چگونه طول عمر باتری لپ ‌تاپ را افزایش دهیم؟

طول عمر باتری لپ ‌تاپ
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: کالای دیجیتال

بروزرسانی: ۰۳ تیر ۹۹

زمان مطالعه: 13 دقیقه

هیچ نظر

طول عمر مفید باتری لپ تاپ چقدر است؟ و چه کارهایی که می تواند باعث افزایش یا کاهش عمر باطری شوند؟ افزایش طول عمر باتری لپ ‌تاپ باما همراه باشید.
این مقاله به شما می‌آموزد که چگونه باتری لپ‌تاپ را بازیابی کنید. در حالی که شما می‌توانید برای افزایش طول عمر باتری خود چند کار انجام دهید، برای عملکرد بهینه باید باتری‌های لپ‌تاپ هر ۲ تا ۳ سال جایگزین شود. همچنین بخاطر داشته باشید که اگر لپ‌تاپ شما باتری لیتیومی دارد، یخ زدن یا تخلیه شارژ مدام باتری به‌طور کامل، بیشتر به باتری آسیب می‌رساند.

احیای باتری NiMH یا NiCD در فریزر

اطمینان حاصل کنید که باتری لیتیومی ندارید

برای اینکه این روش عمل کند، باید باتری شما یا باتری هیدرید فلز نیکل (NiMH) یا کادمیوم نیکل (NiCD) باشد. اگر این روش را با باتری اشتباه انجام دهید، احتمالاً باتری از بین می‌رود.
  • همه مک‌ها باتری‌های لیتیومی دارند و بسیاری از لپ تاپ‌های ویندوز نیز از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌کنند.
  • این فرایند را فقط می‌توانید روی یک کامپیوتر با یک باتری قابل جابجایی انجام دهید، زیرا برای انجام این کار نیاز دارید که باتری را جدا کنید (که می‌تواند ضمانت کامپیوتر را باطل کند) یا تمام کامپیوتر را فریز کنید (که کامپیوتر شما را خراب می‌کند).

لپ تاپ را خاموش و از برق جدا کنید

قبل از تلاش برای خارج کردن باتری، لپ‌تاپ شما باید کاملاً خاموش باشد و از برق جدا شده باشد، زیرا عدم انجام این کار ممکن است منجر به شوک الکتریکی شود.

باتری را جدا کنید

در بیشتر موارد، ضامن باتری در پایین لپ‌تاپ قرار دارد، ضامن را برداشته و باتری را از آن جدا ‌کنید.

باتری را در کیسه قرار دهید

ابتدا باتری را در کیسه پارچه‌ای نرم قرار دهید، شما می‌خواهید این کار را انجام دهید تا یک لایه محافظ بین باتری و کیسه دوم داشته باشید. سپس باتری را در یک کیسه پلاستیکی ضخیم زیپ‌دار قرار دهید. این اطمینان حاصل می‌کند که باتری در هنگام انجماد مرطوب نمی‌شود.
•    برای این کار از استفاده از یک کیسه پلاستیکی معمولی خودداری کنید، زیرا ممکن است باتری در چنین کیسه‌ای رطوبت را جمع کند.

باتری را به مدت ۱۰ ساعت در فریزر بگذارید

با انجام این کار، زمان کافی برای بازیابی حداقل بخشی از طول عمر باتری به آن داده می‌شود
•    شما می‌توانید باتری را تا مدت زمان ۱۲ ساعت نیز در فریزر قرار دهید، اما مدت زمان طولانی‌تر ممکن است باعث نشت باتری شود.

باتری را شارژ کنید

هنگامی که باتری زمان کافی در فریزر ماند، می‌توانید آن را خارج کنید، در صورت لزوم آن را خشک کنید، بگذارید دوباره به دمای اتاق بازگردد و سپس دوباره آن را به لپ‌تاپ خود وصل کنید. اکنون باید بتوانید باتری را شارژ کنید.

بازخوانی مجدد باتری لپ تاپ

طول عمر باتری لپ ‌تاپ

بدانید چه زمانی از این روش استفاده کنید

اگر نشانگر باتری لپ‌تاپ شما دیگر مقدار صحیح شارژ را نشان نمی‌دهد، می‌توانید باتری لپ‌تاپ را مجدداً بازخوانی کنید. به عنوان مثال، اگر نشانگر باتری شما می‌گوید ۵۰% شارژ دارید، اما کامپیوتر شما مدتی بعد خاموش می‌شود، باید باتری خود را دوباره ارزیابی کنید.

باتری را تا ۱۰۰% شارژ کنید

لپ‌تاپ خود را تا زمانی که باتری شما به نقطه «کاملاً شارژ شده» برسد، به شارژر متصل کنید و سپس لپ‌تاپ را از برق بکشید. برای این کار کابل شارژر را از لپ‌تاپ خود جدا کنید.
•    همیشه سعی کنید که ابتدا شارژر را از قسمتی که به لپ‌تاپ وصل است جدا کنید، زیرا وصل کردن مجدد آن در حالی که شارژر به لپ‌تاپ متصل است می‌تواند به لپ‌تاپ شما آسیب برساند.

لپ‌تاپ خود را تا زمانی که باتری کاملاً تخلیه شود، بکار بگیرید

به سادگی می‌توانید لپ‌تاپ خود را روشن بگذارید تا باتری آن تمام شود و لپ‌تاپ خاموش شود، اما پخش ویدیو یا اجرای یک برنامه دیگر می‌توان سرعت مصرف باتری را افزایش دهد. لپ‌‌تاپ خود را به مدت ۳ تا ۵ ساعت دیگر نیز به برق وصل نکنید. با این کار اطمینان حاصل می‌کنید که شارژ باتری کاملاً خالی شده است.

شروع کنید به شارژ کردن باتری

برای این کار شارژر لپ‌تاپ را وصل کنید. زمانی که باتری دوباره ۱۰۰% شارژ شود، باید کالیبره شود.

این روش را زمانی انجام دهید که باتری شما خیلی سریع تخلیه می‌شود

اگر باتری لپ‌تاپ شما به طور ناگهانی، سریع‌تر از گذشته تخلیه می‌شود، انجام این روش ممکن است یک بار مشکل را برطرف کند.
شما نباید این روش را بیش از حد انجام دهید. تخلیه کامل باتری و سپس شارژ مجدد آن، می‌تواند طول عمر اکثر باتری‌های لپ‌تاپ را تا ۳۰ درصد، کاهش دهد.

لپ تاپ خود را از برق بکشید و بگذارید باتری آن خالی شود

برای این کار شارژر خود را از درگاه شارژ لپ‌تاپ جدا کنید. سپس لپ‌تاپ را تا زمانی که باتری کاملاً تخلیه شود، روشن بگذارید. پس از آن حدود ۳ ساعت لپ‌تاپ خود را به برق وصل نکنید، تا مطئن شوید باتری کاملاً خالی شده است.

اجازه دهید باتری برای ۴۸ ساعت شارژ شود

شارژ باتری را وصل کنید. اگر لپ‌تاپ خود را برای مدت زمان طولانی خاموش کنید، این روند موثرتر خواهد بود. می‌توانید در این مدت از سیستم خود استفاده کنید، اما اطمینان حاصل کنید که حداقل ۲ روز بدون استراحت به برق وصل شده است. با این کار اطمینان حاصل می‌شود که باتری شما به طور کامل شارژ شود و این ممکن است منجر به افزایش عمر کلی باتری شود.

مراقبت از باتری‌های استفاده شده

طول عمر باتری لپ ‌تاپ

از تخلیه باتری به کمتر از ۲۰٪ خودداری کنید

تخلیه باتری لپ‌تاپ به طور کامل می‌تواند باعث شود عمر باتری پس از ۳۰۰ تا ۵۰۰ بار تخلیه، به ۳۰٪ کاهش یابد، در حالی که تخلیه باتری تا ۵۰٪ باعث می‌شود قبل از اینکه باتری مقدار قابل توجهی از طول عمر خود را از دست دهد، بیش از ۱۰۰۰ بار باتری شارژ شود .
  • در حالت ایده آل، همیشه باتری لپ‌تاپ خود را تا حدود ۲۰٪ تخلیه کنید. این کار باعث می‌شود قبل از اینکه عمر باتری به ۷۰٪ برسد، بیش از ۲۰۰۰ بار از باتری استفاده کنید.
  • برای نگه داشتن باتری در بهترین حالت، بگذارید یک بار در ماه باتری تا زیر ۲۰% تخلیه شود. این امر باعث می‌شود مواد شیمیایی موجود در باتری با هم مخلوط شوند، بنابراین در واقع عمر باتری نسبت به زمانی که تمام مدت لپ‌تاپ خود را وصل کنید، طولانی‌تر خواهد بود.

مطمئن شوید لپ تاپ شما خیلی داغ نمی‌شود

گرما هم می‌تواند مانع از کارآیی باتری شود و هم به خود باتری آسیب برساند. اگر لپ‌تاپ خود را در محیط‌های گرم روشن می‌کنید، مطمئن شوید که فن‌های لپ‌تاپ بدون مانع است.
همچنین بهتر است لپ‌تاپ را روی یک سطح صاف و خنک مانند میز قرار دهید. استفاده از لپ‌تاپ به طور متناوب روی پا ممکن است مانع از گردش مناسب شود و همچنین ممکن است دمای بدن شما، دمای کلی لپ‌تاپ را نیز بالا ببرد.

باتری‌ها را در شرایط مناسب نگه دارید

اگر قرار است لپ‌تاپ را در جایی نگه دارید، می‌توانیدبا  شارژ کردن کامل آن و قرار دادن آن در محلی با دمای بین ۲۰ درجه سانتی‌گراد تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد (۶۸ تا ۷۷ درجه فارنهایت )، اطمینان حاصل کنید که باتری شما بیشترین طول عمر خود را حفظ می‌کند.
باتری‌های لیتیومی را فقط با شارژ ۱۰۰٪ ذخیره کنید.

در هنگام بازی یا ویرایش، باتری را جدا کنید

اگر لپ‌تاپ شما باتری قابل جابجایی دارد، جدا کردن آن و وصل کردن مستقیم کامپیوتر به شارژر، هنگام انجام اقدامات فشرده مانند بازی یا ویرایش ویدیو، می‌تواند به جلوگیری از صدمه در اثر حرارت در باتری کمک کند.
گرما می‌تواند طول عمر باتری را کوتاه کند، بنابراین اگر اغلب از لپ‌تاپ خود برای فعالیت‌های پر مصرف استفاده می‌کنید، این یک مرحله بهینه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا