ضربان قلب نرمال چند است؟ جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف

تپش قلب
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت خانواده

انتشار: ۰۱ مرداد ۹۹

زمان مطالعه: 12 دقیقه

هیچ نظر

ضربان قلب، که از آن با نام نرخ پالس نیز یاد می شود؛ در ادامه این مطلب جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف ضربان قلب غیر نرمال چیست میپردازیم.

ضربان قلب یکی از علائم حیاتی و یکی از شاخص‌های بسیار مهم سلامت در انسان است تعداد ضربان کوبشی قلب را در هر دقیقه اندازه گیری می‌کند، سرعت ضربان قلب به دنبال انجام فعالیت جسمانی، به خطر افتادن امنیت و یا برخی عواطف تغییر می‌کند. منظور از ضربان قلب در هنگام استراحت زمانی است که قلب بین فاصله دو کوبش استراحت می‌کند. اگرچه ضربان عادی قلب تضمینی برای سلامت فرد نیست می‌توان از تپش قلب برای تشخیص تعداد زیادی از مشکلات و اختلالات استفاده کرد.

 چند واقعیت درباره تپش قلب

چند نکته مهم درباره تپش قلب به شرح زیر می‌باشد:

 • پس از ده سالگی ضربان قلب هر فرد باید در هنگام استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه باشد.
 • در هنگام انجام فعالیت جسمانی ضربان قلب بالا می‌‌رود. در هنگام فعالیت جسمانی معمولاً توصیه می‌شود که بر اساس سن شما تپش قلب به بالاترین سطح ممکن برسد.
 • فقط تپش قلب مهم نیست بلکه ریتم قلب نیز اهمیت زیادی دارد و نامنظم بودن ضربان قلب می‌تواند نشانه یک اختلال جدی در سلامت شما باشد.

تپش قلب چیست؟

سن ضربان قلب

منظور از تپش قلب تعداد ضربان آن در هر ۶۰ ثانیه است. ضربان قلب به تعداد دفعاتی گفته می‌‌شود که قلب در دقیقه می‌کوبد. قلب یک اندام عضله ای است که در مرکز قفسه سینه قرار دارد. هنگامی ‌که قلب ضربه می‌زند به ارسال خون سرشار از اکسیژن و مواد مغذی به سراسر بدن می‌پردازد و مواد زائد را بر می‌گرداند. یک قلب سالم می‌تواند با سرعت مناسب مقدار مناسبی از خون را به نقاط مختلف بدن ارسال کند به عنوان مثال هنگامی ‌که شما می‌ترسید یا هیجان زده می‌شوید بدن به طور خودکار به تولید آدرنالین می‌پردازد که این هورمون باعث افزایش ضربان قلب خواهد شد.

این امر باعث می‌شود که بدن آماده استفاده از اکسیژن و انرژی بیشتری باشد تا از خطر فرار کند یا با آن مواجه شود. معمولاً پالس قلب با ضربان قلب اشتباه گرفته می‌‌شود اما منظور از پالس تعداد دفعاتی است که در یک دقیقه شریان‌ها در واکنش به فرایند پمپاژ خون توسط قلب منبسط و منقبض می‌شوند. تعداد پالس‌ها با ضربان قلب برابر است به نحوی که انقباضات قلب باعث می‌شود که فشار خون در درون شریان افزایش پیدا کند و این امر باعث افزایش انقباضات و انبساط شریان خواهد شد. بررسی پالس یک معیار مهم برای بررسی مستقیم عملکرد قلب و تپش قلب است.

 ضربان طبیعی قلب در هنگام استراحت

اطمینان از طبیعی بودن ضربان قلب کاملاً ضروری است. در صورتی که یک بیماری یا آسیب دیدگی باعث ضعیف شدن قلب شود اعضای بدن می‌تواند به مقدار کافی خون دریافت کنند تا وظیفه خود را به طور صحیح انجام دهند. هنگامی ‌که فرد از دوران کودکی وارد بزرگسالی می‌شود ضربان قلب او به تدریج آرام خواهد شد. تپش قلب عادی در افرادی که ۱۰ سال به بالا سن دارند و افراد بزرگسال بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار تپش در دقیقه است. ورزشکاران حرفه ‌ای ممکن است ضربان قلب آنها در هنگام استراحت به زیر ۶۰ تپش در دقیقه و گاهی اوقات چهل بار در دقیقه برسد.

سن ضربان قلب در حالت عادی تعداد بر دقیقه

تا یک ماه ۷۰ تا ۱۹۰
از یک ماه تا ۱۱ ماه ۸۰ تا ۱۶۰
از یک سال تا دو سال ۸۰ تا ۱۳۰
از ۳ سال تا ۴ سال ۸۰ تا ۱۲۰
از پنج سال تا ۶ سال ۷۵ تا ۱۱۵
از ۷ سال تا ۹ سال ۷۰ تا ۱۱۰
سال بالای ۱۰ سال ۶۰ تا ۱۰۰

 

تپش قلب در حالت استراحت می‌تواند در این بازه مشخص شده متغیر باشد و در واکنش به برخی از عواملی از قبیل ورزش کردن، دمای بدن، محرک‌های عاطفی و حالات بدن از قبیل ایستادن به صورت ناگهانی و فوری افزایش پیدا کند.

 تپش قلب در هنگام ورزش

تپش قلب در هنگام ورزش

تپش قلب در هنگام ورزش کردن افزایش پیدا می‌کند. هنگامی‌ که شما برای بهبود تناسب اندام خود آموزش می‌بینید و ورزش می‌کنید نباید فشار زیادی را به قلب خود وارد کنید با این حال افزایش تپش قلب در هنگام ورزش برای ارسال انرژی و اکسیژن بیشتر به سایر نقاط بدن ضروری است. از آنجایی که به علت انجام فعالیت جسمانی سنگین تپش قلب افزایش پیدا می‌‌کند با گذر زمان کاهش در تعداد ضربان قلب امکان پذیر است. این امر بدین معنا است که قلب برای ارسال اکسیژن و مواد مغذی ضروری به نقاط مختلف بدن کمتر کار می‌‌کند و این فرآیند باعث بهبود کارایی آن خواهد شد.

تمرینات ورزشی قلبی عروقی به کاهش تعداد تپش قلب می‌پردازند. با بالا رفتن سن تعداد ضربان قلب کاهش پیدا می‌‌کند و در بخش زیر به حداکثر ضربان قلب اشاره می‌کنیم. تعداد تپش قلب نشان دهنده توانایی کامل آن است و این امر به طور طبیعی از طریق انجام تمرینات ورزشی سنگین محقق می‌شود. ورزش کردن یک روش برای کاهش تپش قلب است ولی از آنجایی که بدن هر فرد واکنش متفاوتی به ورزش کردن نشان می‌‌دهد تعداد ضربان قلب ممکن است به اندازه ضربان قلب یک ورزشکار دیگر نباشد. در جدول زیر به بررسی تپش قلب در سنین مختلف اشاره می‌کنیم. تپش قلب یک فرد باید در هنگام ورزش کردن درون یکی از این محدوده‌ها قرار بگیرد. به عبارتی باید شدت تپش قلب ۵۰ تا ۸۰ درصد باشد.

سن ضربان قلب در فعالیت‌های با دشواری ۵۰ تا ۸۰ درصد در هر دقیقه حداکثر ضربان قلب در هر دقیقه
۲۰ ۱۰۰ تا ۱۷۰ ۲۰۰
۳۰ ۹۵ تا ۱۶۵ ۱۹۰
۳۵ ۹۳ تا ۱۵۷ ۱۸۵
۴۰ ۹۰ تا ۱۵۳ ۱۸۰
۴۵ ۸۸ تا ۱۴۹ ۱۷۵
۵۰ ۸۵ تا ۱۴۵ ۱۷۰
۵۵ ۸۳ تا ۱۴۰ ۱۶۵
۶۰ ۸۰ تا ۱۳۶ ۱۶۰
۶۶ ۷۸ تا ۱۳۲ ۱۵۵
۶۵ ۷۲ تا ۱۲۸ ۱۵۰

 

در همه افراد توصیه می‌‌شود به طور منظم ورزش کنند تا تپش قلب آنها عادی باشد. معمولاً پزشکان و افراد مختلف توصیه می‌‌کنند که در هر هفته به صورت زیر فعالیت ورزشی داشته باشند:

ورزش نمونه فعالیت ورزشی دقیقه تناوب زمان کل در طول هفته به دقیقه
تمرینات متوسط ایروبیک پیاده ‌روی و شرکت در کلاس‌های ایروبیک حداقل ۳۰ دقیقه ۵ روز در هفته بیش از ۱۵۰
تمرینات سنگین ایروبیک دویدن و تمرینات ایروبیک حداقل ۲۵ دقیقه سه روز در هفته بیش از ۲۵
تمرینات متوسط تا سنگین تقویت عضله تمرینات تقویت کننده بدن قابل اجرا نیست دو روز در هفته قابل اجرا نیست
تمرینات متوسط تا شدید با توپ دوچرخه سواری و تمرینات ایروبیک به طور متوسط ۴۰ دقیقه ۳ تا ۴ روز در هفته قابل اجرا نیست

 

 ریتم غیرعادی قلب

تپش قلب شما تنها فاکتوری نیست که برای بررسی سلامت باید به آن توجه کرد بلکه ریتم ضربان قلب نیز اهمیت دارد. ضربان قلب باید ریتم خوبی داشته باشند و بین هر ضربه با ضربه بعدی فاصله کوتاهی وجود داشته باشد. تپش زیاد قلب که گاهی اوقات احساس می‌‌شود نباید باعث نگرانی شود اما اگر شما به طور مداوم دچار تپش غیرعادی قلب خود هستید باید با پزشک مشورت نمایید. قلب دارای یک سیستم الکتریکی است که به آن می‌‌گوید چه موقع تپش داشته باشد و خون را در بدن به حرکت در بیاورد. بروز مشکل در سیستم الکتریکی قلب باعث غیر عادی شدن ریتم قلب خواهد شد. تغییر کردن ضربان قلب در طول روز به دنبال ترس و هیجان یا فعالیت ورزشی طبیعی است با این حال شما نباید تپش قلب خود را در هنگام استراحت احساس کنید.

در صورتی که احساس می‌کنید ریتم قلب شما بسیار سریع یا بسیار کند است باید در خصوص علائم و نشانه‌هایی که دارید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است شما احساس کنید که کوبش قلب شما کم است یا احساس کنید تپش آن خیلی زیاد است. تپش قلب یک وضعیت بسیار شایع است و معمولاً بی خطر می‌باشد و نیازی به درمان ندارد ولی اگر تپش قلب باعث نگرانی شما شده است بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند و در صورت لزوم درخواست انجام نوار قلب را بدهد تا ریتم و ضربان قلب شما بررسی گردد.

غیرعادی بودن ریتم قلب انواع مختلفی دارد و نوع آن به محل شروع غیر عادی بودن ریتم قلب و آیا اینکه باعث افزایش یا کاهش تپش قلب می‌شود یا خیر بستگی دارد. فیبریلاسیون شریان شایع ترین نوع ریتم غیر عادی است و به جای تپش طبیعی قلب، ضربان قلب غیر عادی خواهد شد. بالا بودن ضربان قلب که به آن تاکی کاردی گفته می‌شود می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تند تپشی فوق بطنی
 • تند تپشی نامناسب سینوسی
 • انقباض سریع دهلیزی
 • فیبریلاسیون شریان
 • تند تپشی بطنی
 • فیبریلاسیون بطنی
 • تپش کند قلب از قبیل

کند بودن ریتم قلب از قبیل سندروم تاکی باردی، انسداد شاخه‌های دسته ای، بسته شدن فضای بین دهلیز و بطن قلب را برادی کاردی می‌گویند.

 حفظ تپش قلب در حالت عادی

طبیعی بودن تپش قلب برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی ضروری است. اگرچه ورزش کردن در ارتقاء سلامت قلب و کاهش تپش آن ضروری است شما می‌توانید با رعایت موارد زیر به سلامت قلب خود کمک کنید:

 • استرس خود را کاهش دهید زیرا استرس باعث افزایش تپش قلب و فشار خون می‌شود. برخی از روش‌هایی که به شما برای کنترل استرس کمک می‌‌کنند عبارتند از یوگا، آموزش و تقویت ذهن و مدیتیشن
 • از استعمال تنباکو خودداری کنید زیرا باعث افزایش تپش قلب می‌شود و ترک کردن آن تپش قلب را به حالت عادی بر می‌گرداند.
 • اگر اضافه وزن دارید به فکر کاهش وزن خود باشید زیرا داشتن اضافه وزن به این معنا است که اغلب باید سخت تر کار کند تا بتواند اکسیژن و مواد مغذی را به نقاط مختلف بدن برساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا