چاپ صفحه

علائم آبله مرغان چیست؟

علائم آبله مرغان
چکیده این مطلب :

انتشار: 21 تیر 99

زمان مطالعه: 11 دقیقه

دسته بندی ها: بیماری ها

هیچ نظر

آبله مرغان نوعی بیماری ویروسی و بسیار واگیردار است که شایع‌ترین علائم آبله مرغان دانه‌های تاولی است. در این مطلب به راه های درمان آبله مرغان میپردازیم
دوستان عزیز محصولات معرفی شده جزء پرفروش ترین ها هستند به همین منظور ممکن است به مرور زمان به دلایل مختلف در بازار و فروشگاه ، سایت های معرفی شده ناموجود شوند در این صورت شما عزیزان میتوانید از محصولات مشابه و دسته بندی اصلی مراجعه کنید.
آبله مرغان نوعی بیماری ناشی از ویروس واریسلا زوستر است که عضو گروه ویروس‌های تبخال است. آبله مرغان یکی از بیماری‌های کلاسیک دوران کودکی محسوب می‌شود، اما از زمان انتشار واکسن آبله مرغان میزان آلودگی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. صرف‌نظر از این، شما یا فرزندتان ممکن است شیوع بیماری را تجربه کنید. به منظور شناسایی آبله مرغان، باید بدانید که چه علائمی با این بیماری همراه است.

شناسایی علائم آبله مرغان

مراقب علائم روی پوست باشید

تقریباً یکی دو روز پس از ایجاد آبریزش بینی و عطسه، ممکن است لکه‌های قرمز روی پوست مشاهده کنید. این نقاط غالباً از روی سینه، صورت و کمر شروع می‌شوند، اغلب خارش دارند و به سرعت می‌توانند در بقیه بدن پخش شوند. این لکه‌های قرمز به برجستگی‌های قرمز و سپس تاول‌های کوچک تبدیل می‌شوند. این لکه‌ها حاوی ویروس بوده و بسیار مسری هستند. این تاول‌ها طی چند روز پوسته پوسته می‌شوند. پس از پوسته شدن تمام تاول‌ها، دیگر فرد واگیر نخواهد داشت.
 • لازم است بدانید که نیش حشرات، زخم‌ها، سایر جوش‌های ویروسی، ادراری و سیفیلیس ممکن است مانند آبله مرغان باشد.

نسبت به علائم سرماخوردگی مشکوک باشید

در ابتدا آبله مرغان ممکن است به شکل سرماخوردگی، همراه با آبریزش بینی، عطسه و سرفه ظاهر شود. حتی ممکن است تب تا حدود ۳۸ درجه ساتی‌گراد ایجاد شود. اگر فردی مبتلا به آبله مرغان باشد  یا واکسن آبله مرغان دریافت کرده باشد (نوعی خفیف‌تر بیماری به شکل واکسن)، ممکن است علائم اولیه بیماری آبله مرغان که مشابه علائم خفیف سرماخوردگی است را مشاهده کند.

علائم اولیه را برای کاهش مواجهه با افراد در معرض خطر تشخیص دهید

آبله مرغان برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افراد تحت شیمی درمانی برای سرطان، افراد مبتلا به ایدز و بیشتر نوزادان، بسیار مسری و خطرناک است، زیرا کودکان تا سن حداقل ۱۲ ماهگی در برابر آبله مرغان واکسینه نمی‌شوند.

علائم آبله مرغان

شناخت ویروس

درک چگونگی انتقال ویروس

ویروس آبله مرغان از طریق هوا یا از طریق تماس مستقیم پخش می‌شود، به طور معمول از طریق عطسه‌های غیربهداشتی یا سرفه منتقل می‌شود. ویروس از طریق مایع (یعنی بزاق یا مخاط) منتقل می‌شود.
لمس کردن اثرات ناشی از ویروس یا تنفس آن (مانند بوسیدن فرد مبتلا آبله مرغان) نیز شما را آلوده خواهد کرد.

دوره آبله مرغان را بشناسید

ویروس آبله مرغان بلافاصله علائمی ایجاد نمی‌کند. به طور کلی، ممکن است ۱۰ تا ۲۱ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، بروز علائم قابل توجه باشد. جوش‌ها و ضایعات پوستی تا چند روز ظاهر می‌شود و تاول‌ها چند روز طول می‌کشد تا برطرف شود. این بدان معنی است که شما میمکن است جوش و تاول‌های باز داشته باشید که به طور همزمان پوسته پوسته می‌شوند.
تقریباً ۹۰٪ از تماس‌های نزدیک که از قبل واکسینه نشده‌اند، بیماری را بعد از مواجهه ایجاد می‌کنند.

بدانید که بزرگسالان و افراد مسن دارای عوارض بیشتری هستند

اگرچه بیماری آبله مرغان شدید نیست، اما باعث بیشتر بستری شدن‌ها، مرگ و میرها و عوارض در افراد نوجوان و بزرگسال می‌شود. جوش‌ها و تاول‌ها می‌توانند در دهان، مقعد و مهبل ظاهر شوند.

در صورت لزوم با پزشک تماس بگیرید

اگر به آبله مرغان مبتلا شده‌اید و در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری شدید قرار دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. کودکان بزرگتر از ۱۲ سال، زنان باردار یا هرکسی که دارای سیستم ایمنی بدن ضعیف است و یا افرادی که آسم یا اگزما دارند، در معرض خطر بیشتری برای تجربه علائم شدیدتر هستند. اگر فرد مبتلا به آبله مرغان این علائم را دارد با پزشک تماس بگیرید:
 • تبی که بیش از ۴ روز طول بکشد یا بیش از ۸۹ باشد
 • هر ناحیه جوش داری که گرم، قرمز، براق و لکه‌دار می‌شود یا شروع به نشت چرک می‌کند، زیرا این نشانگر عفونت باکتریایی ثانویه است
 • احساس خستگی شدید یا گیجی
 • سفتی گردن یا مشکل در راه رفتن
 • استفراغ مکرر
 • سرفه شدید
 • مشکل در تنفس
بیشتر بخوانید
علائم و درمان قطعی برونشیت مزمن

درمان آبله مرغان

در صورت لزوم دارو مصرف کنید

در صورت ابتلا به بیماری شدید یا در معرض خطر بالای بیماری شدید، از پزشک خود بخواهید که دارو تجویز کند. داروهای مورد استفاده در درمان آبله مرغان به همه داده نمی‌شود. در بسیاری از موارد، پزشکان داروهای سختی را برای کودکان تجویز نمی‌کنند، مگر اینکه به نظر برسد که این عفونت منجر به ذات‌الریه یا یک مسئله جدی مشابه شود.
 • برای بهترین نتیجه، باید داروهای ضد ویروسی در ۲۴ ساعت اول از ظهور جوش‌ها تجویز شود.
 • اگر شرایط پوستی مانند اگزما، شرایط ریه مانند آسم دارید، اخیراً با استروئیدها درمان شده‌اید یا سیستم ایمنی بدن‌تان ضعیف است، داروهای ضدویروسی در نظر گرفته خواهد شد.
 • برخی از زنانی که باردار هستند نیز ممکن است واجد شرایط مصرف داروهای ضد ویروسی باشند.

آسپرین یا ایبوپروفن مصرف نکنید

قرص آبله مرغان

کودکان به خصوص نباید مصرف کنند و نوزادان زیر شش ماه به هیچ وجه نباید ایبوپروفن مصرف کنند. آسپرین با بیماری جدی دیگری به نام سندرم ریس همراه بوده و ایبوپروفن ممکن است منجر به سایر عفونت‌های ثانویه شود. درعوض، استامینوفن مصرف کنید تا سردرد یا سایر درد یا تب ناشی از آبله را درمان کنید.

تاول‌ها را نخوارید و یا زخم‌ها را نکنید

حتی اگر تاول‌ها و زخم‌ها بسیار خارش دارند، مهم است که جای زخم‌ها را نکنید یا جوش‌ها و تاول‌ها را نخوارید. کندن زخم باعث می‌شود جای آنها بماند و خارش خطر عفونت‌های باکتریایی را افزایش می‌دهد.

تاول‌های خود را خنک کنید

کمپرس‌های سرد را روی تاول‌ها قرار دهید. حمام‌های خنک‌تری بگیرید. کاهش دما به کاهش خارش و تب کمک می‌کند، که در نتیجه ممکن است آبله مرغان را کاهش دهد.

برای کاهش خارش از لوسیون کالامین استفاده کنید

حمام خنک را با جوش شیرین یا جو دوسر کلوئیدی انجام دهید یا از لوسیون کالامین برای کمک به کاهش خارش استفاده کنید. اگر این کار، خارش را برطرف نکرد، با پزشک خود برای تهیه دارو تماس بگیرید. حمام‌ها و لوسیون‌های کالامین باعث رفع خارش می‌شوند (شدت آن را کاهش می‌دهند) اما تا زمانی که تاول‌ها بهبود نیافته است، هیچ چیزی را نمی‌تواند به طور کامل از بین ببرد.

جلوگیری از آبله مرغان

واکسن آبله مرغان

در مورد واکسن آبله مرغان از پزشک خود سؤال کنید.

واکسن قبل از قرار گرفتن در معرض بیماری ایمن محسوب می‌شود و به کودکان خردسال داده می‌شود. دوز اول در ۱۵ ماهگی و دوز دوم بین ۴ تا ۶ سالگی تجویز می‌شود. دریافت واکسن آبله مرغان بسیار ایمن‌تر از ابتلا به بیماری آبله مرغان است. بیشتر افرادی که واکسن آبله مرغان را دریافت می‌کنند هیچ مشکلی با آن ندارند. ولی با این وجود، مانند هر دارویی ممکن است واکسن منجر ایجاد مشکلاتی مانند واکنش‌های آلرژیک شود. خطر واکسن آبله مرغان که باعث صدمات جدی یا مرگ شود، بسیار ناچیز است.

اگر کودک واکسن نزده‌ است، او را هرچه زودتر در معرض ابتلا به آبله مرغان قرار دهید

حتما در مورد تصمیم خود با پزشک خود صحبت کنید. واکسیناسیون یک انتخاب شخصی برای والدین است. با این حال، هر چه کودک بزرگتر باشد در هنگام ابتلا به بیماری، علائم بدتر است. اگر تصمیم به واکسیناسیون ندارید، یا فرزندتان به واکسن حساسیت دارد، سعی کنید آنها را بعد از سه سالگی و قبل از سن ۱۰ سالگی در معرض این بیماری قرار دهید تا علائم و شدت بیماری را کاهش دهید.

از فواید واکسیناسیون آگاه باشید

کودکانی که واکسیناسیون کرده‌اند، می‌توانند نوعی خفیف‌تر از بیماری را بگیرند. آنها فقط ممکن است تقریباً ۵۰ لکه و تاول دریافت کنند که شدت کمتری دارند. این مسئله تشخیص را دشوارتر می‌کند. با این حال، آنها به همان اندازه مسری هستند که گویی بیماری را دارند.
بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به بیماری شدیدتر هستند و عوارض جانبی بیشتری دارند.
از گذشته والدین ترجیح می‌دادند که به طور هدفمند فرزندان خود را در معرض بیماری قرار دهند. واکسیناسیون ممکن است یک مورد خفیف از آبله مرغان باشد، اما قرار گرفتن در معرض آبله مرغان ممکن است باعث شود که کودک نوع شدیدی را تجربه کند، که می‌تواند منجر به ذات الریه و سایر گرفتاری‌های وحشتناک شود.

مراقب سایر عوارض باشید

مراقب کودکانی که مشکلات پوستی دیگری مانند اگزما دارند باشید

کودکانی که سابقه مشکلات پوستی دارند می‌توانند هزاران تاول ایجاد کنند. این می‌تواند دردناک باشد و خطر ایجاد جای زخم را افزایش می‌دهد. از روش‌های درمان شده در بالا برای کاهش خارش استفاده کنید و با پزشک خود در مورد سایر داروهای موضعی و خوراکی صحبت کنید تا ناراحتی و درد را کاهش دهید.

مراقب عفونت‌های باکتریایی ثانویه باشید

درمان آبله مرغان

مناطق تاول می‌توانند به باکتری‌ها آلوده شوند. آنها گرم‌تر، قرمزتر هستند و خارش بیشتری دارند و همچنین می‌توانند چرک کنند. چرک از رنگ تیره‌تری برخوردار است. در صورت مشاهده این تغییرات در نواحی پوست، با پزشک خود تماس بگیرید. این عفونت باکتریایی باید با آنتی بیوتیک درمان شود.
 • عفونت‌های باکتریایی همچنین می‌توانند بر روی سایر بافت‌ها، استخوان‌ها، مفاصل تأثیر بگذارند و حتی عفونت جریان خون به نام سپسیس را نیز شامل شوند.
 • هر یک از این عفونت‌ها خطرناک هستند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.
  علائم رایج عفونت در استخوان، مفصل یا جریان خون عبارتند از:
 • تب بالای ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد
 • ناحیه موردنظر (استخوان، مفصل یا بافت) گرم و خارش‌دار است.
 • مفصل دردناک است.
 • مشکل در تنفس
 • درد قفسه سینه
 • سرفه شدید
 • احساس کلی بیمار بودن؛ اکثر کودکانی که دارای تب ناشی از آبله مرغان هستند، اگرچه علائم سرماخوردگی دارند، اما همچنان بازی می‌کنند، لبخند می‌زنند و می‌خواهند به پیاده روی بروند. اما کودکانی که به سپتیک مبتلا هستند (عفونت در خون) ساکت هستند، می‌خواهند اغلب بخوابند و دارای تب بالای ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد ، ضربان قلب و افزایش میزان هستند
بیشتر بخوانید
چرا دیابتی ها زود بی حال و خسته میشوند؟

از سایر عوارض جدی ناشی از آبله مرغان آگاه باشید

اگرچه رایج نیست، اما این عوارض بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ شود. برخی از این علائم عبارتند از:
 • کم آبی که در طی آن بدن مایعات کافی برای عملکرد صحیح ندارد. این امر ابتدا روی مغز، خون و کلیه تأثیر می‌گذارد. علائم کمبود آب بدن شامل ادرار کاهش یافته یا غلیظ، خستگی، ضعف و سرگیجه یا ضربان قلب سریع است.
 • ذات الریه با علائم افزایش سرفه، تنفس سریع یا مشکل یا درد قفسه سینه
 • مشکلات خونریزی
 • عفونت یا التهاب مغز. کودکان آرام می‌شوند، خواب آلوده و از سردرد شکایت می‌کنند. آنها ممکن است گیج و یا برانگیختن مشکل باشند.
 • سندرم شوک سمی

اگر در زمان کودکی آبله مرغان را مشاهده کردید، زونا را در بزرگسالی به ویژه بالای ۴۰ سال تماشا کنید

زونا زخم دردناک، تاول زده است که در یک طرف بدن، تنه یا صورت اتفاق می‌افتد و می‌تواند باعث بی‌حسی شود و ناشی از همان ویروس است که باعث ایجاد آبله مرغان می‌شود. این ویروس تا سال‌های بعد که سیستم ایمنی بدن به اندازه قوی نباشد، در بدن خفته باقی مانده است. درد، اغلب درد سوزش و بی‌حسی اغلب طی چند هفته برطرف می‌شود اما در صورت آسیب دیدن سایر آسیب‌های طولانی مدت ممکن است به چشم‌ها و اعضای بدن وارد شود. نورالژی پس از تبخال یک بیماری عصبی دردناک است که درمان آن دشوار است و می‌تواند ناشی از زونا باشد.
 اگر فکر می‌کنید ممکن است زونا وجود داشته باشد، فوراً با پزشک تماس بگیرید، زیرا داروهای ضد ویروسی اغلب برای این کار تجویز می‌شوند، به خصوص اگر زود گرفتار شود. افراد مسن ممکن است از واکسیناسیون زونا استفاده کنند.