفی و معنوی- را به خواننده می‌آموزد.

کتاب در سه بخش مفهوم انباشتگی، تشخیص انباشتگی و پالایش انباشتگی تدوین شده است و در بخشی از متن کتاب می‌خوانیم: فنگ‌ شویی یعنی هنر ایجاد تعادل و هماهنگی در جریان طبیعی انرژی‌های پیرامون‌مان تا در زندگی‌مان تاثیراتی سودمند پدید آوریم. قدما بسیار خوب این انرژی‌ها را می‌شناختند و با آن همنوا می‌شدند. البته هنوز نیز در بعضی از فرهنگ‌های امروز این دانش به قوت خود باقی است. مثلا در بالی مردم همچنان در هماهنگی کامل با این دو انرژی زندگی می‌کنند: انرژی جهان فیزیکی محسوس و انرژی جهان اثیری نامریی. پیشکش‌های هر روزه به درگاه معبد کوچک هر خانه در سراسر کشور، و آیین‌های زیبا و قدرتمند و فرح‌انگیز و متعالی در بیست هزار معبد جمعی جزیره به‌منظور اطمینان از حفظ تعادل و هماهنگی است.

4. فنگ ‌شویی برای مجردها

فنگ‌شویی برای مجردها

 

کتاب فنگ ‌شویی برای مجردها نوشته استفانی رابرتس، می‌نویسد «چی» می‌خواهد همچون نسیمی آرام یا بخار آبی پر پیچ و خم درون خانه جریان یابد و می‌گوید نقاطی از خانه که در آن جریان چی متوقف یا تضعیف شده باشد، همچون برکه‌ای است که جلبک‌ها و برگ‌های فروافتاده از درختان آن را پوشاند‌ه‌‌اند. او این حالت را، دلیل بروز احساس خستگی، افسردگی و عدم تمرکز در ما می‌داند و تاکید می‌کند که حتی ممکن است باعث شود احساس کنیم درحرکت به سوی موفقیت و ارتباط با طرف مقابل مانعی در تمام تلاش‌هایمان وجود دارد.

5. فنگ ‌شویی برای امروز

فنگ‌شویی برای امروز

 

کوان لائو در کتابش به‌نام فن گ‌شویی برای امروز، فنگ ‌شویی را هنر طراحی نظم موزون می‌نامد. او در این کتاب که به فنگ ‌شویی فضاهای داخلی پرداخته است، ریشه‌های فنگ ‌شویی را در جهان‌بینی تائوئیسم و باورهای آن جستجو می‌کند و توضیح می‌دهد که تائوئیسم در آغاز به عنوان یک فلسفه یا جهان‌بینی، بر وفاق موزون بین انسان و محیط او برای دستیابی به آرامش و توازن تکیه داشت، اما در طی قرون تحت تأثیر عوامل مختلف تبدیل به مذهب غالب در چین شد. به گفته او مردم چین، مانند سایر تمدن‌های کهن، به ارواح و جادو اعتقاد راسخ داشتند و کیش پرستش اجداد حداقل در یک هزار سال قبل از میلاد مسیح بین آنها رایج بود. ترکیب این اعتقادات با جهان‌بینی تائوئیسم، ورود بودیسم با خدایانش از هند به چین، و تأثیرات کنفوسیانیسم، مذهب تائوئیسم امروزی را با تشریفات و مراسم پیچیده آن به وجود آورد.

اما متذکر می‌شود که با وجود تأثیرات انکارناپذیر، فنگ‌ شویی را باید برخاسته از جهان‌بینی تائوئیسم، و نه مذهب آن، دانست. بنیان‌گذاری تائوئیسم را به لائو تسه (حکیم پیر) نسبت می‌دهند که حدود ششصد سال قبل از میلاد مسیح می‌زیسته و مؤلف کتاب تائو ته چینگ به معنای «قانون فضیلت و طریق آن» شناخته می‌شود. این کتاب کلاً از پنج هزار واژه تشکیل شده و حاوی اندرزهایی کوتاه و مستقل است که امروزه در بسیاری از فرهنگ‌ها و زبان‌های غیر چینی نقل قول می‌شوند. توضیح این نکته ضروری است که عبارت «حکیم پیر» نامی عام بوده و لزوما اشاره به شخص خاصی ندارد. پاره‌ای محققان تألیف این کتاب را به گروهی از افراد با تخلص «حکیم پیر» نسبت می‌دهند.

6. فنگ‌ شویی اداری

فنگ‌شویی اداری

 

کتاب فنگ‌ شویی اداری با زیرعنوان راهنمای عملی برای موفقیت در مدیریت، تجارت و کسب و کار نوشته دارین زیبر می‌گوید وقتی که سرتان شلوغ است و با انبوهی از کارها دست و پنجه نرم می‌کنید، در مسیری که شما در طول روز حرکت می‌کنید، مجموعه‌ای از عوامل، همچون فشار، استرس، احساس خستگی و عدم توانایی می‌تواند بر شما غلبه کند. اما وقتی شما از موضع قدرت کاری را انجام می‌دهید، معجزه‌ها یکی پس از دیگری اتفاق می‌افتد.

کتاب سعی دارد به اتکا به علم فنگ ‌شویی به‌ خواننده در قرارگرفتن در این موضع قدرت کمک کند.

7. نمادهای فنگ ‌شویی

نمادهای فنگ‌شویی

 

نیتین پاراک در کتاب نمادهای فنگ ‌شویی نمادهای فنگ‌ شویی و چگونگی استـفاده از آنها را توضیح می‌دهد‏.‏ درواقع کتاب به طرز تلقی چینی‌ها از محیط اطراف‏، نمادها و رویدادها می‌پردازد

اساسا فنگ ‌شویی نمادین یکی از شاخه‌های علم فنگ‌ شویی و از علوم باستانی است که به دلیل سادگی اجرا و کارکردهای شگفت‌انگیزش، تاثیر بسیاری برمردمان مشرق زمین داشته است. نمادها و تصاویر، بر خلاف ظاهر ساده‌شان، بیانگر مفاهیمی پیچیده‌اند؛ آنقدر پیچیده که در قالب کلمات نمی‌گنجند. این کتاب به طرز تلقی چینیان از محیط اطراف، نمادها و رویدادها می‌پردازد. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، فنگ‌ شویی نمادین، فرهنگ نمادین چین باستان است. بر اساس اسناد و گزارش‌ها، مردم چین باستان بسیاری از این نمادها و چگونگی استفاده از آنها را برای افزایش خوشبختی، سلامتی، ثروت و موفقیت درکارها، روابط خویشاوندی و ازدواج در اختیار داشتند.

8. فنگ ‌شویی رابطه‌ها

فنگ‌شویی رابطه‌ها

 

کتاب فنگ‌ شویی رابطه‌ها نوشته ترا کاترین کالینز (موسس مدرسه‌ غربی فنگ‌ شویی و تجارت در کالیفرنیا) به خواننده نشان می‌دهد که چطور می‌توان روابط بهتری با همسر، فرزندان، یا حتی همکاران و مردم دیگر داشت. کالینز معتقد است فنگ‌ شویی همان‌ قدر که به فضای منزل اهمیت می‌دهد، توجه زیادی هم به انتخاب‌های زندگی و همچنین شکل‌گیری روابط دارد و در این کتاب اصول و قواعد فنگ‌شویی برای یک رابطه خوب با دیگری را مرحله به مرحله مرور می‌کند.

تمرکز کتاب روی نظم و سروسامان دادن به روابط از طریق فنگ‌ شویی محل زندگی و کار است و در یازده فصل مهم‌ترین اصول این نوع فنگ‌ شویی را با دقت و جزییات توضیح داده است. زبان کتاب بسیار ساده است و با آموزش نکات ظریف و کوچک، می‌تواند سبک زندگی‌ و احساسات‌تان را نسبت به افراد و محیط‌های مختلف تغییر دهد. یین و یانگ، مرتب کردن منزل، خانواده و سلامتی از موضوعات اصلی این کتاب هستند.

اولین کتاب این نویسنده راهنمای غربی برای فنگ‌ شویی نام داشت که اتفاقا از محبوب‌ترین آثار در زمینه‌ فلسفه‌های شرقی و فنگ‌ شویی محسوب می‌شود و تا امروز به بیش از ده زبان دنیا ترجمه شده است.

9. موفقیت تحصیلی با فنگ‌ شویی

موفقیت تحصیلی با فنگ‌شویی

کتاب موفقیت تحصیلی با فنگ ‌شویی قبول شدن در امتحانات و کسب مدارک تحصیلی را، نوعی از پیشرفت در زندگی می‌داند، اما تاکید می‌کند که معمولا این امکان وجود دارد که محیط اطراف دانش‌آموز، هر چند با هدف داشتن اهداف والا ، مانع از پیشرفت او بشوند . لیلیان تو نویسنده کتاب در این اثر به بررسی این موضوع پرداخته که چگونه هنر چینی می‌تواند به پیشرفت تحصیلی کمک کند.

او می‌گوید فعال کردن شانس تحصیل، به رفع بعضی از سختی‌ها و مشکلاتی که در امتحانات، هر دانش‌آموزی با آن روبرو می‌شود، کمک می‌کند ولی توقع معجزه از فنگ ‌شویی امر بیجایی است .

لیلیان تو همچنین یادآور می‌شود که فنگ ‌شویی به‌صورت خودکار، کسی را به رتبه اول کلاس تبدیل نمی‌کند، بلکه با فنگ‌ شویی صحیح، سعی و تلاش او واقعا اثربخش می‌شود .یعنی می‌توان گفت که فنگ ‌شویی ایجاد خوش‌شانسی از طرف خودمان است. پس اگر فرزند شما آن شانس ایجادشده را با سعی و تلاش خود همراه کند، میزان جهش وی در نردبان موفقیت، صریحا مشاهده خواهد شد .

امیدواریم این مطلب اطلاعات کافی و مفیدی در رابطه با علم فنگ شویی در اختیار شما قرار دهد. همچنین در ادامه خواندن مطلب پرفروش ترین کتاب های سایت دیجیکالا هم به شما توصیه می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا