چاپ صفحه

آسم چیست و چگونه آن را پیشگیری و درمان کنیم؟

آسم چیست
چکیده این مطلب :

انتشار: 06 اردیبهشت 99

زمان مطالعه: 9 دقیقه

دسته بندی ها: بیماری ها

هیچ نظر

آسم یک بیماری التهابی ریه است که مجاری تنفسی را تنگ می‌کند. اغلب مبتلایان به آسم دوره‌های مزمن (مکرر) خس‌خس سینه، تنگی در قفسه‌ی سینه، تنگی نفس و سرفه است.
دوستان عزیز محصولات معرفی شده جزء پرفروش ترین ها هستند به همین منظور ممکن است به مرور زمان به دلایل مختلف در بازار و فروشگاه ، سایت های معرفی شده ناموجود شوند در این صورت شما عزیزان میتوانید از محصولات مشابه و دسته بندی اصلی مراجعه کنید.
 آسم یک بیماری التهابی ریه است که مجاری تنفسی را تنگ می‌کند. اغلب مبتلایان به آسم دوره‌های مزمن (مکرر) خس‌خس سینه، تنگی در قفسه‌ی سینه، تنگی نفس و سرفه دارند. از آنجا که آسم تنفس را محدود می‌کند، می‌تواند یک بیماری خطرناک باشد که نیاز به نظارت و درمان دارد. در حالی که درمان پزشکی در مدیریت علائم و کاهش بروز حملات آسم مؤثر است، برخی از افراد برای کاهش علائم نیز از درمان‌های طبیعی استفاده می‌کنند.

شناخت آسم

شناخت آسم

ارزیابی کنید که آیا در معرض خطر ابتلا به آسم قرار دارید یا خیر

آسم در دوران کودکی شروع می‌شود، اگرچه می‌تواند در هر سنی ایجاد شود. زنان بزرگسال نسبت به مردان بالغ بیشتر در معرض خطر هستند. اما در دوران کودکی، بیشتر پسران نسبت به دختران مبتلا به آسم هستند.
عوامل دیگر نیز در آسم نقش دارند. در کنار عوامل محیطی، عوامل ژنتیکی نیز وجود دارد. اگر فردی در خانواده مبتلا به آسم یا آتوپی (آلرژی شدید) باشد، خطر ابتلا به آسم در او افزایش می‌یابد.

بدانید آسم چیست

در آسم، مجاری تنفسی (برونش، برونشیول) ملتهب است. این التهاب باعث می‌شود که مجاری هوایی متورم شده و به برخی از از مواد استنشاق شده که به عنوان محرک آسم عمل می‌کنند، حساس باشد.
 • در حین حمله آسم، مجاری هوایی متورم و تنگ‌تر شده و نفس کشیدن بسیار دشوار می‌شود.
 • همچنین بخشی از پاسخ التهابی در ریه‌ها شامل تولید مخاط است. در حین حمله آسم، مخاط بیشتری نیز تولید می‌شود که باعث می‌شود نفس کشیدن و دریافت اکسیژن دشوار شود.

انواع مختلف آسم را درک کنید

۲ نوع اصلی آسم وجود دارد: آسم ذاتی (غیر آلرژیک) و غیرذاتی (آلرژیک). آسم غیرذاتی شایع‌تر است، مستقیماً شامل پاسخ ایمنی است و توسط مواد استنشاق‌شده ایجاد می‌شود. آسم ذاتی در اثر هوای سرد، ورزش، هوای خشک و استرس ایجاد می‌شود. پاسخ ایمنی در آسم ذاتی کمی مهم است، اما هر دو پاسخ التهابی دارند. هر دو نوع آسم می‌توانند خفیف، متوسط یا شدید باشند. تشخیص نوع آسم معمولاً با توجه به علائم و سابقه خانوادگی انجام می‌شود.

به دنبال علائم آسم باشید

شایع‌ترین علائم آسم عبارتند از: سرفه (اغلب در شب یا اوایل صبح)، خس‌خس سینه، سفتی در قفسه سینه و تنگی نفس. این علائم توسط تعدادی از مواد یا رویدادهای مختلف ایجاد می‌شود.

تحقیقات مختلف در مورد علل آسم

در کل مشخص نیست که چه عواملی باعث آسم می‌شود. با این وجود شواهد محکمی وجود دارد مبنی بر اینکه عدم قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا در دوران کودکی، علت اصلی آسم است. به طور کلی سیستم ایمنی بین «خودی» و «غیر خودی» تمایز قایل است. یکی از روش‌هایی که سیستم ایمنی این کار را یاد می‌گیرد این است که از بدو تولد در معرض انواع عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها قرار بگیرد. از آنجا که جامعه مدرن بسیار به بهداشت و استریلیزه کردن محیط اهمیت می‌دهد، ما زمان زیادی را صرف استریلیزه کردن محیط خود می‌کنیم. در نتیجه، سیستم ایمنی مقدمات اساسی را نمی‌آموزد و در بعضی موارد واکنش بیش از حد (بیماری‌های خود ایمنی، آتوپی، آلرژی) نشان می‌دهد.
•    یکی از شواهد اثبات این فرضیه این است که کودکانی که در مزارع و در اطراف حیوانات بزرگ می‌شوند، کمتر دچار آسم و آلرژی می‌شوند.

شناسایی محرک‌های آسم

شناسایی محرک‌های آسم

از مواجهه با محرک‌های شناخته شده خودداری کنید

در طب طبیعی، مانند پزشکی، اولین قدم در درمان آسم کاهش مواجهه با محرک‌های شناخته شده تا حد ممکن است. علاوه بر جلوگیری از محرک‌های شناخته شده، باید نسبت به محرک‌های احتمالی جدید نیز هوشیار باشید. این بخش مهمی از درمان آسم است. این محرک‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 • آلرژن‌ها (موادی که باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شوند) که شامل مواردی مانند گرد و غبار، خز حیوانات، سوسک‌ها، گرده‌های درختان، علف‌ها و گل‌ها می‌باشد.
 • مواد تحریک کننده، از جمله مواد شیمیایی موجود در هوا، دود سیگار، آلودگی هوا و گرد و غبار در محیط زیست. این همچنین می‌تواند شامل مواد تمیزکننده و محصولات زیبایی باشد.
 • برخی از داروها مثل آسپرین، سایر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی و بتا بلاکرها
 • مواد شیمیایی مورد استفاده برای حفظ مواد غذایی که رایج‌ترین آنها سولفیت‌ها است که در تعدادی از غذاها و نوشیدنی‌ها وجود دارد.
 • عفونت‌های تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی و سایر عفونت‌های ویروسی ریه‌ها.
 • ورزش و سایر فعالیت‌های بدنی.
 • هوای سرد یا خشک.
 • سایر شرایط سلامتی مانند رفلاکس اسید معده، استرس و آپنه خواب.
بیشتر بخوانید
علائم، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی؛ علت و درمان

حساسیت‌های غذایی را مشخص کنید

یک مطالعه نشان داد ۷۵٪ از کودکان مبتلا به آسم دارای حساسیت غذایی هستند. حساسیت‌های غذایی معمولاً توسط یک فرایند آزمایش و خطا مشخص می‌شوند، اگرچه آزمایشگاه‌ها رایج‌تر و در دسترس‌تر می‌باشند. حساسیت‌های غذایی با آلرژی‌های غذایی یکسان نیستند، هرچند این اصطلاحات اغلب و بطور نادرست به جای هم استفاده می‌شوند. آلرژی‌های غذایی شامل یک نوع خاص از مولکول ایمنی به‌نام مولکول IgE است که باعث آزاد شدن هیستامین‌ها و سایر واسطه‌های آلرژیک می‌شود. آلرژی غذایی را می‌توان با استفاده از آزمایش پوستی تعیین کرد. حساسیت‌های غذایی شامل پاسخ ایمنی می‌شود، اما از مولکول‌های کاملاً متفاوتی استفاده می‌کند: مولکول‌های IgG، IgM و گاهی اوقات IgA.
 • حساسیت‌های غذایی رایج شامل گلوتن (پروتئین موجود در هر محصول گندم) و کازئین (پروتئین موجود در محصولات لبنی) است. از بین بردن گلوتن و یا کازئین به طور کامل از رژیم غذایی می‌تواند تعداد و شدت حملات آسم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 •  غذاهای دیگری که به عنوان محرک آسم بوده‌اند شامل تخم‌مرغ، مرکبات، بادام زمینی و شکلات هستند.

محرک‌های شخصی خود را ارزیابی کنید

باید تأکید کرد که محرک‌های آسم می‌توانند برای هر فرد مبتلا به آسم منحصر به فرد باشند. بهترین راه برای یافتن این محرک‌ها، تهیه یک دفترچه یادداشت غذایی، ثبت هر آنچه که می‌خورید همراه با هر نوع واکنش می‌باشد.
 •  این دفتر را حداقل ۲ هفته نگه دارید تا همه‌ی غذاهایی که می‌خورید را بررسی کنید.
 •  درمان این است که به سادگی از این غذاها به طور کامل اجتناب کنید.

درمان آسم با رژیم غذایی

برای کاهش التهاب، غذاهای ضدالتهابی بخورید

رژیم ضد التهابی نسبتاً ساده است، اما به اراده خاصی احتیاج دارد، زیرا در آن باید از مصرف همه‌ی غذاهای فرآوری‌شده و آماده خودداری کنید.
•    سعی کنید گیاهان ضدالتهابی را اضافه کنید تا طعم دهنده غذای شما باشد. افزودن مقادیر کم بی‌خطر تلقی می‌شود، مگر اینکه نسبت به گیاه خاصی حساسیت داشته باشید. اگر مطمئن نیستید، ابتدا فقط یک عدد گیاه را امتحان کنید. اگر در مدت ۲ ساعت هیچ واکنشی نداشته باشید، پس بی‌خطر است. گیاهان ضد التهابی شامل سیر، پیاز، زردچوبه، کاری، زنجبیل، ریحان، دارچین، میخک و آلو هستند.
غذای خود را تا حد ممکن نزدیک به شکل اصلی یا طبیعی خود نگه دارید
این بدان معنی است که شما باید سعی کنید هر نوع غذای فرآوری‌شده یا آماده را محدود کنید. همچنین این بدان معنی است که شما باید تا حد امکان غذاهای ارگانیک را در رژیم‌غذایی خود بگنجانید.
 • یکی از دلایل خوردن غذاهای ارگانیک این است که مقادیر موادشیمیایی مصرفی در بدن را محدود می‌کند.
بیشتر بخوانید
علائم بیماری ام اس چیست؟

حداقل ۹۰ تا ۹۵ درصد کربوهیدرات پیچیده را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید

کربوهیدرات‌های پیچیده از مولکول‌های قند جداگانه‌ای تشکیل شده‌اند که در زنجیره‌های طولانی، پیچیده و غالباً شاخه‌دار به هم وصل می‌شوند. کربوهیدرات‌های پیچیده در غذاهای کاملاً فرآوری‌نشده مانند غلات سبوس‌دار، نخود فرنگی، عدس، لوبیا و سبزیجات یافت می‌شود.
 • کربوهیدرات‌های ساده اغلب در غذاهای فرآوری شده یافت می‌شوند. اینها شامل قندهای اضافه شده مانند گلوکز، ساکارز (شکر) و فروکتوز است. این قندها ارتباط نزدیکی با چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی دارند، ولی باعث آسم نیز می‌شوند، زیرا باعث ایجاد التهاب می‌شوند.

برچسب‌های مواد غذایی را از نزدیک بخوانید

خواندن برچسب‌ها می‌توانند برای تعیین مقدار قند موجود در یک ماده‌غذایی مفید باشند. با این حال، تولید کنندگان ملزم به ذکر لیست قندهای اضافه شده به طور واضح نیستند. با چسبیدن به غذاهای غیر فرآوری شده می‌توانید از هرگونه قند اضافه شده خودداری کنید.

فیبر را در رژیم غذایی خود افزایش دهید

این کار می‌تواند با افزایش مصرف میوه و سبزیجات و همچنین با اضافه کردن غذاهای پرفیبر به وعده‌های غذایی انجام شود. به‌عنوان مثال، در هر وعده‌غذایی می‌توانید یک قاشق غذاخوری (حدود ۷ گرم) تخم کتان دانه‌ای اضافه کنید.

گوشت قرمز را محدود کنید و میزان مصرف ماهی و مرغ بدون پوست افزایش دهید

به دنبال ماهی‌های صید شده و وحشی مانند ماهی قزل آلا، کاد، خرچنگ و ماهی تن باشید. این ماهی‌ها منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که برای سلامتی ضروری هستند و ضد التهاب هستند.
•    از پوست ماهی و طیور خودداری کنید، زیرا این موادغذایی سرشار از چربی حیوانی و همچنین هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های اضافی هستند که باعث التهاب می‌شود.
•    اگر به یک نوع ماهی حساس هستید، به جای آن، انواع دیگر ماهی را بخورید.

میزان آبی که می‌نوشید را افزایش دهید

سعی کنید روزانه ۱ تا ۲ لیتر آب یا مایعات بنوشید. همچنین باید از نوشیدنی‌های کافئین‌دار (مانند قهوه و چای سیاه) و تمام نوشابه‌ها، اعم از رژیمی یا غیررژیمی خودداری کنید. اینها باعث کم آبی و التهاب می‌شود.

درمان آسم با مکمل‌ها

یک مکمل ویتامین C مصرف کنید

درمان-آسم-با-مکمل‌ها

تعداد زیادی از مطالعات بالینی استفاده از ویتامین C را در معالجه آسم بررسی کرده‌اند. اکثریت با ویتامین C بهبود نشان دادند. تا زمانی که بیماری کلیوی نداشته باشید می‌توانید هر روز ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C مصرف کنید.

مولیبدن را در برنامه‌غذایی خود بگنجانید

مولیبدن یک ماده معدنی موثر است که در لوبیا، عدس و نخودفرنگی یافت می‌شود. میزان توصیه شده روزانه  مولیبدن برای کودکان تا ۱۳ سال ۲۲ تا ۴۳ میلی‌گرم در روز است، در حالی که برای افراد بالای ۱۴ سال ۴۵ میلی‌گرم در روز است. زنان باردار به ۵۰ میکروگرم در روز نیاز دارند. بیشتر مولتی‌ویتامین‌ها شامل مولیبدن هستند، اما می‌توان آن را بصورت جداگانه نیز خریداری کرد.

اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی سلنیوم مصرف می‌کنید

سلنیوم برای واکنش‌های بیوشیمیایی که در کنترل التهاب نقش دارند لازم است. منابع غذایی شامل گوشت و غذاهای دریایی است. اگر از مکمل استفاده می‌کنید، از آن که حاوی سلنومتیونین است، استفاده کنید. مطالعات نشان داده‌اند که این فرم سلنیوم ساده‌تر جذب می‌شود.
•    بیش از ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم در روز مصرف نکنید. در دوزهای بالاتر می‌تواند سمی باشد.

ویتامین B6 مصرف کنید

ویتامین B6 با بیش از ۱۰۰ واکنش مختلف در بدن درگیر است. این می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند و همچنین از سیستم ایمنی بدن نیز پشتیبانی کند.
 • غذاهایی که بالاترین میزان جذب ویتامین B6 را دارند مثل ماهی قزل‌آلا، سیب‌زمینی، بوقلمون و مرغ، آووکادو، اسفناج و موز هستند.
 • به عنوان یک مکمل، کودکان بین ۱ تا ۸ سال باید ۰.۸ میلی‌گرم در روز، بین سنین ۹ تا ۱۳ سالگی باید ۱ میلی‌گرم در روز و بزرگسالان باید ۱.۳ تا ۱.۷ میلی‌گرم در روز مصرف کنند. خانم‌هایی که باردار هستند و یا شیرده هستند باید ۱.۹ تا ۲ میلی‌گرم در روز مصرف کنند.
بیشتر بخوانید
درمان و راه مقابله با پرخوری عصبی

ویتامین B12 مصرف کنید

ویتامین B12 برای متابولیسم بدن از اهمیت بسیاری برخوردار است. کمبود آن می‌تواند منجر به کم‌خونی و اختلالات سیستم عصبی شود. منابع غذایی شامل گوشت، غذاهای دریایی، ماهی، پنیر و تخم مرغ است. به عنوان یک مکمل، کودکان بین سنین ۱ تا ۸ سال باید ۰.۹ تا ۱.۲ میلی‌گرم در روز، در سنین ۹ تا ۱۳ سالگی باید ۱.۸ میلی‌گرم در روز و بزرگسالان باید ۲.۴ میلی‌گرم در روز مصرف کنند. خانم‌هایی که باردار یا شیرده هستند باید ۲.۶ تا ۲.۸ میلی‌گرم در روز مصرف کنند.

گیاهان دارویی مخصوص آسم را مصرف کنید

رایج‌ترین آن‌ها ریشه شیرین بیان است. قبل از استفاده از گیاهان دارویی با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است با داروها تداخل ایجاد کند.

چه موقع به دنبال درمان پزشکی باشید

درمان آسم

اگر فکر می‌کنید ممکن است مبتلا به آسم شوید به پزشک مراجعه کنید

اگر به طور رسمی به آسم مبتلا نشده‌اید اما برخی از علائم آن را دارید، مهم است که یک ارزیابی پزشکی دریافت کنید. پزشک شما می‌تواند تعیین کند که چه عاملی باعث ایجاد علائم شما می‌شود و به شما در تهیه یک برنامه درمانی مطمئن و مؤثر کمک ‌کند.
 • اگر علائمی مانند تنگی نفس، خس خس سینه یا سرفه که بیش از چند روز طول بکشد دارید، با پزشک خود ملاقات کنید.
 • عدم درمان آسم، به مرور زمان شما را در معرض آسیب جدی‌تر ریه قرار می‌دهد.

در صورت حمله شدید آسم، مراقبت‌های اضطراری انجام دهید

حمله شدید آسم می‌تواند تهدیدکننده‌ی زندگی باشد، بنابراین اگر اتفاق افتاد فوراً به پزشک مراجعه کنید. در شرایط زیر به نزدیکترین اورژانس مراجعه کرده یا با خدمات اورژانس تماس بگیرید:
 • شما تنگی نفس یا خس خس را تجربه می‌کنید که به سرعت بدتر می‌شود
 • استفاده از اسپری آسم شما را تسکین نمی‌دهد
 • با اینکه به آرامی ورزش می‌کنید، ولی به سختی نفس می‌کشید

در صورت بروز علائم جدید یا بدتر با پزشک خود تماس بگیرید

حتی با مدیریت دقیق و درمان پزشکی، آسم گاهی اوقات می‌تواند بدتر شود. اگر متوجه علائم جدید شدید یا اگر دیگر داروهای شما به اندازه گذشته مؤثر نیستند، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.
 • سعی نکنید دوزهای دارویی یا رویکرد درمانی خود را به تنهایی تنظیم کنید. برای امنیت‌تان، مهم است که درباره هرگونه تغییر احتمالی با پزشک خود صحبت کنید