علائم شکستگی جمجمه چیست و چه عوارضی دارد؟

شکستگی جمجمه
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: بیماری ها

انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۹۹

زمان مطالعه: 11 دقیقه

هیچ نظر

به هرگونه شکستگی در استخوان کاسه سر، که به جمجمه نیز معروف است، شکستگی جمجمه می‌گویند. شکستگی جمجمه انواع مختلفی دارد که این مقاله به آن می‌پردازد.

به هرگونه شکستگی در استخوان کاسه سر، که به جمجمه نیز معروف است، شکستگی جمجمه می‌گویند. انواع مختلفی از شکستگی جمجمه وجود دارد، اما یک دلیل عمده آن: ضربه یا ضرباتی به سر که به اندازه کافی قوی برای شکستن استخوان باشد. آسیب به مغز نیز می تواند با شکستگی همراه باشد، اما همیشه اینطور نیست. شکستگی همیشه به راحتی مشاهده نمی‌شود. با این حال‌، علائمی که می‌تواند شکستگی را نشان دهد شامل موارد زیر است:

 • تورم و حساسیت به لمس در اطراف محل شکستگی
 • کبودی صورت
 • خونریزی از بینی یا گوش

درمان بستگی به شدت شکستگی دارد. مسکن‌ها ممکن است تنها درمان لازم در شکستگی‌های خفیف باشند، در حالی که ممکن است برای جراحات جدی‌تر، جراحی مغز و اعصاب لازم باشد.

انواع شکستگی جمجمه

شکستگی جمجمه

نوع شکستگی جمجمه به نیروی ضربه، محل ضربه به جمجمه و شکل شیء ایجادکننده ضربه به سر بستگی دارد. یک جسم نافذ بیشتر از سطح سخت و صاف مانند سطح زمین به جمجمه نفوذ می‌کند. انواع مختلف شکستگی منجر به سطح متفاوتی از آسیب می‌شود.

شکستگی بسته

در یک شکستگی بسته، که به آن یک شکستگی ساده نیز گفته می‌شود، پوستی که ناحیه شکستگی را پوشانده است، پاره نشده است.

شکستگی باز

که به عنوان یک شکستگی مرکب نیز شناخته می‌شود، هنگام پاره شدن پوست و معلوم شدن استخوان ایجاد می‌شود.

شکستگی فرورفته جمجمه

این نوع شکستگی باعث می‌شود جمجمه به داخل حفره مغز فرو رفته یا گسترش یابد.

شکستگی قاعده جمجمه

شکستگی قاعده در کف جمجمه رخ می‌دهد؛ مانند: نواحی اطراف چشم، گوش، بینی یا در بالای گردن در نزدیکی ستون فقرات.

انواع دیگر شکستگی جمجمه

علاوه بر انواع فوق، شکستگی ها همچنین می‌توانند به شرح زیر باشند:

 • خطی (در یک خط مستقیم)
 • خرد شده (به سه یا چند بخش تقسیم شده است)

علت شکستگی جمجمه

شکستگی جمجمه هنگامی رخ می دهد که نیرویی که به اندازه کافی قوی باشد که بتواند استخوان را بشکند، به جمجمه برخورد کند. هر نوع ضربه به سر می‌تواند باعث شکستگی جمجمه شود. این شامل ضرب و شتم با جسم، افتادن و ضربه سر به زمین، زخمی شدن سر در تصادف رانندگی یا هر نوع آسیب دیگر است. در صورت بروز علائم آسیب دیدگی در سر، به پزشک مراجعه کنید.

علائم شکستگی جمجمه

در بعضی موارد، مانند یک شکستگی باز یا فرورفته، ممکن است به راحتی شکستگی جمجمه دیده شود. با این حال، گاهی اوقات شکستگی آشکار نیست. علائم جدی شکستگی جمجمه شامل موارد زیر است:

 • خونریزی از زخم ناشی از تروما، در نزدیکی محل تروما یا اطراف چشم، گوش و بینی
 • کبودی در اطراف محل تروما در زیر چشم در وضعیتی معروف به نشانه چشم راکون یا پشت گوش معروف به نشانه نبرد
 • درد شدید در محل تروما
 • تورم در محل تروما
 • قرمزی یا گرمی در محل تروما

علائم با شدت کم‌تر، یا مواردی که لزوماً مربوط به شکستگی جمجمه نیست، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تاری دید
 • بی قراری
 • تحریک پذیری
 • از دست دادن تعادل
 • گرفتگی گردن
 • عدم واکنش مردمک به نور
 • گیجی
 • خواب آلودگی بیش از حد
 • غش یا سنکوپ

تشخیص شکستگی جمجمه

شکستگی جمجمه

پزشک ممکن است با انجام معاینه جسمی سر بتواند یک شکستگی را تشخیص دهد. با این حال، تشخیص میزان و ماهیت آسیب مفید است. این امر به ابزارهای تشخیصی خاص‌تری نیاز دارد. پزشکان می‌توانند از تست‌های تصویربرداری مختلفی استفاده کنند تا تصویری واضح تر از نوع شکستگی و اندازه گسترش آن پیدا کنند. اشعه X ، CT و MRI روش‌های معمولی برای تصویربرداری از بدن هستند و می‌توانند به پزشک در تشخیص شکستگی جمجمه کمک کنند. اشعه ایکس تصویری از استخوان را در اختیار پزشک قرار می‌دهد. MRI تصویری از استخوان و بافت نرم را نشان می‌دهد و به پزشک اجازه می‌دهد هم شکستگی جمجمه و هم آسیب مغز را ببیند. رایج ترین ابزار مورد استفاده، اسکن CT یا CAT است. این آزمایش معمولاً واضح‌ترین تصویر شکستگی و هرگونه آسیب به مغز را ارائه می‌دهد‌، زیرا باعث ایجاد تصویر ۳ بعدی می‌شود.

درمان شکستگی جمجمه

شکستگی جمجمه مانند سایر شکستگی‌های استخوانی کنترل نمی‌شود. درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. پزشک، سن، سلامتی و تاریخچه پزشکی و همچنین نوع شکستگی، شدت آن و هرگونه آسیب دیدگی مغزی را در نظر خواهد گرفت.

بیشتر شکستگی‌های جمجمه خیلی دردناک نیستند و در اکثر این موارد جمجمه خود را ترمیم

می‌کند. در بعضی موارد، مانند شکستگی‌های قاعده جمجمه، دارو برای مدیریت درد ممکن است در تمام موارد مورد نیاز باشد. اگرچه ممکن است بعضی اوقات نارکوتیک‌ها برای تسکین درد ضروری باشند، اما بیشتر افراد با شکستگی جمجمه فقط به داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن(تایلنول) برای یک دوره کوتاه نیاز دارند. با این حال، اگر شکستگی منجر به نشت بیش از حد مایع مغزی نخاعی (مایعی که مغز و نخاع را احاطه و ضربه گیری می‌کند) شود، ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد.

اگر فرورفتگی به اندازه کافی شدید باشد، جراحی اغلب برای درمان آن لازم است. این امر به این دلیل است که شکستگی فرورفته جمجمه، ترمیم خود به خودی سخت‌تری دارد. شکستگی فرورفته جمجمه نه تنها در موارد ایرادات زیبایی، بلکه می‌تواند منجر به آسیب بیشتر مغز نیز در صورت عدم اصلاح شکستگی شود. اگر فرورفتگی به مغز فشار بیاورد یا نشت مایعات مغزی وجود داشته باشد، ممکن است عمل جراحی نیز ضروری باشد.

به طور کلی، بیشتر شکستگی‌های جمجمه به خودی خود بهبود می‌یابند و تا زمانی که صدماتی در ساختارهای دیگر مانند مغز وجود نداشته باشد، نیازی به جراحی ندارند. آنها به مرور زمان، معمولاً در طی بیش از شش هفته بهبود می‌یابند. با این حال، در شرایط خاص همانطور که در بالاتر نیز توضیح داده شد، ویژگی‌هایی در مورد خود شکستگی یا آسیب‌های مرتبط با آن وجود دارد که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند تا از بهبودی آن‌ها اطمینان حاصل شود.

جلوگیری از شکستگی جمجمه

غالباً شکستگی جمجمه قابل پیشگیری است. پوشیدن کلاه محافظ هنگام دوچرخه سواری یا در ورزش‌های دیگری که در آن‌ها احتمال آسیب دیدگی سر وجود دارد، مانند فوتبال و صخره نوردی، می‌تواند از شکستگی جمجمه جلوگیری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا