آشنایی با خواص انواع سبزی خوردن

خواص سبزی خوردن
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سبزیجات

بروزرسانی: ۰۷ دی ۹۸

زمان مطالعه: 8 دقیقه

1 نظر

سبزی خوردن جزء جدایی ناپذیر سفری ما ایرانی ها است است پراز فواید و خواص است مادر این مقاله صد داریم با خواص سبزی های سبزی خوردن بیشتر آشنا بشیم

آشنایی سبزی های سبزی خوردن

سبزی خوردن از چند نوع متنوع از سبزیجات تشکلیل شده است سبزی خوردن از حاضری های جدایی ناپذیر سفره های ما ایرانیان است که فواید و خواص بسیاری دارد زیرا از انواع سبزی های مفید تشکیل شده است، به صورت کلی مصرف سبزی در طی روز برای سلامتی بدن بسیار مفید است.

سبزی خوردن شامل  ریحان، شاهی، تربچه، گشنیز، جعفری، پیازچه، تره و … میباشد.

در واقع سبزی ‌های تازه با خنثی کردن رادیکال ‌‌های آزاد می ‌توانند حالت ارتجاعی رگ ‌های خونی را حفظ کنند و موجب خون ‌رسانی بهتر به مغز و اعصاب ‌شوند و بدین ترتیب از کاهش توانایی ‌های فکری و حافظه پیشگیری کند.

همه ی انسان ها با فواید سبزیجات و عملکرد آن ها در تامین ویتامین ها، مواد معدنی و فیبرها تا حدودی آشنا هستند همچنین سبزیجات حاوی کالری، چربی و سدیم اندکی بوده و کلسترول هم ندارند. شما می‌توانید در وعده‌های غذایی اصلی و همچنین میان وعده‌ها از میوه‌ها و سبزیجات استفاده نمایید.

خوشبختانه مصرف سبزیجات در بین افراد جایگاه خوبی دارد اما با مرور زمان این میزان مصرف کاهش یافته که بخاطر غذاهای ناسالم و آماده است. خیلی از افراد مصرف سالاد و سبزیجات که می توانند یک پیش غذای بسیار سالمی باشد را فراموش می کنندیا به بعد از تمام شدن غذا، مشغول صرف سالاد می شوند. همین امر باعث افزایش حجم غذا در معده و دیر حس کردن رفع گرسنگی می شود و فرد به مرور زمان افزایش وزن را در خود حس میکند.

خواص سبزی های سبزی خوردن

خواص سبزی خوردن- خواص گشنیز

خواص سبزی خوردن- خواص گشنیزمفید برای چشم

گشنیز با آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی، همه از آن می تواند لود مفید برای جلوگیری از اختلالات بینایی، دژنراسیون ماکولا و کاهش فشار و استرس بر روی چشم.همچنین در بتاکاروتن موجود در برگها وجود دارد که از شماری دیگر از بیماری های موثر بر چشم جلوگیری می کند و حتی می تواند اثرات تخریب بینایی را در بیماران سالخورده معکوس کند.

گشنیز ضد عفونی کننده بسیار خوبی است و دارای خواص ضد میکروبی است که ممکن است در برابر بیماری های مسری مانند ملتحمه محافظ باشد. از روغن گشنیز در تهیه تعدادی از محصولات مراقبت چشم استفاده زیادی می شود.

پنی سیلین طبیعی

گشنیز حاوی ترکیبات ضد میکروبی است که ممکن است به مبارزه با برخی عفونت ها و بیماری های ناشی از مواد غذایی کمک کند .

ترکیبی از گشنیز ، ممکن است با باکتری هایی مثل سالمونلا مبارزه کند ، که می تواند باعث مسمومیت غذایی با تهدید کننده زندگی شود و سالانه ۱.۲ میلیون نفر در آمریکا را تحت تأثیر قرار دهد.

خواص سبزی خوردن- خواص تربچه

خواص سبزی خوردن- خواص تربچه فشار خون را کاهش می دهد

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید ، یکی از اولین مواردی که اتفاق می افتد این است که پزشک ابتدا فشار خون شما را میگیرد. این امر به این دلیل است که می تواند در مورد سلامتی کلی شما چیزهای زیادی را بیان کند. اگر فشار خون شما خیلی زیاد باشد به این معنی است که شما در معرض بیماری قلبی و سایر شرایط بالقوه جدی هستید.

تربچه منبع خوبی از پتاسیم است ، و این نشان داده شده است که می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. همچنین از نظر کالری و کلسترول کم است و این می تواند به کاهش چاقی و حفظ سلامت کلی سیستم قلبی عروقی ما کمک کند.

کبد سالم

کبد ما به تمیز نگه داشتن بدن از سموم و ناخالصی ها کمک می کند. بدون آن ، چنین سموم شروع به ساختن می کنند و بدن ما نیز سمی می شوند و ما سرانجام خواهیم مرد. بنابراین ، معقول است که کبد را در حالت مناسب کار نگه دارید. تربچه می تواند به ما کمک کند فقط همین کار را انجام دهیم.

بیشتر بخوانید:خواص شگفت انگیز و بینظیر تربچه

خواص سبزی خوردن- خواص تره

سبزی-تره
سبزی تره

محافظت از آفتاب

برگهای سبز تره  حاوی ۱۰۰ برابر بیشتر بتاکاروتن و دو برابر ویتامین C در قسمت های سفید است. این ترکیب ویتامین های A ، C و E و همچنین سایر آنتی اکسیدان های قدرتمند در تره از پوست شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد و اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید محافظت می کند.

کلسترول را تنظیم کنید

فیبر با تقویت حرکات آسان روده نقش مهمی در کاهش سطح کلسترول دارد. همچنین به بیرون ریختن کلسترول اضافی از بدن کمک کرده و تولید کلسترول موجود در کبد را کاهش می دهد.

تره دارای خواص ضد عفونی کننده ای است که به بدن در مبارزه با عفونت کمک می کند. بنابراین ، آنها به کاهش کلسترول LDL و افزایش کلسترول HDL کمک می کنند. در اینجا یک پست خوب دیگر در مورد داروهای خانگی برای کاهش کلسترول وجود دارد.

بیشتر بخوانید:۱۵ خاصیت بی نظیر تره

خواص سبزی خوردن- خواص ترخون

خواص سبزی خوردن- خواص ترخون اشتهارآور

ترخون ترشح شیره‏ های گوارشی معده را تحریک می ‏کند و به همین دلیل موجب افزایش اشتها می ‏شود. این اتفاق درست در زمانی شروع می ‏شود که شما آن را در دهان تان قرار می ‏دهید جایی که در آن بزاق تولید می‏ شود.

در قسمت ‏های پایین‏ تر دستگاه گوارشی، شیره‏ ی معده و صفرا ترشح می ‏شوند تا اگر غذایی در معده باشد سرعت هضم مواد غذایی را افزایش دهند و اگر نباشد و به عبارتی معده خالی باشد به نوبه ‏ی خود موجب افزایش اشتها شوند.

خاصیت آنتی اکسیدانی ترخون

ترخون، ‌به خصوص نوع ترکی آن، دارای خواص آنتی‌اکسیدانی فراوانی بوده که می‌توانند در خنثی سازی موادی موسوم به رادیکال‌های آزاد کمک خوبی نمایند.

رادیکال‌های آزاد، محصولات فرعی متابولیسم هستند و اگر بدن شما نتواند به طور موثر از دست آن‌ها خلاص شود می‌توانند موجب تخریب سلول‌های بدنتان شوند و در نتیجه در سیستم هاضمه شما باقی مانده و آسیبی را در بدن ایجاد نمایند که ممکن است حتی منجر به ایجاد نوعی سرطان خاص شود.

بیشتر بخوانید:خواص و فواید ترخون

خواص سبزی خوردن- خواص ریحان

خواص سبزی خوردن- خواص ریحان

خواص ضد پیری

ریحان همچنین دارای خواصی است که ممکن است به جلوگیری از برخی از اثرات مضر پیری کمک کند. عصاره ریحان در از بین بردن مولکول های مضر و جلوگیری از آسیب ناشی از برخی رادیکال های آزاد در کبد ، مغز و قلب مؤثر بود.

ریحان از آنجایی خواص آنتی اکسیدان و ضد پیری فراوانی دارد. استفاده سنتی از گیاه را به عنوان یک ماده تحریک کننده جوانان در سیستم دارویی موردتأیید است. همچنین به توصیف نحوه عملکرد گیاه در سطح سلولی کمک می کند.

سم زدایی بدن کمک می کند

ریحان همچنین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی زیادی است و به سم زدایی بدن کمک می کند. منبع مورد اعتماد مطالعات نشان می دهد که ریحان می تواند بدن شما را در برابر مواد شیمیایی سمی محافظت کند. همچنین ممکن است با کاهش رشد سلول های سرطانی از سرطان جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید:فواید و خواص ریحان سبز و بنفش

خواص سبزی خوردن- خواص جعفری

سبزی-جعفری
سبزی جعفری

سبزی جعفری ضدسرطان است!

جعفری حاوی ترکیبات گیاهی است اثرات ضد سرطانی دارد. استرس اکسیداتیو وضعیتی که با عدم تعادل در سطح آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد مشخص می شود، با ابتلا به برخی بیماری های مزمن از جمله سرطان همراه است.

جعفری به ویژه سرشار از آنتی اکسیدان های فلاونوئید و ویتامین C است که باعث کاهش استرس اکسیداتیو در بدن شما می شود و ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهد.

خواص جعفری درمان ضد التهابی

اپیژنین موجود در جعفری نیز دارای خواص ضد التهابی است. و فلاونوئیدهای موجود در سبزی جعفری، طبق تحقیقات نشان داده شده است که یکی از بهترین مواد طبیعی برای مقابله با التهاب هستند.

جعفری همچنین برای درمان التهاب کلیه ها و مثانه استفاده می شود که ممکن است منجر به از بین رفتن سنگ و ماسه شود. و مقادیر بالای ویتامین C در سبزی جعفری به مبارزه با التهاب کمک می کند.

جعفری حاوی کوئرستین (همچنین در سیب یافت می شود) ، یکی دیگر از آنتی اکسیدان های عالی است که با التهاب مبارزه می کند. مهمتر از همه ، این سلولها را آزاد می کند که هیستامین (ترکیبی که در پاسخ به آسیب) در بدن آزاد می شود – در نتیجه التهاب را در مسیرهای خود متوقف می کند.

بیشتر بخوانید:فواید شگفت انگیز جعفری برای سلامتی

خواص سبزی خوردن- خواص پیازچه

خواص پیازچهتقویت سیستم ایمنی بدن

پیازچه از خانواده سیر و پیاز میباشد، پیازچه ها می توانند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کنند تا از بیماری و عفونت جلوگیری کند. این امر در درجه اول با تغییر سطح سلول های خاص در سیستم ایمنی بدن که برای جلوگیری از بیماری و مبارزه با مهاجمان خارجی در بدن کار می کنند.

پیازچه ها همچنین حاوی مقدار فراوانی ویتامین C می باشند. غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ویتامین C مانند پیازچه ها باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت می شوند.

نیش پشه را تسکین می دهد

پیازها به دلیل توانایی در بیرون آوردن مایعات از پوست به عنوان داروی عالی برای نیش پشه عمل می کنند. به سادگی یک برش پیاز را روی قسمت آسیب دیده فشار داده و چند دقیقه نگه دارید.

در صورت تداوم علائم ، یک قطعه نوار پزشکی را برای مدت زمان طولانی تر بر روی ناحیه قرار دهید تا سوزش متوقف شود.

بیشتر بخوانید:خواص شگفت انگیز پیازچه

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا