چاپ صفحه

تمیز کردن و براق کردن طلا، نقره و بدلیجات

براق کردن الماس
چکیده این مطلب :

انتشار: 19 تیر 99

زمان مطالعه: 12 دقیقه

دسته بندی ها: خانه داری

هیچ نظر

در این مطلب به راه های براق کردن طلا و تمیز کردن طلا و تمیز کردن نقره و تمیز کردن بدلیجات و تمیز کردن مروارید و انواع جواهرات میپردازیم
دوستان عزیز محصولات معرفی شده جزء پرفروش ترین ها هستند به همین منظور ممکن است به مرور زمان به دلایل مختلف در بازار و فروشگاه ، سایت های معرفی شده ناموجود شوند در این صورت شما عزیزان میتوانید از محصولات مشابه و دسته بندی اصلی مراجعه کنید.

جواهرات بخصوص طلا و نقره پس از مدتی استفاده حالت اولیه درخشندگی خود را از دست می دهند ، اما راهکارهایی برای تمیز کردن طلا و نقره و همچنین بدلیجات و مروارید وجود دارد که در ادامه خواهید آموخت

با کمک این تکنیک ها می توانید سالهای متمادی از جواهرات خود استفاده کنید و از زیبایی و درخشش آنها لذت ببرید.

تمیز کردن نقره

  • استفاده از لاک های محافظ نقره بهترین انتخاب محسوب می شود.

در این بین جلا سنج های مایع اگرچه عملکرد خوبی دارند اما با کمی کثیف کاری همراه هستند و برای زمانی که عجله دارید مناسب نیستند. بنابرابن می توانید دستمال مرطوب را جایگزین آن کنید . پارچه های چند لایه نیز برای لکه زدایی مناسب هستند.

۳ ترفند برای براق کردن نقره

اگر به تمیزکننده نقره جات دسترسی ندارید به ادامه مطلب توجه فرمایید. لازم به ذکر است که روش های ذکر شده از لک یا کدر شدن مجدد نقره جلوگیری نخواهد کرد و صرفا جهت تمیز کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین متخصصان در این صنعت نسبت به استفاده بیش از حد از این موارد هشدار داده اند . همچنین توجه داشته باشید که از سابیدن بیش از حد مواد به جواهراتی که از جنس نقره نیستند و تنها با نقره رویه کاری شده اند ، خود داری فرمایید .

۱- مایع ظرفشویی

چند قطره مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط کنید ، سپس یک پارچه نرم را به محلول آغشته کرده و با استفاده از آن نسبت به پاک کردن لکه اقدام کنید و در انتها آن را با آب خنک شسته و با پارچه ای دیگر خشک کنید.

۲- جوش شیرین

جوش شیرین لکه زدایی پرقدرت به شمار می رود. آب و جوش شیرین را به نسبت ۳ به ۱ ترکیب کنید. (۳ قسمت جوش شیرین و یک قسمت آب) ، نقره را مرطوب کرده و خمیر حاصل را به وسیله یک پارچه نرم و بدون پرز روی آن بکشید و در انتها آن را خوب خشک کنید.

۳- خمیر دندان

همانگونه که خمیردندان در پاکسازی لکه های دندان موثر است ، در زدودن لک های موجود در سطح نقره نیز موثر می باشد. به این منظور تنها کافی است خمیر دندان را با دست یا پارچه به روی نقره بزنید و به آهستگی با پارچه ای نرم روی آن بکشید. در انتها آ را با آب گرم تمیز کرده و سپس خشک کنید.

بیشتر بخوانید
چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

براق کردن طلا

براق کردن طلابراق کردن الماس

دستبندها ، زنجیرها و گوشواره ها را در  محلولی حاوی چند قطره صابون مایع و کمی آب گرم قرار دهید و پس از ۵ دقیقه ، آنها را روی پارچه ای نرم قرار دهید و یک مسواک را به آرامی بر روی آن بکشید. در انتها آن را با آب شسته و خشک کنید. اینگونه خواهید که طلای شما براق و تمیز خواهد شد

تمیز کردن سنگ های زینتی

بازگرداندن درخشش سنگهای قیمتی  مانند الماس ، یاقوت ، زمرد و یاقوت کبود که درطلا به کار می رود بسیار آسان است. به این منظور می توانید مشابه دستور العمل فوق عمل کنید با این تفاوت که به جای آب می بایست از ترکیب آب گاز دار و صابون مایع استقاده کنید.

طبق تحقیقات محققان ، گاز موجود در این محلول در پاکسازی لکه ها و گرد و غبارها بسیار موثر است . به آرامی روی آن ها مسواک بکشید و سپس آن را شسته و خشک کنید

تمیز کردن مروارید

مروارید به دلیل ساختاری متخلخل (برخورداری از ساختاری نفوذپذیر) ، به راحتی درخشش خود را از دست می دهد. توجه داشته باشید که هرگز مرواریدها را خیس نکنید زیرا انجام این کار باعث ایجاد سستی و درنهایت از هم گسستگی آن می شود.

به منظور تمیز کردن مروارید ها ،  یک برس آرایشی تمیز و کوچک را درون مخلوطی از آب گرم و کمی شامپو فرو کرده و به مروارید ها بزنید در انتها آن را با پارچه ای مرطوب تمیز کنید و اجازه دهید تا خشک شود. این روش همچنین برای فیروزه و اوپال (که سنگهای متخلخل و نفوذ پذیر به شمار می روند )نیز مناسب است.

تمیز کردن بدلیجات

به وسیله پارچه ای آغشته به محلول  آب و صابون مایع ، لکه های موجود روی سطح بدلیجات را بزدایید و سپس به کمک یک دستمال مرطوب آن را تمیز کنید.

توجه داشته باشید که قرار دادن بدلیجات در آب  شل شدن چسب ها و یا خراب شدن سنگ ها را در پی دارد.

 نحوه مراقبت از جواهرات

  • حدالامکان هنگام شستشوی دست ها ، استفاده از لوسیون دست، محصولات مربوط به تمیز کردن خانه ، انگشتر خود را درآورید.
  • هنگام شنا از آوردن جواهرات به داخل آب جدا خود داری فرمایید. کلر و آب نمک موجب آسیب رسانی به جواهرات شما خواهد شد.
  • پس از هربار استفاده ، مروارید ها را با پارچه ای نرم پاک کنید تا آثار به جامانده از چربی سطح بدن و یا عطر به خوبی زدوده شود.
  • از نقره جات خود استفاده کنید.هرچه بیشتر از آن استفاده کنید ظاهری شفاف تر خواهد داشت.
  • هنگامی که تمایل دارید جواهرات شما بلااستفاده باشد ،می بایست از آن در کیسه های ضدلکه نگه داری کنید.
  • جواهراتی را خریداری فرمایید که توسط افراد خبره بررسی شده باشد تا از خصوصیات و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.