چرا آزمایش هموگلوبین خون انجام می‌گیرد؟

آزمایش-هموگلوبین
چکیده این مطلب :

دسته بندی ها: سلامت خانواده

بروزرسانی: ۰۹ مرداد ۹۹

زمان مطالعه: 10 دقیقه

هیچ نظر

آزمایش هموگلوبین چیست؟ چرا آزمایش هموگلوبین توسط پزشکان در خواست میشود و اقدامات قبل از انجام تست هموگلوبین چیست در ادامه ای مطلب با ما همراه باشید.

در آزمایش هموگلوبین یا آزمایش HB یا Hemoglobin میزان هموگلوبین خون اندازه‌گیری می‌شود. هموگلوبین پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را به ارگان‌ها و بافت‌های بدن و کربن‌دی‌اکسید را از ارگان‌ها و بافت‌ها به ریه‌ها منتقل می‌کند.

اگر تست هموگلوبین نشان دهد که سطح هموگلوبین شما پایین‌تر از حد طبیعی است، بدین معناست که تعداد گلبول‌های قرمز خون‌تان کم (آنمی یا کم خونی) می‌باشد. کم خونی می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد، شامل کمبود ویتامین، خونریزی و بیماری‌های مزمن.

اگر آزمایش هموگلوبین نشان دهد که سطح هموگلوبین شما بالاتر از حد طبیعی است، چندین علت بالقوه وجود دارد، از جمله اختلال خون پلی‌سیتمی ورا، زندگی در ارتفاعات بالا، مصرف سیگار و کم‌آبی.

چرا آزمایش هموگلوبین خون انجام می‌گیرد؟

تست هموگلوبین ممکن است به دلایل مختلفی انجام گیرد:

 • برای بررسی سلامت کلی. ممکن است پزشک آزمایش HB را به عنوان بخشی از آزمایش کامل خون در طول معاینات روتین پزشکی برای بررسی سلامت عمومی فرد و غربالگری انواع اختلالات مانند آنمی انجام دهد.
 • برای تشخیص مشکلات پزشکی. اگر دچار ضعف، خستگی، تنگی نفس یا سرگیجه باشید، ممکن است پزشک انجام آزمایش هموگلوبین خون را توصیه کند. این علائم و نشانه‌ها ممکن است نشان‌دهنده کم خونی یا پلی‌سیتمی ورا باشند. آزمایش hemoglobin می‌تواند به تشخیص این بیماری‌ها و سایر مشکلات پزشکی کمک کند.
 • برای کنترل مشکلات پزشکی. اگر تشخیص آنمی یا پلی‌سیتمی ورا داده شود، پزشک می‌تواند برای کنترل وضعیت و پیشبرد درمان از آزمایش هموگلوبین خون استفاده کند.

اقدامات قبل از انجام تست هموگلوبین

اگر نمونه خون‌‌تان فقط از نظر هموگلوبین مورد آزمایش قرار گیرد، می‌توانید قبل از آزمایش به‌طور معمول بخورید و بنوشید. اگر نمونه خون از نظر آزمایشات دیگری نیز مورد بررسی قرار گیرد، ممکن است نیاز باشد چند ساعت مشخصی قبل از نمونه‌گیری ناشتا باشید. پزشک دستورات لازم را اطلاع خواهد داد.

برای آزمایش هموگلوبین خون تکنسین از طریق سوراخ‌کردن نوک انگشت یا با استفاده از سوزن از ورید بازو خونگیری می‌کند. در نوزادان ممکن است نمونه خون از پاشنه پا گرفته شود.

نمونه خون برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. می‌توانید بلافاصله بعد از نمونه‌گیری به فعالیت‌های معمول خود ادامه دهید.

نتایج آزمایش هموگلوبین چیست

جواب آزمایش هموگلوبین

گستره طبیعی هموگلوبین:

 • برای مردان ۱۳/۵ تا ۱۷/۵ گرم در دسی‌لیتر
 • برای زنان ۱۲/۰ تا ۱۵/۵ گرم در دسی‌لیتر

گستره طبیعی برای کودکان بسته به سن و جنس متفاوت است. گستره طبیعی سطح هموگلوبین ممکن است از یک روش پزشکی به روش پزشکی دیگر متفاوت باشد.

علت هموگلوبین پایین خون

اگر سطح هموگلوبین پایین‌تر از سطح نرمال باشد، کم خونی دارید. کم خونی انواع مختلفی دارد که هر کدام علل مختلفی دارند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کمبود آهن
 • کمبود ویتامین B12
 • کمبود فولات
 • خونریزی
 • سرطان‌هایی که مغز استخوان را درگیر می‌کنند، مانند لوسمی
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد
 • کم‌کاری تیروئید
 • تالاسمی (نوعی اختلال ژنتیکی که باعث ایجاد سطح پایین هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون می‌شود)

اگر از قبل به کم خونی مبتلا هستید، هموگلوبین پایین خون ممکن است نشان‌دهنده‌ی این باشد که به تغییر برنامه درمانی نیاز دارید.

علت هموگلوبین بالا خون

اگر در آزمایش هموگلوبین سطح هموگلوبین بالاتر از حد نرمال باشد، ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

  • پلی‌سیتمی ورا (اختلال خونی که مغز استخوان تعداد زیادی گلبول قرمز تولید می‌کند)

اگر از قبل به پلی‌سیتمی ورا مبتلا هستید، هموگلوبین بالا خون ممکن است نشان‌دهنده‌ی این باشد که به تغییر برنامه درمانی نیاز دارید.

اگر سطح هموگلوبین پایین‌تر یا بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش هموگلوبین را در کنار آزمایشات دیگر ارزیابی کند و برای تعیین مراحل بعدی آزمایشات دیگری مورد نیاز باشد.
منبع
virtualdr

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا