چاپ صفحه

آرامگاه باباطاهر + سفر واقعیت مجازی به باباطاهر

جاهای گردشگری همدان
چکیده این مطلب :

انتشار: ۰۹ مهر ۹۸

زمان مطالعه: 12 دقیقه

دسته بندی ها: جاذبه های گردشگری همدان

6 نظر

میخوایید با باباطاهر بیشتر آشنا شی و کتاب دوبیتی هاشو به صورت رایگان دانلود کنی به علاوه اینا یه سفر مجازی به آرامگاه باباطاهر سفر کنید %%sep%% آرامگاه باباطاهر..
دوستان عزیز محصولات معرفی شده جزء پرفروش ترین ها هستند به همین منظور ممکن است به مرور زمان به دلایل مختلف در بازار و فروشگاه ، سایت های معرفی شده ناموجود شوند در این صورت شما عزیزان میتوانید از محصولات مشابه و دسته بندی اصلی مراجعه کنید.

فهرست مطالب

باباطاهر از نمای بالا

باباطاهر همدانی، معروف به «باباطاهر عریان»؛ شاعر، عارف و دوبیتی‌ سرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم هجری است. متاسفانه در مورد خاندان، سال‌ تولد و زمان وفات و حتی روش کسب‌ دانش‌ و معرفت‌ و مسلک‌ عارفانه این شاعر بزرگ اطلاعات دقیقی در دست نیست. بابا لقبی بوده که به پیروان وارسته می‌داده‌اند.

چرا باباطاهر عریان؟

عریان به دلیل بیان کردن مسائل به صورت بی پرده و عریان بوده است. باباطاهر عریان اهل شهر همدان بوده است و مسلک درویشی و فروتنی او که شیوهٔ عارفان است سبب شد گمنام زندگی کند.

تولد

باباطاهر از نمای بالا

سال تولدش را به حروف ابجد گنجانیده که پس از محاسبه توسط میرزا مهدی خان کوکب به سال ۳۲۶ هجری رسیده‌است. اما رشید یاسمی با استناد به همان دو بیتی و اشاره به اهمیت عدد ۱۰۰۰ نزد اغلب ملل برآن رفته‌است که مقصود باباطاهر از واژه الف سال ۱۰۰۰م بوده و در نتیجه مقارن سالهای ۳۹۰ و ۳۹۱ (برابر با ۱۰۰۰ میلادی) زاده شده‌است.او پس از ۸۵ سال زندگی، در همدان وفات یافته‌است.

گویند که در هنگام ورود طغرل‌ شاه سلجوقی به همدان، باباطاهر در قید حیات بوده و ملاقاتی میان وی و امیر سلجوقی روی داده است. این دیدار تأثیر شگرفی بر طغرل برجای میگذارد که شرح آن چنین آمده است: «شنیدم که چون سلطان طغرل‌ بیگ به همدان آمد، از اولیا سه پیر بودند: باباطاهر، باباجعفر و شیخ همشا که در کوهکی بر همدان که آن را خضر خوانند، ایستاده بودند.

شعرهای باباطاهر

دوبیتی‌های وی تا ۳۵۴ دوبیتی برشمرده‌اند. چند نمونه از دوبیتی‌های باباطاهر:

شیرمردی بدم دلم چه دونست
بود درد مو و درمانم از دوست

نمیدانم دلم دیوانهٔ کیست
ته دوری از برم دل در برم نیست

دانلود رایگان کتاب دوبیتی باباطاهر

بیشتر بخوانید:تور گردشگری واقعیت مجازی ۳۶۰ درجه به آرامگاه بوعلی سینا

[/fusion_text]

آرامگاه باباطاهر عریان در همدان

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر

جاهای دیدنی همدان

جاهای دیدنی همدان

در قرن ششم هجری برجی آجری و هشت ضلعی بوده‌است. در دوران حکومت رضاشاه پهلوی نیز بنای آجری دیگری به جای آن ساخته شده بود. درجریان این بازسازی لوح کاشی فیروزه‌ای رنگی مربوط به سده هفتم هجری به دست آمد که دارای کتیبه‌ای به خط کوفی برجسته و آیاتی از قرآن است و هم اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود.

بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی همدان

آرامگاه کنونی باباطاهر توسط دو معمار سرشناس دارد. اولی هوشنگ سیحون است که تخصص او را می توان طراحی آرامگاه دانست که آرامگاه خیام، نادرشاه افشار و ابوعلی سینا و آرامگاه فردوسی از کارهای اوست بسیار زیبایی اوست. این استاد پر آوازه طراحی مقبره کمال الملک را انجام داده است. هوشنگ سیحون در طراحی خود منطق و جزئیات را بیش از هرچیزی مهم می دانست.
آرامگاه باباطاهر عریان همدانی را در سال ۱۳۴۴ ساخته شده استاین بنای تاریخی طی شماره ۱۷۸۰ در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۷۶ به ثبت آثارتاریخی و ملی ایران رسیده‌ است.

قدمت آرامگاه باباطاهر به دوره سلجوقیان برمیگردد که هر از گاهی بازسازی شده و پس ازسالیان دراز به شکل کنونی ساخته شده است.که آخرین باسازی ابن آرامگاه به سال ۱۳۸۳ برمیگردد.

بیشتر بخوانید:جاهای دیدنی همدان

موقیت جغرافیای آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر در شمال شهر همدان و در میدانی به نام وی قرار دارد. این آرامگاه در سال ۱۳۴۴ ساخته شده و در سال ۱۳۸۳ بازسازی شده‌است. بنای مقبره باباطاهر در گذشته چندین بار بازسازی شده‌است.


گزارش تصویری در سفر به همدان

تور گردشگری واقعیت مجازی 360 درجه به آرامگاه باباطاهر

واقیت مجازی چیست؟

این وبسایت اقدام به تولید فیلم‌های ۳۶۰ درجه از جاذبه‌های گردشگری همدان نموده‌است. این فیلم‌ها نسل جدیدی هستند که برای تماشای آن نیازی به تعیین جهت تصویر توسط فیلمبردار نیست، بلکه تماشاگر خود قادر خواهد بود جهت مورد نظرش را انتخاب کند. با کلیک روی فیلم و حرکت دادن موس در رایانه‌های شخصی یا با حرکت دادن دستگاه‌های تلفن همراه و تبلت در جهات مختلف این امکان فراهم می‌شود که کاربر قادر باشد فضا را از جهات مختلف ببیند و به این ترتیب تجربهٔ حضور واقعی در مقصد را بهتر درک کند. و حتی با استفاده از  موبایل هوشمند این امکان وجود دارد تا عکس‌ها – فیلم‌های ۳۶۰ درجه و همچنین بازدیدها را با واقعیت مجازی تجربه کنید.

مقبره باباطاهر بالای تپه در شمال استان همدان در بوستانی بنام باباطاهر واقع شده

داخل پارک باباطاهر

نمای پارک باباطاهر از پشت ورودی مقبره باباطاهر

نمای پارک باباطاهر در فصل پاییز از پشت ورودی مقبره باباطاهر

محوطه آرامگاه باباطاهر

محوطه داخلی مقبره آرامگاه باباطاهر

منابع:
https://www.google.com/maps/

به این مطلب امتیاز دهید