چاپ صفحه

علائم بیماری ام اس چیست؟

شناسایی علائم شایع ام ‌اس
چکیده این مطلب :

انتشار: 18 خرداد 99

زمان مطالعه: 11 دقیقه

دسته بندی ها: بیماری ها

هیچ نظر

بیماری ام اس یک بیماری مزمن است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد خستگی، سرگیجه و افسردگی از علائم بیماری ام اس است.
دوستان عزیز محصولات معرفی شده جزء پرفروش ترین ها هستند به همین منظور ممکن است به مرور زمان به دلایل مختلف در بازار و فروشگاه ، سایت های معرفی شده ناموجود شوند در این صورت شما عزیزان میتوانید از محصولات مشابه و دسته بندی اصلی مراجعه کنید.
ام ‌اس یا گرفتگی بافت‌های گوناگون، یک بیماری خود ایمنی با علت ناشناخته است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. تخمین زده می‌شود که بیش از ۲.۳ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری ام ‌اس هستند و در بیشتر افراد بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی تشخیص داده می‌شوند. شناخت هر دو علائم شایع و نادر بیماری ام ‌اس می‌تواند به شما در تشخیص بیماری کمک کند.

شناسایی علائم شایع ام ‌اس

شناسایی علائم شایع ام ‌اس

احساس خستگی را پیگیری کنید

یک تقویم روزانه داشته باشید و به زمان‌های خاصی از روز که احساس خستگی می‌کنید، توجه کنید. خستگی یکی از شایع‌ترین علائم بیماری ام ‌اس است، به طوری که ۸۰% از افراد مبتلا به ام ‌اس از خستگی و سست بودن رنج می‌برند. خستگی شدید ناشی از ام‌ اس، معمولاً به شکل‌های زیر مشخص می‌شود:
•    خستگی به طور معمول روزانه اتفاق می‌افتد.
•    خستگی در اثر گرما و رطوبت تشدید می‌شود.
•    شروع خستگی می‌تواند در صبح زود اتفاق بیفتد، حتی بعد از داشتن یک خواب خوب شبانه.
•    خستگی در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کند.

به دنبال بی‌حسی باشید

یکی از اولین علائم بیماری ام‌ اس، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن صورت، بازوها، پاها یا بدن است. اگر بی‌حسی دارید، سریعاً با پزشک مشورت کنید. اگرچه این یکی از علائم بیماری ام‌ اس است، اما این علائم ممکن است با بیماری‌ها و شرایط پزشکی مختلفی مشترک باشد.
•    این بی‌حسی می‌تواند از خفیف تا شدید باشد.
•    اگر دچار بی‌حسی شدید صورت هستید، هنگام خوردن یا جویدن احتیاط کنید، زیرا ممکن است به طور اتفاقی زبان خود را گاز بگیرید. اگر در سایر قسمت‌های بدن بی‌حسی شدید دارید، مراقب منابع گرما مانند آتش‌سوزی یا آب‌جوش باشید.

مراقب سرگیجه باشید

افراد مبتلا به ام ‌اس ممکن است احساس سرگیجه داشته باشند یا احساس کنند که اتاق در اطراف سرشان می‌چرخد. با این حال، شرایط غیر از ام ‌اس، مانند التهاب گوش میانی، می‌تواند باعث بروز این علائم شود. برای تشخیص صحیح با پزشک خود مشورت کنید.

به تغییرات روحی توجه کنید

درد و پریشانی ناشی از بیماری ام ‌اس می‌تواند منجر به اضطراب مداوم یا مشکلات روحی شدید شود. افسردگی یکی دیگر از علائم شایع بیماری ام ‌اس است. اگر گمان می‌کنید ممکن است افسرده شده‌اید و یا به دلیل احساس ناامیدی و بی انگیزگی، علاقه چندانی به انجام کارها ندارید، به پزشک یا مشاور مراجعه کنید.

هرگونه اختلال در بینایی را در نظر بگیرید

اختلال در بینایی می‌تواند شامل تاری دید، درد هنگام حرکت چشم و دوبینی باشد. روش‌های مختلف مدیریتی برای هر یک از این علائم بینایی وجود دارد، بنابراین برای انجام اقدامات مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

فراموشی یا مشکلات در تمرکز را در نظر بگیرید

ام‌ اس می‌تواند باعث ایجاد تغییرات شناختی شود. این تغییرات، اولین علامت بیماری ام ‌اس برای بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری است. ممکن است فرد دچار فراموشی و کم حافظگی، مشکل پردازش اطلاعات و تمرکز، کم شدن توانایی در صحبت کردن یا مشکل در حفظ اطلاعات جدید شود.

درباره سایر علائم شایع بدانید

بعضی از علائم بیماری ام ‌اس به طور معمول در مراحل دوم بیماری بروز می‌کند. این موارد شامل ضعف عضلات و مشکلات جنسی، مثانه یا روده است.

شناخت علائم کمتر متداول بیماری ام اس

از هرگونه مشکل گفتاری که ممکن است ایجاد کنید آگاه باشید

شناخت علائم کمتر متداول بیماری ام اس

ممکن است متوجه شوید که یک فرد مبتلا به ام‌ اس، مکث‌های طولانی‌تری بین کلمات یا هجا‌های فردی انجام می‌دهد. همچنین ممکن است متوجه شوید که فرد برخی کلمات را حذف می‌کند یا از طریق بینی صحبت می‌کند، گویی سرما خورده است. همه اینها ممکن است علائم بیماری ام‌اس باشد، هر چند نادر باشد.
  • یک آسیب شناس گفتار یا زبان، اغلب می‌تواند به رفع این مشکلات گفتاری کمک کند.
بیشتر بخوانید
علت بوی بد پا و درمان خانگی و راهای رفع بوی بد پا

در صورت لرزش غیرقابل کنترل، به پزشک مراجعه کنید

این لرزش به عنوان رعشه شناخته می‌شود و می‌تواند خود را به روش‌های مختلفی نشان دهد:
  • هنگام حرکت؛ این نوع لرزش که به عنوان لرزش عمدی شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که می‌خواهید به چیزی برسید و یا چیزی را بگیرید و یا وقتی سعی دارید دست‌ها یا پاهای‌تان را به نقطه خاصی منتقل کنید، بدتر می‌شود.
  • هنگام مقاومت در برابر گرانش؛ به عنوان مثال، اگر در حال نشستن هستید، ممکن است این نوع لرزش را تجربه کنید که به لرزش وضعی معروف است.
  • وقتی بدن در حالت استراحت است؛ این به عنوان یک لرزه در حال استراحت شناخته می‌شود.
  • پرش چشم؛ این حرکت که به نیستاگموس معروف است، به صورت پرش چشم دیده می‌شود.

به کم شنوایی توجه کنید

موردهای بسیاری از مشکل حاد کمبود شنوایی توسط افراد مبتلا به ام ‌اس گزارش شده است. با این حال، کمبود شنوایی به ندرت با بیماری ام‌ اس همراه است، بنابراین توجه داشته باشید که شنوایی خود را ارزیابی کرده تا سایر دلایل احتمالی را رد کنید.

اگر تشنج دارید از پزشک کمک بخواهید

تشنج فقط در بین در حدود ۲ تا ۵ درصد از مبتلایان به ام‌ اس رخ می‌دهد.

تکمیل تشخیص

برای آزمایش خون برنامه‌ریزی کنید

آزمایش خون

با آزمایش خون می‌توان سایر بیماری‌های احتمالی که ممکن است علائم مشترک با ام ‌اس  ایجاد می‌کنند، رد می‌شود. بیماری‌های التهابی، عفونت‌ها و عدم تعادل شیمیایی می‌توانند منجر به علائم مشابه با ام ‌اس شوند. مهمتر از این، بسیاری از این اختلالات از طریق دارو و سایر روش‌های درمانی قابل درمان هستند.

با کمک پزشک، برای پونکسون نخاعی برنامه‌ریزی کنید

اگرچه پونکسون کمری یا نخاعی می‌تواند دردناک باشد، اما این یک قدم اساسی در تشخیص ام‌ اس است. این آزمایش شامل گرفتن یک نمونه کوچک از مایعات کانال نخاعی است، که برای آزمایش گرفته می‌شود. پونکسون نخاعی غالباً یکی از روش‌های تشخیص ام‌اس است، زیرا این مایعات ممکن است ناهنجاری در گلبول‌های سفید یا پروتئین‌ها را نشان دهد که ممکن است نشان‌دهنده نقص سیستم ایمنی بدن و وجود بیماری باشد. این آزمایش ممکن است سایر بیماری‌ها و عفونت‌ها را نیز رد کند.

برای MRI آماده شوید

این آزمایش که به عنوان تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی نیز شناخته می‌شود، از یک آهنربا، امواج رادیویی و کامپیوتر برای ایجاد تصویری از مغز و نخاع استفاده می‌کند. این آزمایش می‌تواند در تشخیص ام ‌اس مفید باشد، زیرا اغلب در این مناطق ناهنجاری‌ها یا آسیب‌هایی دیده می‌شود که می‌تواند نشان‌دهنده وجود بیماری باشد.
  • MRI یکی از بهترین آزمایشاتی است که تا به امروز برای تشخیص ام‌اس مورد استفاده قرار گرفته است، اگرچه تشخیص ام ‌اس تنها با استفاده از MRI غیرممکن است. دلیل این امر این است که بیماران با اینکه مبتلا به بیماری هستند، ممکن است MRI طبیعی را ثبت کنند.
بیشتر بخوانید
عفونت حاد تنفسی و هر آنچه که باید بدانید

از پزشک خود در مورد آزمایش پتانسیل برانگیخته بینایی سؤال کنید

از آنجا که پزشکان برای تشخیص ام‌ اس نیاز دارند که اطلاعات بیشتری کسب ‌کنند، این آزمایش اطلاعات بیشتری را برای تعیین دقیق بیماری ارائه می‌دهد. این روش بدون درد است و شامل استفاده از محرک‌های دیداری یا الکتریکی برای اندازه‌گیری سیگنال‌های برقی است که بدن به مغز ارسال می‌کند. پزشک بیمار را به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع می‌دهد تا نتایج آزمایش، تفسیر شود.

قرار ملاقات پیگیری با پزشک خود انجام دهید

پس از اتمام تمام آزمایشات، پزشک شما تشخیص را تعیین می‌کند. در صورت تشخیص بیماری ام ‌اس، در مورد گزینه‌های درمانی، برای مدیریت بیماری بحث می‌شود. این شامل یادگیری برای مدیریت مؤثر علائم و کند کردن پیشرفت بیماری است. در حالی که درمانی برای بیماری ام ‌اس وجود ندارد، بسیاری از افراد قادر به کاهش سرعت پیشرفت آن و کاهش میزان علائم بر زندگی آنها هستند. در مورد آنچه می‌توانید از وضعیت خود انتظار داشته باشید با تیم بهداشت و درمان خود صحبت کنید.