فرق اتانول و متانول چیست؟

فرق اتانول و متانول
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت خانواده

بروزرسانی: ۲۶ بهمن ۹۸

زمان مطالعه: 7 دقیقه

1 نظر

توجه به نیازی که اخیرا به علت شیوع ویروس کرونا به الکل و مواد ضدعفونی پیدا شده است شما باید بدانید فرق اتانول و متانول چیست؟ تا درست انتخاب کنید.

اتانول در مقابل متانول

متانول و اتانول انواع الکل هستند و خاصیت و کاربردهای مختلفی دارند. متانول یک ماده شیمیایی سمی است که از طریق فرآیندهای مصنوعی حاصل می شود، در حالی که اتانول تجاری با تخمیر کارخانه محصولات غذایی تولید می شود.

هر دو ماده می توانند به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرند، اما متانول عمدتا به عنوان یک موضوع تحقیقاتی انجام می شود و استفاده از آن به عنوان سوخت حرکتی در ایالات متحده تا حد زیادی از مرحله خارج شده است. نقش اتانول در حال حاضر بزرگتر است ، اگرچه آینده آن به عنوان یک سوخت اتومبیل نامشخص است.

صحبت از دو محلول به نام اتانول و متانول است که ظاهراً تنها تفاوتشان در حروف اول نوشتاری آن‌هاست، ولی در باطن یکی از آن‌ها سمی و آسیب رسان است و دیگری با درصد خاصی از غلظت می‌تواند درجهت ضدعفونی کردن دست‌ها استفاده شود.

مراحل تولید اتانول

فرق اتانول و متانول
فرق اتانول و متانول

بزرگترین ماده اولیه برای تولید اتانول در ایالات متحده ، محصولات سبزیجات نشاسته ای مانند ذرت و سیب زمینی شیرین است. پس از برداشت محصول ، محصولات زراعی برای گیاهان در گیاهان “آسیاب مرطوب” یا “آسیاب خشک” ارسال می شوند. هر دو نوع گیاه ، مواد اولیه را از طریق فرآیند سنگ زنی ، واکنش و تقطیر که در انتها الکل خالص اتانول می دهد قرار می دهند.

تحقیقات برای تولید اتانول از منابع غیر غذایی مانند تراشه های چوبی ، چمنزارها و زباله های کشاورزی در حال انجام است. از سال 2011 ، این فناوری آزمایشی است و از نظر تجاری مناسب نیست.

مراحل تولید متانول

متانول معمولاً به عنوان “الکل چوب” شناخته می شود و در ابتدا با تقطیر مواد اولیه چوب تولید می شد. پیشرفت های فناوری در دهه 1920 و دوباره در دهه 1970 روند تولید متانول را تغییر داد ، که امروزه در درجه اول به مواد اولیه گاز طبیعی احتیاج دارد. گاز طبیعی از طریق چندین مرحله از جمله استفاده از کاتالیزورها ، فشار و گرمای زیاد فرآوری می شود تا اینکه در نهایت بعنوان متانول مایع ظهور کند.

از سال 2011 ، گاز طبیعی ارزانترین پیشرو متانول است ، اما سایر مواد اولیه با کربن بالا مانند زغال سنگ برای ایجاد متانول مایع قابل استفاده هستند.

فرق و تفاوت های اتانول و متانول چیست؟

فرق اتانول و متانول
فرق اتانول و متانول

این دو ماده با اینکه هر دو الکل های گروه اول می باشند اما با یکدیگر از نظر فرایند تولید، کاربرد و میزان سمی بودن و یا نبودن تفاوت های عمده ای دارند. با توجه به مسمومیت های گزارش شده در اثر مصرف متانول ، بر آن شدیم که در این مقاله درباره ی تفاوت های میان این دو الکل و راه های تشخیص متانول و اتانول از یکدیگر بیشتر بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

اتانول متانول
نوعی الکل است که در اسکلت کربن خود از گروه اتیل تشکیل شده است.
متانول در پیوند کربن خود از گروه متیل تشکیل شده است.
از نظر اسیدیته ، اتانول یک اسید ضعیف در مقایسه با آب است.
متانول میزان اسیدیته بالاتر از آب است.
اتانول بوی قوی و سوزاننده ای دارد و شعله آبی روشن دارد.
متانول فرار و بوی مشخصی دارد. در هنگام سوختن ، شعله سفید روشن می بخشد.
معمولاً اتانول توسط تخمیر کارخانه محصولات غذایی تهیه می شود.
متانول بیشتر از طریق فرآیندهای مصنوعی تولید می شود.
اتانول ماده اصلی در مشروبات الکلی است.
از آنجا که متانول بسیار سمی است ، به هیچ وجه برای مصرف مناسب نیست. عموماً در تولید مواد شیمیایی مانند فرمالدئید و غیره استفاده می شود.

تفاوتهای بین اتانول و متانول است.

اثرات جسمی اتانول و متانول

اتانول “ماده اصلی در هر دو نوشیدنی الکلی تخمیر شده و مقطر است. اگر اتانول مصرف کنید، احساس مسمومیت خواهید کرد. فقط بعد از دوز زیاد احساس بیماری، استفراغ یا ایجاد مسمومیت با الکل خواهید کرد.
متانول هرگز نباید خورده شود، استنشاق شود، یا با پوست شما در تماس نباشد. حتی یک دوز کوچک ، کمتر از نصف قاشق چای خوری ، می تواند باعث کوری شود و کمتر از چهار اونس به طور مداوم کشنده باشد.

استفاده از اتانول و متانول

اتانول “برای ایجاد اثرات مسری موجود در مشروبات الکلی استفاده می شود. همچنین به عنوان یک شکل متناوب از سوخت استفاده می شود و بیشتر اوقات از نیشکر یا ذرت ساخته می شود. در ایالات متحده آمریکا ، برخی خودروها به گونه ای طراحی شده اند که 85 درصد سوخت اتانول مصرف کنند. همچنین در سوخت های موشکی یافت می شود. این ماده دارای خاصیت ضد عفونی کننده بوده و در دستمال مرطوب ضد باکتریایی و ژلهای دستی یافت می شود. همچنین پایه بسیاری از رنگها و عطرها است زیرا حلال خوبی است.

از متانول بیشتر برای ایجاد سایر مواد شیمیایی مانند فرمالدئید استفاده می شود. همچنین برای اتومبیل های مسابقه و شیرین کاری سوخت مناسبی است زیرا از بنزین قابل اشتعال کمتر است و می توان آن را با آب بیرون کرد. مقادیر کمی برای تولید الکل دناتوره استفاده می شود و می توان آن را به عنوان یک حلال نیز یافت.

تفاوت اتانول و متانول در کاربرد ها

فرق اتانول و متانول
فرق اتانول و متانول

همانطور که پیش از این نیز گفته شد این دو ماده از نظر کاربرد نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

اتانول مصرف خوراکی دارد و در مشروبات الکلی با غلظت مشخص یافت می شود. این ماده بیشتر از نیشکر و ذرت تهیه می گردد. در سوخت برخی خودرو ها نیز از این ماده استفاده می شود. علاوه بر این ، به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی ای که این ترکیب دارد از آن می توان در پد ، ژل و یا محلول های ضد عفونی کننده استفاده نمود. این ماده به دلیل حلالیت خوبی که دارد پایه ی بسیاری از رنگ ها و عطر ها نیز به حساب می آید.

کاربرد های مستقیم خود متانول اندک هستند و بیشتر برای تولید سایر مواد شیمیایی از جمله فرمالدهید، اسید استیک و… مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده برای دناتوره نمودن اتانول نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به این معنا که در الکل های صنعتی موجود ناخالصی متانول نیز ممکن است وجود داشته باشد(دلیل سمی بودن اتانول صنعتی وجود متانول می باشد). این ماده به دلیل خاصیت اشتعال پذیری ای که دارد به عنوان سوخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت اتانول و متانول در روش تولید

این دو ماده از نظر روش های تولید هم با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. اتیل الکل روش های گوناگونی برای تولید دارد اما عمده ترین روش تولید آن تقطیر مواد حاوی نشاسته نظیر سیب زمینی، نیشکر و ذرت می باشد در حالی که متیل الکل از تقطیر چوب حاصل می گردد.

پیشرفت های فناوری در دهه 1920 و دهه 1970 روند تولید متانول را تغییر داد ، امروزه از گاز طبیعی به عنوان خوراک برای تولید این ماده استفاده می شود. گاز طبیعی از طریق چندین مرحله از جمله استفاده از کاتالیزور ها ، فشار و گرمای زیاد فرآوری می شود و در نهایت به متیل الکل تبدیل می گردد.

راه های شیمیایی تشخیص متانول و اتانول از یکدیگر


ممکن است نوشیدنی ها و مواد ضد عفونی کننده ی اتانولی ای که مصرف می کنید در صورتی که از منابع معتبری تهیه نشود حاوی ناخالصی سمی متانول باشد .

تشخیص بو: برای تشخیص این کار 8 میلی لیتر از سدیم دی کرومات و 4 میلی لیتر سولفوریک اسید را با هم مخلوط کنید. سپس 10 قطره از این محلول را با الکل موجود درون لوله ی آزمایش مخلوط کنید. سپس مخلوط را بو نمایید اگر تند و تحریک کننده باشد ، متانول در الکل وجود دارد. اگر رایحه غالب میوه ای باشد ، فقط اتانول موجود است .

معمولا تولید کنندگان الکل های صنعتی به دلیل عدم نوشیدن این الکل ها توسط مصرف کنندگان به آن ترکیبات رنگی اضافه می نمایند و آن را زرد رنگ می نمایند (با این حال همیشه این کار انجام نمی شود)

رنگ شعله: رنگ شعله ی الکل های خالص (الکل صنعتی)زرد رنگ و (الکل طبی) آبی رنگ می باشد که در ویدیوی زیر نیز می توانید این تفاوت رنگ را مشاهده کنید

در سوختن هر دوی این ترکیبات در ابتدا هر دو آبی می سوزند اما بعد از مدتی متانول (الکل صنعتی) زرد با نارنجی رنگ(ظرف سمت راست) ولی اتانول (الکل طبی) (ظرف سمت چپ) همچنان آبی خواهد سوخت.

راه های فیزیکی ای مانند بو ، رنگ و تفاوت رنگ شعله در سوختن برای تشخیص این دو ماده از یکدیگر وجود دارد.

اما این روش ها صد درصد قابل اطمینان نیستند و برای تشخیص این دو ماده معمولا از روش های شیمیایی کمک می گیرند
با این که این دو ماده از نظر خواص اندکی با هم تفاوت دارند اما سمیت یکی از این دو باعث شده تا تشخیص دو ماده ی فوق از یکدیگر اهمیت بالایی پیدا نماید.

برای این منظور از تست یدوفرم استفاده می نمایند. اگر دو محلول دارید که نمی دانید کدام متانول (متیل الکل) و یا کدام اتانول (اتیل الکل) است لازم است این تست را انجام دهید.

واکنش اتانول و متانول با آب

اتانول در آب قابل پخش است، به این معنی که این دو ماده به راحتی با هم ترکیب می شوند تا یک محلول همگن ایجاد کنند.
متانول در آب محلول است، به این معنی که در حضور آب تجزیه می شود.

‌آیا می‌توان از متانول (الکل صنعتی) بجای اتانول (الکل سفید) به منظور ضدعفونی کردن استفاده کرد؟

فرق اتانول و متانول
فرق اتانول و متانول

متانول در بین الکل ها، ضعیف‌ترین خاصیت میکروب کشی را دارد؛ لذا به ندرت بدین منظور استفاده می‌شود. علاوه براین، متانول از طریق پوست، دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی می‌تواند جذب شود و در بدن انسان به متابولیت‌های سمی فرمالدهید، فرمات (اسید فرمیک) و CO ۲ تبدیل شود. نه تنها متانول به شدت سمّی است بلکه کمترین خاصیت ضدعفونی رو بین الکل‌ها دارد که می‌تواند سبب بروز عوارضی همچون درماتیت (التهاب پوست)، آسیب چشمی از جمله کوری، نارسایی کلیه، کما و مرگ شود.

مسمومیت، غالبا به دلیل مصرف تصادفی محصولات حاوی متانول رخ می‌دهد یا زمانی که آن را به عنوان یک جایگزین اتانول به صورت غلط مصرف کنند. دوز کشنده در انسان بطور دقیق مشخص نشده، ولی در رنج ۱-۰/۳ گرم بر کیلوگرم گزارش شده است. متانول را نباید برای ضدعفونی سطوح استفاده کرد.

خلاصه:

1. اتانول و متانول مایعات هستند که یکسان هستند و بسیاری از خصوصیات بدنی یکسانی دارند از جمله ظاهر و بو.
2.Ethanol در مقادیر متوسط ​​از مصرف بی خطر است و در تمام مشروبات الکلی یافت می شود در حالی که متانول باید از هر قیمتی اجتناب شود زیرا حتی یک دوز کوچک می تواند باعث کوری یا مرگ شود.
3.Etanol برای الکل ، تمیز کردن ، حلالها و سوخت ها استفاده می شود و در حالی که متانول نیز در حلال ها و سوخت ها یافت می شود ، در درجه اول برای ساخت مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

تفاوت سوختن الکل صنعتی و الکل طبی

دوستان عزیز رنگ شعله الکل صنعتی یا همون متانول زرد یا نارنجیه

ولی رنگ شعله الکل طبی اتانول آبی رنگه

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا