دلیل خشکی لب و درمان خانگی خشکی لب

معالجه کردن لب‌های ترک خورده
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت خانواده

بروزرسانی: ۲۹ اردیبهشت ۹۹

زمان مطالعه: 13 دقیقه

هیچ نظر

در این مقاله از مجله اینترنتی لیموتاپ به راه های پیشگیری از خشکی لب و دلیل و علت و راهای درمان خشکی لب در خانه میپردازیم باما هراه باشید.

لب‌های خشک یا ترک خورده می‌تواند نشانه کمبود آب بدن‌، سوختگی پوست‌، هوای خشک‌، لیسیدن بیش از حد‌ لب، داروهای خاص و غیره باشد. بهبود لب‌های خشک شده نسبتاً آسان و بدون درد است‌، اما فراتر از تسکین و درمان، یافتن علت اصلی نیز بسیار مهم است. همچنین چندین مرحله وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ترک خوردن لب استفاده کنید.

معالجه کردن لب‌های ترک خورده

معالجه کردن لب‌های ترک خورده

استفاده از آب گرم

یک دستمال را درون یک کاسه آب داغ فرو کنید و سپس آن را به آرامی به مدت ۳۰ ثانیه یا تا زمانی که دیگر گرم نباشد روی لب خود بکشید. این مرحله را دو بار یا تا زمانی که لب‌های شما نرم شود تکرار کنید.
 • حتما از پارچه یا دستمالی استفاده کنید که خیلی ساینده نباشد. این می‌تواند لب‌های شما را بیشتر تحریک کند.
 • اطمینان حاصل کنید که آب خیلی گرم نیست. داغ بودن آب فقط باعث درد بیشتر لب‌ها خواهد شد.

لب‌های خود را لایه برداری کنید

با استفاده از یک لیف یا پارچه‌، لب‌های خود را به آرامی بشویید. هرچه لب‌های خود را با دستمال ماساژ می‌دهید‌، پوسته‌های لب‌های شما خارج می‌شود. این کار را تا زمانی که لب‌های شما صاف باشد انجام دهید.
همچنین می‌توانید از مسواک کودک یا سایر برس‌های نرم برای لایه‌برداری از لب خود استفاده کنید.

به طور مرتب و به مقدار کافی لب‌های خود را چرب کنید

به دنبال محصولی باشید که حاوی پترولیوم باشد و چسبناک باشد. پترولیوم رطوبت ندارد‌، اما باعث می‌شود که ماده مرطوب کننده در ترک و شکاف لب قفل شود. بگذارید چند دقیقه روی لب خیس شود.
 • روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل‌، روغن زیتون یا روغن خردل نیز می‌توانند به لب شما در حفظ رطوبت کمک کنند.
 • از مالیدن چربی بیش از حد به لب خودداری کنید. مالیدن بیش از حد ممکن است لب شما را تحریک کند.
 • لب خود را لیس نزنید و نجوید‌، زیرا این می‌تواند باعث خشکی شود.

یک لایه بالم لب بمالید

بعد از چند دقیقه یا یک بار که لب‌ها را به اندازه کافی چرب کردید، یک لایه از بالم لب (رژ لب‌های مخصوص لب‌های خشک) بمالید. این به محافظت از لب‌های شما در مقابل قرار گرفتن در معرض خشکی بیشتر محافظت می‌کند و به آنها در حفظ رطوبت کمک می‌کند. حتماً از نوعی استفاده کنید که مومی‌تر باشد و بتواند سدی محکم روی لب شما ایجاد کند.

روش‌های جایگزین را امتحان کنید

تعدادی روش جایگزین برای درمان لب‌های خشک یا ترک‌ خورده وجود دارد. این روش‌ها تا حد زیادی بر عصاره گیاه تأکید دارند. برخی دیگر بر محصولات حیوانی مانند شیر یا خامه تأکید دارند. این روش‌ها ممکن است به شیوه‌ای سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه‌تر به لب شما کمک کند.
 • آب خیار که چندین بار در روز روی لب‌ها مالیده ‌شود‌، می‌تواند ناراحتی لب‌های خشک را برطرف کند.
 • اگرچه ممکن است طعم و بوی نامطبوع داشته باشد‌، اما آلوئه‌ورا نیز یک داروی طبیعی عالی است و می‌توانید خودتان آن را درست کنید. یک برگ گیاه آلوئه‌ورا بگیرید و مایع مرکز آن را روی لب‌های خود بمالید.
 • اگر چندین بار در روز از عصاره گلبرگ گل مخلوط شده با شیر استفاده شود، می‌تواند لب‌های شما را مرطوب کند.
 • از کرم شیری نرم‌کننده پوست نیز می‌توان استفاده کرد.

انجام عادت‌های خوب برای جلوگیری از خشکی لب‌ها

جلوگیری از خشکی لب‌ها

آب بنوشید

 • در مکان‌های خشک یا گرم و در زمستان‌، بدن شما احتمالاً رطوبت بیشتری از دست می‌دهد. نوشیدن آب کافی، باعث می‌شود که لب‌های شما مرطوب بماند. آب بنوشید و از مرطوب کننده استفاده کنید تا هنگام خشک شدن محیط‌، پوست شما مرطوب بماند.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب یک قدم اساسی در جلوگیری از خشکی یا ترک خوردن لب است. مردان تقریباً به ۳ لیتر و زنان نیز در حدود ۲.۲ لیتر آب در روز به منظور مرطوب ماندن مناسب احتیاج دارند.
 • همچنین ممکن است رطوبت را از طریق پوست خود از دست بدهید. در طول زمستان یا اگر در منطقه خشک زندگی می‌کنید، از رطوبت‌ساز در خانه استفاده کنید.

دهان خود را در هوای سرد یا بادی بپوشانید

وقتی به بیرون می‌رویم به ندرت دهان خود را می‌پوشانیم و پوست نازک و حساس صورت در معرض عناصر قرار می‌گیرد. وزش باد شدید‌، درجه حرارت سرد و هوای خشک همه می‌تواند رطوبت را از لب‌ها بگیرد. بنابراین مهم است که برای جلوگیری از خشک شدن لب‌، دهان خود را بپوشانید.
در زمستان دهان خود را با روسری بپوشانید تا از سرمازدگی لب‌ها جلوگیری شود.

سعی کنید لب‌های‌تان را لیس نزنید

به طور مرتب مرطوب شدن لب‌ها با بزاق‌، در واقع باعث خشک شدن سریع‌تر لب‌ها می‌شود و منجر به ترک‌های لب می‌شود. هنگامی که بزاق از لبان شما تبخیر شود‌، از قبل خشک‌تر می‌شوند.

پوسته‌های خشک شده پوست را نکنید

این کار باعث می‌شود که لب‌ها خونریزی کند و به تبع آن‌، کندتر بهبود یابد. در برابر کندن پوست‌های لب مقاومت کنید و اجازه دهید لب‌های شما بهبود یابد. لمس مکرر زخم‌ها یا ترک‌ها نیز می‌تواند منجر به عفونت شود یا احتمالاً شما را بیمار کند.
در صورت داشتن ویروس هرپس سیمپلکس(ویروسی که منجر به ایجاد تبخال می‌شود)‌، تحریک پوست اطراف دهان می‌تواند باعث ایجاد تاول تبخالی می‌شود که این امر به درد و خشکی لب‌های شما می‌افزاید.

از طریق بینی خود تنفس کنید

حرکت هوا به تبخیر آب و از بین بردن رطوبت کمک می‌کند. این کار مشابه قرار دادن لباس‌های مرطوب در زیر فن است. همین اصل روی لب‌ها نیز عمل می‌کند‌. اگر دچار گرفتگی سینوسی هستید و مجبور به تنفس از طریق دهان هستید‌، حتماً به طور مرتب لب‌ها را چرب کنید.

از آلرژن‌ها خودداری کنید

آلرژن‌های مختلف می‌توانند لب‌های شما را تحریک کرده و باعث خشکی لب شوند. برخی غذاها‌، داروها و عوامل محیطی مانند گرده و شوره می‌توانند باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک شوند. اگر می‌توانید‌، از این موارد دوری کنید.
•    به عنوان یک قانون اساسی‌، شما باید از خوردن هر چیزی که به آن حساسیت دارید خودداری کنید، زیرا ممکن است یک واکنش کشنده داشته باشید.

استفاده از محصولات برای جلوگیری از خشکی لب

جلوگیری از خشکی لب

از بالم‌های لب یا مرطوب‌کننده‌هایی استفاده کنید که از خشکی لب جلوگیری می‌کنند

محصولی را انتخاب کنید که حاوی موادی مانند کره کاکائو‌، ویتامین‌های A و E‌، موم زنبور عسل‌، پترولیوم یا دی‌متیکون باشد. حداقل یک بار در روز‌، ترجیحاً صبح قبل از بیرون رفتن‌، آن را بمالید. در طول روز محصول را به همراه داشته باشید تا مرتب لب‌های‌تان را چرب کنید. این به شما کمک می‌کند لب‌های شما در طول روز مرطوب بماند.
 • بعد از مسواک زدن و یا شستن صورت، لب‌ها را چرب کنید. خمیردندان‌ها‌، دهانشویه‌ها و پاک کننده‌های صورت، PH بدن را تغییر می‌دهد و می‌تواند باعث خشکی لب شوند.

از محصولاتی استفاده کنید که لب‌های شما از خورشید محافظت کنند

آفتاب سوختگی لب نه تنها می‌تواند دردناک باشد‌، بلکه منجر به خشکی و ترک لب نیز می‌شود. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی روی لب‌، از کرمی استفاده کنید که SPF آن ۱۵ یا بالاتر باشد. قبل از بیرون رفتن حتماً از ضد آفتاب بر روی لب خود بمالید.
 • هنگام خرید محصول مخصوص لب‌، به دنبال یکی باشید که برای تمام روز استفاده شده و دارای SPF باشد.
 • در صورت نداشتن محصول مخصوص لب، می‌توانید از ضد آفتاب معمولی بر روی لب استفاده کنید، هرچند ممکن است طعم ناخوشایندی داشته باشد‌. با این حال‌، الکل موجود در ضد آفتاب ممکن است لب‌های شما را بیشتر خشک کند. فقط این کار را به عنوان آخرین راه حل انجام دهید.

محصولات طبیعی را امتحان کنید

بسیاری از روغن‌های طبیعی و موم‌ها از شرایطی که می‌تواند لب شما را خشک کند‌، محافظت عالی می‌کنند. روغن نارگیل‌، روغن زیتون‌، موم زنبور عسل و سایر محصولات طبیعی می‌توانند به لب‌های شما کمک کنند که رطوبت خود را حفظ کنند. شما می‌توانید آن‌ها را خریداری ‌کنید یا در خانه درست می‌کنید.
بالم‌های طبیعی لب با عسل نه تنها طعم خوبی می‌گیرد‌، بلکه رطوبت را نیز بهتر نگه می‌دارند.

از محصولاتی که حاوی کافور‌، اکالیپتوس و منتول هستند خودداری کنید

این مواد در حقیقت لب‌های شما را بیشتر خشک می‌کنند و باعث بدتر شدن لب می‌شوند. به جای آن به دنبال محصولاتی حاوی اسانس یا گلیسیرین باشید.

رژلب بزنید

اگرچه به اندازه بالم‌های چرب و مرطوب کننده عمل نمی‌کند‌، اما محافظت محدودی در برابر خورشید و باد می‌کند. از رژ لب‌های سبک که تأثیرات خورشید را تشدید می‌کند، استفاده نکنید و در عوض‌، رژ لب‌های براق را انتخاب کنید که منعکس کننده اشعه ماوراء بنفش باشند.
 • به دنبال رژ لب‌هایی باشید که دارای SPF ۱۵ یا بالاتر باشند.
 • رژ لب مات می‌تواند لب‌های شما را خشک کند‌، بنابراین مهم است که شب و صبح قبل از استفاده از رژ لب، مرطوب کننده بمالید. این به لب‌های شما کمک می‌کند که رطوبت خود را حفظ کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا